Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Mai asteptam si azi cu petitia, ca e luni si poate fetele vor fi mai active si vor mai veni cu idei. Si apoi, o sa o postez ori deseara ori maine. OK?
Felicia multumesc, ideile tale au fost foarte bune!
Elena am cateva poze o sa-ti trimit, da-mi pe pm adresa ta de mail
Lara am citit pm-ul de la tine, scuze ca n-am avut timp sa-ti raspund, oricum voi intra pe link-ul dat de tine sa vad despre ce e vorba.Multumim pentru sustinere! Ai zis ca ai semnat petitia, cred ca te refereai la petitia pentru legea mamelor, nu? Pentru ca petitia noastra inca e in lucru, insa te asteptam sa o semnezi cand va fi gata (link-ul il vom posta noi peste tot)

Va si va doresc o saptamana cat mai buna!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_p76


.....
Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere.
....
Dupa modelul tarilor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc., unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducerea umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii cuplului, si intr-o Romanie civilizata, acest lucru trebuie sa se intample!
...

M-am gandit si la corecturile pe care le-am marcat cu rosu in textul Ioanei de mai sus si eventual:
"SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL, PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR ACESTEIA (INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO) IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ioana ti-am trimis adresa de mail
pupici la toata lumea

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

In link-ul de mai jos se spune ca 30% din cupluri sunt afectate de infertilitate, oare de unde or fi luat informatia..
http://www.avantaje.ro/index.php?a=2019

Elena multumesc , iti trimit treptat ce poze am gasit si o sa mai caut si cand am timp ma gandesc si la un text.
Marrina, multumim pentru sugestii! O sa modific, ai dreptate, chiar si titlul suna mai bine asa.
Mai asteptam in continuare sugestii.

EDIT: Alte linkuri: http://www.supereva.ro/info.asp?id=853,
http://www.cevacecauti.ro/stiri/250-Sarcina.html
(tot caut imagini si mai dau si de diverse articole, le-am postat ca mi se par interesante)

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Am si eu cateva sugestii legate de petitie
Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% conform statisticilor facute de ....(ar fi bine sa dam sursa acestei cifre) Pentru mai multa credibilitate e bine sa zicem din ce surse avem datele despre rata infertilitatii.
Iar aici:

Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii, iar costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu - despre ce tara este vorba). Chiar daca mai jos sunt mentionate unele tari e bine a fie scrise si aici unde le dam ca exemplu.
Poate nu toata lumea are rabdare sa citeasca pana la final.
parerile sincer nu imi apartin dar asa cum ziceam am dat-o spre citire la alet persoana care se mai pricep cat de cat.
Asa ca va las pe voi sa decideti daca sunt ok sa facem aceste modificari sau nu
pupici

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Nu am avut timp aseara sa raspund si sa modific petitia pentru ca de ieri avem pisicuti!!! O sa pun poze cand am timp.
Revenind la petitie:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Am si eu cateva sugestii legate de petitie
Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% conform statisticilor facute de ....(ar fi bine sa dam sursa acestei cifre) Pentru mai multa credibilitate e bine sa zicem din ce surse avem datele despre rata infertilitatii.

Din pacate nu putem da sursa pentru ca nu o avem, procentul il stim din diverse articole, nu putem da drept sursa instit nat de statistica pt ca indicatorul era rata fertilitatii (care este afectata si de alti factori, cum ar fi decizia cuplurilor de a avea copii, nu inseamna neaparat diferenta dintre cuplurile fertile si cele infertile)
Si in articoele postate de mine mai sus apar niste procente, dar nu se da sursa. Insa la noi, din fraza urmatoare se poate intelege ca sunt statisticile OMS, daca vreti sa reformulam aceasta fraza, desi daca tot nu stim sursa, macar asa se poate subintelege ca statisticile sunt de la OMS.
Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS).

Iar aici:
Citat:
citat din mesajul lui elenada
Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii, iar costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu - despre ce tara este vorba). Chiar daca mai jos sunt mentionate unele tari e bine a fie scrise si aici unde le dam ca exemplu.
Poate nu toata lumea are rabdare sa citeasca pana la final.


Putem trece cateva tari ca exemplu si aici, daca vreti, ar fi cam aceleasi din final, putem sa mai adaugam.
Revin mai tarziu si daca ne hotaram postam petitia deseara.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marrina

Citat:
citat din mesajul lui ioana_p76


.....
Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere.
....
Dupa modelul tarilor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc., unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducerea umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii cuplului, si intr-o Romanie civilizata, acest lucru trebuie sa se intample!
...

M-am gandit si la corecturile pe care le-am marcat cu rosu in textul Ioanei de mai sus si eventual:
"SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL, PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR ACESTEIA (INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO) IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE"

Modificam si aici, mai ales titlul trebuie sa fie foarte sugestiv si clar si cum spui tu parca e mai bine.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

VARIANTA FINALA?

CATRE: GUVERNUL ROMANIEI, PARLAMENTUL ROMANIEI

SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL, PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE


In anul 2003 a fost initiata propunerea legislativa nr. 217 / 2003 -"Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical". Dupa mai multe modificari si dezbateri, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la senat, apoi presedintelui Romaniei. Retrimisa Senatului, dupa mai multe reinscrieri pe ordinea de zi etc., legea a ramas in acelasi stadiu, la Senat, din noiembrie 2005 pana in prezent.

EXPUNERE DE MOTIVE

Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere. Insa prin reproducerea umana asistata medical (ajutorul medicinei pentru cuplurile care din diverse motive nu pot obtine o sarcina),aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce duce si la cresterea natalitatii. Procedurile de reproducere umana asistata sunt inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.

Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii, iar costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu, de exemplu : Austria - 4 incercari, Belgia - 6, Danemarca -3 plus inca 3 pentru al doilea copil, Ungaria -5). Romania nu are in acest moment o lege a reproducerii umane asistate, singura propunere legislativa (217/2003) fiind abandonata de circa 3 ani.

Un alt aspect important este cel al costului foarte ridicat al medicamentelor necesare procedurilor de inseminare si fertilizare in vitro: o parte din aceste medicamente se afla pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008), insa nu se pot elibera decat pentru alte afectiuni/scopuri, care sunt cuprinse in programele de sanatate, cum ar fi anumite afectiuni ginecologice sau pentru gravide. Asadar, compensarea lor pentru procedurile de reproducere asistata este imposibil de obtinut. Cuplurile care urmeaza aceste proceduri ar trebui sa aiba acces in egala masura la medicamentele compensate, indiferent de motivul infertilitatii.

Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical, introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul unui anumit numar de proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene), precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele tuturor cuplurilor care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata.

Dupa modelul tarilor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducere umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii cuplului, si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!

Ce am scris accentuat am adaugat acum -exemple de tari, dar nu stiu cum sa facem, scriem doar tarile sau scriem si nr de incercari permise (insa aici avem nr doar pt fiv)?


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Neata, fetelor. Nu am talent la scris, dar mi-am permis sa corectez niste aspecte de forma.

CATRE: GUVERNUL ROMANIEI, PARLAMENTUL ROMANIEI

SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL, PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE


In anul 2003 a fost initiata propunerea legislativa nr. 217 / 2003 -"Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical". Dupa mai multe modificari si dezbateri, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la Senat, apoi Presedintelui Romaniei. Retrimisa Senatului, dupa mai multe reinscrieri pe ordinea de zi etc., legea a ramas in acelasi stadiu, la Senat, din noiembrie 2005 pana in prezent.

EXPUNERE DE MOTIVE

Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere. Insa prin reproducerea umana asistata medical (ajutorul medicinei pentru cuplurile care din diverse motive nu pot obtine o sarcina), aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce duce si la cresterea natalitatii. Procedurile de reproducere umana asistata sunt inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.

Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au o legislatie clara referitoare la sanatatea reproducerii, iar costurile procedurilor necesare pentru reproducerea umana asistata sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu; de exemplu, in ceea ce priveste tehnicile de fertilizare in vitro: Austria sustine 4 incercari, Belgia - 6, Danemarca - 3 plus inca 3 pentru al doilea copil, Ungaria - 5). Romania nu are in acest moment o lege a reproducerii umane asistate, singura propunere legislativa (217/2003) fiind abandonata de circa 3 ani.

Un alt aspect important este cel al costului foarte ridicat al medicamentelor necesare procedurilor de inseminare si fertilizare in vitro: o parte din aceste medicamente se afla pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008), insa nu se pot elibera decat pentru alte afectiuni/scopuri, care sunt cuprinse in programele de sanatate, cum ar fi anumite afectiuni ginecologice sau pentru gravide. Asadar, compensarea lor pentru procedurile de reproducere asistata este imposibil de obtinut. Cuplurile care urmeaza aceste proceduri ar trebui sa aiba acces in egala masura la medicamentele compensate, indiferent de motivul infertilitatii.

Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical, introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul unui anumit numar de proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate, asa cum se intampla de multa vreme in majoritatea tarilor europene), precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele tuturor cuplurilor care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata.

Dupa modelul tarilor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducere umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii cuplului, si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!



Am mai pus niste spatii pe unde mi se parea ca lipseau. Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Tabitha multumim , suna intr-adevar mai bine asa in locurile in care ai modificat!
Astept si parerea voastra!


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput