Clubul "babelor" FIV-oase 32

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

10% la sensiblu
hm...nu-l cunosc pe albu dar tin sa spun ca am auzit povesti urate in care era implicat un sterilet. stiti din alea cu infectii...
dar nu ma bag pentru ca, de fapt, habar n-am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Daniela, nu fi trista! O sa fie bine si pentru tine cumva, si pentru MeAlex si pentru toate, de fapt.


Ady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Many_bani, citesc cu drag orice intamplare cu si despre copii, imi era drag si de copiii cu care m-am intalnit atunci, nu era nici vina lor, nici a parintilor, doar ca a fost prea mult si s-a asociat si cu ziua mea de nastere.
pentru toate!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Daniela, la multi ani! Iti doresc doar ca urmatoarea aniversare sa te gaseasca cu un bebe in brate!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu inca nu am terminat de bucatarit
am intrat sa vad ce face canarita anei Ma bucur sa aud ca exista sperante. Daca se gaseste pe aici ce ai nevoie sa imi zici ca iti trimit prin curier. Si eu vreau sa vorbescu cu d-nul Neacsu. Zburli vad ca are diaree de cateva zile. In w-e l-am mutat in casuta noua si initial am crezut ca de la stresul cu prinsul si mutatul, nu i-am mai dat fructe de atunci dar vad ca persista. Si sta cuminte pe alta bara decat cea din fata unde doarme, pe una mai retrasa. Daca ma duc la el imi raspunde si se anima, dar pe urma iar se duce acolo. Ufff, uneori ma simt neputincioasa.
fetele dragi. Va inteleg si eu perfect. Azi am avut si eu o zi din "aia" cand nu o mai suportam pe colega mea de birou sa o aud povestind de baietelul ei de 6 ani ... si o aud zilnic, dar azi am tot intrat pe forum, mi-am rascolit amintiri si rani inca nevindecate total. Ufff
samira si eu zic ca e o decizie inteleapta sa nu mai bati atata drum numai pt o "plantare".
si mai vreau sa stiu cine o sa stea pe sezlongul nr 4 !!! eu o sa stau la strapontina cand o sa vin sa vizitez burtile
Gata, am stins cuptorul la legumele cu crocant de paine, am facut si bors de loboda si paine intermediara cu seminte, am pus si ceva porcina la marinat. Nu stiu cum se face, dar mie imi ia de x ori mai mult timp decat oricarei altei femei in bucatarie. Am inceput activitatea pe la ora 20 si uite cat e ceasul Si la 6 suna ceasul si o iau de la capat cu aranjat prin casa, ingrijit pui, fugit la servici, musafiri ...
Ma duc la nani si eu.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

of, mai fetelor,
astept liniutele mai ceva ca o noapte de somn integral.
m-a impresionat pana la lacrimi postul lui me alex si apoi cel al samirei despre frustrarea celei care nu are copil. tin minte cum disecam starile in care ma sufocam fizic, nu mai zic ca si psihic, cand mai ramanea cineva gravida in cercul de prieteni: ma bucuram intr-o anumita proportie, dar invidia ma termina. la un moment dat, i-am zis uneia ca o urasc. ea m-a luat in brate si mi-a zis ca se astepta sa ii spun una ca asta, dar ca va fi bine ca asa e feelingul ei. asa a fost,pana la urma. pt mine reactia ei a fost extraordinara, pt ca m-a ajutat sa nu ma mai simt dezumanizata ca ajunsesem sa ma intristez de bucuria prietenilor mai mult decat sa ma bucur pt ei.ma descarcasem, exteriorizasem o stare care ma macina.nu o mai tineam doar pt mine.

da, imi recunosc pacatul de a fi invidiat fericirea altora. da, m-am framantat mult ca am devenit o bruta. am scris acest post pt cele care se invinovatesc ca simt aceasta invidie sau cum naiba sa o numim, ca sa nu se simta, suplimentar, stigmatizate. este pur si simplu o stare fireasca, o consecinta a luptei si a insuccesului.o stare pe care, involuntar, manifest sau latent, o resimt multe dintre fetele care lupta multi ani pt a avea un bebe. este, daca vreti, o forma meschina a feminitatii. dar sa nu va biciuti suplimentar, acuzandu-va de dezumanizare. ca actrita principala in rolul asta, sper din tot sufletul sa va gasiti puterea de a va supralicita frumusetea interioara. la urma urmei, a gresi e omeneste sau, ca sa inchei intr-o nota comica, scopul scuza mijloacele...

jesus, m-a apucat filozofeala.
dar, in esenta si pe scurt, va ziceam ca va iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

vanghelie, care este... facui un dezacord, dar ma iertati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Daniela La multi ani !
Am trecut si eu prin toate starile de care povestiti, dar ce-mi pare rau e ca nu i-am zis persoanei care ma sufoca cel mai tare ca o urasc (desi departe sentimentele mele de exact asta) ca ar fi fost testul suprem, ori inceta definitiv, ori ma ajuta intr-un fel ... ca sa suporti 6 luni de zile amanunte dupa amanunte, seara de seara aproape, si ecografii povestite in amanunt si chiar cu vizionare cd la 1-2 luni dupa ce tu ti-ai pierdut sarcina ... zic ca e ceva ... si apoi sa vii in vizite macar de 2 ori pe luna sa vezi mogaldeata aia care iti trezea cele mai variate sentimente cu putinta ...
Dar toate astea m-au intarit la un moment dat, m-au facut sa ma inchid extraordinar de mult in mine, desi poate aparent cred ca nimeni obeserva, si am mers mai departe cu gandul ca si daca ajung la 38 de ani, se poate, ca am atatea cunostinte care l-au facut pe primul la 38 si al 2 lea dupa 40 ... ca ziceam ca nu se poate sa nu reusesc, fie ca mor de atatea stimulari, nu as trai fara copiii mei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

La multi Ani Dani! cu incredere ca intr-o zi din anul asta vei fi si tu pe holul ala alaturi de burticoase

Ralu dar eu ii spuneam ca nu ma simt bine!
cred ca eu am scapat cel mai ieftin din situatiile astea dandu-le sfaturi sunt atat de "priceputa" ca, pe bune, in multe cazuri ii depasesc!
si spun ceva de genul: cand voi fi eu insarcinata voi face asa, cand voi avea un copil voi face asa. stii ce-i deranjeaza???? si pe femei si pe barbati si parca deodata isi si aduc aminte ca si eu parca vreau un copil si tac!
si astora care-si pun problema daca sa faca 2 sau 3 copii le zic: eu iti recomand. intotdeauna am fost de parere ca o familie mare este puternica (lucru pe care il cred). ce am vrut sa spun este ca...prefer sa ma bag in seama decat sa tac si sa inghit. la fazele astea.
la alea cand ma intreaba direct si-mi dau ei sfaturi despre vitamine, biserici si puterea rugaciunii la alea inca n-am gasit leacul... e reversul medaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

am un coleg care mi-a spus: vai stii ce bine e sa ai un copil?
raspuns: eu ma si mir ca ai fost atat de egoist sa astepti atat!

Mergi la inceput