Deserturile Nataliei (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

dupa Lady's fingers..

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Vai mai Balbina si cat am mai plans dupa o reteta de fursecuri pr Craciun...si ce bine arata ale tale...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, uite reteta de fursecuri (cam tirziu, si totusi..):

Fursecuri cu unt

4 oua
1 pahar zahar
50 ml lapte
vanilie
2-3 pahare faina
150 g unt

Se bat ouale cu zaharul si vanilia. Se adauga laptele rece si se pune pe foc mic (eu pun pe bain-marie). Se amesteca incontinuu pina se ingroasa compozitia. Se lasa la racit.
Se freaca intre palme untul cu faina, pina se obtine o compozitie formata ca din niste fulgi. Se adauga crema de oua si se framinta un aluat plastic. Daca este prea lipicios, se mai adauga faina. Se pune aluatul la frigider pentru 15-20 minute.
Cind se scoate de la rece, se intinde o foaie de vreo 5 mm grosime si se taie fursecurile cu forme diverse. Se aseaza pe o tava in care s-a asternut hirtie de copt si se coc la foc moderat pina se rumenesc usor.
Dupa ce se racesc, se pot decora cu ciocolata topita. Aceasta se toarna intr-o punga care se taie la virf.
Aceste fursecuri pot fi folosite ca decoratii de brad. In acest caz, inainte de a le coace, se face cu scobitoarea o gaurica in aluat, prin care se va trage ulterior o ata.

POZA

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort “Lady’s fingers”

Aluat pentru “fingers”:
150 g unt
1,5 pahare apa
1,5 pahare faina (200 g)
6 oua

Crema:
800 g smintina
1 pahar zahar
vanilie
cacao pentru decor

Se pune la fiert apa cu untul, iar cind da in clocot, se adauga faina, amestecind continuu cu o lingura de lemn. Se mai tine un pic pe foc, pina cind aluatul incepe sa se dezlipeasca de vas. Se raceste un pic, apoi se adauga ouale pe rind, amestecind bine.
Se pune aluatul intr-o punga, care se taie la virf, si se spriteaza mici “degetele”, de grosimea unui creion si de circa 5 cm lungime, pe o tava pe care s-a asternut hirtie de copt. Se coc la foc mare, destul de repede (cam 10-15 minute). Arata cam asa cind sint coapte.
(din cantitatea de mai sus de aluat mie imi iese o cratita de 2.5 l plina cu “degetele”)
Se bate smintina cu zaharul si vanilia.
Se inmoaie fiecare “degetel” in frisca si se aseaza intr-un vas mai adinc, in straturi. Se toarna deasupra restul cremei, se niveleaza cu lingura si se presara cacao.
Se pune tortul la rece, pentru minim 6-7 ore.

POZA

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Natalia, cred ca majoritatea fetelor care au citit reteta asta de super prajitura, au facut-o acum de Craciun.

quote:
Originally posted by Balbina

aime, Laura, Miha, Christel, Joanna, fetelor, eram sigura ca veti avea succes cu aceasta prajitura. O maninca cu mare placere chiar si persoanele indiferente fata de dulciurile cu ciocolata, de exemplu eu.
O sa-i transmit impresiile voastre tipei de la care am reteta.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Natalia merci din tot sufletul pentru recetele puse la dispozitie, iti sunt foarte recunoscatoare.

Fetele care bintuie pe aici dar inca nu au indraznit sa se apuce de copturi, nu zaboviti mult, e foarte usor totul de facut, si finalul este mai ceva ca un trofeu.

Eu sunt o incepatoare in asa chestii, insa prajitura cu lamiie mi-a parut foarte simpla, si arata bine.

De Browines zic ca e super gustoasa. Eu am facut-o cu, ciocolata cu lapte, foarte amar nu prea mi-ar place. Sotul meu nu maninca nici un fel de coptura daca e cu nuci, dar la asta nu se putea abtine.

Cu prajiturile acestea am fost in ospetie, am primit o mie de complimente pe care le readresez Nataliei.

Deci, merci inca odata, totul e foarte gustos, am sa le mai fac cu prima ocazie.

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia nu aveam o prajitura preferata, insa de acuma o am si nu numai, dar si o fac in fiecare saptamina. Cred ca am facut-o de vreo 5-6 ori. Toti imi fac comanda sa le fac la sarbatori. Mersi inca o data.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Natalia, au iesit super brownies-urile!!!

Merci!

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lucia, Karina, Lorena, bun venit in fan clubul brownies cappuccino!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

am facut de craciun tort crancin-mancin (mi-a iesit ca in poza balbinei...) si tortul cu branza, care este o nebunie. am gresit-o eu cu bezeaua, ca am trantit zaharul in albus inainte sa-l bat, dar e oricum o reteta minunata.

Mergi la inceput