Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (34)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

larisel esti foarte draguta, multumesc pentru raspuns; adevarul e ca sunt un pic ingrijorata ca la mine RI la artera uterina stanga e si mai mare ca cel al lui ratusca mica, dar astept cuminte pana miercuri cand am programare la doctor.
eu am facut morfofetala la 20 sapt, si dr ecograf nu mi-a specificat ca ar fi vreo problema in privinta asta, la concluzii atrage att. asupra lichidului care este in cant mai redusa, si placenta la 3cm de col, si chiar mi-a spus ca in afara de lichid amnio totul e ok.
am fost la o sapt. dupa morfofetala si la dr. ginecolog care a mai si scris pe rezultatul doppler "concordant" asa ca sunt un pic confuza.
daca nu ar fi scris ratusca mica de RI -urile ei habar nu aveam nici acum ce ar fi astea.
sanatate multa la toate

25+


danasor, dar ce valoare ai? peste 0.9?

Ratusca 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

plateea......eu stiam de la sora mea, care lucreaza la laborator, ca leucocitele sunt puroi, iar hematiile sange,..............apoi eu stiu...........................


buna dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cu miscarile nu se poate la 27 de sapt???????????????

numai la 28?

atunci tre sa mai stau o sapt.............:)

tre sa imi schimb si semnatura..........
doamne ajuta!!!!!!!!!!!

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

aici e frig tareeeeeee

am facut deja foc...........
azi noapte a fost ger.................brrrrrrrr

Poze
Bea 27+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Buna mamici de pufuleti!
si eu sunt o mamica de ianuarie, dar care nu are curaj sa se inscrie la odisee.Am vazut ca vorbiti despre IR-uri marite, cautati un doctor care sa mai fi avut paciente cu astfel de probleme, pentru ca eu am pierdut 2 sarcini la 13 si 15 saptamani din cauza acestor IR-uri marite (IR-urile marite pot indica o trombofilie, care duce la coagularea sangelui pe arterele uterine si impiedica hranirea si oxigenarea bebelusului).Noi acum facem injectii cu Clexane si multumesc lui Dumnezeu ca bebe e bine.

Valori normale IR artere uterine:

sapt 20: intre 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: intre 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: intre 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:

sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)


26+ Invingatorul lui mama

Puisori

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

buna dimineata si de la noi,desi ne-am trezit de ceva vreme ptr ca baiatul cel mare al lui tati a rams la noi aseara si a trebuie sa pregatesc micul dejun ptr o familie mai numeroasa,ptr ca acum baietii au plecat la fotbal...deh are meci de campionat domne
vreau sa va multumesc tuturor celor care ne-ati felicitat ptr fetita noastra si sa va trimit 1000 de
nu are rost sa reiau unele raspunsuri care deja s-au dat
aseara nu am mai intrat ptr ca au venit si nasii bebelinei la noi sa sarbatorim vestea minunata
ratusca_mica adevarat la medlife era o liniste de nedescris era suuper pe acolo,deh..am fost si noi la eco akl de aia stiu,dar totusi cat te costa sa nasti acolo ca eu aveam impresia ca este cam scumpicel
pupicei ptr burtici eu ma apuc de curatenie ca ganditi-va ce este la mine in casa

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza fetele

va trimit si eu o aburinda si fug sa ma bag iar in pat..
si la noi e frig si din cate vad eu suntem printre singurele blocuri din Pitesti ce nu au caldura...cica de ieri ar fi trebuit sa dea drumu si la noi(asa era afisat la avizier) dar canci. Azi are administratorul program de incasari..diseara ma duc peste el

Un we frumos si calduros sa aveti

25+ cu Dragos-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

buna dimineata! multumim de cafea ... o sambata frumoasa sa aveti!

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza feteleeeeee! Noi azi am "cazut din pat" pe la 8 fara un pik ca la 8 jumate tati trebuia sa fie la aeroport, el de regula, din 2 in 2 sapt, pleaca vinerea dupa job in Grecia, dar aseara am avut eco (restante de la morfofetala: inima si fatzuca), si cum sa plece tati far' sa vada mandretze de baiat!
Multumim fetele pentru explicatii si sfaturi. Si dr. mi-a zis ieri ca se fabrica bine merci Paracetamol simplu, sa iau simplu de acu incolo, ca nu e grav ca am luat o pastila de Sinus dar sa prefer simplu si ca nu crede ca numa Paracetamolu fu de vina ptr diaree, deci tind sa cred ca e ceaiul verde. BAly e bine de retinut treaba cu ceaiu verde ptr. lunile cand ne-om confrunta cu onstipatia! LOL! si ma bucur mult ca sunteti mai bine! Bravo! danyelana mi se pare foarte tare ce te invata acolo cu alaptatu! Si adica tu ai mers acasa si ai "muls" laptic??? adica si io am laptic de pe acuma daca stiu cum sa-l mulg? MI se pare f ok ca te invata de acum ca sa ai timp sa "practici", sa te asiguri ca "tevile" sunt functionale, vb aia faci revizia! Nu atunci cu bebele urland te crizezi aualeu! oi avea? nu oi avea lapte etc...cum fac? cum ma mulg? la noi de ce nu eeee??? plateea merci de tort, vad ca de cand am zis io de cioco, in fiecare dimineata pui ptr mine si merci de explicatie, asa cum ai zis cred ca a fost combinatia de toate cele.
Noi ieri la eco am vazut frumusetze de bebe care nu stiu cum de si-a inghesuit capshoru p undeva pe la splina, inima e pe la buric, picioarele jos pe la apendice...mare si desfasurat nene... si fatzuca scumpaaaaa! Si jucaus foc! Avem o poza in care trage de cordonu ombilical, la 2-3 minute dupa, avem alta poza in care ne numaram degetele! A ras si doctoru, facea "is counting! one, two..." si radea ca ridicase asa pumnisoru strans in fata lui si apoi intinde degetu mare, urmeaza aratatoru...si appi a ramas blocat asa (sau a pus dr. pauza la ecograf ptr poza) Si cand ma gandesc prin ce noapte trecuse si el avea chef de joaca! Aveam ieri 24s 5zile si 19 cm de la cap la fund, 746g (cu 9 zile in urma, la morfofetala, aveam 605g deci se pare ca mancam bine) si manutzele sunt grasutze asa in poza . De uterine dr nici nu s-a atins sa le masoare, cik la 28 de saptamani vedem (la morfofetala a zis ca stanga are valori "INCA" crescute, da nu zice ce valori). AAAAAAAA si nu mai avem nici urma de chist! am scapat complet de chistele de plex coroid! ambeleeeee!! yupiii! in numa 5 saptamani!
Imi pare rau pentru fetele care sufera de frig, la noi aks a dat drumu la caldura de joi si e f cald si bine. Afara insa...brrrr. Un weekend frumos sa avem! io-mi doresc un weekend f puturos

24+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Neatza burtici,

Decenuela si Plateea, merci pt cafea si tortul de buna dispozitie.

Alexutzzza, mah eu acasa am incercat sa vad daca am inteles bine miscarile, nu am lasat sa curga mai mult de o picatura din fiecare. Vroiam sa fiu sigura ca imi curge si am vazut lichiul galbior, colostrum si apoi m-am oprit. Sa inteleg ca iar sunteti singuri in wk si va faceti de cap cat e tati plecat.
Felicitari pt bebe voinicel si dragutzel care se joaca in burtik la mami.

Lia_2009, nu ai pt ce.

Eu sunt racita de nu mai pot, imi curge nasul intr-o veselie (toata noaptea m-am trezit ca sa suflu ) si ne tratam cu ceaiuri si stat in casa. Afara e un frig si la noi, brrrr, nu iti vine sa iesi.

Pupici si un wk placut.

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

vin si eu cu o intrebare poate..............de baraj....dar eu habar nu am ce sunt alea IR-uri...........................

imi poate explica si mie cineva ce sunt?
sau cum se masoara?
ca mie nu mi-a zis niciodata asa ceva nici un dr la care am fost..................
plssssssssssssss

Poze
Bea 27+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput