Fetele din America (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

sanziana, eu sunt de 3 ani aici



Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniq spune:

Eu sunt in Arizona...........si as vrea ca anul asta sa-mi trimit lucrurile in Romania ( ma refer la mobila in special....da' si alte maruntisuri).Acum ne interesam sa vedem daca nu e prea scump sa le trimitem.....altfel, probabil , ca le vom vinde.........


In legatura cu pasaportul.........eu mi-am facut asta vara pasaportul...a durat o luna......am fost la ambasada in Los Angeles.....sa-mi legalizez actele, pozele,sa-mi dea procura pt. mama mea, etc......apoi le-am trimis prin fed-ex mamei mele.....care s-a dus la politie si le-a facut in 2 saptamani maximum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Totusi eu nu inteleg ceva in legatura pasaportului!
actele trebuiesc trimise in ROMANIA pentru pasaport !!!

PLIZ HELP

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

<<Obtinerea unui pasaport de cetatean roman cu domiciliul in SUA
Pentru obtinerea unui pasaport de cetatean roman cu domicliul in SUA, persoana interesata trebuie sa prezinte ambasadei sau oficiului consular cel mai apropiat urmatoarele acte:
a) cererea completata si semnata, in doua exemplare originale (se solicita direct de la ambasada sau consulate);
Va rugam sa cititi cu atentie instructiunile de completare a cererii; cererile completate in mod gresit nu vor putea fi inregistrate; ele vor fi returnate titularilor, ceea ce determina intarzierea procesului de obtinere a pasaportului.

b) copia xerox a documentului care atesta domiciliul permanent in SUA
Documentele acceptate cu acest statut sunt:
Pasaportul american;
Certificatul de naturalizare sau
Resident Alien Card ori
Permanent Resident Card, cu fotografia scanata

c) copia xerox a pasaportului romanesc anterior (primele patru pagini);
Daca pasaportul anterior a fost pierdut sau furat, solicitantul trebuie sa depuna, in original, raportul politiei eliberat in urma declaratiei de pierdere sau furt; fara acest document, cererea de obtinere a unui nou pasaport nu va putea fi inregistrata.
d) copia xerox a certificatului de nastere;
In cazul in care numele actual al solicitantului este diferit de numele inscris in certificatul de nastere, este necesara prezentarea documentului in baza caruia s-a produs schimbarea numelui; acest document poate fi, dupa caz: certificatul de casatorie sau hotararea judecatoreasca de schimbare a numelui pronuntata de o instanta romana. Orice alt document eliberat de o autoritate straina trebuie sa fie transcris in Romania.
e) copia xerox a certificatului de casatorie;
In cazul in care casatoria a fost incheiata in SUA, certificatul de casatorie american va fi mai intai transcris (inregistrat) la autoritatile romane; in baza transcrierii, primaria localitatii in care solicitantul a avut ultimul domiciliu in Romania elibereaza un certificat de casatorie romanesc. Numai acest document este acceptat la solicitarea unui nou pasaport.

f) 4 (patru) fotografii de tip pasaport, color, identice si de data recenta;

Cererea insotita de toate documentele si fotografiile se inregistreaza la ambasada sau la consulatul cel mai apropiat. Taxa pentru obtinerea unui pasaport este de 80 USD. Taxa poate fi platita cu money order adresat ambasadei sau consulatului la care se inregistreaza cererea. Nu se accepta plata cu cec personal sau carte de credit. Durata medie pentru obtinerea unui pasaport este de 120-150 de zile.>>

Si www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=33" target="_blank">aici e o lista cu consulate.Succes!




Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Exista 2 variante, pasaportul se poate face prin ambasada (consulat) si dureaza in jur de 6 luni sau se poate face printr-o procura pe numele cuiva din familie.
In cazul al doilea, daca aveti carte de identitate se face doar procura pentru eliberarea pasaportului. Costa 45$. Actele care le trimiteti acasa (recomand fedex pentru ca este cel mai rapid si cel mai sigur) trebuie sa contina: procura, 4 poze tip pasaport stampilate de consulat, cartea de identitate, cerere de eliberare a pasaportului (de asemenea legalizata de consulat), pasaportul vechi (care va fi taiat la un colt si vi se va returna).
Daca nu aveti carte de identitate valabila, este necesara o adeverinta de identitate pentru care trebuie de asemenea cerere de eliberare, procura speciala, 4 poze tip buletin stampilate de consulat. Costa 45$. In acest caz nu uitati sa trimiteti in dosarul cu acte si certificatul de nastere in original precum si certificatul de casatorie original.

Revin cu o intrebare: ce trebuie sa fac totusi ca sa fiu si eu bagata in seama si trecuta pe lista?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by anairda36

Revin cu o intrebare: ce trebuie sa fac totusi ca sa fiu si eu bagata in seama si trecuta pe lista?


Sa tipi!...Tare!Eventual la cea care-a postat lista!....

PS Tura asta te-am auzit io..



Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:



Revin cu o intrebare: ce trebuie sa fac totusi ca sa fiu si eu bagata in seama si trecuta pe lista?



"never say never"
[/quote]

da-i si tu un PM si spune-i ca vrei pe lista. eu asa am facut si "s-a executat" imediat.

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by iren

Io vreau numa sa spun ca-s geloasa pe Sinzi, ca merge la caldura shi io stau acilea-n frig, sa-mi inghetze kuru!!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada




Las' Irenule ca dupa ce ne-om stabili pe plaja iti facem invitatie si tie si lu pretena ta Mirena sa stati la soare!!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Uof, nu-mi mai zice de pretena, c-am nejte dureri de stomac shi gretzuri de la ea...Da merci de invitatzie, cine shtie?...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by iren

Uof, nu-mi mai zice de pretena, c-am nejte dureri de stomac shi gretzuri de la ea...


...si migrene nuuu?nici junghiuri in sale?...Da' vorba ta:trece!


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput