*Cozonacei de nov-dec2008 (64)*

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Fac eu un rezumat...

Despre ciclurile de somn. Cu totii avem anumite cicluri de somn, noi adultii aprox 90 de min per ciclu, bebeii cam 40 de minute. In timpul fiecarui ciclu trecem de la starea de REM(rapid-eye-movement, somnul activ sau usor) la starea NON_REM (somnul profund). Unii bebei trec fte rapid spre NON-REM, in timp ce unora le ia si 20 de minute. Cu totii ne trezim usor dupa un ciclu de somn, si daca totul e ok, intram din nou in REM, la bebei aceasta trecere se poate lasa cu neliniste si plans in timp ce noi adultii nici nu ne dam seama ca ne-am trezit si-am adormit la loc.

Semne de oboseala. Cu toatele recunoastem deja semnele de oboseala la bebeii nostri, cu cat reactionam mai prompt, cu atat se simt mai in siguranta si nu alunecam pe panta plansului de oboseala sau faptul ca nu-i intelegem semnalele.

Cum sa raspundem plansului. Plansul e modul lor de-a comunica. Poate fi coplesitor cand nu intelegem ce vor, se plictisesc, vor sa fie hraniti, schimbati, le e somn sau vor doar o imbratisare. Necazul poate fi semnalat de un plans care creste in intensitate, de un ton mai puternic, in timp ce oboseala sau nevoia de somn sunt semnalate de tonuri mai... maraite. Na, ca nu gasesc cuvintele.
Faptul ca raspundem nevoilor bebeilor nu inseamna ca-i rasfatam, ci dimpotriva, cu cat raspundem acum mai prompt si venim in intampinarea nevoilor lor, cu atat se simt mai in siguranta si asta ii va ajuta sa devina mai independenti pe masura ce cresc.

Karitane propune metoda de sleep, feed, play and prepare to sleep.

Nevoia de somn difera de la copil la copil, pattern-ul pt bebeii nostri, intre 6 si 9 luni, e cam de 2 ore jumate-3 ore de activitate intre somnuri de 1 ora jumate-2 ore, doua pe zi.

Se recomanda sa hranim bebeii imediat dupa ce se trezesc. Daca ii hranim inainte de somn, s-ar putea sa asocieze somnul cu hrana de dinainte - ceea ce fac si eu cu sanul. Si cand trec de la starea REM la NON-REM, s-ar putea sa se trezeasca si sa astepte hrana, pt ca urmeaza somnul adanc...

Pregatirea pt somn. Toata rutina de care stim deja, dupa caz, baie, masaj, hranit, schimbat, confort, o poveste, jucaria preferata, noapte-buna.

Sa nu-ti scuturi vreodata copilul! Opreste-te si iesi cateva minute sa te calmezi. E de ajutor sa ai pe cineva aproape cand vrei sa faci schimbari... sa poata scoate copilul la o plimbare sa ai putin timp pentru tine sau sa ai pe cineva cu care sa vorbesti despre cum te simti.

Metode de a adormi bebeii.

In brate. Multi parinti practica aceasta metoda inca de la nastere si o gasesec fte potrivita pt ei. Ea poate fi benefica si in cazul bebeilor mai mari care au nevoie de bratele parintilor. BB-ii pot adormi in brate, usor leganati sau doar tinuti si asezati apoi in cuibul lor. Daca simtiti ca aceasta metoda nu mai functioneaza la voi, urmeaza altele... (eu as vrea sa functioneze la nesfarsit)

Fiti pozitive, nu va descurajati daca metoda aleasa nu functioneaza tot timpul.

Urmeaza inca o sumedenie de metode... mai practice, de linistit copilul cu shhhhhh, mangaindu-l usor pe spate, miscand usor patutul, stand langa el pana incepe sa adoarma apoi sa te indepartezi usor lasandu-i sansa de a adormi singur, asta in cazul in care copilul este calm. Daca devine nelinistit il poti lua sa-l calmezi... exista bebei asa de calmi? Apoi reduci din nou usor atingerile, il mangai doar soft..... asta e adormit de vis.....

Alti bebei devin fte nelinistiti daca incercati metoda de mai sus, mai ales daca sunt obisnuiti sa fie luati din patut in brate. Confort Settling -ul (traduceti careva termenul asta de settling sa sune bine romaneste ca ma omoara) e o optiune atunci cand bb-ii mai mari de 6 luni nu sunt obisnuiti sa doarma in patutul lor. Aceasta metoda ofera copilului suport si de asemenea `spatiu` sa poata invata sa adoarma singur, sa-si descopere propria cale de a adormi.
- Cand observi ca bb e obosit, aseaza-l in patut si indeparteaza-te daca nu e nelinistit.
- Daca da orice semn de neliniste, linisteste-l pe perioade scurte, il poate linisti si doar faptul ca esti cu el in camera, mangaiat pe spate, shhhhttt, vorbit in soapta, si apoi sa parasesti camera. La inceput paraseste camera si doar pt cateva secunde, poate in acest timp descopera cum se poate linisti singur, daca nu, va stii ca nu e singur.
- Asculta plansul copilului, daca ia pauze, asteapta sa vezi daca nu adoarme, daca devine agitat il poti ridica sa-l linistesti, si daca nu merge, adopta o alta metoda pana la urmatorul somn. Edit - asta e cam ce-am aplicat eu, insa in mod mai agresiv...

Prezenta parintelui. E cea pe care-o practica Cami pe jumate, cum zice Diamisha :). Ramai in camera, prefa-te ca dormi, daca vezi ca are nevoie sa te stie acolo mimeaza o tuse mica, misca-te. Daca adoarme asa, poti continua si timp de o sapt sa dormi cu bb, daca observi apoi ca au trecut deja 3 nopti in care nu se mai trezeste, poti parasi camera, si reveni oricand e nevoie, cand reia cele 3 nopti poti parasi din nou camera. Nu se recomanda folosirea metodei mai mult de 4 sapt.

Mai bine dau send ... si revin... Diamisha poti corecta, completa, cu orice crezi ca n-am interpretat bine.

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:

Eli ai grija cu piciorul ca nu este de gluma. Multumesc mult!

Oceaborn multumim!

Anca pt o mami de fetitza tare frumusica. Maine le fac cunostinta la piztigoi si poate-i va transmite Andrei Sarei din cumintenia lui. El adoarme singur (cu f putine exceptii) si trezirile peste noapte sunt de max 2 ori. Ziua cand nu prea vrea sa adoarma ma intind si eu in dormitor cu el (el in patut) si dupa foire de 10-15 min adoarme. Si l-am invatat sa doarma cu muzica asa in surdina. Cu masa de noapte mai avem problema dar ne facem noi mari.

Diamisha, multumim pt info cu biscuitii am auzit ca sunt buni cei de la Hipp. La Mega nu cautasem.




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
www.stavila.ro/album_foto.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

diamisha, da am citit si eu materialul pus de tine. Insa eu din materialul ala nu-mi dau seama in ce directie s-o apuc ca sa-i scot masa de noapte. Poate tre' sa-l recitesc maine, cu mintea mai odihnita.

De fapt... ieri a fost o zi atipica.
Aseara a dormit un somn in carucior pe intervalul 20:15-21:00 si apoi baita am facut doar la 21:30-22 si nu s-a mai culcat decat la 23. A adormit tot asa, in patul mare, ca la somnurile de amiaz. De obicei ea nu mai doarme dupa 17-18 si apoi la 21 baita si somnu'.

Ei, azi noapte nu s-a mai trezit decat la 4 dimineata cand a mancat cei 150ml lapte si apoi somn iarasi pana la 07:30. De mancat la 07 nu a mai vrut decat direct pireul de fructe de la 09.

Deci... laptele de la ora 04 se poate considera papa de dimineata, nu neaparat masa de noapte (bine, daca mi-ar fi zis cineva acu' un an ca o sa consider ora 04 ca fiind dimineata nu toiul noptii, i-as fi zis sa fuga cu presul...)

Asa ca o idee ar fi sa o tin treaza seara pana mai tarziu. Gagica se pare ca oricum o luam, doarme 5 ore dupa care: PAPA. Ca e intervalul 21:30-02:30, ca e 23:00-04:00. Partea proasta e ca nu am cum s-o tin treaza pana la 23, in mod normal. Si nu e chestie de 5 ore de la ultima papa, ci 5 ore de cand s-a culcat. Pentru ca am mai patit ca la o ora-doua dupa ce s-a culcat (de genul ora 23-24) s-a trezit usor, i-am mai dat niste lapte (io fericita ca sa vezi acuma ce mult o sa doarma cu atata lapte in ea) si nici vorba sa doarma mai mult dupa aia, tot la 2:30 dadea strigarea.

