Campanie de responsabilizare a autoritatilor (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Ioana, nu ar fi rau, dar la intrebarea mea doar tu ai raspuns. Oricum, CNCD-ul e obligat sa investigheze si daca exista o singura semnalare; la cea generala vreau multe, pentru a pune presiune. Trebuie sa scanezi doar foaia semnata de dr. Pana, nu s pe cea de la SGG.

Am facut o adresa de contact pentru afisat pe blog: infertilitatea@yahoo.com

Trebuie sa le rugam pe fetele de la endometrioza daca vor sa ne scrie un articol. si de la eventuale alte "grupuri". Daca nu, mai putem scrie si noi, asa din cultura generala plus compilare de pe net. La subiectele FIV si Ia sunt foarte importante mai ales sfaturile practice, alea care s-au tot adunat in primulpost. Ar trebui facuta o sinteza.

Ar fi bine sa ne numim cumva. :) Cine suntem "noi"? Asociatie nu suntem, dar ne trebuie totusi o sintagma scurta si oarecum oficiala prin care sa ne autodesemnam in demersurile noastre.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj
[
Credeti ca directorii astia gen Pana mai rezista dupa alegeri? Mi se pare un post caldut perfect pentru persoane protejate.




Vom afla dupa alegeri. :) Uneori se prevaleaza de statutul de functionari publici si ca functia a fost obtinuta prin concurs, deci in principiu sunt inamovibili fara motiv serios. Dar de cele mai multe ori, da, decat sa se certe cu noii sefi, multi directori, care sunt perceputi ca inregimentati politic, prefera sa paraseasca functia si sa permita rotirea de cadre. :)

Uite ce am gasit pe net, numarul de la CNAS este apelabil gratuit din toata tara: http://www.adevarul.ro/articole/2004/0800-800-950-linie-telefonica-gratuita-pentru-reclamatii-la-asigurarile-de-sanatate.html

Se poate suna la 0800.800.950 pana la opt seara, deci inclusiv de acasa, in liniste. Iar raspunsul cica se da a doua zi - taaare sunt sceptica la faza asta -, fie lasi un nr. de telefon fix si te suna ei, fie reapelezi. Se inscrie cineva sa sune (nu psj, ca ea e telefonofoba:)?



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Luca, telefonez eu, doar ca nu stiu exact ce sa le zic
Referitor la audienta la presedintie, in ce consta ea? CU cine ar presupune ca vorbesti? MA gandesc ca poate mai sunt fete care ar avea un program mai flexibil, dar o audienta nu e chiar o intalnire banala... E cineva care a fost in audienta pe undeva, sa ne spuna cam cum e?
Edit: am sunat la tel verde, cica am la dispozitie 5 minute pt a ma prezenta si a expune problema sesizata.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Felicia, multumesc mult pentru ca ai sunat la CNAS. cinci minute? e enorm! la SGG aveam 30 de secunde si tot ne-am incadrat. pai hai sa spunem, adaptand un pic:


"Buna ziua. Ma numesc .... si sunt contactabila la adresa electonica ... Doresc sa va semnalez ca problema infertilitatii exista in Romania si, asa cum se intampla in cele mai multe tari ale Uniunii Europene, statul roman are datoria de a ajuta cuplurile care se confrunta cu aceasta boala. Mentionez ca asa-zisa compensare pe care de cateva luni o acordati teoretic femeilor care sufera de infertilitate din cauze hormonale este discriminatorie si am semnalat deja acest lucru Consiliului National de Combatere a Discriminarii. Suntem, si eu si sotul, contribuitori la asigurarile de sanatate, platim sume foarte importante lunar, insa nu beneficiem de nici un sprijin in lupta noastra cu infertilitatea. Solicitam introducerea procedurilor Inseminare Artificiala /Fertilizare In Vitro in programele nationale de sanatate, astfel incat costul unui anumit numar de proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene. Astept raspunsul dumneavoastra la adresa electronica .... Va multumesc. "

Recita-l tu cu ochii pe ceas, cred ca nu dureaza mai mult de doua minute. Si poate spui poezioara maine. :) (am propus varianta de prezentare cu mailul si nu cu telefonul, ca sa te deranjeze cat mai putin; daca vrei, poti sa schimbi).

O audienta, fie ea si la Cotroceni, nu e mare lucru. Nu e o primire oficiala. :) Nu am fost niciodata acolo, dar, intuitiv, plus stiind cum functioneaza alte institutii, banuiesc ca nici macar nu se intra in Palat, propriu-zis. Trebuie sa fie un punct de lucru cu publicul, practic se intra de la poarta direct in niste birouri, nu cred ca se face controlul antitero and stuff. E bine ca persoana sa aiba totusi cartea de identitate asupra ei. Acolo sunt niste consilieri care isi fac meseria: asculta, consemneaza si predau spre rezolvare doleantele cetatenilor. Asta e tot. Nu cred ca e o durata fixa a audientei, te asculta cat sa inteleaga ce reclami. Ceea ce nu stiu deloc, dar e important de aflat, este daca trebuie sa te programezi sau poti te prezinti spontan.

De-aia trebuie sunat. Intrebari, scurt:

- care este programul de audiente?
- trebuie sa te programezi sau poti te prezinti spontan?
- la care intrare a Palatului Cotroceni este punctul de lucru cu publicul, unde este situat exact?
- de ce nu se raspunde la petitiile scrise? (am trimis doua, fara nici o reactie)
- se pot face petitii/reclamatii prin telefon?

Si apoi procedam in consecinta. :)



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Da, m-am mirat si eu cand am auzit 5 minute :) Ok, ramane sa le las mesajul maine seara, dupa ce vin de la serviciu.
O sa incerc sa sun maine dimineata sa ma interesez cum e cu audiente, si va spun ce/daca am reusit sa vorbesc cu cineva.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

Din seria voluntari am un foarte bun prieten care ne poate ajuta cu blogul. Face webdesign, seo si alte chestii web related.

Luca, Psj, voi v-ati ocupat intens, sunteti ok sa-l lasam sa ne ajute sa faca blogul cat mai vizibil?

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

buna
azi am primit de la un prieten link cu blogul nostru. uite e cineva care a facut un blog cu infertilitatea. inseamna ca e usor de gasit. el nu are astfel de probleme si totusi a dat usor de el.
ce bine
PSJ am vorbit cu doctorita si tot magneziu mi-a zis sa iau.
of topic din ciclul traim in romania ieri am contatct un domn doctor care e la euroclinic ca sa ma monitorizeze si pe mine. si ma intreaba el scurt si la obiect daca nasc la euroclinic . eu ii zic nu ca nu am bani si atunci imi da el un nr la un allt cabinet sa imi fac programare la eco dar saptamana viitoate ca pana atunci nu vede nimic si nu ma poate ajuta. si eu il intreb daca are idee de ce am dureri de burta la care el imi raspunde ca e posibil sa nu se fi prins embrionii. dupa care imi ureaza noroc si sa imi zice sa imi fac programare.
noroc ca inainte vorbisem cu dr din austria ca altfel daca ma luam dupa domn doctor muream in secunda unu. cum poti sa zici asa ceva fara sa stii nimic.
scuze ca m-am intins atat dar sunt revoltata de nesimtirea unor doctori din romania.
va pup

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada


azi am primit de la un prieten link cu blogul nostru. uite e cineva care a facut un blog cu infertilitatea. inseamna ca e usor de gasit. el nu are astfel de probleme si totusi a dat usor de el.



Ce tare! Abia astept sa il primesc si eu. :))

Baga magneziu, no-spa si mai ales fii cuminte si increzatoare! Esti mascota noastra cu burtica! :)

Raluca, sigur ca vrem orice ajutor. Nu cred sa intre in conflict cu ce vrea sa faca PSJ la nivel de SEO, cel mult se completeaza, deci iti bag parola blogului in pm, sa mestereasca cu incredere. Multumeste-i prietenului tau si spune-i ca ce face este "pour la bonne cause". :)

Ieri am avut busiest day pe blog, cu 220 de vizite. Vad ca pagina cea mai vizitata este cea de "actiuni concrete", la care am facut eu link in mesajele de pe grupurile de discutii, deci probabil ca de acolo ne vin o buna parte din vizite. O sa reiau periodic mesajele pe grupurile de discutii, acum e usor, dau doar fwd.

Avem si un nou meaj de la cineva din afara: http://.actiuni-concrete/

Citat:
Si eu sunt impresionata de aceasta initiativa….si,ca si Corina, am aflat din intamplare si ma bucur ca exista. Eu am citit intamplator pe blogul radio romania actualitati.
E chiar o problema serioasa cu care ma confrunt intr-un fel si eu.
Mult succes!


Mi-ar placea sa completam cat mai mult din rubrici zilele astea, pana apare articolul din EvZ, unde in editia online vor fi linkuri la blog. Oricum, chiar asa cum este acum, au ce citi. Blogul are practic vreo trei sapatamani si deja *exista*.

M-am mai gandit rf. audienta de la Cotroceni. Dupa ce reuseste Felicia sa afle amanuntele, o sa fac un topic separat, sa caut o voluntara. O persoana cu un program mai flexibil sau care locuieste/lucreaza nu departe de Cotroceni. O sa ii scriu un pm/mail lui Cristal, ea e profesoara deci teoretic ar avea cum, dar numai ce se plangea ca traverseaza o perioada tare aglomerata. Vedem, rezolvam. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Am pus articolul despre PCOS.
http://.afectiuni-frecvente/pcos/
Sper ca nu m-am latit prea mult.

A lansat cineva intrebarea la subiectul despre endometrioza? N-as vrea sa le hartuim . Daca nu, intreb eu.

ralucapaun, sigur ca e mai mult decat binevenit ajutorul prietenului tau.

elenada, sa vezi ce bine sa o te simti dupa magne b6. De curiozitate, la ce medic ai fost la Euroclinic? Ar fi interesant de stiut cum a ajuns prietenul, banuiesc ca nu de pe google, acolo suntem inca departe.

Am vazut si eu ca am avut record de vizite ieri.

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

wow, nu vazusem ca avem o pagina completata. excelent, psj, multumim. nu e lung, probabil ca persoanele interesate vor gasi chiar ca e scurt:) (stii cum e cand gasesti ceva despre ce te doare - vrei sa fie cat mai complet.) poate ar trebui sa adaugi la final ca pot lasa eventuale intrebari in comentarii, iar tu, in masura in care poti raspunde si cu precizarea ca nu esti medic, o vei face. Ar da bine ceva interactivitate.

la endometrioza am lasat eu aseara un mesaj, deocamdata nu s-a reactionat. mai asteptam.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput