Deserturile Nataliei

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Miine va povestesc cum a fost cu buburuza. Azi am facut din nou tort cu jeleuri, il puteti admira aici

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!





Wow, arata superb. Bravo Natalia!


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Balbina, daca nu te superi sa-mi spui ce gramaj folosesti pt. ingredientele de la acela cu jeleuri. In mesajul postat anterior spui numai modul de preparare nu si gramajele. De asemeni spui ca se poate face si cu iaurt. AI incercat? Iese? Eu asa as incerca pt. ca frisca e grasime animala pura si stau rau cu colesterolul. De asemeni eu cred ca in loc de biscuiti, cum spui tu, o sa folosesc lady fingers (pe romaneste piscoturi), caci sint mai dulci si mai grosute. Mi se pare un tort spectaculos si foarte sanatos, numai spune-mi te rog gramajele. Multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

fetelor, habar nu aveti cat mi-ati lipsit voi cu bucataria voastra, mai ales ca nici nu am avut posibilitatea sa gatesc, ascum ma bucur ca v-am regasit si sa-mi reiau vec hile obiceiuri si retete de la voi!
pusilici Vio

Tina,catelus de catifea

orhideele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Eu abia astept reteta de tort buburuza!
Sunt curioasa cum e acoperit, e tot pasta aceea din fondant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocoloasha spune:

Natalia,esti o ADEVARATA !!!
Mi-am notat toate retzetele tale si astept urmarea ....
Cred ca sotul tau e un fericit !


http://pg.photos.yahoo.com/ph/vulpitza_simpatica/album?.dir=5584&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos


Cocoloasha si Alexandru cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Balbina, daca nu te superi sa-mi spui ce gramaj folosesti pt. ingredientele de la acela cu jeleuri. In mesajul postat anterior spui numai modul de preparare nu si gramajele. De asemeni spui ca se poate face si cu iaurt. AI incercat? Iese? Eu asa as incerca pt. ca frisca e grasime animala pura si stau rau cu colesterolul. De asemeni eu cred ca in loc de biscuiti, cum spui tu, o sa folosesc lady fingers (pe romaneste piscoturi), caci sint mai dulci si mai grosute. Mi se pare un tort spectaculos si foarte sanatos, numai spune-mi te rog gramajele. Multumesc mult de tot.


Adrienne, nu ma supar deloc . Intentionat nu am scris gramajele, ca fiecare face in functie de produsele pe care le gaseste in tara in care traieste. Dar pentru ca te intereseaza, iti spun ce cantitati am folosit eu.
La primul tort cu jeleuri:
* 3 cutii de 200 g suc + 3 pliculete gelatina Dr. Oetker (atunci nu am gasit jeleuri)
* 2 cutii de 300 g iaurt Cremoso + 2 pliculete gelatina Dr. Oetker
* in loc de zahar am pus indulcitor atunci (cantitatea nu o tin minte, am pus dupa gust)

La ai doilea tort de jeleuri:
* 2 plicuri jeleuri, de portocala si capsuni, de la Dr. Oetker. Fiecare jeleu l-am dizolvat cu 400 ml apa, cum scrie pe plic.
* 500 ml frisca (La Dorna 32%, cutia rosie)
* zahar dupa gust, cred ca vreo jumatate de pahar, nu-mi place cind e prea dulce.

Sper sa te ajute aceste amanunte sa te orientezi. Succes!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by cocoloasha

Natalia,esti o ADEVARATA !!!
Mi-am notat toate retzetele tale si astept urmarea ....
Cred ca sotul tau e un fericit !



Ma bucur ca te-au atras retetele mele .
Iar sotul are diabet , insa mai gusta si el din dulciurile mele, asa, in cantitati mai mici si cu insulina mai multa, deh, ce sa-i faci cind e un mare pofticios.
In general, ma straduiesc sa fac dulciuri doar cind am musafiri, ca sa se manince mai repede, si asa mai am si eu grija de silueta mea.


Buburuza va sosi mai pe seara.
------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Multumesc mult Natalia. O sa fac si eu in ac. weekend. si pun poze. Oh si sa pun indulcitori (Splenda) dar la mine e din cauza de kg... si doar un dolop de frisca in virf de decor.Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cum am facut tortul Buburuza

Am cumparat un blat de pandispan. L-am taiat in 3 straturi mai subtiri. Unul din ele, care era mai diform, l-am taiat cubulete. Am batut frisca cu zahar (500 ml + 100 g) si am adaugat in ea 1 pliculet de gelatina inmuiata in putina apa si topita la bain marie. Am curatat de simburi un pahar de visine. Am luat un bol rotund de salata si l-am tapetat cu folie subtire de plastic. Am asesat primul strat de blat, l-am insiropat cu putin suc de visine amestecat cu apa si zahar. Am pus primul strat de frisca, iar peste el jumatate din cantitatea de visine + cubuletele de blat. Am turnat restul cremei, iar de-asupra am pus restul visinelor. Am acoperit cu ultimul strat de blat, insiropat si el un pic. Am bagat salatiera la frigider pentru 2-3 ore. Dupa acest interval am rasturnat tortul pe un platou si l-am uns cu un strat subtire de unt frecat cu zahar. Acest strat este necesar daca se pune fondant.
Fondantul l-am pregatit dupa urmatoarea reteta:

500 g zahar pudra
10 g gelatina
55 g apa
suc de lamiie

Gelatina se pune la umflat in apa rece pentru 15 minute. Apoi se topeste la bain marie (nu se fierbe!)
Zaharul pudra se cerne, se aduna intr-un vas, se face loc la mijloc si se toarna gelatina. Se amesteca rapid. Trebuie sa iasa o compozitie omogena de culoare alba. Se framinta, adaugind, daca e prea moale, zahar pudra, sau suc de lamiie, daca e prea tare. Se framinta pina nu se mai lipeste de miini. Se coloreaza, de preferinta cu colorant gel. Acest fondant este foarte plastic, se poate intinde cu sucitorul de lemn, pe masa presarata cu zahar pudra sau amidon, se taie forme de petale, fruze. Neajunsul acestui fondant este faptul ca se intareste f. repede, de aceea trebuie sa se lucreze rapid cu el. Am citit undeva ca daca se adauga in compozitie 1 lingura de sirop de glucoza, se incetineste considerabil viteza de intarire a fondantului. Nu stiu unde sa caut siroul asta de glucoza, ca la farmacie nu au, am intrebat.
Am intins fondantul cu sucitorul pina la o grosime de circa 0,5 cm si l-am imbracat pe tort, intinzindu-l cu miinile spre margini, ca sa evit formarea de cute. Am taiat resturile de fondant.
Bulinutele le-am facut din ciocolata topita, turnata dintr-un cornet pe hirtie de copt pe care am desenat cerculete egale. La fel am facut si “fata” buburuzei. Antelene si piciorusele le-am facut tot din ciocolata topita; primelor le-am dat forma de bumerang, bineinteles ca am facut mai multe, ca s-au si rupt citeva. Piciorusele le-am facut ca simple betisoare.
Bulinele si “fata” le-am lipit cu putina ciocolata topita, dunga din mijloc a fost tot din ciocolata topita. Ochii i-am facut din fondant, am pastrat o bucatica inainte de a-l colora.
Parca nu am uitat nimic. Uitati poza cum arata tortul taiat. A, inca o chestie, nu toata lumea e amatoare de fondant, mie de exemplu anume acest fondant nu-mi prea place la gust, asa ca eu il scot pur si simplu de pe felia de tort.


Sper ca nu mi-a scapat nici un amanunt. Daca aveti intrebari, indrazniti.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Eu am sa fac sigur tortuletul asta luna viitoare cand implineste puiuta mea 1 an!
Thanks!
Sa indraznesc sa pun si eu niscai poze cu tortuletele mele?
Ca nu se ridica la inaltimea creatiilor pe care le-am vazut...

Mergi la inceput