Campanie de responsabilizare a autoritatilor (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristal1995
Credeam ca suntem oameni maturi si, mai ales, oameni cu probleme de fertilitate! Nu cu probleme de personalitate...


si eu am crezut la fel, naiva de mine. :)

Citat:
Ma bucur ca ati ales-o pe Elena sa ridice acest premiu: e dovada ca se poate!

pai asta au zis toate persoanele care au scris aici (cu o singura exceptie: kindly).

dar sa lasam amanuntele astea, care-s minore si ridicole. zi de ce nu dormi? ca eu am pacate si pagini multe de recuperat, dar tu? deci joi, da? joi aflam daca e valoare de Nicholas & Alexandra deodata sau pe rand. :)

iar apoi va trimitem la intalnirea cu dl. deputat geanta, pe care trebuie sa-l resuscitam - ca sa ramanem ontopic. :))






---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Kindly, pe bune, am de lucru. Sunt treaza la ora asta pentru ca lucrez acum ce ar fi trebuit sa fac in zilele in care, pe langa ce am scris si am organizat aici, public, a mai trebuit sa raspund si la mailuri private si sa gerez crize de personalitate, plansete isterice si inanitie.

Ai spus, din nou si din nou, atatea minciuni incat imi e si jena sa le iau pe rand si sa le demontez, ar iesi un cearsaf. Telegrafic (si nu, nu vei indrazni sa negi, vei trece pe langa, fara gratie, ca si la faza cu "fuaciunea"), o sa contrazic doar inadvertentele din acest ultim mesaj, stai sa il recitesc in josul paginii:

- care-i legatura dintre copiii mei si sacrificiile tale? adica nu, nu imi raspunde, e mult prea absurd. ai niste asociatii de idei care ma descumpanesc: copiii mei, sacrificiile tale, "rusinica". Varza. la fel, nu voi invoca amanuntele despre meseria ta, copiii la a caror nastere ai asistat, notele de zece, salariul de merit etc. - nu au nici o relevanta in contextul campaniei / premiului. dimpotriva, alimenteaza - coroborat cu tulburarea psihica profunda pe care marturisesti ca ti-a provocat-o neintelegerea asta - ipoteza pe care a avansat-o psj.

- nu am spus NICICAND ca tu, kindly, "nu ai facut nimic pentru campanie"; dimpotriva: ti-am multumit de fiecare data pentru implicare, inclusiv azi (cred ca deja ieri), asa ca hai sa multumesc si azi: multumesc, kindly, pentru tot ce ai facut pentru campanie; and i mean it! intalnirea de la MS, cea cu asistenta dnei barbu, nominalizarea blogului la premiile davila sunt chestiuni evident importante; dar, din punctul meu de vedere, intalnirile au fost importante nu pentru ca ai fost tu (si cu felica, si cu beatriz, si cu mine, si cu ioana, si cu toata lumea care a muncit la aceste intalniri, ca doar nu s-au organizat singure, asa, din senin) implicata in ele, ci pentru ca au adus o avansare a campaniei;

- nu sunt perceputa ca rea sau ironica decat de persoanele care nu au ce replica viabila sa-mi dea; chiar nu sunt o persoana conflictuala, desi, cunoscand eu binisor limba romana scris si vorbit, recunosc ca pot deveni spontan acida; sau, ma rog, pot avea un tip de umor mai personal, dar benign. am avut un singur miniconflict de forum, cu persoana care recomanda cu nonsalanta inseminare in caz de azoospermie, imi mentin si acum pozitia ca e o aberatie dpdv medical; asa ca banuiesc de la cine au venit mesajele de care zici, si nu au fost deloc multe - ma intrebi provocator daca vreau sa imi dai "exemple" despre persoane care m-au incondeiat in pm-urile catre tine - iacata ca ma pun la mintea ta: da, vreau sa imi dai exemple, numele in clar (eventual si nr. de telefon - ai sunat-o deja sa plangi, la propriu, pentru ca luca e rea si bestie?);

