PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mei, ce urari se fac pentru aniversarea casatoriei?
Nu stiu ce sa le spun Buflilor in afara de "La multi ani si iubire vesnica pana la adanci batraneti?"


Si apropo de aniversarea casatoriei: ce ar trebui sa sarbatorim noi (sau de unde sa-ncepem numaratoarea) cununia religioasa (6 ani) sau cea civila (15+)? Sau pe amandoua si sa ne facem cadouri duble?
Eu anul asta am uitat de acea aniversare religioasa.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea,
Va doresc sa retraiti intens toate clipele minunate ce v-au purtat spre aceasta zi mirifica!





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Vivi, crezi ca ar putea fi un cadou surpriza? :D oricum, imi place ideea!

eu dardai acuma in fusta ca mai am 10 min pana sa plec de-acasa si astia nu-s zdraveni la cap.... canadienii I mean. Nu poarta ciorapi!!!!!

asa ca tre' sa merg intr-un loc sa arat oficiala si integrata, da' mie imi tremura.... mainile si picioarele de frig si am si urme de sosete pe toata gamba ca nu m-am prins sa le dau jos mai devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Booon, imi place ca v-ati dezmortzit

1. Povestea cu viespile a fost chiar adevarata, ca nu am eu atata imaginatie sa inventez toate alea ... am si poza cu cuibul dar astept sa putem pune poze pe forum, ca asa am citit ca se va intampla in curand

2. Da, Teolinda ... zi-mi cand imachetezi zacusca ca iti trimit adresa - pentru zacusca facuta de mana omului fac orice efort.

3. Viv, Dumnezeule ... nu ca nu as aprecia efortul, ce cadou de Craciun e asta ? Niste pereti vopsiti ?

4. Aqai - succes la intalnire si pune draga niste ciorapi, ca faci cistita si iti spun eu ca ustura de iti dau lacrimile ... si acum imi aduc aminte de lacrimile mele din vara, capatate odata cu atitudinea zen.

5. Am fost aseara la Back to school night - asta e un fel de seara in care vorbeste directoarea scolii, catre toti parintii, despre strategia pe care o vor aborda in anul scolar care a inceput ...si apoi, parintii se duc in clasa copilului unde le vorbeste invatatoarea despre curiculum si alte chestii organizatorice.

Fiu-meu este in clasa a 2 a si sunt cam speriata ca vor da teste saptamanal si se pune foarte mult accent pe reading, spelling si gramatica - adica exact punctele noastre cele mai slabe. Matematica aproape deloc - acolo unde zbarnaim

Noroc ca rezultatele testelor se posteaza online, o sa vad progresul si pot sa ma pun cu gura pe el acasa, doar ca trebuie sa imi antrenez gura si nuiaua, caci fetelor, NU II PLACE SA CITEASCA ... pur si simplu nu ii place ... nu stiu daca e ceva trecator, poate nu a ajuns la maturitatea necesara, dar citeste numai daca e constrans. L-am dus la biblio sa-si aleaga carti, nimic nu a mers.

Apoi mai am o teama cu gramatica si spellingul - au inceput sa faca tot felul de reguli care probabil ca vorbitorii nativi le stiu de pe vremea cand faceau ei clasa a 2 a, ori eu vorbesc engleza dupa ureche si memorie, habar n-am de regula dupa care un cuvant dubleaza consoana cand trece la trecut sau in prezentul imediat (cum ar fi tag - tagged - tagging sau tan - tanned - tanning). In fine, poate le invat de la fiu-meu dar asta inseamna ca nu prea il pot corecta ...

La fica-mea e mai simplu, ca e clasa 1 despre care stiu totul de anul trecut, de la fiu-meu ... si ei ii si place sa citeasca.
Ca de obicei la mine in familie, totul este o provocare cu fiu-meu, fica-mea carescand ca o floare anonima in umbra fratelui mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Si am mai vrut sa spun ca am zambit la baietii Alinukai - sunt impresionata de cat de protector este cel mare, fata de cel mic ...

Ai mei nu sunt prieteni decat atunci cand nu mai au alta alternativa - in rest, se ciupesc, ciondanesc si bushesc in fiecare zi ... inclusiv dimineata frate, fica-mea a incasat-o pentru ca se holba insistent la fiu-meu. Sigur, nu ii facea nimic, nu il atingea, dar uite asa, se uita la el si ala a inceput sa se enerveze, pana cand, desigur, a carpit-o ...cu pantalonii de pijama, peste ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Va fi cadou ca nu va mai trebui sa munceasca el si nici sa-si mai bata capul. In viata lui (a noastra) nu a avut parte de asa ceva. La ultimul zugravit eu am stat ca o doamna la mama. Am venit acasa cand era totul gata, pus la loc si curatenie exemplara.

Cand am fost plecata 3 luni cu fata in primul concediu in state a facut curat luna in bucatarie printre oale si alte alea. Pana si faina si alte produse de gen le-a scos din punga si le-a redistribuit in borcane speciale de la Ikea. A pus chiar si etichete scrise frumos cu markerul permanent ca nu cumva sa confund faina cu pesmetul!?!?!

In al doilea concediu prelungit, tot in statele alea, a cumparat un LED. Ne-a luat de la aeroport. Cam trepida si am stiut ca ma asteapta ceva acasa. Cand am intrat, in casa, era o lumina difuza si televizorul lasat sa mearga pe progam HD - pentru efect.

Eu cu cadourile mele am dat chix. Un preafrumos halat de baie pe care il port si azi, un aparat de ras pe care tot eu i-l luasem si cu un an inainte si mai nou Kindle-ul care nu a mai ajuns la el si nici la mine.
Asta-primavara am vrut sa-i cumpar un laptop. Si pana m-am cacait eu si l-a cumparat singur.
Parfumurile? Are mai multe decat mine si nu de la mine.

Unicele cadouri pe care i le-am facut in atatia ani de casnicie sunt: fii-sa si acul de cravata din aur.

Asa ca, vedeti voi, de aia chestia aia e un cadou.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu si cu sora mea mai mare ne-am batut inca de cand ne-am nascut.
Cred ca asta a fost rolul meu de sora mai mica: sa incasez scatoalce, statui in cap si maturi pe spinare. Ca sa nu mai povestesc cand aveam 3 ani si mi-a bagat pe gat coada de la lopatica.
Dar cand am fugit de acasa la 4 ani (la propunerea ei), m-a lasat sa iau lada de gunoi caci ea isi luase tricicleta.

Unica oara cand am ripostat violent, dupa ce imi daduse cu coada de matura peste picioare, si am amenintat-o cu cutitul a intrat mama. Asa ca am luat-o si de la mama pentru prima oara.

Dupa ce m-am facut mai inalta decat ea, hi, hi, am platit si eu cum am putut.
Aventurile astea au tinut pana la 20 ani. Atunci am tras-o de par ultima oara pentru ca mi-a stricat cizmele si era gravida si nu putea riposta.

Dar... sa fi dat naiba sa se fi luat cineva de mine ca jar manca. Era in stare sa-mi tina partea si sa minta pentru mine pana in panzele albe. Sa ma vorbeasca cineva de rau in fata ei? I-ar fi scos ochii.
Dar asta nu a impedicat-o ca atunci cand am vomat in tramvai sa coboare si sa ma lase singura.

Azi e cea mai buna prietena a mea. Nu ne certam niciodata si suntem atat de apropiate incat mama e convinsa ca suntem extraterestre.


Fii-mea n-a batut ca nu avea pe cine. Doar isi ciupea verisorii si ii tundea.
La scoala dupa ce a fost "buliita" bine si a rezistat vreo saptamana a muscat-o pe agresoare. Oricum a ajuns la director.
Apoi ii scuipa. Avea o expectoratie abundenta de ma gandeam ca face stocuri saptamanale.

Acuma, lasand gluma la o parte am dus o lupta surda cu astfel de agresori dar din pacate fara finalitate. A fost copila asta a mea sifonata in fel si chip.
Acuma a uitat, totul a fost roz. Parte din rozul asta mi se datoreaza. Da ca sa fie ea roz acuma am albit eu.

si inca nu s-a terminat. Vor urma agresiuni mai elaborate si sofisticate.






--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

viviana, ce frumos ai scris despre dragostea reala de sora.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

mai fetelor sunteti totale!scrieti absolut minunat,sunteti o delectare!

viviana,ingenios cadou!

alinuk si daca va transformati in cuib de viespi,tot o sa va citesc,na!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

eu am avut - si inca am, ca nu se incheie decat duminica seara - o saptamana tare-tare faina.

la inceputul ei am fost la Timisoara. orasul meu de suflet, unde am acum si pe cineva drag. putina munca (asta a fost pretextul sa ajung acolo), si in rest plimbari lungi prin locuri dragi inimii mele, si ziua, si noaptea, terase, intalniri cu prieteni...

miercuri am plecat la Budapesta, si aseara mi-am vazut baietii de la Il Divo - cu intrare in culise, dat mana cu ei, schimbat cateva vorbe, facut poza oficiala (la care inca n-am primit linkul si mor de nerabdare) si apoi loc in randul 2 la concert - stiu baietii sa prinda privirea publicului a fost superb, senzatie de piele de gaina cam trei sferturi din concert.

si duminica-i vad iar!!! - aici, la Bucuresti.

ca pana atunci mai am o zi de sambata in care dau o fuga pana la spital pentru ultimele pregatirii pentru auditul care incepe luni la prima ora, deja nu mai conteaza

Mergi la inceput