Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

fetelor chiar nu stiu daca sunt ok spalaturile...dar scurgere urata am si eu...astept pana merg la medic cam la inceputul lui decembrie..atunci si control si analize..sa vedem ce zice..dar orikm eu knd stau aks nu folosesc tamponele zilnice ptr k a zs medicul aks s astau fara k nu's ok...doar knd plec ep undeva sa pun si asa si fac..imi schimb 2-3 perechi chilotei zilnic

Mario Andrei 16.08.2005 24+ -Alexandra Elena
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ofe_27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo


Ofe_27 tu macar ai listuta 3 pagini de agenda??????ce ai bagat atatea acolo??? am vazut ca sunt si la pagina de start de la capitol, pagini cu listute ce ne trebuie. multumesc fetelor ptr ca ne-au dat o idee de la ce sa incepem.





27+


Alicredo daca vrei share-uiesc lista, dar nu azi ca nu am agenda la mine. Si eu m-am tot uitat pe diferite liste postate aici pe forum, am mai vb si cu prietene, cunostiinte si asa am ajuns la o lista cat de cat finala. Unele dintre ele s-ar putea sa nu le cumpar, gen cantarul electronic pt bebe. Daca imi gasesc un pediatru la mine in zona, atunci nu are rost sa-l cumpar.

27+ Bogdan Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Vreau si eu lista ta ... Mai am si eu niste listute si vreau sa compar .. poate pana intru in prenatal (adica peste 3 sapt) sa o finalizez si eu ca sa ma apuc de cumparat.
Cantarul electronic pt bebe mi se pare o investitie proasta. Cat poti sa-l cantaresti 1-2-3 luni .. si dupa aia gata cu el.

26+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Salutare fetelor!
Phew....am ramas iarasi in urma si mi-a luat ore bune sa va ajung...

In primul rand sa raspuns fetelor care m-au intrebat de ratza...a iesit bun, insa nu ca la mama acasa , si nici prea zemoasa cum as fi vrut, cred ca am fiert prea mult. Vorba lui Cris.dogarel "am facut-o varza" Insa...e comestibila spre bunutza .

Larisel, sorry for the accident...si eu am patit-o de vreo 3 ori pana acum...bine ca s erezolva. Vad ca n-ai mai intrat de mult, cred ca ai bataie de cap cu hartzogaraia de la asigurari. Succes!

Apropo, Cataluza unde a disparut??
Stie cineva?
Mi-a scapat ceva?

Cris mario, si eu am primit de ziua mea album pt bebe si mi-a placut f mult.In special faza cu arborele genealogic...abia astept sa-l completez...tare as fi vrut si eu sa am asa ceva...n-am nici macar o poza de cand eram bebelush..

Dastefa, Andrenalina (fara primul N iese un nume simpatic) va doresc si eu un sincer si calduros LA MULTI ANI!

Plateea, tare simpatica esti cu laptopul noaptea...eu chiar daca nu pot dormi nu ma ridic din pat, ma fortzez sa adorm ca altfel nu ma pot trezi dimineatza sa merg la serviciu.
Da' oricum, ideea e buna, poate in concediu prenatal o sa o adopt

Apropo, si eu tot imi calculez sa vad cand pot intra in prenatal.
Am inteles de la voi ca tre sa fie obligatoriu 42 dupa nastere...dar daca nasterea are loc dupa DPN?
Cand socotesc iau in calcul si 31 decembrie. 1 ianuarie? 25 , 26 dec? astea care-s libere oricum???



24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Hello burtici!

Vin si eu cu o lista pentru bagaj, primita de la o prietena. Este cam lunga si va rog nu dati cu pietre, nu e facuta de mine.

Bagajul pentru tine:
* Buletin de identitate
* Adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul in care s-a facut plata
*Analizele din toata perioada de sarcina
* 1 pachet mare vata + 1 pachet tampoane (sangerarea va fi destul de intensa)
* Hartie igienica
* Hartie prosop (pt WC)
* Dezinfectant pt. maini
* Servetele umede
* Servetele de nas
* Sosete
* Papuci (de preferat de plastic ca sa poti intra cu ei la dus)
* Halat + 2 camasi de noapte sau pijama cu nasturi in fata (pt. alaptat)
* Chiloti lati 4-5 bucati
* Prosop + sapun + pasta si periuta de dinti + pieptan
* Supozitoare cu glicerina pt adulti
* Cana, cutit, lingurita, furculita, farfurie
* Apa plata (obligatoriu - de preferat sticlute mici)
* Ceva de citit sau un radio daca o sa stai la rezerva
*Unguent pentru sâni Garmastan sau Bepanten (asta din urma e bun si pentru iritatiile dintre picioarele bebelusului) - in cazul in care apar rani la nivelul mamelonului in timpul alaptarii,
* daca nasti normal intreaba dr. daca e bine sa-ti cumperi trusa epidurala, s-ar putea sa ai nevoi de ea
* ceai de chimen si anason pt. stimularea lactatiei sau Galactogil
* bani - de 5 lei pt asistente plus pt dr. cu care nasti si pt. neonatolog 50- 1 mil
* câteva scutece
* pt sot: certificatul de casatorie, livretul de familie (optional), buletinele voastre, toate in original si copii, pentru declararea copilului.

Pentru bebe
* cercei ptr. bebelusa – obiceiul este sa-i dea nasa ( pune-i din spital, nu simte nimic si se vindeca si repede. Costa 50 lei numai sa-i puna)
* Pampers - marimea 1 sau 2, ~7 buc/zi
* Servetele umede (eu folosesc pampers sensitive)
* Crema pt fundulet - eu folosesc Bepanten unguent, dar mai sunt si Sanosan antiiritatii sau Mustela
* Sampon pt. par si corp + crema sau ulei de corp (Mustela sau Sanosan) – pt. baita
* Prosop cu colt
* 2-3 scutece finet – le gasesti in carefour 5 lei/buc.
*1 paturica
* Betadina+ baneocin pudra pt. buric
* Comprese sterile
* Cateva betisoare pt urechi
* 2-3 fiole ser fiziologic pt ochi si urechi
* costumasul pentru plecat acasa
* hainute pt 0-3 luni marimea 50-56 : 3 body maneca lunga, 3 body maneca scurta, 3 body salopeta, pantalonas, caciula, sosete
* manusi ca sa nu se zgarie pe fata cu unghiutele


Mirela 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Nu e bn daca ai doar 42 de zile si le depasesti. Nu stiu exact ce se intampla. De aceea este recoamdat sa-ti iei o marja de eroare .. De obicei se impart (63 inatinte si 63 dupa)

26+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

lorex eu chiar imi doresc sa-l primesc de ziua mea..dk nu asta e il cumpar si gata..suuper de tine k l-ai si primit...si se pare k burticile noastre sunt de seama...eu credeam k's cea mai micuta de pe aici(bine din cele care activeaza) k asa pe listutza sunt ffff multe fete pe care nu le-am vazut pe aici...eu fac joi 25 sapt

Mario Andrei 16.08.2005 24+ -Alexandra Elena
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Dedicatie pentru sufletzelele voastre si ale bebeilor vostri!

"Sa fie azi pace inlauntru.
> Ai incredere ca esti acolo unde e locul tau, unde e nevoie
> de tine. Nu uita de posibilitatile infinite care se
> nasc din credinta in tine si in ceilalti.
> Foloseste darurile pe care le primesti, care iti sunt date,
> si da in continuare altora dragostea pe care o primesti.
> Fii multumita de felul in care esti tu, asa cum esti.
> Lasa aceasta intelepciune sa patrunda adinc, pina in maduva
> oaselor si daruieste sufletului tau cintec, muzica, dans,
> rugaciune si libertatea de a iubi.
> Asta exista pentru noi toti."


24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

si eu ma spalam cu avonuri, dar apoi ginecologul mi-a prescris Lactacyd.si sunt foarte multumita de el.................


multumim pentru bagajul de spital:)))))))


Poze
Bea 30+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

miremia de listuta...foarte utila si mi se pare practica ptr k nu are tot felul de inutilitati in ea....ofe asteptam si de la tine

Mario Andrei 16.08.2005 24+ -Alexandra Elena
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput