Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (29)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Irrina, tensiometru digital la Auchan la preturi incepand de la 42 de lei. Nu stiu insa sa zic daca sau cat de bune sunt.
Eu am studiat un pic si n-am vazut pe nicaieri o eroare (normala in cazul oricaror aparate). Insa, cum a zis si Larisel, trendul nu are cum sa nu-l indice corect.

Maine ma duc si eu la targ. Daca voi putea intra, ca am inteles ca e extrem de aglomerat.

Va pup.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza, buticutzelor....haideti la

eu cu trezirea mea de la 2 de ieri am cam foast cheauna toata ziua....

azi sper sa fie mai bine...

miremia...ca ai zis de festivalul painii..ms mult...tre sa trag o fuga....mi-e asa dor de produse taranesti...si de paine adevarata..( desi am niste prieteni din bv, care imi aduc azi paine din aia ardeleneasca cu cartovi, imensa dar buna rau)

larisel am vz si io in real body-urile..al meu nu prea vrea sa iau dinainte...singura chestie care m-a oprit sa le iau era marimea...nu scria pt ce varsta sunt...inca sunt dezorintata...u-mi imaginez cat de mici sunt la inceput si ce le vine si ce nu. sunt ok cu maneca scurta? a..si le vine cu pampersul la fund?
in leg cu lucrurile ieftine...eu cred ca totusi anumite lucruri..electrice sau electrocasnice tre sa fie bune...experienta cu tensiometru...e reala....i-am luat lui ta0ca-meu de 1 mil...il punea la mana...dar indica 17/9, maica-mea la fel s-a ingrijorat ca e boln de inima...nu te joci cu astea...e posibil sa mearga si ala la 70 ron...cum spunea nu mai stiu cine..si culmea sa indice bine...dar trebuie avut grija....

beama bucure ca e bebelina ok...si in grafic:))...ma duc si io marti...sper sa vin cu vesti bune. nu stiu ce sa zic de saci de dormit.cred ca sunt ok.

mai fetele cu bb......ziceti si voi de cantitatile de haine....ce stoc tre sa avem...sa fie ok...dar sa nu exageram.

sa aveti o zi...minunata...si sa va odihniti

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

neatza

am baut si io lapticul cu cafea, asa ca sper sa pot scrie coerent

larisel, da, am luat tot ce am scris. sper sa pun si poze cand intru in concediu (5 octombrie). camasa e la fel, doar ca la mine barza a sosit si are o pata gri sub ea, ca si cum ar fi facut pipi (ea/bebe?)oricum o sa mai aiba pete d-alea,peste tot, asa ca nu mi se pare prea scarbos.
pana pun eu poze, insa, se poate vedea patutul (desi e super clasic) la babycomfort pe site, il cheama felix. tot acolo si saltelutzele de cocos. iar cadita la happybaby pe site (o cheama onda, parca)

o sa scriu pe "teme", ca mi-e lene sa deschid iar din urma :

-hainutze:
-marime:eu la Ana am constatat ca cele de 3 luni sunt de fapt ok de la nashtere, chiar daca un pic...largutze. daca papa bine si totul e cum trebuie, bebe se face mare rapid,asa ca nu luatzi din cele pe care scrie 0 luni/50cm, ci 3 luni (chiar si 3-6 luni, 57/60 cm). si sunt facute sa incapa bebe cu pampers cu tot. body cu maneca scurta merge f bine iarna, pe sub salopetzele. inca o chestie la body: de preferat cele cu umerii (gatul) petrecut, sa il puteti largi cand il imbracati pe bebe si nu cele cu mii de capse, cu pieptul petrecut, ca dureaza mult si se enerveaza bebe. (eu am luat si 4 d-astea, le vedeti la larisel la poze: cele cu desene roz/verde, dar stiu ca nu erau prea comode la ana, insa mi-au placut..).

cantitate:
- tineti cont ca o sa prmitzi hainutze de pe la toti, cadou cand vin sa vada pe bebe. in plus, bebe creshte ff repede, deci nu stocatzi prea multe dintr-o marime. Orientativ:
-pentru acasa:6-8 body (1-2 pe zi),6-8 salopete (cam 1/zi, depinde de stilul de regurgitat al lui bebe si de...noroc), 4 camashi (eu, prefer body in loc de astea, ca nu stau la locul lor...), 6-8 pantaloni "de casa" (din bumbac, subtziri).puteti lua si dresuri, dar eu prefer pantaloni la inceput, ca nu sunt incomozi: nu stau pe piele fix, sa irite. ptr somn eu sunt fan sac de dormit, cu precizarea ca: re sa fie mereu cu 20 cm mai mare ca bebe (deci, de la 70cm), iar bebe trebuie imbracat subtire in el (body+pantaloni), la maxim 22 grade in camera. altfel, mai bine fara sac si pus in body+salopeta de pijama.
- la restul, depinde de fiecare cum doreshte sa il afishze pe bebe, dar ptr. ca e iarna, prea mare parada pe afara nu se poate face, asa ca: 4-5 costumashe groase (intregi sau doua piese (care se pun peste stratul de mai sus: body+ pantalon), 3 caciulitze subtziri, 2 groase, salopeta de iarna (cu puf, de preferat, cu manushi si botosheii atashatzi la ea, nu separat, din cei care arata ca o mansheta).

eu sunt tipul "fara caciula si fara shosete in casa, la 22-23 grade" si ceea ce am scris e din "amintiri" de la Ana si planurile mele ptr. acum. binentzeles ca depinde de fiecare ce shi cum. eu spal de doua ori pe saptamana si daca folosim bavetzele la masa (de la inceput, adica si la san), ar trebui sa ajunga hainutzele astea.

hai ca se vede ca m-am trezit cu noaptea-n cap... spor la citit si scuze daca este prea... evident ce am scris.



Cris, 22+cu ,Ema si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

micky-mica s-a mai pus problema sa te intorci la serv pana intri in sapte luni? Acum esti in cm?
Te pup.
22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:



23 sapt
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

cris.dogarel, faci totul sa para asa usor...
de ce am senzatia ca eu n-o sa simt totul asa, ca pe un fun, ci o sa ma inabus in scutece, body-uri, camasi, sosetele, manusele, papucei si alte treburi?
feteleee... nikole, simonette, vikinga, unde sunteti, dragelor?

22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

cris de real folos voi da un copy/paste sa ramana in calc sa nu caut de nebuna pe forum cand incep sa cumpar...ca altfel uit...neuronul meu saracu are multe pe cap..:))

faza misto in real...aveam tendinta sacumpar body-urile pe care le-a achizitionat si larisel...dar nu stiam de marime...al meu zice..."pai cam de cate kg ti-ai propus tu sa-l faci, cu pampers cu tot? ".....oricum cred ca 0-3 luni cu prinde o gama mai mare de kg, nu?

fetele va invit la o cioba cu ciolan afumat si falole cu costita si muraturi...



23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

buna dimineata!

M-am trezit la 7, m-am suparat si m-am culcat la loc pana la 9.50. Ce bine e sa dormi mai mult!

E o emisiune super despre sarcina, riscuri, etc, pe B1 chiar acum!

Vizionare placuta!

27+ cu Pavel Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!

primele poze
http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=77922&page=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Neata pe la pranz!

A fost interesanta Andre_lina emisiunea? Cand m-am trezit eu era o frumoasa emisiune despre Constanta interbelica...

Merci Cris.dogarel de listute. Nu e de vina ora, pentru mine pur si simplu tot ce e legat de bebe n-a devenit inca evident .
Sper sa nu ramana asa.

Beatrice82, baietelul cumintel si timid. Si super patutul.




23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen92 spune:

buna dimineata si ne la mine...cam tarziu ce este drept,dar spre norocul meu nu mai am probleme cu insomniile.am puturosit pana la ora asta in pat acum ma delectez cu un 3in 1...
fetele am deschis subiect nou ptr viitoarele mamici cu bb1,si asteptam mamicile cu bb2 respectiv bb3 sa ne impartaseasca mai multe despre "trusoul bebelusului"(asa se numeste si subiectul).cu tot ce i-ar trebui si iar fii necesar bebelui...nu sa aruncam banii de pomana pe lucrusoare care nu ii vor fii de folos

va astept! si

17s cuDarius-Matei Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!

Mergi la inceput