Inapoi la lista de intrebari


Am o fetita de numai 3 luni. Acum o saptamana ne-au vizitat niste prieteni cu un baietel mai mare care s-a dovedit la doua zile dupa vizita ca are varicela.

Am o fetita de numai 3 luni. Acum o saptamana ne-au vizitat niste prieteni cu un baietel mai mare care s-a dovedit la doua zile dupa vizita ca are varicela. Desi sotia mea alapteaza de la san, nu a avut varicela in copilarie, care sa ajute la imunizarea copilului prin lapte. Fetita noastra nu prezinta inca nici un fel de simptome, dar suntem ingrijorati deoarece este asa de mica. Putem face ceva in acest moment ? E cazul sa ne ingrijoram asa de tare ? Multumesc anticipat pentru raspuns. Cu prietenie, Dinu Filip

Daca a avut loc contaminarea, nu mai aveti ce face. Oricum, varicela este o boala comuna in copilarie si nu reprezinta un pericol atat timp cat copilul este tratat cu atentie de pediatru. Singurul lucru care trebuie evitat, in conditiile in care boala se declanseaza, este ca trebuie sa aveti grija sa nu se scarpine si sa rupa veziculele care apar pentru ca astfel vor ramane cicatrici definitive. Altfel, vindecarea se face normal, fara cicatrice. Scarpinatul poate fi evitat prin badijonare cu solutii mentolate.

Dr. Cristian Popescu - Bucuresti


Inapoi la lista de intrebari