Campanie de responsabilizare a autoritatilor (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Beatriz, stai sa vedem poate ne mai strangem pana maine si le impartim frateste cum ai zis si tu.
La traduceri ma gandesc ca putem folosi google translate, dai linkul si da traducerea, cu greseli dar e mai bine decat ce am scoate noi. Adica vorbesc despre mine, ca nu stiu germana.

Impatience


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Ajut si eu dar va rog sa-mi spuneti exact ce sa fac.Sunt cam nedormita si nu reusesc sa ma concentrez pentru a alege o sarcina singura.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Un pic de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

impatience, Beatriz, abibrinza Multumim pentru ajutor. Multumesc si tuturor celorlalte fete care s-au oferit voluntare.
In curand vom avea de trimis e-mail-uri la toti membrii comisiilor parlamentare. Asa ca veti avea cum sa ne ajutati. Textele pentru mesaje vor fi postate aici deci va fi usor de stiut ce si cum trebuie facut. Sa nu aveti impresia ca noi ne pricepem sau am mai facut lucrurile astea. Incercam sa invatam din mers. Intrebam cand nu stim exact cum sa facem ceva. Venim cu idei, bune sau proaste... Important e sa fim cat mai multe si sa tragem "caruta" in aceesi directie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

...De sunat la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020 - nr. gratuit
Mesaj de recitat (avem 30 de secunde): Nume, prenume, adresa postala completa + "Solicit oficial guvernului si Primului Ministru al Romaniei sa se implice urgent in drama a foarte numeroase tinere familii care au dificultati in a obtine copii pe cale naturala, si se confrunta cu insurmontabile obstacole financiare. De exemplu, o fertilizare in vitro costa intre 1400 si 4500 de euro in spitalele din Romania. Solicit crearea unei politici publice de finantare a reproducerii asistate medical in Romania si astept din partea guvernului un raspuns scris la aceasta solicitare."

(mai mult nu putem spune in 30 de secunde, iar totul trebuie formulat ca o solicitare, nu ca o semnalare, pentru a nu ni se rapunde politicos "am luat la cunostintza, multumim"). Cine se ofera sa sune? (scrieti pe topic inainte de a suna)
...

Sunam din nou la Linia verde ca sa vedem ce ne raspund cei de la Ministerul Sanatatii de acum? Anul trecut am sunat eu, Cristal, Ioana si Cristinici si raspunsul a fost ca au directionat mesajul catre Ministerul Sanatatii care mi-a raspuns textul ala pe care-l stiti "infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in po****tie". Are vreun rost sa sun eu din nou, care deja am un raspuns in scris sau e mai bine sa sune alte fete?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Fetelor,intrati pe siteul realitatea, se vorbeste despre initiativa noastra

http://www.realitatea.net/blog-colectiv--ministerul-sanatatii-ne-intoarce-spatele_435591.html

Chiar daca nu lasati comentarii, e importanta chiar o vizita simpla pentru ca va plasa subiectul la "cele mai citite" de pe site!

E important!



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, am revenit...in forta! Sper... Avand in vedere ca incep tratamentul in curand, sper sa am mai mult timp pentru a ma implica pe aici. Asa ca, dati-mi de lucru si daca pot, va ajut cu mare placere.
Felicia: imi pare rau ca nu am putut sa te insotesc la intalnire, dar la mine in invatamant, nu pot sa-mi iau liber nici daca sunt cu gripa! Pentru FIV o sa le aduc concediu ca am piciorul rupt, sau ceva de genul asta, avand in vedere ca trebuie sa stau aproape 3 sapt in Viena si nu vreau sa se stie ca fac iar fiv. La mine in scoala fiv-ul este considerat un moft . Sper ca data viitoare sa pot sa fiu alaturi de tine
Va pupic pe toate

Aly-"Viitoare mamica, cat de curand"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

http://www.healthy.ro/articol/Sarcina/5373/Conceptie-moderna-transferul-de-embrioni-crioprezervati.html

Am gasit articolul acesta pe mail.Parca se strangeau articolele de acest gen.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Un pic de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Cristal, welcome back. :) Citeste pagina opt a topicului actual, am scris eu acolo pe larg ce e de facut in urmatoarea perioada.

Asteptam voluntarele care s-au anuntat sa idenfice chestii de care s-ar putea ocupa (cititi pagina opt). :)

Daca nu se mai anunta nimeni pe bazele de date, rog fetele care si-au anuntat deja disponibilitatea sa inceapa.


Am inteles ca exista probleme cu blogul atunci cand este accesat cu IE - nu ne-am dat seama, pentru ca si eu si PSJ folosim Firefox. Incercam sa reparam.

Ioana a tradus deja lista cu felul in care se finanteaza RUAM in tarile UE, o sa postez si aici, sa facem link pe prima pagina.


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Tari ale UE care finanteaza RUAM

Sursa: http://www.repromed.de/europa.html

Dictionar de termeni
TRA - Tehnica de reproducere asistata
ICSI –Injectie Introcitoplasmatica de sperma
IUI – Inseminare Intrauterina
FIV – Fertilizare In Vitro
ET - Embriotransfer
IO – Inducerea Ovulatiei
ZIFT - Transfer Zigoti Intrafalopian
GIFT – Transfer Gameti IntrafalopianPCOS- Sindromul Ovarelor Micropolichistice


1. AUSTRIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI FIV FIV/ET IO ZIFT
5,000 TRA
Date ref la rambursare: Din 1.1.2000: 70% din tratament si cotul medicamentelor pt FIV/ICSI rambursate din fondul FIV in anumite conditii (varsta femeii <40, varsta barbat <50, factor tubar, factor masculin). Pacientii care nu apartin de fond platesc 100%.
Crioconservarea este permisa pentru sperma, ovocite si gamete. Distrugerea >1 an
Donarea de ovocite si apelarea la mama purtatoare (surogat) sunt interzise.

2. BELGIA & LUXEMBURG
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI FIV FIV/ET IO ZIFT
In Belgia: 8,000 FIV/ICSI 5,500 IO
Date ref la rambursare: In Belgia: HMG 75% rambursat.
In Luxemburg: toata medicatia rambursata pana la 80%, inclusiv r-hFSH.
NB: In Belgia r-hFSH rambursata numai de la al treilea ciclu FIV. Metrodin HP este rambursat numai pentru PCOS.
Crioconservarea fara restrictii
Donarea de ovocite-permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) -interzisa.

3. DANEMARCA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI FIV FIV/ET IO ZIFT
8,000 TRA cicluri
Date ref la rambursare: 3 cicluri rambursate, dar numai in clinici publice.
Medicamentele sunt rambursate dupa cum urmeaza:
0-74 USD 0 % rambursate
74-177 USD 50 % rambursate
177-415 USD 75 % rambursate
-> 415 USD 85 % rambursate
Crioconservarea fara restrictii
Donarea de ovocite-permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) -interzisa.


4. FRANTA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI FIV FIV/ET IO ZIFT
~45,000 IVF/ICSI
~115,000 IO/IUI
Date ref la rambursare: Numarul de cicluri nu e limitat, atat in clinici publice, cat si private (in ultimele, acopera numai suma platita in clinici publice si pacientii platesc diferenta).
Oricum, este recomandata limitarea numarului de FIV/ICSI cu Embriotransfer la 4 incercari si limitarea numarului de IO si IUI la 6 incercari daca nu este obtinuta sarcina
Crioconservarea permisa
Donarea de ovocite-permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) -interzisa.


5. GERMANIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT IUI FIV FIV/ET IO ZIFT
52,000 FIV/ICSI ~ 60,000 IO / IUI
Date ref la rambursare: 4 FIV sau FIV/ICSI cicluri sau 2 GIFT sunt rambursate de companiile de asigurari de sanatate (Krankenkassen) la pacienti cu vartsa pana la 40 ani. Incercarile suplimentare necesita permisiunea fondului de boala. IO si IUI cicluri rambursate pana la 6 (cu gonadotropin) sau 8 (fara gonadotropin) incercari.
Crioconservarea permisa pentru ovocitele ne-fertilizate si ovocitele in primul stadium de fertilizare(2 PN). Interzisa pentru embrioni
Donarea de ovocite si apelarea la mama purtatoare (surogat) -interzise.



6. GRECIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI, IO FIV FIV/ET ZIFT
~13,000 FIV/ICSI ~22,000 IO/IUI
Date ref la rambursare: Costurile tratamentului FIV sunt rambursate daca se realizeaza intr-un spital public. Altfel, pacientilor le pot fi rambursate o anumita suma pentru fiecare TRA ciclu pentru maxim 3 cicluri, oricum dificil de obtinut. Metrodin HP este singurul gonadotropin rambursat, dar numai pentru 75% din costul prescriptiei.
Crioconservarea Fara restrictii oficiale (lipsa legislatiei).
Donarea de ovocite si apelarea la mama purtatoare (surogat) Fara restrictii oficiale (lipsa legislatiei)


7. ITALIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
IUI FIV IO ICSI ZIFT GIFT
35,000 FIV & ICSI 50,000 IO, IUI
Date ref la rambursare: Rambursare totala pentru toate medicamentele din clasa gonadotrophine. r.FSH, FSH & hMG sunt sub restrictii de prescriere MOH (numai centrele autorizate pot diagnostica si prescrie un plan terapeutic). Procedurile partial rambursate numai in spitale publice sau clinici care opereaza cu sistemul national de sanatate publica.
Crioconservarea Bancile de sperma nu sunt premise in spitalele publice
Donarea de ovocite si apelarea la mama purtatoare (surogat) Nu sunt interzise ca urmare a lipsei de reglementari legale.




8. OLANDA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT IUI, IO FIV FIV/ET ZIFT FIV / ICSI
13,000 TRA cicluri
Date ref la rambursare: In medie maxim 3 cicluri de tratament FIV sunt rambursate, fara limita pentru IO/IUI. Medicatia mereu rambursata. Tratamentele (tehnicile) GIFT, ZIFT si ICSI nu sunt rambursate. MESE si TESA interzise, premise numai in putine centre.
Crioconservarea Permisa
Donarea de ovocite - Permisa, insa in prezent este in dezbatere, apelarea la mama purtatoare (surogat) Interzisa

9. PORTUGALIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI, IO FIV IVF/ET ZIFT
3,350 FIV/ICSI 3,000 IO/IUI
Date ref la rambursare: Procedurile de TRA 100% rambursate daca sunt practicate intr-un spital de stat. Medicamentele rambursate numai 40%.
In locatiile private, procedurile TRA nu sunt rambursate.
Insa medicamentele sunt rambursate 40 %.
Crioconservarea Permisa max 5 ani
Donarea de ovocite si apelarea la mama purtatoare (surogat) sunt interzise.

10. SPANIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT ICSI IUI, IO FIV FIV/ET ZIFT
24,000 ICSI/FIV/GIFT
Date ref la rambursare: In centrele publice 100% rambursata.
Crioconservarea Permisa max 5 ani
Donarea de ovocite – permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) interzisa.

11. SUEDIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
IUI FIV ICSI IO
7,500 TRA cicluri
Date ref la rambursare: Sistemul public de sanatate de obicei ramburseaza 3 cicluri, dar nu in toate judetele (districtele).
Participarea pacientilor la costurile medicatiei, atat in locatiile publice, cat si in cele private.
NB: Numai pentru cupluri casatorite sau stabile
Crioconservarea Permisa max 5 ani
Donarea de ovocite – permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) interzisa.

12. UNGARIA
Proceduri TRA / nr de cicluri pe an
GIFT, ZIFT ICSI IUI, OI FIV/ET
Date ref la rambursare: Sistemul public de sanatate ramburseaza in mod curent 5 cicluri.
Crioconservarea Permisa max 5 ani
Donarea de ovocite – permisa, apelarea la mama purtatoare (surogat) interzisa.




---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui marrina

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

...De sunat la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020 - nr. gratuit
Mesaj de recitat (avem 30 de secunde): Nume, prenume, adresa postala completa + "Solicit oficial guvernului si Primului Ministru al Romaniei sa se implice urgent in drama a foarte numeroase tinere familii care au dificultati in a obtine copii pe cale naturala, si se confrunta cu insurmontabile obstacole financiare. De exemplu, o fertilizare in vitro costa intre 1400 si 4500 de euro in spitalele din Romania. Solicit crearea unei politici publice de finantare a reproducerii asistate medical in Romania si astept din partea guvernului un raspuns scris la aceasta solicitare."

(mai mult nu putem spune in 30 de secunde, iar totul trebuie formulat ca o solicitare, nu ca o semnalare, pentru a nu ni se rapunde politicos "am luat la cunostintza, multumim"). Cine se ofera sa sune? (scrieti pe topic inainte de a suna)
...

Sunam din nou la Linia verde ca sa vedem ce ne raspund cei de la Ministerul Sanatatii de acum? Anul trecut am sunat eu, Cristal, Ioana si Cristinici si raspunsul a fost ca au directionat mesajul catre Ministerul Sanatatii care mi-a raspuns textul ala pe care-l stiti "infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in po****tie". Are vreun rost sa sun eu din nou, care deja am un raspuns in scris sau e mai bine sa sune alte fete?


Aminteste-ti sa petreci timp langa persoanele iubite pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.
marrina


Da, sunam din nou. Ar fi de preferat sa o faca alte persoane decat cele de anul trecut. Se va redirectiona la Ministerul Sanatatii, dar e important sa vina din partea SGG, petitia va fi privita cu mai multa atentie, pentru ca sunt obligati sa trimita in copie SGG-ului raspunsul adresat petentului.

C'mon, girls, e numar gratuit si dureaza 30 de secunde! :)

Eu fac presiuni sa fortez Parlamentul sa afiseze contactele electronice ale parlamentarilor, ca daca ii lasam in ritmul lor, ne paste menopauza.


In alta ordine de idei, vestile nu-s prea bune, bugetul e de austeritate si nepo****r, nimeni nu ne va face cadouri. Nu vom obtine totul, dar ceva tot putem obtine. :) Lupta e insa lunga.




---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput