Fulgusori Noiembrie-Decembrie2009(34)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Am pus si eu poze noi, pentru cele care vor sa ne vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Buna

Iesencele!!!!!! A ramas sa ne vedem la Carrefour Felicia la ora 13. Dymomo vine, Raminika inca nu e sigura. Cu restul fetelor nu am luat legatura ... poate vad mesajul acesta si vin


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

Monis, astept cu interes schema de care spuneai tu!

Stiu eu ca tuturor va place mai tare cafelutza de italica...dar nu ma supar...

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE




eu mi-as baga si-n vena cafea . de la Italica astept cafea, ca poate asa o trezesc si pe Andre
Lavi

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crlp spune:

am trecut doar sa va salut si sa va urez O PRIMAVARA FRUMOASA !
imi pare tare rau ca nu am mai apucat sa intru, dar stau mult cu BB care a inceput sa rada, sa scoata fel de fel de sunete, ne jucam sau macar incercam...
am facut 2 lunite...nici nu-mi vine sa cred, avem 6200 g si 60 cm, am facut vaccinul, nu am avut nici un efect advers( febra sau apatie sau lipsa poftei de mancare)
inca nu au trecut colicii si mai avem crize destul de uratecateodata
de dormit, dormim in scaunul de masina pe care l-am transformat in leagan sau in pat cu mami si tati, in patut nu vrem nici chip

suntem f suparati ca s-a stricat vremea si e vant si ne tine iar in casa
sper de sapt viitoare sa se incalzeasca sa putem iesi zilnic

am fost la Baby Expo, am luat un carucior mai mic, sa-l pot manevra si eu ca celalalt e foarte greu si nici nu-mi incape in portbagajul masinii

va pup si va doresc numai lucruri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Pun schema de la Medlife asa cum o am, dar si la ea am ceva comentarii. In fine, vedeti si voi ce puteti retine interesant din ea, ganditi-va ce alte informatii mai aveti si din alte parti (am primit aici pe forum info de retinut despre cum se face iaurtul - astia de la Medlife zic de Danone - , despre cum se face branzica, DianaR si DianaB ne-au spus tot felul de lucruri samd)


Schema diversificare Medlife

Alimentatia sugarului 5-6 luni

Sugari alimentati natural (la san)
Nu se diversifica pana la 6 luni cu conditia de a mentine un spor ponderal de 150g/saptamana.Pentru cei al caror spor ponderal este insuficient, in afara meselor de san la cerere se va incepe diversificarea la masa de pranz (ora 14.00) cu : supa de morcov si apoi la 10.00 fructe.

Sugari alimetati artificiali (cu lapte praf)
Vor manca 5 mese pe zi astfel : la 5 luni se va incepe diversificarea cu mese de fructe la ora 10.00 astfel :
- O banana (la cei fara dermatita atopica) + un mar parmen auriu copt la cuptor + 2 lingurite cereale fara gluten (cu orez de la Milupa sau Humana cu mar).
- Suc de diferite fructe cu 2 lingurite de cereale
I zi : 1 lingurita fructe + restul lapte
II zi : 2 lingurite fructe + restul lapte
III zi : 4 lingurite fructe + restul lapte
…….Pana la o masa completa ce va inlocui masa de lapte de la ora 10.00 (aproximativ 150g)

La 5 luni si 2 saptamani la pranz se va introduce treptat supa de morcovi (zeama sau direct piure) cate 20-30 ml/zi plus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150 ml piure de morcovi.
Supa de morcovi: 500g morcovi taiati rondele +1 litru de apa, se fierbe la foc mic 2 ore, se mixeaza morcovii, ajutandu-se de zeama in care au fiert. Se pune din nou la fiert cu zeama in care au fiert (si se mai da intr-un clocot)
Rapid la cateva zile de la introducerea supei-crema de morcovi se va introduce in dovlecelul si albitura (patrunjel, pastarnac) supa de zarzavat facunduse astfel :
2-3 morcovi sanatosi, 2 bucati albitura (pastarnac, patrunjel), 1 dovlecel, 1 litru de apa
Se fierbe 2 ore la foc mic, se mixeaza si se mai da un clocot. La cateva zile de la introducerea supei creme de legume se va adauga treptat si o lingurita de ulei vegetal (ulei de germeni de porumb sau ulei de masline)

La 6 luni -in supa crema de legume se introduce carne (piept de gaina/vita) fiarta separat (timp de 2-3 ore)

Exemplu de meniu la 6 luni :
5 mese X 150-180 ml
Dimineatza : 1 masa lapte praf/san + 1 linguritza cereale fara gluten
Ora 10.00: fructe (banana+ mar copt) + 2 lingurite cereale fara gluten
Ora 14.00: supa crema+carne fiarta separat (neaparat piept gaina sau vita cat mai batrana)
Dupa amiaza : lapte praf/san
Seara : lapte praf/san + 1 lingurita cereale fara gluten.


Alimentatia sugarului 6-7 luni

1.Pentru sugarii alimentati exclusiv la san pana la 6 luni, la aceasta varsta se incepe diversificarea cu supa de morcovi (zeama sau direct piure) introdusa la masa de pranz, astfel: 20-30 ml/zi plus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150ml piure morcovi .
Supa de morcovi: 500g morcovi taiati rondele +1 litru de apa, se fierbe la foc mic 2 ore, se mixeaza morcovii, ajutandu-se de zeama in care au fiert. Se pune din nou la fiert cu zeama in care au fiert (si se mai da intr-un clocot)
Rapid la cateva zile de la introducerea supei-crema de morcovi se va introduce in dovlecelul si albitura (patrunjel, pastarnac) supa de zarzavat facundu-se astfel :
2-3 morcovi sanatosi, 2 bucati albitura (pastarnac, patrunjel), 1 dovlecel, 1 litru de apa
Se fierbe 2 ore la foc mic, se mixeaza si se mai da un clocot. La cateva zile de la introducerea supei creme de legume se va adauga treptat si o lingurita de ulei vegetal (ulei de germeni de porumb sau ulei de masline)

La 6 luni 1 sapt-in supa crema de legume se introduce carne (piept de gaina/vita) fiarta separat (timp de 2-3 ore)
La 6 luni 2 sapt-se introduce si mase de fructe la ora 10.00 astfel :
O banana (la cei fara dermatita atopica) + un mar parmen auriu copt la cuptor + 2 lingurite cereale fara gluten (cu orez de la Milupa sau Humana cu mar)
1 zi : 1 lingurita fructe + restul lapte
2 zi : 2 lingurite fructe + restul lapte
3 zi : 4 lingurite fructe + restul lapte
Pana la o masa completa de fructe ce va inlocui masa de lapte de la ora 10.00 (aproximativ 150g)

La 6 luni 3 sapt se introduce treptat branza de vaci facuta in casa (cate o lingurita / zi in piureul de fructe pana la 10 lingurite de branza in 10 zile in fructe)
In acest fel, la 7 luni sugarul va primi 5 mese … 180-200ml :
Dimineata : 1 masa de lapte praf/san + 1 lingurita cereale fara gluten
Ora 10.00 :fructe (banana + mar copt) + doua lingurite cereale fara gluten + 10 lingurite branza de vaci
Ora 14.00 :supa crema + carne fiarta separat piept gaina/vita
Dupa amiaza : lapte praf/san
Seara : lapte praf/sanm + 1 lingurita cereale fara gluten

2.Pentru sugarii alimentati cu lapte praf, la care diversificarea s-a inceput la 5 luni
Dimineata : lapte praf + cereale pentru varsta care se face cu lapte (1 lingurita la 100ml lapte) sau san
Ora 10.00 :banana + mar copt / crud + 2 lingurite cereale pentru varsta ; se va introduce treptat branza de vaci facuta in casa (cate o lingurita/zi in piureulde fructe pana la zece lingurite de branza in 10 zile in fructe)

NB Pentru 100g branza de vaci sunt necesare :
-1L lapte DORNA 1.5% grasime
-8 tablete calciu lactic
Se fierbe laptele apana in clocot, apoi se adauga tabletele de calciu lactic pisate ; dupa fierbere branza se strecoara prin tifon

Ora 14.00 : supa crema de legume (morcovi, dovlecel, pastarnac, patrunjel) + carne fiarta separate (gaina/vita)
La 6 luni si 2 saptamani se poate introduce in supa crema d elegume si galbenusul fiert tare, timp d e10 minute astfel :
I saptamana ¼ galbenus x 2/sapt
II saptamana ½ galbenus x 2/sapt
III saptamana 1 galbenus x 2/sapt
La 7 luni – se poate introduce o data pe saptamana in loc de carne, 2-3 ficatei de pui fierti separta timp de o ora.
Dupa-amiaza : masa de lapte de dupa amaiza va fi inlocuita treptat spre varsta de 7 luni cu iaurt Danone Natural+ fructe proaspete adauagte (banana/mar)
Seara : lapte praf + cereale



monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

printesa a papat la 11 si acum a adormit, asa ca din pacate spun pas intalnirii de azi... chiar as fi vrut sa ne vedem, insa daca era tati acasa imi era mult mai usor, ori veneam toti 3, ori veneam eu singura si-l lasam pe el cu strumful, desi daca a papat Ruxi la 11, pe la 1-2 cere iar, asa ca nici sincronizarea nu mi-a iesit.
si mi-e si greu cu atatea haine pe noi, acolo e cald, dezbraca, imbraca, urlete, asa ca mai bine nu-mi bat capul.
oricum Ancutza sper din toata inima sa mai veniti o data si mai pe la vara sa ne intalnim. sper ca la vara imi va fi mai usor, macar din punct de vedere al imbracatului/dezbracatului.
distractie placuta fetelor care se duc



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

buna dimineata!

multumim tare mult pentru urari, fetelor!

si pentru ca trebuie sa ne "recompansam" ...facem cinste cu de toate!!
...dar pe primul loc sunt bacardi si placinta cu dovleac

Cristina, cred ca in septembrie va fi ok in Antalya. Noi am prins in hanimun cateva zile de septembrie si a fost ok.

Camy, sa fie....o sa vb cu pediatra sa nu-i mai dam eferalgan dupa vaccin....ca data trecuta, caci am inteles ca nu e chiar bine...

cu diversificarea, evident ca sunt si eu intr-o mare nebuloasa.....ca atare, timp de o luna, voi fi ca un aspirator si ca o strecuratoare

si poate azi obtin si eu un draft de schema...

ca maraila nu are stare..iar e agitat...

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Am facut si noi azi vaccinul, am un flacau tare curajos, n-a plans mai deloc. In rest, suntem in continuare pe san exclusiv, in ultima luna a luat in greutate 600 gr (a ajuns acuma la 6.700 de la 3.100 la nastere) si in luna care a inceput ar trebui sa ia in jur de 500 gr (zice doctorul...). In lungime a crescut 16 cm de la nastere pana acuma.

Ah, l-am intrebat si eu pe dr cu decalotarea ca tot v-am citit ieri cu subiectul asta. Eu nu am decalotat nimic pana acuma si nici nu intentionam, dar am vrut sa stiu cum sta treaba . Asa ca, pentru a ma linisti - definitiv - a fixat cu o mana pielicica la baza penisului tragand usor de ea, apoi cu mana cealalta l-a decalotat dintr-una . Am crezut ca pic jos! Eu nu am nici o greata la sange, injectii (imi fac si singura, nu mai zic altora), dejectii, dar va spun ca la manevra asta mi s-a facut rau . Ma rog, daca tot am intrebat, mi-a aratat ca e bine copilul. Mi-a spus ca problema ar fi cand , tragand putin de pielicica (fara a-l decalota), nu se vede deloc glandul sau se vede doar ca un varf de ac.

Ma gandesc ce am mai parlamentat cu doctorul si daca imi mai amintesc ceva esential, va scriu.




monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

fetelor, azi e ziua lui sotu, face 30 de ani, si io mamica nebuna ce m-am gandit sa-i fac surpriza....priviti aici.....

monis 16 cm a crescut piciu de la nastere??? .....pfoai ce mare ii.....pai al meu ii micut...


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

monis, merci fain de schema. ce ti se pare nepotrivit la ea? pupic!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput