Prietene la bine si la greu - 121

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Dupa cateva ore de contractii azi-noapte, imediat ma interneaza.
Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va fi cateva zile fara baietii mei!



Mami de Timi nazdravan si 30+



Sper sa fie bine cu tine si bebe, baietii cu siguranta se vor descurcat.Tinem pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Smaranditza, nu iti face griji pentru baietii tai, ca sunt mari, ai tu grija de tine si fetita!!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 25+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

ooo, noroc cu Many

La multi ani mami de Lila, sa ne traiesti, sa infloresti si sa dai de beut si de halit


hadica ce, mesajul meu nu l-ai citit sau cum

[


las asta bre, niste corcoduse acre acre mai ai?? As manca incontinuu numa acrituri

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 25+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

ooo, noroc cu Many

La multi ani mami de Lila, sa ne traiesti, sa infloresti si sa dai de beut si de halit


hadica ce, mesajul meu nu l-ai citit sau cum

[


las asta bre, niste corcoduse acre acre mai ai?? As manca incontinuu numa acrituri

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 25+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU


normal ca am, e satul plin, ma stiu toti, mai ales aia cu corcodusele rosii auzi sa incerci sa mananci cu sare, eu asa mananc de cand ma stiu

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

si-a facut treaba, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Intrebari de pus la gradinita:

- distanta fata de casa
- curatenia,
- daca fac mancare acolo sau mancarea e adusa de vreo firma de catering si nu stii ce e in ea
- ce fel de mancare fac
- cati copii sunt in grupa si cate persoane ii au in grija
- la ce ora pot lua copilul cel mai tarziu
- daca au pediatru si asistenta
(Dienutze )

- compozitia grupei ca varsta - este important sa fie de varste diferite pentru ca asa invata si evolueaza cel mai usor
- nr educatoarelor si comportamentul - aici ma refer mai mult la atitudinea lor fatza de copii si ceea ce fac: este important ca cineva sa fie mai bland, cineva un pic mai autoritar care sa explice reguli si sa le repete si atentia lor vis-a-vis de fiecare copil (sa tina cont daca de ex un copil a avut o noapte agitata sau a avut un scaun ciudat etc
- compozitia meniului: la gradi unde merge Giulia din pacate toti copiii primesc aceeasi mancare indiferent de varsta
- strictetzea in privintza acceptarii copiilor bolnavi
(Laura_andreea )

as mai adauga:
- ce program de iesit afara au copiii?
- daca observa ca al tau plod e bolnav (si tu nu ai vazut si l-ai dus totusi la gradinita), unde il izoleaza pana te duci sa-l iei?
- ce fac cu copilul tau daca nu doarme? dar daca nu mananca?
- cand trebuie inscris copilul la respectiva gradinita? (pe loc, cu x saptamani / luni inainte etc)
- daca nu merge 1 luna la gradinita (din varii motive) cat costa locul?
- la 2 ani nu conteaza programele pe care le au, insa de la 3 ani incolo conteaza. Asa ca e important ce programe au, daca vrei sa tii copilul la respectiva gradinita pana la 6 ani.





Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


Monis, m-am apucat si eu sa caut alta gradi si ca tot am citit diverse descrieri ale conceptului abordat de fiecare, mai scriu cam ce am citit, poate va mai vine vreo idee.

- intre mic dejun si lunch au "oferta" de fructe si legume proaspete: mi se pare un lucru super bun pentru ca le creeaza obiceiul sa manance si faptul ca nu le pune la fiecare in farfurie ci se pregatesc doua farfurii sau mai multe si fiecare se serveste ii atrage mai mult
- dupa masa de pranz inainte de culcare se spala pe dinti - unde este Giulia nu au practica asta - gasesc super ideea
- eu as intreba de asemenea daca le dau cu crema de protectie cand ies afara - aici este f important si e si normal
- alt aspect important: la inceput copilul va fi f obosit inainte de masa de pranz. Sunt copii care din cauza asta refuza mancarea. As intreba ce fac in situatia asta? In cazul Giuliei, i se ofera iar mancare la trezire, ceea ce ma bucura

Cam asta imi vine in minte acum, postez cum mai gasesc ceva interesant. Monis pt initiativa!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

LA MULTI ANI LILI DRAGA, TOT BINELE DIN LUME TI-L DORESC!

Smara si tinem pumnii sa fie bine!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Lili La multi ani!

Smara Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Multumesc frumos dragele mele!
Hai mai repede, culcati copiii ca vine prinzul - am pus masa frumos, cu fatza de masa alba si servetele colorate, cu haleala care mai de care si de baut, asa ca pt vara - spritzuri, berica, limonada si niste frapuccine pt cine nu s-a trezit inca bine
+ 2 castroane de corcoduse murate pt licurici si raluci
dankutza sper sa fi iesit bine procedura de ziua mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_a

Multumesc frumos dragele mele!
Hai mai repede, culcati copiii ca vine prinzul - am pus masa frumos, cu fatza de masa alba si servetele colorate, cu haleala care mai de care si de baut, asa ca pt vara - spritzuri, berica, limonada si niste frapuccine pt cine nu s-a trezit inca bine
+ 2 castroane de corcoduse murate pt licurici si raluci
dankutza sper sa fi iesit bine procedura de ziua mea

io vreau crude crude si acre Ieri am cumparat de pofta niste caise mai crude, dar parca erau plastic, nici un guuust, nimic, umflate cu chimicale si atat
Sa stii ca am prestat la ursulet, astept sa intri sa iti arat pozici, sa stiu cum continuu

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 25+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

La multi ani Lili sa fii implinita si fericita!
Smaranditza suntem cu gandul alaturi de tine.


Mergi la inceput