- chiar nu am stiut ca aceasta campanie a fost inscrisa in competitia oficiala PCD, nu sunt imbecila sa aberez/mint pe un subiect atat de rasdiscutat: bineinteles ca stiam ca tu ai completat formularul si l-ai trimis, raspunsul organizatorilor a fost ca a sosit prea tarziu, ne-am uitat pe nominalizari si nu eram, nu am fost nici o clipa nominalizati, nu am fost votati public (eu am votat la PCD cu campania "mame de ingeri" a biancai brad). deci da, raspunsul ca juriul ne-a apreciat totusi si ne da premiu chiar fara votul publicului a fost o surpriza, iar in timpul votului/delibararilor noi nu am stiut ca suntem in competitie, deci ce am scris pe blog e purul adevar;

- mailul oficial privind acordarea premiului ti l-am fwd eu, din proprie initativa, cred ca la maximum cinci minute dupa ce l-am primit, parca mi-ai si multumit;

- dimpotriva, ceea ce am observat eu este ca iti fwd in mailul tau personal mesajele trimise de mine in cadrul campaniei, nu am inteles de ce, mai ales ca cele mai multe erau plicticoase ca naiba, administrative;

- la aia cu trimis comunicate sau petitii doar cu numele meu nici macar nu imi vine sa rad; care "numele meu", mai kindly? doamne iarta-ma. nu le rog pe fete sa depuna marturie, ar fi mai usor sa spuna cine de aici NU a semnat petitii, cu siguranta doar cine nu a vrut; pe bune, e mult prea jenant;

- mai mult, intelegandu-ti anumite nevoi contextuale, am semnat, de pilda, cu numele tau real rapoarte succesive de monitorizare a mediatizarii (pe care le-am realizat si trimis catre MS, catre dl. Irimie - le-ai vazut in "sent" si am vorbit despre asta, sper sa nu negi, desi nu m-ar mira, la felul in care transformi albul in negru.

ce-ai mai zis, frate, ca m-ai zapacit si mai am si treaba, e creieru' noptii.

- a, cu asociatia embriologilor. aici chiar rad. mai intai mi-ai trimis mail, punandu-mi rabdarea si diplomatia la grea incercare, ca de ce le raspund necunoscutilor de la AER (vazusesi in mailul generic, pe care il monitorizai constant) si le trimit "documentele noastre, desi nu stim ce intentii ascunse pot avea". cruce cu limba in cerul gurii, ce kkt de documente secrete avem noi, ca-s postate pe toti peretii forumurilor si blogurilor? :)) ca pe urma, la vreo doua zile distanta, sa vrei sa ii ...vizitezi pe cei de la asociatia embriologilor, asa, hodoronc-tronc, fara sa te anunti, fara intalnire stabilita, sa vezi tu cu ce se ocupa ei acolo. bineinteles ca am zis "nuuuu!!", e vorba de medici superocupati, care numai chef sa ii "viziteze" pe neanuntate "kindly, in numele sos infertilitatea" nu aveau. si apoi, nu am apucat sa te intreb: unde naiba voiai sa ii vizitezi, mai kindly? :)) la sediu? cred ca au un sediu la semnatura, o adresa. pai, mai kindly, daca te oboseai sa gandesti o secunda, iti dadeai seama ca o asociatie profesioanala recent infiintata care nu are nici macar o pagina web sau o mentiune pe google are o sansa la un miliard sa aiba un sediu cu chirie in bucuresti. sediul este de obicei la presedinte acasa. si tu imi reprosezi ca nu te-am lasat sa te duci pe neanuntate sa suni la usa personala a sarmanei dr. Cocei?! da, ai dreptate, luca este o bestie! :)) dar se opreste aici.

hai ca am scris mai mult decat merita, ma intorc la doctoratul meu (ca tot ai avut grija sa invoci, referitor la mine, acest amanunt pe care ti-l spusesem in privat; este probabil ceva la fel de rusinos ca o ipotetica sampanie de revelion pe care ma acuzi c-as indrazni s-o beau, ca o belfera burgheza ce sunt, sau ce-oi vrea tu sa demonstrezi, ca am zis ca "argumentatiile" tale ma descumpanesc).

iti urez multa sanatate!


ai ignore COMPLET de acum inainte din partea mea.






---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Kindly sti care este problema ta mandrie si maretie la serviciul tau daca esti cadrul medical ai spus totul nu stiu cat te doare pe tine de noi daca te durea asa de tare nu faceai scandalul asta.
ai ignore COMPLET de acum inainte si din partea mea.
fetelor mergem inainte sa ne ineplini misiunea
Votez Elenada si Felicia
Fetelor poate vi se par rautacioasa dar nu mai trebuie sa continuam scandalul asta hai sa ne oprim va pup

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Buna dimineata!
Eu mi-am spus parerea de ieri, si Kindly, atata timp cat vezi ca majoritatea fetelor ca sa nu spun toate care am scris pana acum, am considerat ca trebuie sa mergem mai departe si sa trecem peste acest incident, cred ca ar trebui sa tii cont de asta si aceste mesaje sa ia sfarsit.

In alta ordine de idei, deoarece eu noaptea fac o recapitulare a tot ceea ce a fost peste zi, si de multe ori imi vin tot felul de idei, sa va zic ce mi-a trecut mie prin cap azi noapte.
Luca, daca intr-adevar ti-ai luat biletul de avion, ce zici nu faci un drum pana in Bucuresti, sa o punem si noi de o mare intalnire cu toate fetele, macar sa apucam sa ne cunoastem toate? Mie personal mi-ar face mare placere sa ne vedem toate, sa ne cunoastem, parte din noi ne-am mai vazut dar pe bucatele, insa o intanire general ar fi super. Daca nu vi se pare o idee buna, e ok, puteti sa spuneti ca nu ma supar, raman tot aici printre voi.
Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Ca o completare, vreau sa spun ca am trimis si eu o groaza de petitii, semnate cu numele meu, ultima am trimis-o ieri catre Min. Sanatatii (de fapt retrimisa, pt ca a mai fost trimisa acum 2 luni,atunci a trimis-o Mihaele). Intotdeauna a fost adaugat si "din partea miilor de cupluri cu probleme de infertilitate" sau "din partea grupului de initiativa SOS Infertilitatea", insa trebuia si un nume si o adresa ca semnatar, in principal pt primirea raspunsurilor, dar si pt a arata seriozitate.
Nimeni nu vrea sa isi asume nici un merit, munca a fost colectiva, fiecare a dat cat a putut si a stiut, insa eu personal consider ca daca LucaLuca nu ne dirija cum a facut-o nu ajungeam aici. De multe ori am spus ca avem nevoie de un leader (asta vara cand Luca trecea prin niste momente groaznice..am muncit si noi cum am stiut, dar daca ea nu re-aparea cu ideile ei..cred ca am fi batut pasul pe loc..)
Eu una ma bucur ca o avem pe ea ca leader, sefa, cum vreti sa-i ziceti, si mi se pare normal sa ii cerem acordul oricand trimitem ceva, am depasit faza cand fiecare trimitea ce vroia si cui vroia, trebuie facut totul cu cap si creierul campaniei noastre este Luca, chiar daca lui Kindly nu-i convine (ca altcineva nu s-a exprimat contra pana acum)
Deci asta e opinia mea, neinfluentata de nimeni.

Si ca o completare la votul meu anterior, unde am scris doar Elena ( se vorbea de persoana care va ridica premiul) sunt si eu de acord ca a doua persoana prezenta la gala sa fie Felicia.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Ioana sunt deacord cu tine in ceai ce spui ai mare dreptate.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Tare mult ma intristeaza toata povestea asta... dar de ce sa ma mir? Am ajuns de mult la concluzia ca pt unii, daca nu aud de un scandal, ceva, viata nu e interesanta :( Vezi cate stiri de genul asta apar in toate jurnalele, vezi televiziuni gen OTV la care se uita muulta lume cu gura cascata...
Candva, intram pe forum cu placere...
Pacat ce ceva care a inceput atat de altruist e pe cale sa se inece in mocirla tocmai cand incepeau sa se vada rezultate concrete. O sa ziceti ca sunt lasa, dar eu nu vreu sa particip la mascarada asta. Cand aveti nevoie, concret, de mine, sa imi spuneti.



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_prea

Luca, daca intr-adevar ti-ai luat biletul de avion, ce zici nu faci un drum pana in Bucuresti, sa o punem si noi de o mare intalnire cu toate fetele, macar sa apucam sa ne cunoastem toate? Mie personal mi-ar face mare placere sa ne vedem toate, sa ne cunoastem, parte din noi ne-am mai vazut dar pe bucatele, insa o intanire general ar fi super. Daca nu vi se pare o idee buna, e ok, puteti sa spuneti ca nu ma supar, raman tot aici printre voi.
Va pup!



Claudia, e o idee faina, si mie mi-ar facea placere sa va cunosc in real life. Din pacate insa, nu, Luca nu si-a luat bilet de avion pentru a participa la decernarea premiului, am zis asta din exasperare, ca sa fiu lasata in pace, intr-un mail privat in care mi se tot cereau explicatii, justificari, dari de seama etc., mie mi se parea evident ca e la oha, dar nu, respectivul mail privat a ajuns public pe forum sub forma de "demascare" despre cat de disperata dupa *glorie* e luca. Am spus, dupa, in mod public ca luca-luca va fi prezenta la ceremonia cu picina exclusiv cu spiritul si ca doar lui i-a luat bilet de avion, la business class. :))

Insa, Claudia, cand ajung in Bucuresti promit solemn sa convoc o sedinta pentru campanie in real life, cu cafea turceasca si chisele de dulceatza si acid folic. :)) Iar Ioana, cu multe carioci colorate in fata, o sa tina procesul verbal.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Pana una-alta, sa-i dam Ioanei de munca in virtual, sa faca link la noua formulare a solicitarilor noastre catre Ministerul Sanatatii:

[...]In concluzie, va solicitam oficial:
- reformularea in regim de urgenta a normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie garantat accesul tuturor cuplurilor care sufera de infertilitate la aceste tratamente; toate tipurile de infertilitate, masculina si feminina, indiferent de cauze (nu doar cea feminina de tip hormonal), sa beneficieze de tratamentul compensat care este deja prevazut legal in acest moment, iar procedura birocratica si complicata de acordare a compensarii sa fie revazuta si simplificata;
- compensarea cu minimum 50% a tuturor medicamentelor prescrise de medici pacientilor, femei si barbati, care lupta cu infertilitatea, pentru toate tipurile de infertilitate, masura normala tinand cont ca suntem platitori de asigurari sociale de sanatate;
- protocoalele terapeutice privind infertiliatea de orice tip, cat si analizele hormonale preliminare inceperii unei proceduri de reproducere umana asistata medical sa fie introduse in normele din Contractul-cadru;
- introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul unui anumit numar de proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene);
- sustinerea de catre Minsterul Sanatatii a unei initiative legislative pe cale parlamentara in ceea ce priveste reglementarea legala in Romania a reproducerii umane asistate medical (actualmente, un astfel de proiect de initativa legislativa se afla in lucru, int-o faza incipienta, sub coordonarea dnei deputat Sulfina Barbu si cu sustinerea a numerosi alti parlamentari);
- in cazul in care se va elabora o noua lege a sanatatii, va solicitam sa includeti in acest cadru legal si un capitol dedicat infertilitatii / reproducerii umane asistate medical.


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Felicia - zilele acestea, toate avem "un gust amar", dar nici o mocirla nu va inneca tot ce ati facut voi in ultimul an de zile. Rezultatele concrete se vad, sunt urmarea fireasca a muncii voastre si ele vor aduce alte realizari.
Rezultatele raman, celelalte lucruri mai prozaice sunt efemere.

Stii cand avem nevoie concret de tine? Joi, la decernarea premiilor, alaturi de Elenada. Asa cum ai vazut din ce au scris si celelalte fete, ne dorim sa ne reprezentati acolo si va multumim!

LucaLuca - admir sincer nu doar capacitatea ta de a coordona aceasta campanie in general dar si capacitatea ta in management de gestionare a "crizei" de fata, pentru ca, da, la scara mica, suntem ca intr-o firma/ institutie - care are un obiectiv clar. Unul singur si nu mai multe, unul colectiv pentru toate cuplurile cu probleme de infertilitate si nu vreunul personal al niciuneia dintre noi!

Mergi la inceput