frustrari...amanta...copil mic...etc

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

ba tine si de zodie nu numai de cei 7 ani de acasa! tot rac si eu!
si chestia ca barbatii mai scapa din cand in cand,e o mare minciuna.nu scapi numai daca vrei si vrei atunci cadn duci lipsa de ceva.
parere personala!

36S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 4 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

O sa incerc sa fiu cat scurt... Poate voi parea cinic, prea direct, rau... etc.
Dar trebuie sa stii ca eu am trecut prin asta, si prin multe altele :-).

Eu mi-am inselat sotia, fiica, familia, prietenii... asa incat pot sa-ti prezint situatia si din perspectiva lui, a sotului tau:

Nu te amagi, sotul (inca mai e sotul tau, nu?) n-a renuntat la amanta.
O va face (probabil) dupa vreo 2 ani..., daca ai noroc, putin mai devreme...
Ai rabdare sa-l astepti?
Ai forta sa lupti ptr. el?
Merita acest om dragostea/viata ta?

Daca raspunsul este da, atunci urmeaza cateva sfaturi:
Fa-i amantei viata un calvar.
Sun-o mereu, zi si noapte, caut-o la servici, fa publica relatia lor... injur-o, bate-o... anunta politia, parchetul.
Cauta-i parintii si explica-le cu calm situatia.
Vorbeste cu seful ei, tot cu mult calm.
Argumentele tale forte: vrei sa-ti salvezi casnicia, de dragul unei familii, de dragul unui copil! Roaga-i pe toti sa te ajute.

In relatia cu el foloseste atuurile tale cele mai bune:
- tandretea
- faptul ca-l cunosti mult mai bine decat amanta
- sexul , sau mai elegant spus: senzualitatea, iubirea, dragostea (fizica)
- forta reunita a familiei, a ta si a lui
- argumentul decisiv: binele copilului vostru

Daca deja te-ai saturat de el: adio si n-am cuvinte.

In orice caz, protejeaza-ti copilul! Nu-l indeparta de tatal sau.

Mi-a 'placut' sfatul Lilianei82:
"Tu sa faci exact asa cum consideri tu ca este mai bine dupa ce "cantaresti "in prealabil si alte pareri!"
Liliana are (deja) o gramada de experiente in acest domeniu, atat din propria familie, cat si personal.
M-as fi asteptat totusi la ceva mai concret, Liliana, nu la exemple din filme sau bancuri ieftine.

Tine-ne la curent cu ce se intampla, Miruna.

Sa nu uit:
La un moment dat era agresiv cu tine (cel putin verbal), iti reprosa ca nu se mai regaseste in familia voastra, ca a facut toata viata ce ai vrut tu...
Adevarul e insa mult mai crud:
Toate astea ti le-a spus ptr. a se justifica, ptr. a se dezvinovati in proprii lui ochi. Pentru a avea argumente in lupta cu propria lui constiinta.
(DA, are si monstrul Constiinta!)

"Din cauza sotiei mele fac asta! Nu eu sunt vinovat ptr. destramarea familiei noastre ci EA!
M-a tinut sub papuc, mi-a distrus personalitatea, vointa... m-a controlat zi si noapte... e o scorpie, o egoista, o individualista. Nu mai vrea sa facem dragoste, nu vrea sex oral, anal... local etc. etc. etc."

Fetelor, nu e nimic nou sub Soare! Tot ce este, a mai fost! - Biblia.
Iar comportamentul barbatului care inseala este neschimbat de mii de ani. Recunosc deja toate cliseele, vorbele, intregul comportament (animalic).

Cine e vinovat?
Tu, bineinteles! :-)
Sau el? Ori amandoi!

In orice caz, e prea usor si simplist sa cataloghezi barbatii care inseala ca fiind nematurizati, curvari, niste nenorociti (ce reguleaza prima femeie ce ridica coada).
Poate e o gena lipsa, una defecta, sau poate asa e natura umana...
De mii de ani sunt blamate relatiile extraconjugale, atat religios cat si social, si cu toate astea nu cred ca nr. celor care inseala a scazut procentual. La fel e si in cazul homosexualitatii...
Nu caut o justificare a comportamentului meu.
Daca moralitatea si constiinta mea erau mai puternice decat o erectie , nu ajungeam aici...

In cazul meu a fost o colega de servici: mai tanara, proaspata, dragalase, singura, zambitoare, tandra.
Extazul unui trup nou, placerea fructului interzis (doar eram casatorit, nu?) priviri si apoi imbratisari pe ascuns, promisiuni de iubire vesnica, sex salbatic ore in sir...
(Aici deschid o paranteza: e de domeniul endocrinologiei studiul atractiei vecine cu nebunia, al hormonilor ce dezlantuie un comportament senzual/sexual de o intensitate extraordinara cu o amanta. Poate era la fel si la inceputul relatiei voastre, dar acum e altceva, e un Pacat! E de doua ori mai bine! De mii de ori mai puternic!)

Tu cand i-ai spus sotului tau ultima oara, soptindu-i la ureche: "Te iubesc! Te doresc!"
Cand i-ai promis (printr-un SMS) ca-l astepti acasa despuiata si uda ?
Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale?
Stii ce este Self Esteem? www.more-selfesteem.com/whatisselfesteem.htm" target="_blank">http://www.more-selfesteem.com/whatisselfesteem.htm Cultiva-l!

Va doresc un an mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Esti real, cabotinule? Sincer, dincolo de adevarurile dureroase pe care le-ai scris.... esti cumva OM?

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Ripley,

"Sunt om si nimic din ce e omenesc nu mi-e strain."

... cine e spus asta oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

pe mine asta m'a dat gata:

Daca raspunsul este da, atunci urmeaza cateva sfaturi:
Fa-i amantei viata un calvar.
Sun-o mereu, zi si noapte, caut-o la servici, fa publica relatia lor... injur-o, bate-o... anunta politia, parchetul.
Cauta-i parintii si explica-le cu calm situatia.
Vorbeste cu seful ei, tot cu mult calm.
Argumentele tale forte: vrei sa-ti salvezi casnicia, de dragul unei familii, de dragul unui copil! Roaga-i pe toti sa te ajute.

In relatia cu el foloseste atuurile tale cele mai bune:
- tandretea
- faptul ca-l cunosti mult mai bine decat amanta
- sexul , sau mai elegant spus: senzualitatea, iubirea, dragostea (fizica)
- forta reunita a familiei, a ta si a lui
- argumentul decisiv: binele copilului vostru



pe bune, voi astia care ganditi asa, chiar existati? Nu inteleg cum o femeie se poate umili in asemenea hal pentru "printul din poveste". Si barbatii o mai si spun cu atata usurinta... sper ca ceea ce a postat acest user, sa fie o invatatura pentru cele care se umilesc in fata barbatilor, amantei, etc.

Am asa un sentiment de...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cu riscul de a-mi lua rosii in freza, cred ca Un_cabotin are dreptate in tot ce spune. Si "auto-radiografia" si sfaturile sunt corecte.

Aduc un singur amendament: exista si barbati care nu-si inseala partenera, in ciuda rutinei si a uzurii, care pana la urma sunt inevitabile in 99% din relatii. Adevarat, suntem mai grase / ridate / obosite / cicalitoare / ne-romantice decat in primii ani ai relatiei. Dar si barbatii sufera mai mult sau mai putin acelasi proces. Si daca o femeie se poate abtine de la aventuri, nici barbatul nu are vreo scuza intemeiata (nu gasesc ca "asa e barbatii facuti, maica" reprezintra o scuza).

Personal, nu cred ca as avea chef sa lupt pentru el daca as afla ca m-a inselat. Ba cred ca as fi capabila sa-l insel si eu, sa-l fac cumva sa sufere - bine sau rau, sunt extrem de vindicativa daca sunt ranita suficient de tare.


Un_cabotin (daca nu esti troll :)), felicitari pentru luciditate. Ma scot din sarite scuzele de kko pe care si le gasesc adulterinii doar ca sa-si salveze o urma de demnitate in proprii ochii. Daca tot faci o mizerie, asumati-o macar. Pot intelege egoismul si lipsa de scrupule (chiar daca nu le pot tolera) - dar sa mai si dai vina pe altcineva este pur si simplu dezgustator.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ellej

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Ellej,

Multumesc ptr. aprecieri!

Nu-s troll, sunt doar un cabotin.

Ar mai fi multe, foarte multe de povestit despre aventura mea, insa cel mai important e ca am avut un noroc chior cu o sotie ca a mea.
Ea a luptat!
Pentru asta ii multumesc zi de zi.
Daca m-a iertat? Nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Chiar ca ai avut noroc chior, un_cabotin. Putine femei ar face asa ceva in locul fostei tale sotii. Ea e singura care sa stie daca a meritat sau nu toata treaba asta

Iti da mana sa mai incerci o data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Omule (a se citi Cabotin-ul)... trebuie sa spun ca n-am fost atat de impresionata de vre-un mesaj pe forumul asta in toti anii astia.
Dar sa stii ca SI VARIANTA INVERSA E FF ADEVARATA
O yeeeeeeeeeeeeeeee SI BARBATII SI-O FURA DE LA NEVESTE



Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput