Vaccinul ROR

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

anaemi! sunt 100% de acord cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

eu nu inteleg un lucru:
daca ccc copiii vostri sunt vaccinati, la ce va faceti atatea probleme ca ar putea lua rujeola/rubeola/oreion de la un copil nevaccinat? se presupune ca vaccinul este eficient nu? pe cuvant daca inteleg!!! de ce va tot agitati ??? (sirimie, xenocid )


Oh!, nu mai explicasem asta de...stati sa calculez exact...7 ore si 15 minute. Mai incercam odata ca ce treaba avem!? Nici un vaccin nu'ti asigura protectie 100%. Daca 98% din cei vaccinati dezvolta viguros anticorpi pentru respectiva boala ne putem considera norocosi. In mod normal sub 95% din copiii vaccinati vor fi imunizati corespunzator.
Cei care nu reusesc sa dezvolte un raspus imun adecvat chiar vaccinati fiind vor face boala imediat ce vor intra in contact cu un purtator. DACA VOR INTALNI VREODATA UN PURTATOR. In situatia fericita in care toata lumea se vaccineaza, cei hai sa zicem 5% in cazul carora vaccinul nu a functionat nu se vor intalni niciodata (ne'o spune statistica epidemiologilor) toti, fata in fata. Virusul nu va avea nicicand "front de lucru", transmisia de la om la om va fi imposibila, in rarele situatii cand cineva calatoreste in zone in care exista boala si reuseste sa o contacteze, la intoarcere cand este contagios sansele sa intalneasca unul din cei 5% iar acesta la randul sau pe un altul din cei nefericiti, samd, sint minime. Matematic vorbind, izbucnirea unei epidemii este exclusa.

Inchipuiti'va acum ca cei nevaccinati sint din ce in ce mai multi. Nu vor fi distribuiti aiurea in populatie ci vor aparea grupati-grupati. Vor fi copii de varste asemanatoare, cu parinti avand preocupari similare, impartasind povesti aiuritoare despre pericolele vaccinari. Cam ceea ce vad eu de ani de zile pe DC. Ceea ce incepuse ca o legenda urbana s'a raspandit necontrolat printre astia informati pe "www" atingand in scurt timp popularitatea pestelui de sticla de pe mileu.

Nu va trece mult pana la constituirea unor comunitati de copii lipsiti complet de imunitate in fata bolii. Sint inca in siguranta deoarece beneficiaza in mod parazitic de decizia celorlalti parinti, cei responsabili, care vaccinandu'si copiii impiedica raspandirea virusului in populatie. La un moment dat insa echilibrul se rupe. Doua, trei sau mai multe astfel de enclave vor creste pana se vor uni, inevitabil un bolnav va intra in contact cu unul din membri sai dupa care infectarea tuturor ramane o problema de zile.

De abia acum, dupa ani de zile in care "ati avut dreptate", copiii incep sa moara. Daca este vorba de rujeola din 1000 de copii bolnavi vor muri 2. Alti 5 vor face encefalita ramanand complet decerebrati pentru tot restul vietii. Vi se pare un risc acceptabil? Inchipuiti'va ca in fiecare scoala, IN FIECARE SCOALA DIN ROMANIA MOR ANUAL 2 COPII. V'ati mai lasa copiii sa mearga la ore?

Asta nu e tot! Sa nu'i uitam pe cei 5% dintre copiii vaccinati in cazul carora vaccinul a esuat. Daca asta s'a intamplat din cauza unor probleme medicale pre-existente atunci ei sint victimele voastre sigure. Vor muri primii, nu din cauza parintilor lor ci din cauza parintilor copiilor vostri.

Fiecare lucru scris mai sus s'a intamplat in Romania si se intampla an de an in cazul rujeolei mai mult ca oriunde in alta parte a Europei. Totul pana in ziua in care va lua chiar copilul vostru de la scoala indiferent daca a fost sau nu vaccinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

statistici, statistici si iar statistici

pana la urma admiteti ca vaccinul asta este un fel de roata norocului...ai noroc daca te afli printre aia 95% la care vaccinul "merge" , nu?

imunitatea totala impotriva ROR nu o da decat boala in sine...vaccinul are o "garantie" de max 5 ani...asta in cele mai bune cazuri...

nu cred ca este cineva care, vaccinat fiind, sa nu fi facut macar 2 din ROR. eu le-am facut pe toate trei si la varste destul de mici

p.s. eu pe cine ar trebui sa "dau vina" pt ca baietelul meu a patit ce a patit dupa vaccin?de la cine a luat RR:de la un copil vaccinat la care vaccinul nu a avut efect,de la un copil nevaccinat, de la un adult care s-a vaccinat cand era bebe dar i-a "expirat garantia" vaccinului ? pt ca de la cineva a luat sigur...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

eu nu inteleg un lucru:
daca ccc copiii vostri sunt vaccinati, la ce va faceti atatea probleme ca ar putea lua rujeola/rubeola/oreion de la un copil nevaccinat? se presupune ca vaccinul este eficient nu? pe cuvant daca inteleg!!! de ce va tot agitati ??? (sirimie, xenocid )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE


ROR se face la 1 an. Copiii nevaccinati si bolnavi de pojar sint un pericol imens pentru copiii sub 1 an care nu sint imunizati si nici nu se pot apara pentru ca au sistemul imunitar nedezvoltat.

In plus, daca baietelul meu e bolnav si contracteaza boala, va fi mult mai rau pentru el.

Astea sint argumente. Ce aveti voi nu sint contra argumente ci niste rationamente bazate pe premise false.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

p.s. eu pe cine ar trebui sa "dau vina" pt ca baietelul meu a patit ce a patit dupa vaccin?de la cine a luat RR:de la un copil vaccinat la care vaccinul nu a avut efect,de la un copil nevaccinat, de la un adult care s-a vaccinat cand era bebe dar i-a "expirat garantia" vaccinului ? pt ca de la cineva a luat sigur...



Daca toti copiii ar fi vaccinati numarul celor pentru care sa zicem vaccinul nu are efect va fi mult mai mic si virusul nu ar circula. Cum argumenteaza si xenocid.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Poate ajuta exemplul poliomielitei, pentru care sper ca vaccinarea este inca obligatorie in Romania. In tari precum India boala asta omora si facea schilozi pe viata sute de mii pe an, pana acum cateva decenii. Apoi, printr-un efort extraordinar (in mare parte prin voluntari) a fost dusa o campanie globala de vaccinare si boala parea practic eradicata. Au aparut insa "zvonuri" aberante de manipulare politica si religioasa (ca vaccinul e de fapt sa-i faca infertili pe copiii de musulmani - asta aflau musulmanii - sau pe copiii de indieni hindu - asta aflau hindi -) asa ca unele comunitati au "rezistat". Si uite asa boala a revenit, schilodind copii musulmani si hindi deopotriva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

statistici, statistici si iar statistici

pana la urma admiteti ca vaccinul asta este un fel de roata norocului...ai noroc daca te afli printre aia 95% la care vaccinul "merge" , nu?

imunitatea totala impotriva ROR nu o da decat boala in sine...vaccinul are o "garantie" de max 5 ani...asta in cele mai bune cazuri...

nu cred ca este cineva care, vaccinat fiind, sa nu fi facut macar 2 din ROR. eu le-am facut pe toate trei si la varste destul de mici

p.s. eu pe cine ar trebui sa "dau vina" pt ca baietelul meu a patit ce a patit dupa vaccin?de la cine a luat RR:de la un copil vaccinat la care vaccinul nu a avut efect,de la un copil nevaccinat, de la un adult care s-a vaccinat cand era bebe dar i-a "expirat garantia" vaccinului ? pt ca de la cineva a luat sigur...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE


anaemi ar fi super daca ar fi doar roata norocului. Nu ar mai exista in scoli sau gradinite epidemii de pojar sau rubeola sau oreion. Atata vreme cat exista aceste epidemii, este evident ca vaccinul utilizat pentru copii nostri nu e tocmai varianta cea mai buna.
Jos palaria pentru cel care a inventat vaccinul. Doar ca forma administrata copiilor nostri nu e ok- nu intotdeauna- nu in toate cazurile. Aia e buba. Nu ca se face- ci ca nu se utilizeaza varianta cea mai buna. Si aici vorbesc de companiile farmaceutice care le asigura.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

statistici, statistici si iar statistici

pana la urma admiteti ca vaccinul asta este un fel de roata norocului...ai noroc daca te afli printre aia 95% la care vaccinul "merge" , nu?

imunitatea totala impotriva ROR nu o da decat boala in sine...vaccinul are o "garantie" de max 5 ani...asta in cele mai bune cazuri...

nu cred ca este cineva care, vaccinat fiind, sa nu fi facut macar 2 din ROR. eu le-am facut pe toate trei si la varste destul de mici

p.s. eu pe cine ar trebui sa "dau vina" pt ca baietelul meu a patit ce a patit dupa vaccin?de la cine a luat RR:de la un copil vaccinat la care vaccinul nu a avut efect,de la un copil nevaccinat, de la un adult care s-a vaccinat cand era bebe dar i-a "expirat garantia" vaccinului ? pt ca de la cineva a luat sigur...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE


anaemi ar fi super daca ar fi doar roata norocului. Nu ar mai exista in scoli sau gradinite epidemii de pojar sau rubeola sau oreion. Atata vreme cat exista aceste epidemii, este evident ca vaccinul utilizat pentru copii nostri nu e tocmai varianta cea mai buna.
Jos palaria pentru cel care a inventat vaccinul. Doar ca forma administrata copiilor nostri nu e ok- nu intotdeauna- nu in toate cazurile. Aia e buba. Nu ca se face- ci ca nu se utilizeaza varianta cea mai buna.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


asta vroiam sa (mai)zic si eu , doar ca nu-mi gaseam cuvintele.

A! sirimie fetita mea a facut rubeola la 9 luni....un copil nevaccinat sa fi fost cauza ?

si nu incerc sa contraargumentez nimic

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi


si nu incerc sa contraargumentez nimic

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE




Nu incerci sa contraargumentezi nimic, doar ai inceput sa sapi mormantul copilului care va muri din cauza ca, poate, mama lui te citeste in acest moment.



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Nu incerci sa contraargumentezi nimic, doar ai inceput sa sapi mormantul copilului care va muri din cauza ca, poate, mama lui te citeste in acest moment.
Valabil si pentru Iasmin08, mamabear etc.
Spor la treaba, fetele!



E cam trasa de par replica ta. Tu crezi ca mamicile decid vaccinarea copiilor in functie de ce scrie o necunoscuta pe forum ?
Eu o decid dupa experienta pe care am avut-o cu prima fetita. Cred cu tarie, ca vaccinul a fost implicat in ce a urmat dupa.
Nu inseamna ca sunt 100% convinsa ca nu voi face ROR-ul, dar ori il voi face separat (rujeola - rubeola) ori cu o intarziere de cateva luni. Voi vedea peste un an jumatate, ce variante am.
Acum, stiu ca nu se produce separat, dar in 2 ani se mai pot schimba lucrurile.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 27+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput