Campanie de responsabilizare a autoritatilor (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am scris din nou Ministerului Sanantatii, resolicitand statisticile.

E lung, dar pun textul aici, ca sa faca Ioana link la el, sa avem un model de argumentatie legala cand solicitam informatii publice iar institutia ne expedieaza, trimitandu-ne la alta structura din subordinea lor, doar pentru ca le e lene sa o faca ei insisi, cum cere legea.





Catre: Ministerul Sanatatii
Compatimentul Relatii Publice

Subsemnata, Raluca Bonzi, cetatean roman, domiciliata in Bucuresti, str. **** nr.**, referitor la solicitarea mea anterioara, adresata in data de 22 ianuarie 2009, prin care solicitam toate statisticile, studiile si documentele mai noi de 15 ani existente in baza de date / arhiva Ministerului Sanatatii referitoare la fertilitate / infertilitate in Romania, va aduc la cunostinta ca raspunsul primit, inregistrat sub nr. 4006 / 28.01.2009, nu raspunde solicitarii mele. In fapt, o lectura atenta a cererii mele anterioare poate revela faptul ca eu nu solicitam adresa postala a unitatii care administreaza aceste informatii, in speta Centrul National pentru Organizarea si Asigurarea Sistemului Informational si Informatic in Domeniul Sanatatii - CNOASIIDS, ci documentele in sine, produse si/sau administrate de catre institutia publica Ministerul Sanatatii.


Consider ca obiectia mea este intemeiata, intrucat:

- informatiile solicitate sunt informatii de interes public, cf. art. 2, lit. b): « prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei »;

- am dreptul legal de a obtine aceste informatii, cf. art. 11, al. (1) « Persoanele care efectueaza studii si cercetari in folos propriu sau in interes de serviciu au acces la fondul documentaristic al autoritatii sau al institutiei publice pe baza solicitarii personale, in conditiile legii »;

- in cazul de fata, institutia publica care indeplineste atributiile de la art. 3 « Asigurarea de catre autoritatile si institutiile publice a accesului la informatiile de interes public se face din oficiu sau la cerere, prin intermediul compartimentului pentru relatii publice sau al persoanei desemnate in acest scop » este Ministerul Sanatatii, si nu substructura Centrul National pentru Organizarea si Asigurarea Sistemului Informational si Informatic in Domeniul Sanatatii - CNOASIIDS. (De altfel, ca detaliu, am constatat ca aceasta structura, in ciuda denumirii sale informatice si informationale, nu are pagina web sau macar o adresa de mail identificabila). Consideram deci ca este indatorirea legala a compartimentuui de relatii publice sau a persoanei desemnate sa se ocupe de informatii publice in cadrul Ministerului Sanatatii sa obtina informatiile solicitate, indiferent care ar fi structura din subordinea Ministerului Sanatatii care stocheaza aceste informatii, acesta fiind doar un detaliu necesar in demersul intern de documentare in vederea raspunsului la cererea cetateanului, conform legii;

- in cazul in care aceasta identificare este complexa, posiblitate prevazuta de catre lege, intelegem ca termenul de oferire a raspunsului sa se prelungeasca, cu anuntarea prealabila a petentului, cf. art 7, al. (1): « Autoritatile si institutiile publice au obligatia sa raspunda in scris la solicitarea informatiilor de interes public in termen de 10 zile sau, dupa caz, in cel mult 30 de zile de la inregistrarea solicitarii, in functie de dificultatea, complexitatea, volumul lucrarilor documentare si de urgenta solicitarii. In cazul in care durata necesara pentru identificarea si difuzarea informatiei solicitate depaseste 10 zile, raspunsul va fi comunicat solicitantului in maximum 30 de zile, cu conditia instiintarii acestuia in scris despre acest fapt in termen de 10 zile. »

In concluzie, va readresez solicitarea, in numele Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, de a imi oferi toate statisticile, studiile si documentele mai noi de 15 ani existente in baza de date / arhiva Ministerului Sanatatii referitoare la fertilitate / infertilitate in Romania.

Rog ca, in conformitate cu prevederile legale, raspunsul la prezenta cerere sa imi fie trimis exclusiv in format electronic, in termenul legal, la adresa luca.bonzi@yahoo.com

Va multumesc.

Cu deosebita consideratie,
Raluca BONZI

9 februarie 2009





---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Avem identitate vizuala - logo, antet, header nou, *profi* pe blog: http://.

Una din variantele logo-ului (pe negru, avem si fara fond negru) o puteti vedea pe pagina "cine suntem".

Multumim lui Rall, care le-a realizat tehnic. :)

De asemenea, PSJ a avut ideea sa inscriem blogul nostru la blogfest.ro - nu cred ca vom castiga noi ceva, de fapt nici macar nu ne propunem. :)Dar avem nevoie de voturi care sa aduca vizibilitate pentru cauza. Deocamdata e perioada de inscrieri, va tinem la curent.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

hello girls,
am gasit decizia care sesizeaza neconstitutionalitatea legii RUAM.

http://www.legestart.ro/Decizie-nr-418-din-2005-(MTUyMTcw).htm

si comisia de avizare a donarii de la donatorul viu

http://www.legestart.ro/Ordin-nr-1557-din-2008-(MzE2MDMz).htm

la cea din urma avem ceva interesant:

norme metodologice de aplicare a titlului VI "Efectuarea prelev#259;rii #351;i transplantului de organe, #355;esuturi #351;i celule de origine uman#259; în scop terapeutic"

Unit#259;#355;ile sanitare acreditate pentru activitatea de procesare #351;i/sau de utilizare de #355;esuturi #351;i/sau celule de origine uman#259; vor p#259;stra înregistrarea activit#259;#355;ii lor, incluzând tipurile #351;i cantit#259;#355;ile de #355;esuturi #351;i/sau celule de origine uman#259; procurate, testate, conservate, depozitate, distribuite sau casate, precum #351;i originea #351;i destina#355;ia acestor #355;esuturi #351;i/sau celule pentru utilizare uman#259;, pe suport scris, magnetic #351;i microfilme, o perioad#259; de 30 de ani.
metodologice de aplicare a titlului VI "Efectuarea prelev#259;rii #351;i transplantului de organe, #355;esuturi #351;i celule de origine uman#259; în scop terapeutic"




deci orice unitate acreditata are obligatia sa aiba si o statistica referitoare la cate FIV-URI s-au efectuat.
daca avem o statistica a fiecarei unitati medicale care efectueaza fiv vom afla si cauza pt care au fost facute:adica INFERTILITATE de oricare ar fi ea.

ma indoiesc ca in dosarele FIV(a fiecarei paciente) a fost trecuta ca si cauza: ,,LA CERERE,,.

ORDIN nr. 1225 din 1 iulie 2008 pentru modificarea #351;i completarea Ordinului ministrului s#259;n#259;t#259;#355;ii publice nr. 722/2006 privind acreditarea unit#259;#355;ilor sanitare care pot efectua activit#259;#355;i de b#259;nci de #355;esuturi umane, respectiv de utilizator de #355;esuturi #351;i/sau celule umane în scop terapeutic:

Celule reproductive:
- Spitalul Clinic de Obstetric#259; #351;i Ginecologie «Prof. Dr. Panait Sârbu» Bucure#351;ti - Laboratorul de Reproducere Uman#259; Asistat#259;;
- M.G. - Centrul Interna#355;ional de Reproducere Uman#259; Asistat#259; Timi#351;oara;
- Spitalul Clinic Jude#355;ean de Urgen#355;#259; Timi#351;oara - Sec#355;ia Clinic#259; de Obstetric#259;-Ginecologie «Bega»;
- Societatea Comercial#259; HIT-MED - S.R.L. Craiova - Centrul Medical HIT-MED;
- Societatea Comercial#259; Centrul Medical «Med New Life» - S.R.L. Bucure#351;ti - Departamentul de Fertilizare in vitro;
- Spitalul Jude#355;ean Ilfov «Sfin#355;ii Împ#259;ra#355;i Constantin #351;i Elena» - Sec#355;ia Obstetric#259;-Ginecologie II - Compartimentul de Medicin#259; Materno-Fetal#259;;
- Spitalul Clinic Jude#355;ean de Urgen#355;#259; Cluj - Sec#355;ia Clinic#259; de Obstetric#259;-Ginecologie I - Departamentul de Reproducere Uman#259; Asistat#259; «Prof. Dr. I.V. Surcel»;
- Societatea Comercial#259; «Clinica Polisano» - S.R.L. Sibiu - Cabinetul de Obstetric#259;-Ginecologie;
- Hyperclinica «Med Life» Bucure#351;ti - Departamentul de Medicin#259; Materno-fetal#259;;
- Societatea Comercial#259; Clinica Medical#259; «Gynera» - S.R.L. Bucure#351;ti;
- Societatea Comercial#259; «Dacia International Medical Center» - S.R.L. Bucure#351;ti;
- Societatea Comercial#259; «Vivamed» - S.R.L. Bra#351;ov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

http://www.healthy.ro/articol/obstetricaginecologie/5438/25-cauze-ale-infertilitatii.html

Am gasit articolul acesta pe mail.

Nu am intrat la premiile Carol Davila.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Alta zapada... si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Kindly, multumim mult, aveam obiectiile de neconstitutionalitate de la legea respinsa in 2003-2005, e link pe prima pagina catre mai multe informatii pe subiectul asta. Trebuie sa tinem cont de ele in cazul in care ajungem la initiativa legislativa, sa nu facem aceleasi greseli. De fapt, va spun sincer, again & again, mie imi este frica de legea "mare", aia cu principiile, ma tem sa nu ne depaseasca miza, pe noi, o mana de gagici, sa nu putem face fatza, sa nu intram in conflict cu BOR etc. M-am multumi - cred si eu, heh - cu o ordonanta de urgenta privind banutii. Vedem ce propune si dna Barbu.

Cu siguranta clinicile au statistici, sunt obligati de lege, dar le folosesc si in scop de cercetare, studii etc. - faza este ca nu le fac publice. Am putea incerca sa le obtinem, insa exclusiv pentru spitalele de stat, invocand legea 544/2001.

Abi, multumim pentru articol, are informatii generaliste, din pacate noi stim prea bine cauzele infertilitatii, cu finantarea ei stam mai prost. :) Iar de premiile Carol Davila am aflat prea tarziu, Kindly a incercat sa ne inscrie in extremis, dupa deadline. Asta este, anul viitor. :) Insa am identificat contactele celor mai multi membri ai juriului, o sa le scriem despre campanie, sunt persoane infleunte in mediul medical din Ro, e bine sa stie macar ca existam.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Pe B1TV este o emisiune 'Ne priveste'.Acum se vorbeste despre bebelusi si s-a vorbit scurt despre sarcinile in vitro si infertilitate.Oare nu am putea legatura cu moderatoarea pt. o emisiune despre infertilitate?

Luca, stiu ca era un articol generalist, dar am zis ca poate ajut cu site-ul pe care a fost postat articolul.

Scuze pt. scris, dar am o perioada cam incarcata.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Alta zapada... si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Da, trebuie sa abordam jurnalisti, am pregatit baze de date (bineinteles ca nu sunt complete, putem adauga oricand jurnalisti susceptibili a fi interesati de subiectul nostru), dar astept sa avem o "stire", ceva nou si de impact, nu doar generalitati. Sa speram ca vom avea curand. :)

Altfel, sau cumva ŕ propos de asta, nu stiu cat de mediatizat este cazul in Romania, dar tanti aia care a facut octupleti in America, in conditiile in care mai avea alti sase copii, acum a iesit in presa si atrage si mai tare atentia asupra deraierilor la care poate conduce fiv. :( Am vazut aseara imagini la stiri, e o tipa incoerent spre isterica in dorinta maladiva de a avea cat mai multi copii, in trecut a fost internata pentru depresie, nu are venituri, si-a facut jde operatii estetice ca sa semene cu idolitza ei Angelina Jolie (si seamana). Iar ilustrarea reportajului era cu imagini ale bebelusilor FOARTE prematuri, sub aparate, mi s-a facut rau.

Tocmai a scris si Elenyka pe blog despre asta: http://.news/#comment-141

Numai bine nu pica povestea. :( Nu conteaza ca sunt zeci, sute de mii de femei/cupluri normale care fac apel la ruam/fiv, caci, ca si in cazul Adriana Iliescu, exceptia este cea care va atrage mai tare atentia. Si este ceea care va fi retinuta de catre public. :(

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

abi, cine era moderatoare la emisiunea respectiva?
De fapt, cred ca ar trebui sa caut eu :)
Mersi, o trec pe lista


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am facut la news http://.news/ o sinteza a parlamentarilor care ne-au raspuns pozitiv in urma mesajelor recente: Daniel Geanta (PDL), Sonia Draghici (PSD), Iulian Badescu (PDL), Luminita Iordache (PSD), Ioan Botis (PDL).

Am facut si update pe prezentarea generala a campaniei (documentul word), daca vreuna dintre voi, cele care mi-ati solicitat-o, intentionati sa trimiteti de acum inainte materialul cuiva, va rog sa imi rescrieti pe luca.bonzi@yahoo.com , sa va trimit ultima varianta.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_G spune:

BUNA SEARA FETELOR!!
SPER SA DEVENIM MAI VIZIBILE CU OCAZIA PARTICIPARII LA CONCURSUL NATIONAL DE BLOGURI. LUMEA NICI NU ARE HABAR DE PROBLEMA NOASTRA DECAT DACA INCERCAM SA O MEDIATIZAM CAT DE MULT. IERI AM CONTACTAT O AMICA PE CARE O AVEAM IN LISTA DE MESSENGER SI AM RUGAT-O SA SEMNEZE PETITIA. STITI CE MI-A ZIS DUPA ACEEA? CA HABAR N-AVEA CA ASA CEVA NU EXISTA INCA.V-ATI PRINS..SE REFEREA LA COMPENSAREA DE CATRE CASA A PROBLEMELEOR DE INFERILITATE. VA DATI SEAMA? IDEEA CU SEMNATUL E O MODALITATE SUPER DE A IESI IN FATA ASA CA HAIDETI SA II SACAIM PE RAND PE CEI DIN LISTA SA SEMNEZE!!!

Mergi la inceput