Campanie de responsabilizare a autoritatilor (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Felicia, rf la lipsa de implicare, am zis ce am avut de zis pe topicul dedicat. Aici doar va multumesc, tie si Elenadei, pentru disponibilitate si pentru vestile excelente pe care ni le-ati adus.

Si le multumesc tuturor fetelor care au scris vreodata pe topicul asta, fie si doar o vorba buna sau un mesaj de incurajare. Dar e nevoie de mai mult. Vorbeam astazi la pranz (m-am intors acasa) cu soacra mea, care de o viata se dedica activitatilor de binefacere (dar nu asa, din varful buzelor su degetelor, ci a ingrijit copii oligofeni si a gazduit la ea in casa prostituate care voiau sa se lase de meserie), i-a povestit fiu-sau foarte mandru ce fac eu in timpul liber care nu mai e liber. Iar pe ea nu a mirat-o implicarea (cum spuneam dincolo, aia cu asteptatul sa ti se bage in traista e poveste romaneasca, aici implicarea e regula, iara nu exceptia), ci cat de rapid si la ce nivel avanseaza lucrurile, in conditiile date. Pentru ca ea stie ce inseamna sa obtii intalniri si sprijin din partea unui europarlamentar sau a unor parlamentari nationali sau sa mediatizezi un subiect in "presa mare", in conditiile in care bugetul nostru e zero iar resursele pe care le avem sunt exclusiv informatice. Va felicita si ea. :)

Si continuam! :)

Continuam cu mesajul de trimis celor 12 parlamentari care ne sprijina:


Stimate Domnule .... / stimata Doamna .....,

Va scriu, in numele a numeroase cupluri afectate de infertilitate, pentru a va felicita pentru recenta alegere in Parlamamentul Romaniei. In curand veti depune juramantul si suntem convinsi ca "veti indeplini cu onoare si fidelitate mandatul incredintat de catre popor".

Dat fiind ca luna decembrie este foarte aglomerata in plan institutional dar si personal, vom reveni in cursul lunii ianuarie cu un nou mesaj, concret, privind problema cuplurilor infertile din Romania si ce se poate face in acest sens.
Va multumim, va uram un mandat plin de reusite si sarbatori frumoase alaturi de cei dragi.

Cu cele mai bune ganduri,
....


Aceste mailuri tebuie trimise ca reply la mailurile cu promisunea primite din partea parlamentarilor, fara a se sterge textul initial.

De la dna Silistru nu avem mail propriu-zis, o sa ii scriu eu.

Ioana, Elena, Marrina, nu uitati ca maine sau poimaine intre 10-11h s-ar putea sa sune dna Lavinia Vasiliu de la Radio Romania Actualitati. Nu e sigur, nu stiu pe care dintre voi o va suna, dar tineti totusi telefoanele aproape. Si sa nu aveti emotii! Calm si frumos, spuneti ce ne doare. :)


Edit: acum am primit measaj de la Lavinia:

Citat:
este o lupta in care ma implic din toata inima...
si cred ca vor exista si rezultate, dar dupa timp si nervi... asa e la noi.
mult succes! ne auzim maine, Lavinia



Eu o sa caut in seara asta intr-un supliment statistic pe care mi l-au timis The Economist cadou de Craciun niste cifre despre natalitate Franta vs. Romania. Cred ca stiti ca Franta e campioana Europei la capitolul natalitate, o sa caut cifra exacta.



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Felicia, Elenada multumim mult pentru participarea la intalnirea cu d-na Gabi Cretu. Va cred ca sunteti dezamagite, chiar aveti de ce. Sunt atatea fete din Buc care ar fi putut sa vina, chiar nu inteleg de ce, doar nu era vorba decat de o discutie libera cu o d-na care chiar ne poate ajuta.
Multe fete de pe forumul asta, desi ar putea sa ajute cu ceva, prefera sa-si imparta pupici pe la subiecte cu fiv, ai zice ca suntem unite dupa solidaritatea care apare la prima vedere la aceste subiecte, dar cand e vorba de ceva important..raman doar cateva care se agita si e pacat.
Chiar avem sanse sa facem ceva, e pacat ca nu stim sa profitam de ele. Inceputul, care a fost cel mai greu, a fost facut datorita acestei fete minunate LUCALUCA si apoi am continuat si noi, o mana de fete, dar nu e suficient, avem nevoie sa fim mai multe, doar tot ce facem este pentru noi!



Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

LucaLuca si celorlalte fete care va implicati cu atata sarguinta in aceasta campanie ,FELICITARI!!!
Ma simt neputincioasa in fata acestor probleme grave, desi ma numar si eu printre voi.cu siguranta daca ma aflam in bucuresti eram prezenta la intalnirea de sambata ..
curaj fetelor!!!este foarte frumos ce faceti pt noi toate, mergeti mai departe...
LucaLuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Imi pare enorm de au ca nu sunt din Bucuresti!Daca cineva imi spunea acum ceva ani ca voi spune lucrurl asta il trimiteam sa se culce.Imi pare rau si pentru ca nu pot fi cu voi efectiv si pentru mine si pentru ca nu pot beneficia de medicii buni de acolo(cred ca prin forum ii stiu mai bine pe aceia),spitalele sunt mai bune,analizele mai serioase la indemana...Macar daca stateam la jumatate de distanta de Bucuresti,macar.
Si da, va inteleg dezamagirea,aceeasi dezamagire pe care am simtit-o eu cand va chinuiati sa atrageti presa de partea voastra si stiu sigur ca sunt fete pe forum care lucreaza in presa,au legaturi...si nimic...Si nu,nu poti forta pe nimeni sa se implice daca nu doreste.Pentru ca in final si eu m-am dezis de a trimite mailuri,deci si eu am fost si sunt o lasa...cu ce drept sa vorbesc?
Ati mers destul de departe si ar fi pacat sa va opriti,dar nu as indrazni sa va condamn o secunda ori sa nu va inteleg daca ati face-o.
Sunt multe de zis legat de para malaiata,dar nu vreau sa supar pe nimeni si nu sunt eu cea indreptatita sa spun...Tot respectul pentru ceea ce faceti, ceea ce sunteti la urma urmei!


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia_

...Si, Marrina, legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, actualizata: http://www.cnas.ro/?id=120 ...
Din pacate e doar un extras. Sa speram ca este chiar corect si complet. Eu o sa mai incerc oricum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Raspuns Manager Info Sanatatea -dl Ovidiu Brazdau
"Buna ziua

cred ca va putem sprijini, dar noi putem face mult mai mult decat online, prin setul de reviste Info-Sanatate care se distribuie in 230 de spitale
va rog tineti legatura cu Laura Matei, Public Relations Manager, laura@info-sanatate.ro

Ovidiu"

si rapunsul dnei Laura Matei
"Buna ziua,

Deocamdata, pe site nu mai adaugam nimic pana in ianuarie.
Va pot insera informatia in revista Sanatatea copilului din decembrie,
dar, daca doriti acest lucru, va rog sa imi trimiteti dvs. textul pe care
doriti sa il publicati si care sa contina toate informatiile necesare:
cine sunteti, ce doriti sa transmiteti, site-urile de unde cititorii se
pot informa etc. Cu alte cuvinte, un comunicat de presa. Va trimit atasat
un model de comunicat.


Laura Matei"

daca este deja un material care credeti ca ar corespunde, spuneti-mi (nu am citit toate mesajele voastre), daca nu, voi incerca sa-l alcatuiesc din ceea ce am citit deja.
Mesajului dl O. Brazdau ne deschide portile mult mai mult...sa vedem

luci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

felicia, elenada Multumim pentru intalnirea la care ati participat cu d-na europarlamentar Cretu. Despre implicarea celorlalte cupluri in situatia aceasta, ce sa mai zic... Doar ca eu sunt aici si ca atunci cand voi putea sa vin pana la Bucuresti pentru alte intalniri o voi face. Multumesc inca o data!

LucaLuca Sa trimit mesajul pregatit de tine si celorlati parlamentari care au fost alesi dar care nu ne-au promis nimic, adica nu ne-au raspuns?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Marina e trist ca atunci cand sunt atatea fete din Bucuresti sa fii nevoita sa bati tu drumul pana la Bucuresti. E trist ca ma duc eu desi sunt insarcinata si ar trebui sa am grija de mine si sa imi vad de sarcina mea atat de greu obtinuta. E trist ca stim sa ne plangem si atat.
Avem un ajutor real din partea unor persoane influente si care chiar pot face ceva pentru noi si noi stam frumos la caldurica acasica.
Lasa ca se gasesc cateva fraiere ca mine ca tine ca Felicia ca Luca si ca toate fetele care se implica aici sa se zbata pentru ele. Nu vreau sa va jicnesc fetelor cand am zis fraiere dar eu asa cred ca ne considera celelalte fete care nu se implica.
Va pup


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, eu acum m-am trezit :blushing: Nu va impacientati, nu periclitam campania, imi pusesem telefonul pe masuta de noapte, deci daca suna Lavinia recitam prin somn ce am de zis! :)

Nu va infierbantati, nu renunta nimeni la nimic caci e prea mare miza, stati sa imi bag o cafeluta in vena si mai stam de vorba.

Luci, nu te apuca sa muncesti, avem "schelet" de articol. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Luca, ai adresa mea de mail, trimite articolul, il aranjez dupa cum il doreste dna LM si il trimit...cred ca trebuie repede, suntem in dec si revista nu stiu cand trebuie sa fie gata de tipar...deci...astept

luci

Mergi la inceput