Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (92)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Si acum d'ale lui monti(sinteza)...



Reguli:
- nu se combina glucide/carbohidrati cu grasimi/proteine animale
- dupa o masa glucidica se mananca dupa 2 ore si dupa o masa lipidica dupa 3 ore
- fructul se mananca cu 20 minute inainte de masa
- grasimile se mananca obligatoriu cu fibre
- se consuma zilnic 1.5-2 litri apa
- obligatoriu 3 mese + 1 gustare zilnic

Mic dejun
Varianta I carbohidrati cu ig scazut + proteine (de 3 ori/saptamana)
-paine de secara/integrala; biscuiti de ovaz fara zahar; cereale integrale fara zahar
- branza dulce degresata; ricota; iaurt degresat; lapte degresat
- dulceatza, jeleu, marmelada fara zahar; fructe cu ig < 35; fructoza, indulcitori

Varianta II proteine, lipide - urmat de un pranz de carbohidrati cu ig < 35
- oua
- peshte afumat
- mezeluri (costitza, shunca)
- carne pui, curcan
- branza, cashcaval
- ulei, smantana, maioneza
- legume cu ig < 35

Ex: salata de tzelina/morcovi cu maioneza; salata de cruditatzi cu oua/peshte; salata de oua; crochete de branza/cashcaval cu verdeatza


Pranz
Varianta I proteine, lipide + carbohidrati cu ig < 35
- supa de legume cu ig < 35 (eventual carne) (Ex: supa crema de tzelina, ciuperci, dovlecai; ciorba de linte, fasole; ciorba decarne de pui, vacutza; ciorba de varza; ciorba de perishoare)
- aperitiv: salata de legume cu ig < 35 + ulei, smantana, maioneza, branza, carne, masline
- fel principal: carne, peshte, soia + garnitura de legume/leguminoase cu ig < 35 (Ex: dovlecei la cuptor; fasole verde; vinete cu roshii la cuptor, broccoli) + grasimi

Varianta II carbohidrati bogati in fibre cu ig < 35 (de 4 ori/saptamana)
- supa din legume cu ig < 35 fara grasimi (eventual ulei crud)
- aperitiv: legume cu ig < 35 fara ghrasimi saturate
- fel principal: leguminoase/cereale cu ig < 35 + iaurt degresat + ulei crud (fara carne) + verdeatza + salata din legume cu ig < 35 (Ex: paste integrale cu roshii; orez brun cu legume; ciuperci la cuptor; dovlecei cu iaurt si parmezan la cuptor)
- eventual paine (doar daca felul este fara grasimi)
- eventual desert (doar daca felul este fara grasimi)(Ex: fructe cu ig < 35 gen zmeura, cireshe, capshuni; compot fara zahar; mere coapte cu scortzishoara; crema de branza cu fructe cu ig < 35/migdale; ciocolata neagra > 70% cacao)


Cina
- la fel ca pranzul dar mai slaba
- multe legume cu ig < 35
- se poate cu desert


Gustari
- mezeluri; branzeturi; oua (fara paine)
- cruditati cu crema de branza
- fructe proapste/uscate cu ig < 35
- migdale alune, semintze, nuci (toate neprajite)
- iaurt








din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

LARISEL, lui Paul ii mergea fff bine cu crema Reviken, are o consistenta mai groasa si cand facea kk des, crema tinea proteja destul de bine chiar si cu kkutza la fundulet, aveam grija sa il schimb f repede, chiar daca era la masa, intrerupeam , schimbam is apoi iar ii dadeam papa si tot timpul ii puneam crema asta la fundulet. Eu am fost f multumita de ea. |Depinde si consistenta scaunului, am auzit ca poate fi f acid scaunul si atunci da, se irita mai mult si trece mai greu, dar totusi incearca si Revikenul daca nu ai facut-o deja. A, mi-am adus aminte , imi povrestea medicul de fam ca ea a patit cu bebele ei sa faca o iritatie f grava din cauza unui scaun ffff acid care a trecut in 2 sapt cu o crema de la Forever, nu stiu cum se numeste ca nu m=a interesat pe moment, dar daca vrei la o urm vizita o intreb, sper insa sa nu fie cazul si sa aveti parte de asa ceva. Multumim de urarile la adresa lui PAUL.
Ma intereseaza si pe mine doc Baby Human dar nu mai stiu sa intru pe transfer , cine ma ajuta si pe mine va rog? Eventual un PM sa nu plictisim fetele. Am gasit o carte interesanta, pentru cine doreste sa lectureze si sa isi raspunda poate la anumite intrebari: http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/sufletul-dupa-moarte/intalniri-cu-duhurile-82644.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am creat si linkuri pe prima pagina... Puteti completa si voi cu info...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

onitza Mersi . Scaunele oricum sunt mai taricele, uneori chiar "carnaciori", cum le spune ruxita. Si astea pot fi acide? Eu ma gandeam ca doar cele diareice...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ma bag sa fac si capitolul nou si apoi somnic de voie...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Haideti dincoace

Mergi la inceput