M-am lungit. Ma duc la nani, ca in doua trei ceasuri is in talpi cu laptele-n mana.

Io recunosc un lucru: is tare tare rea de somn. Si mi-e mult mai usor sa-i dau laptele sa taca si sa doarma inca 4 ore decat sa o tin treaza 2 ceasuri cu metode alternative ca sa reusim sa scoatem masa de noapte. Asta e, sunt tare slaba la treaba asta. Daca nu dorm macar 7 ore, a doua zi ma simt rau fizic (greata si alte alea). Si asa cum stau lucrurile acum dorm 7 ore, chiar daca in doua reprize cu pauza de 10 min la mijloc.
Da.... as vrea sa nu se mai trezeasca noaptea, insa sunt prea slaba sa fac ceva in sensul asta in toiul noptii cu ochii in gura de somn, de fiecare data renunt si-i dau laptele sa ne putem culca la loc. Cu rusine de cele tocmai recunoscute public, ma duc la somn - repriza 1.

Citat:
citat din mesajul lui diamisha
Camelia, tu practici o jumatate dintr-una din metodele pe care le prezinta oamenii astia, mai exact partea in care stai cu copilul si te prefaci ca adormi si tu. Dar in partea cu masa de noapte, nu e prea ok. Ai intuit bine, Alexandra asociaza adormitul cu mancatul, iar faptul ca mananca acea cantitate de lapte nu inseamna decat faptul ca are nevoie de ceva mai mult timp ca sa adoarma...daca nu i-ai da lapte, ar fi aceeasi situatie, adica ea nu stie sa adoarma altfel, pentru ca a invatat acest lucru cu biberonul de seara...aceasta este si una dintre problemele mele cu Sonia, diferenta este ca eu nu i-am reintrodus masa de noapte si m-am ales cu aceste treziri si plansete nocturne...sunt convinsa ca si a mea ar adormi usor cu lapte, insa am inteles ca nu e deloc bine sa ii reintroduci o masa de noapte, mai ales daca mananca ok ziua...ar fi acceptabil daca nu si-ar lua cantitatea necesara de mancare in timpul zilei...si eu tot de la Alra am tinut minte ca trebuie hranit bine copilul ziua (ceva mai des pe seara), ca sa doarma noaptea...

Fac maine un rezumat la metoda si il pun la noul capitol, Spiridusul si Mav.

O noapte usoara va doresc!

Diana, de Sonia (02.11.2008)

Meet Sonia!



Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

ma io pe nicole nu am lasat-o sa urle ca sa o culc in landou (nu voia decat cu mine in pat pe la 3-4 sapt): am pus-o de 150 de ori pana am prins ca vrea si tot asa. bine, pe la varsta aia lasatul sa urle oricum nu facea vreo diferenta.

acuma se mai intampla sa mai caraie cand o pun la nani. daca tace in 1-2 minute, sau daca e carait de "o sa ma culc, dar mai am ceva de zis" o las. daca nu, o pun iara la san, se mai calmeaza si apoi iar la nani. am observat ca daca o pun deja adormita in patutul ei in juma de ora se trezeste si plange. cred ca se sperie ca nu stie unde e.

eu cred ca am o doaga lipsa (vb serios nu sunt ironica) insa chestia asta cu plansul ca plange copilul chiar nu o inteleg. astia plang! plang des, din prostii de multe ori, asa isi manifesta ei frustrarea. bine, ai vostri sunt inca mici si dulcei, pe la 2 ani o sa intelegeti mai bine ce vreau sa zic acuma.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Ma pun si eu la somn .... mersi fetelor pt suport , in seara asta si-n urmatoarele incercam sa doarma daddy cu ea s-o calmeze cand se trezeste si daca chiar nu reuseste si au trecut 3-4 ore de la ultima masa, sa o aduca la san, si el sa doarma pe zi in timp ce eu o scot la plimbare.

Va zic maine ce-am reusit.

Night-night!

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!
La multi ani Flori!!Multa sanatate si bucurii alaturi de familie!!

Legat de somn...haideti sa va zic de Gica Contra.. de cand vorbiti despre somnul bebeilor fiu-meu doarme bine... ieri noapte a dormit pana la 4 dimi iar bomba: azi noapte iar a dormit neintors pana la 5 jumatate!1 care e ora lui de trezire...asa ca pot spune ca Thomas tocmai a dormit toata noaptea, prima lui noapte fara treziri.Nu credeam sa mai apuc asa ceva...

Anca stiu despre ce vorbesti...pana la 5 treziri cunosc si eu... la inceput am incercat ce se putea(in conditiile in care eram constienta ca uneori se trezea din cauza refluxului) dar tinand cont de faptul ca Thomas se ridica in picioare indiferent cat e de obosit eu n-am cum sa-l adorm in patut(am incercat ce se putea incerca, inafara de lasat sa planga ceea ce nici n-as face).Oricum in momentul in care il pun in patut de obicei e doar pe jumatate adormit, se mai intoarce suceste pana-si gaseste pozitia..sunt si dati cand adoarme bustean la mine in brAte.
si de tinutul in brate in timpul zilei...al meu uneori deja incepe sa urle sa-l pun pe jos cand e la mine in brate, sa cerceteze casa in 4 labe..
Malinas, si eu am ramas cu mesajul respectiv , tiparit in minte, cred ca a fost Spiridusul..
dupa 2 nopti in care am dormit bustean si eu sunt alt om.
Sper sa-l tina obiceiurile astea...




mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Eu am 2 metode in care il adorm pe Raphael.

Ziua : ma intind pe spate si il pun sa stea pe burtica pe mine, il legan usor, dar nu stanga-dreapta ci sus-jos si ii fac shhh, rezultat garantat in maxim 5 minute.
Seara dupa baita la acceasi ora, 20 : il pun in pat, ii fac shhh si il misc usor tot ca un leganat si adoarme. Daca nu e destul de obosit si are chef de joaca, il pun pur si simplu in patut si plec. Il aud ca mai tipa in joaca, scoate tot felul de sunete, dar atat timp cat nu plange nu intervin. Cateodata adoarme singur dupa joaca asta, alteori o da in plans si atunci aplic metoda descrisa la inceput, linistit fara luat in brate.
Maoi are peste noapte o trezire ca sa pape - nu papa suficient ziua, indferent cat am incercat eu cu indesitul meselor - dar nu trebuie sa-i mai fac nimic ca sa doasrma, o face singur.


Anca superba Sara, o frumusete, mi-au placut tare mult pozele si i-am aratat si lui Raphael si incepuse sa vorbeasca pe limba lui si sa dea cu palmele pe ecran, modul lui de amangaia Deci am fost luati in vizor candva ca posibili pretendenti? Pai ne bagam la petit la frumoasa Sara. Multa bafta cu adormitul Sarei
Diamisha sa ne tii la curent cu rezultatele metodei de adormit.
Criss noi plecam pe 5 august in vacanta. Abia astept
Camelia nasucul Alexandrei sa treaca buba. Noi ii dam pasat, din cand in cand si cu bucatele mici prin mancarica si ii mai dau sa molfaie para si piersica.
Ginye felicitari pt dintisori!
Eli cum a zis si Amalia, nu sta cu buba pana se agraveaza sa-i gasesti repede leac.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael Nicolas(23.10.2008)
RAPHAEL ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Babyzapi

Piciul meu tocmai s-a ridicat in picioare in patut!

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

fetelor ..lucreaza cineva la asigurari?
ma intereseaza ceva despre rca si amiabila....saru-mana

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Azi noapte m-a tinut pitica in talpi. Nush ce-a avut, dar...:
21:30 - culcarea
01:30 - crrrrrr (i-am dat lapte 130ml, somn de voie dupa)
03:00 - crrrrrr (nu i-am dat lapte ca am zis ca nu are cum sa-i fie foame.... a urlat pana la 04 cand am cedat, i-am dat laptele - de fapt se prezentase in usa tac'su cu laptele-n mana ca deja era prea mult - a papat 150ml si a adormit)
07:00 - trezirea definitiva, 100ml lapte

Mai, ziceti-mi ce gresesc? Diamisha, Alra, Anca ... ce parere aveti?

O ora am incercat sa o adorm in fel si chip: leganat, shhhh, pus in patul mare si mangaiat ca la pranz (aici aproape ca a functionat pt 5 minute, dupa care s-a trezit si iarasi urlete)... Pana nu i-am dat lapte a tot urlat. Si de data asta chiar m-am tinut tare si am incercat, adica o ora de incercari mie mi se pare suficient, nu?

Diamisha la voi cum a decurs noaptea?
Nu descrii un pic in ce fel ai incercat tu sa aplici metodele din documentul de ieri?



Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput