Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Vorbim de crime impotriva umanitatii, pentru care nu stiu cum se poate gasi o "cauzalitate". Altfel, exista o "cauzalitate" si pentru actiunile lui Hitler, nu? "Cauzalitate" implica aici - gresit - o evolutie inevitabila, obiectiva a evenimentelor, in care alegerile personale nu joaca nici un rol. Gresit.


gresit. cauzalitate implica aici cum a fost perceput lantul cauzal la vremea respectiva. nu ca daca x, atunci automat si in orice conditii y.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ingrid, ce legatura are comunismul cu ´´lipsa de integrare a evreilor care vand rachiu, din anii o mie opt sute si ceva´´?
Ultimul post al lui Aka nu vorbeste de comunism, ci de evreii din Romania de atunci cu citate plus pareri proprii.


Habar nu am, descrie o stare de fapt cum era perceputa atunci, cu ce sunt vinovati cei de acum pentru proasta conceptie din anii respectivi?



Chiar asta vroiam sa zic, ca defapt perceptiile astea sunt si acum, au fost si atunci. Deci n-are a face cu comunismul.




Cine are aceste perceptii, LadyJ? Aici pe forum citesti cateva fraze si poti deduce cu adevarat ce gandesc oamenii? De cate ori nu te-ai exprimat gresit fata de altii, precum si ei poate fata de tine? Ne incurcam in amanunte si nu privim intregul. Ce am spus? Asteptati. Atat. Nu e normal sa urmaresti un om o zi, doua, trei, ca sa te bati cu pumnii in piept: l-am prins pe gandacul verde cum se ascundea in spatele frazelor mestesugite.
Cu comunismul...zau, cat timp unor evrei le place in kibutz, zic ca intradevar, n-are legatura cu comunismul. Are cu o mai veche atitudine fata de ei.
Am citit intr-o carte maghiara, "Umbrela sfantului Petru", hazoasa pana la Dumnezeu si inapoi, cum un sat era foarte rusinat ca nu avea evreu. Pai celelalte sate se mandreau cu evreii lor, clampaneau toata ziua catre satul respectiv: voi nici nu sunteti sat, ca n-aveti evreu.
Pana s-au dus si au luat o evreica, ea avea 7 copii. Ei, de atunci, se fudulea satul asta, cine mai avea o evreica?
Si noi discutam discutii.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Am deschis partea a II-a a subiectului.

Mergi la inceput