Burtici fericite de septembrie-octombrie (200)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

Salut fetele.
Sotzul la aparat iar.
Hai ca azi m-am intors ceva mai devreme de la spital si ceva mai putin rupt ...asa ca fumez o tigara si va povestesc mai pe indelete ce si cum

37+ cu Darius Alexandru

In cazul asta mai stau putin.

Multumim din suflet!

----------------------------------------------
Alexandra 37s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:


Multumesc fetelor pentru sustinere,inca sunt in recuperari dar am zis sa va scriu repejor.
Noi suntem inca in spital,bebe e bine cumintel dar din pacate nu il pot alapta din cayza hepatitei(probabil va zis RAMO sau MONICA),AZI I-AM DAT CU BIBE si a mancat repede repede
Cred ca mai stau pana joi,maxim vineri,abia astept sa ajung acasa desi imi este frica sa-l tin pe bebic in brate la cat e de micut dar sper sa ma descurc
Nu am bagat inca pozele in calculator dar va las un link catre un reportaj si imi vedeti printisorul
Va pupic dulce si zic si eu bafta fetelor care urmeaza


http://www.curier.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=8116&Itemid=374

37+ IRINEL ANDREI



BEBELICA MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

Salut fetele.
Sotzul la aparat iar.
Hai ca azi m-am intors ceva mai devreme de la spital si ceva mai putin rupt ...asa ca fumez o tigara si va povestesc mai pe indelete ce si cum

37+ cu Darius Alexandru


Multumim, multumim mult

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Madalina, multumim mult ptr vesti si ne bucuram din suflet ca sunteti bine!

----------------------------------------------
Alexandra 37s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina84


Multumesc fetelor pentru sustinere,inca sunt in recuperari dar am zis sa va scriu repejor.
Noi suntem inca in spital,bebe e bine cumintel dar din pacate nu il pot alapta din cayza hepatitei(probabil va zis RAMO sau MONICA),AZI I-AM DAT CU BIBE si a mancat repede repede
Cred ca mai stau pana joi,maxim vineri,abia astept sa ajung acasa desi imi este frica sa-l tin pe bebic in brate la cat e de micut dar sper sa ma descurc
Nu am bagat inca pozele in calculator dar va las un link catre un reportaj si imi vedeti printisorul
Va pupic dulce si zic si eu bafta fetelor care urmeaza


http://www.curier.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=8116&Itemid=374

37+ IRINEL ANDREI



BEBELICA MADALINA


Ce frumosi sunteti!!! Ma bucur mult ca ai intrat sa ne trimiti linkul si abia astept sa ajungeti acasa! Te pup cu drag Sa va aduca puiul numai bucurii si fericire!

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

mada ai un baietel superb. sa-ti traiasca si sa fie sanatos si papacios si cuminte. bravo mami

felicitari anaconda! refacere uosara!

Ramo deci tu mai vrei sa stai cu noi...e ok...noi te primim inapoi

danutza si diana uite niste dracoase sa va tina de urat

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

Salut fetele.
Sotzul la aparat iar.
Hai ca azi m-am intors ceva mai devreme de la spital si ceva mai putin rupt ...asa ca fumez o tigara si va povestesc mai pe indelete ce si cum

37+ cu Darius Alexandru


Asa...sotzul e back.
Deci bb a fost scos repede (5-7 min)... gras-voinic sanatos urlacios etc.
Problema a aparut la Daci cand au indepartat placenta.
Un pic de fiziologie: placenta este alimentata de uter pe aproape toata suprafata ei prin o gramada de vase de sange, care la indepartarea placentei... raman deschise si sangereaza. Aici natura intervine si se produce contractia uterului (ca un balon care se dezumfla) care astfel "sugruma" acele sute de vase de sange oprind astfel sangererea.
La Daci uterul a refuzat sa se mai contracte ... si astfel acele vase sangerau incontinuu... si astfel a pierdut mult sange.
Un doctor mediocru alegea solutia cea mai usoara ... aceea de a scoate uterul (care e alimentat doar prin cateva vase de sange, mult mai usor de "controlat")
D-na Dr. Condulescu si Dl. Dr. Tutunaru au stat 3 ore in operatie, cu transfuzii de sange si au reusit sa opreasca sangerarea salvand in acelasi timp si uterul.
Sa le dea D-zeu multa sanatate si numai bucurii.

Inca o mica lectie de fiziologie: Indicele normal al hemoglobinei unui om este undeva pe la 14. Daci oricum avea probleme si intrase in operatie cu 10 -10,5.
Tot ce e sub 6 e periculos. Din cauza pierderii mari de sange Daci a atins un minim de 5,2. (ce se putea intampla va puteti imagina singure).
A urmat o noapte grea la reanimare, cu transfuzii de 2000 ml de sange... recuperarea acum se face mai greu (operatia in sine + faptul ca organismul ei e mult mai slabit)
Insa Daci e o luptatoare si la 24 de ore faceam impreuna primii pasi... a doua zi mergeam la bufet (un etaj mai jos si muuuulti metrii) sa mancam.
Ieri am cerut sa ne fie bb adus la salon ca sa-l vada si ea (prima data l-a vazut un pic in timpul operatieii dupa ce l-au scos)
Azi dimineatza la 7 s-a dus singurica la neo-nato si l-a pus la san...si toata ziua azi a fost la el la orele de alaptat. (6-7, 9, 12, 15, 18, 21)
Din pacate nivelul hemoglobinei ei a scazut iar de la 7,4 la 6 asa ca azi i-au mai facut o transfuzie ...insa e mult mai bine.
Eu is mai "infipt" de felul meu asa ca m-am descurcat sa stau cam tot timpul cu ea. (chiar daca erau niste hitleriste p-aci care faceau figuri) Mai cu cearta, mai cu suta de mii... toate se rezolva.

Doctorita vrea sa-i dea drumul acasa abia dupa ce urca hemoglobina la valoarea 8, asa ce preconizam OPTIMIST un vineri.

PS: am uitat sa va fac o recomandare.
Daci a avut pus si kitul de epidurala ... si in operatie a intrat cu reahi-anestezie. Insa faptul ca avea epidurala pusa a fost foarte bine, pentru ca la cat a durat operatia au trebuit sa-i mai faca anestezic... pe care l-au bagat prin epidurala (rahia a trecut dupa prima ora)
Deci chiar daca faceti cu rahie ... ar fi bine sa aveti si epidurala pusa.
Cam atat ...offf ce greu a fost.

PS: VA MULTUMIM TUTUROR DE INCURAJARI si chiar daca nu am intrat sa postam sa stiti ca va tinem la toate pumnii si va uram la toate nasteri usoare si fara complicatii, bb-i sanatosi si recuperari rapide. Deasemenea felicitari tuturor mamicilor care au nascut intre tim si numai urari de bine!

MAMICA PUTERNICA de Darius Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Seara buna fetele mele dragi!

Deci, in primul rand joc de glezne




Diana




Danuta

Tati, sot de Daciana, stam cu ufletul la gura...ca luuuunga mai este tigarea aia





Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 34+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

OOOOfffff, Doamne Dumnezeule....multumim ca ai impartasit cu noi astfel de momente grele. Ne rugam la DD sa fie bine Daci si sa aiba puterea sa treaca peste, mai ales ca bb este bine! Sa o pupi din partea noastra si sa ii spui ca suntem alaturi de ea, chiar daca numai cu gandul!

----------------------------------------------
Alexandra 37s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Doamne, Daciana, bine ca in cele din urma totul s-a terminat cu bine...atat cat se poate sa fie acest "bine".
Nu-mi vine sa cred ca ai trecut printr-un episod atat de traumatizant, dar traim cu speranta ca totul va putea fi uitat in cel mai scurt timp si bebelasul vostru o sa va incante viata si-o sa va intareasca pentru orice incercare care va este oferita!
Acum, asteptam pozici si impresii de acasa, in speranta ca totul va decurge normal din acest moment, fara niciun alt incident care sa va dea din nou vietile peste cap!


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 34+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput