Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! Ma bucur ca ati venit cu atatea idei, sa facem sa fie totul cat mai bine.
Marrina ai dreptate cu:

Citat:
eu as propune "ceea ce face imposibil de obtinut compensarea lor" si asta pentru ca n-am mai auzit de nimeni in ultimul an sa reuseasca sa le obtina compensat (poate nu mai sunt la curent) si chiar si cele care reusisera inainte erau un numar infinitezimal fata de cele care nu au reusit.
Si ca urmare a ce a postat si Claudia
Citat:
Ceea ce pot sa va spun sigur, eu sunt una din fetele care am reusit sa-mi iau medicamentele la fiv nr.2 compensate, dar asta cu mari eforturi, nervi, si interventii, dar daca ar fi sa banuiesc un procent din fetele care au reusit compensarea medicamentelor, cred ca 1% din toate cuplurile care au facut fiv,ceea ce e aproape egal cu 0, si asta in conditiile in care nici pe scrisoarea medicala nici pe retete nu aparea ca e vorba de FIV ci de stimulare ovariana.
cred ca e bine sa trecem formularea "ceea ce face imposibil de obtinut compensarea lor"
Ref la:
Citat:
De asta ma gandeam sa formulam mai simplu, poate. Nu stiu cata lume care va citi petitia va avea idee ce inseamna "reproducere asistata medical" , "inseminare", "fertilizare in vitro".... si n-as vrea sa-i pierdem pe traseu si sa n-o mai semneze. Si poate ca am putea sa o facem, cumva, mai pe intelegerea publicului larg.

Aici eu nu prea as fi de acord, cat de simplu sa formulam, astea sunt denumirile: "reproducere asistata medical" , "inseminare", "fertilizare in vitro" nu putem sa facem petitia nici prea simplista, pentru ca ar parea facuta de persoane neinformate si nu ar prezenta incredere. Am luat drept model petitia cu legea mamelor (pe care o am si la semnatura) care mi se pare formulata la un nivel mai ridicat, spre deosebire de aceeasi petitie pe care am, gasit-o pe petitieonline.ro - www.petitieonline.ro/petitie/majorarea_sumei_primite_de_mamele_aflate_in_concediu_pentru_ingrijirea_copilului-p40800039.html" target="_blank">aici
Cred ca si felul de exprimare arata cat de serioasa este o petitie, sunt convinsa ca cei care vor sa semneze, chiar daca nu sunt in cauza, isi vor da seama despre ce este vorba.
Marrina sper sa nu te superi pe mine ca nu am fost de acord in aceasta privinta cu tine.
Oricum, fetelor daca vreti putem trece in paranteza, pa langa denumirile "reproducere asistata medical" , "inseminare", "fertilizare in vitro" si o explicatie mai pe intelesul tuturor ( de ex - ajutorul medicinei pentru cuplurile care nu pot concepe un copil)
As mai avea de scris,dar sunt la servici, deseara o sa am mai mult timp sa mai punem la punct si alte detalii.
Va si va multumesc tuturor!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Miki acum am vazut si mesajul tau! Multumesc pentru aprecieri si pentru ideea cu fundatia Keiko - desi era pe prima pagina nu m-am gandit. O sa ii contactez, sa vad ce zic, daca ne pot sprijini.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

ce chestie cu protocolul asta.
eu am facut stimulare la fiv pt ca asa se cere dar sterilitatea nu e la mine.
In cazul asta ce zice protocolul mi se pare o prostie. Nu poate sa imi ceara sa iau nu stiu ce medicamente inainte pt ca nu e cazul.
E ciudat rau.
Daca ar fi dupa protocol eu nu am nici o sansa sa beneficiez de medicamente compensate.
De asta e nevoie de o legislatie clara in ceea ce priveste fiv.
Cat despre formulare a mai simplista a petitiei nu cred ca trebuie. oamenii de rand nu cunosc detalii lefat de fertilizare sau de inseminare dar au auzit de ele si stiu la ce se folosesc
E drept ca pt multi o inseminare sau un fiv e unul si acelas lucru dar ideea e ca stiu pt ce folosesc aceste proceduri si asta conteaza.
A si am mai observat ceva termenul de FIV nu le este deloc familiar asa ca trebuie folosit termenul de fertilizare in vitro ca daca il prescurtam ii pierdem.
Va pup

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

De acord cu marina ca perceptia publicului desre fiv e cam vaga dar cred ca e destul de greu de explicat in cateva cuvinte. Am vazut pana si articole in ziare in care se foloseau termeni gen inseminare in vitro. Sau ca x "a optat"(?) pentru inseminare in vitro.
Sau, foarte recent am asistat la o discutie daca Angelina Jolie a facut in-vitro pentru gemeni(au fost zvonuri dar ea desigur neaga). Concluzia a fost ca nu, draga, doar nu are peste 40 de ani. De parca asta ar fi conditia pentru fiv. Deci perceptia e cumva distorsionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am revenit, am putin timp disponibil la servici si gandul imi sta numai la petitie.
Fetelor, atunci vom scrie in cateva cuvinte intr-o paranteza ce inseamna reproducere umana asistata, la inceputul petitiei, unde spunem despre infertilitate, ca afecteaza 15 % din populatie, vom scrie ceva de genul:(Ce am modificat sau adaugat este scris accentuat)
"Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, nr. cuplurilor infertile este in crestere. Insa datorita reproducerii umane asistata medical(ajutorul medicinei pentru cuplurile aflate la varsta la care in mod normal al putea concepe un copil, dar din diverse motive nu pot obtine o sarcina),aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce poate duce si la cresterea natalitatii. Procedurile de reproducere umana asistata sunt inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.
AM adaugat ce e scris accentuat si in urmatorul alineat:
Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical (adoptarea propunerii legislative privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical PL nr. 217 / 2003), introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul acestor proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate) , precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele de catre toate cuplurile care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata
Eu cred ca gandim prea optimist crezand ca persoane de genul celor care cred ca se face fiv doar de moft sau dupa 40 (sau cine stie, 65 ca Ilieasca..) se vor obosi sa citeasca si sa semneze petitia..O vor semna, cred eu, numai noi cele care suntem implicate, cei care ne inteleg si sustin (si care vor primi link-ul prin mail, forum) rude, parinti poate iar cei care o vor semna din proprie initiativa daca vor da de ea pe net vor fi doar oameni deschisi la minte, altfel..
Cred ca o sa gasim si o groaza de comentarii negative, stiti prea bine perceptia lumii despre toate astea- "mai bine ar adopta un copil, ca sunt atatia decat sa se cheltuie atatia bani -mai ales de la buget" -de parca si adoptatul asta e floare la ureche..
Deci nu trebuie sa-i facem noi pe necunoscatori sa priceapa ce inseamna reproducere asistata, ce implica fiv, important este sa strangem multe semnaturi de la cei implicati ca sa aratam ca suntem intr-adevar multi. petitia va fi apoi inaintata la guvern cu tot cu semnaturi si trebuie sa fie scrisa ceva mai elevat, nu trebuie sa fie o explicatie a ce reprezinta fiv, ideea e sa se inteleaga ce vrem.
Aliniatul de mai sus, al doilea, cred ca spune clar ce dorim, daca credeti ca totusi nu este indeajuns de clar, spuneti cum putem sa-l reformula.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Vin si eu cu o idee, nu stiu cat de buna e , nu dati cu pietre. Cine se pricepe sa faca un pps ca alea de le tot primesti pe mail cu imagini frumoase , mamici cu bb-i in brate, sau cu povestea unui cuplu care isi doreste enorm un copil dar nu o pot face deoarece nu au bani de FIV.... ceva mai artistic/lacrimogen iar la sfarsit sa fie rugati sa semneze petitia. Singurul risc e sa ne trezim cu multe spam-ri pe mail care oricum le primim. Sau ac pps sa fie facut cu ac poveste reala din ac forum, cu fragmente din lupta care o ducem.... Nu stiu, poate aveti voi alte idei ca mie asta mi-a venit tot gandindu-ma cum sa popularizam ac subiect
Ce parere aveti? Dc fiecare il trimite la toti cei din lista de mail in curand toata populatia Romaniei o sa-l vada si poate si semneaza petitia.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am mai modificat si urmatorul alineat, deseara le pun pe toate cap la cap si vedem ce iese.
Romania a ramas doar la stadiul de propunere legislativa, si aceea abandonata de circa 3 ani si, in ceea ce priveste medicamentele compensate, este urmatoarea situatie: o parte din medicamentele necesare in cadrul procedurilor de inseminare si fertilizare in vitro se afla pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008) insa nu se pot elibera teoretic decat pentru alte afectiuni/scopuri, care sunt cuprinse in programele de sanatate, cum ar fi pentru anumite afectiuni ginecologice sau pentru gravide. Insa compensarea lor strict pentru procedurile de reproducere asistata este imposibil de obtinut. Toata procedura de urmat este birocratica, sunt numeroase restrictii si aprobari imposibil de obtinut care fac de asemenea imposibila obtinerea medicamentelor compensate de catre cuplurile care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata. Toate cuplurile care urmeaza aceste proceduri trebuie sa aiba acces in egala masura la medicamentele compensate, indiferent de motivul infertilitatii.[/b]


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Vin si eu cu o idee, nu stiu cat de buna e , nu dati cu pietre. Cine se pricepe sa faca un pps ca alea de le tot primesti pe mail cu imagini frumoase , mamici cu bb-i in brate, sau cu povestea unui cuplu care isi doreste enorm un copil dar nu o pot face deoarece nu au bani de FIV.... ceva mai artistic/lacrimogen iar la sfarsit sa fie rugati sa semneze petitia. Singurul risc e sa ne trezim cu multe spam-ri pe mail care oricum le primim. Sau ac pps sa fie facut cu ac poveste reala din ac forum, cu fragmente din lupta care o ducem.... Nu stiu, poate aveti voi alte idei ca mie asta mi-a venit tot gandindu-ma cum sa popularizam ac subiect
Ce parere aveti? Dc fiecare il trimite la toti cei din lista de mail in curand toata populatia Romaniei o sa-l vada si poate si semneaza petitia.

Miki, draga mea, orice idee este binevenita! Multumim pentru idee, este foarte buna, sper sa fie careva dintre noi care sa stie sa faca un astfel de fisier. Poate gasim ceva de genul asta pe diverse site-uri straine cu fiv, sa putem prelua de acolo imagini, etc. Eu daca as avea imagini, cred ca as putea incerca sa fac, asa ca daca gasiti imagini sugestive, puteti sa-mi trimiteti pe mail -da-ti-mi pm sa va spun adresa (Miki multumesc pt sugestie, eu de obicei tot ce mi se pare suspect in casuta de mail sterg, dar mai bine previn, vorba ta)
Insa sper ca se va gasi dintre noi cineva mai priceputa la calculatoare sa ne ajute, eu as face pt prima oara asa ceva (am lucrat f putin cu powerpoint)


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana zici ca-i buna ideea? Uite gasii un filmulet, ceva asemanator aici http://www.youtube.com/watch?v=q_GfAyd5wys

Nu e cine stie ce dar ca idee.

Edit: Ioana un sfat , nu-ti trece adresa de mail aici deoarece sunt programe care cauta adrese postate pe net pt a te invada apoi cu spam-ri/virusi. Eu am patit-o odata cu o adresa. Dc vrei neaparat sa o pui, pune in loc de @ altceva si spui apoi ca in loc de ? este @ .



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Dragele mele, eu cred ca noi postam aici ideile noastre tocmai pentru ca asteptam si parerea celorlalte legata de ele. Deci important e sa avem idei, sa ne dam cu parerea, dupa aceea vedem pe care le agreem. Incercam sa fim o echipa cu performante inalte, eu asta simt. Deci n-am de gand sa ma supar niciodata daca nu sunteti de acord cu mine. Si va rog si pe voi sa faceti acelasi lucru.

ioana_p76 Eu cred ca e OK cum ai refacut textele. De-abia astept sa vad finalul.

Mergi la inceput