Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (36)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Iar activitatea care acum imi ocupa cel mai mult timp este tricotatul si crosetatul pentru fetita mea si pentru viitorii baietei- am gasit pe net modele extraordinar de frumoase (pe care in comert nu le-as gasi) cu explicatii, si le fac in culorile care imi plac, cu panglicutele sau nastureii care cred ca se portivesc..
Am foarte multe planuri si nu stiu daca pana la primavara, cand nasc, reusesc sa le pun in practica pe toate!

Please, da-mi si mie niste linkuri catre asemenea site-uri, m-as apuca si eu de tricotat, desi nu am mai facut-o din scoala generala, dar m-as simti foarte bine sa stiu ca fac ceva pentru fetita mea Altceva decat sa stau pur si simplu...

Denisa-Madalina 20+ cu Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Pisik, eu am 2 luni de cand stau acasa...nu ma plictisesc...citesc, studiez.
Pana acum am reamenajat marea noastra casa(garsoniera), am facut loc pentru patutul lui bebe, loc in dulap pentru hainute...etc.
Citesc, am luat Mama si Copilul si o studiez, nu in fiecare zi dar frecvent ii citesc lui bebe o poiezie sau o poveste, ma plimb macar jumatate de ora prin magazine pe bulevard. Am inceput sa-mi fac gentuta pentru spital..usor uisor si pentru bebe.
Mancare , spalat, il mai ajut si pe sotul meu la acte, colorez planse pentru bebe, pe internet caut informatii legate de maternitatea unde urmeaza sa nasc si as vrea sa merg la niste cursuri prenatale....
La mine trece timpul foarte repede....ma viziteaza si prietenii, colegii.
E mult mai bine decat 8 ore la serviciu in fata calculatorului, unde manci ceva in fuga...daca apuci si lasi pe masa ca esti chemat de Director, sa dai urgent nu stiu ce, rechemat in 10 min ca lasa nustiuce ala si apucate de altul mai prioritar, sau mai stiu eu ce....ca nici la toaleta nu mai ajungeam.

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

SILVI felicitari pentru Crinuta Eu daca as fi avut fetita oscilam intre Crina si Anais. Sa va traiasca si sa fie sanatoasa.

AYLA am vazut poza ta de la profil, esti o frumoasa

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - baietel- 20+
Poze la albumul dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetelor,

Va multumesc pt raspunsuri. Azi am facut numai tampenii: m-am refulat intr-o punga mare de napolitane pe care halit-o toata, m-am uitat numai la prostii la calculator, care nu imi fac bine, am plans, am fost bosumflata cu toata lumea. Dar, gata! Azi a fost azi, de maine dau start unei noi atitudini: optimista, pozitiva, responsabila.
Pana la urma, fac asta pt copilul pe care mi l-am dorit atat si pe care Dumnezeu mi l-a dat cand ma asteptam mai putin (aveam dosar depus pt FIV, am mai povestit eu), asa ca nmic nu imi da dreptul sa ma port asa.
Intentionez sa imi fac un program de citit (am trei carti in engleza despre cresterea copilului, aduse din State de prietena mea si nu m-am atins de niciuna), sa ma uit la filme, sa numai stau mereu cu laptop-ul in brate si cu telecomanda in mana, sa alternez activitatile, sa fac planuri frumoase pt bebe, sa mai ies din cand in cand lao plimbarica in cartier.

va multumesc ca m-ati ajutat si mi-ati fost alaturi in acest mic hop

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Povestea Mea
Buna seara, mamici de ghiocei !
...Nici nu stiu cum sa incep....Am compus aceasta scrisorica de zeci de ori in mintea mea si iata ca acum, cand in sfarsit m-am hotarat sa o astern pe foaie, nu mai stiu ce sa zic.
Eu sunt Gaza, am 27 de ani si voi fi mamica pentru prima data. Asa cum scrieti voi sunt 19+.
Povestea mea incepe asa:
Minunea ce ni s-a intamplat, nu a fost programata, ci din contra, evitata sau mai bine zis amanata si asta, nu pt ca nu ne doream copii (amandoi iubim enorm copiii), ci pt ca in prezent suntem intr-o tara la Rasarit de Romania in care conditiile de viata nu sunt extraordinare. Asadar planuisem sa mai asteptam pana revenim acasa. Dar Doamne Doamne facuse alt plan pt noi, asa ca in ziua in care implineam 4 ani de casatorie, barza a falfait aripile deasupra noastra. Am stiut din primul moment ca am ramas insarcinata, cu toate astea am asteptat si am facut testul doar atunci cand am avut primul semn concret ca un sambure a prins viata in mine. Reactii la vederea liniutei roz ? Ce sa va spun, sotul meu exploda de fericire si topaia in jurul meu iar eu ?...eu plangeam in hohote, de sarea camasa de pe mine; nu de fericire, nu de tristete, nici nu stiu cum sa descriu. Intr-o secunda m-au colpesit mii de ganduri; cum vom avea grija de un copil, cand eu sunt (ma rog, ma simt) inca un copil, ce o sa facem aici unde nu avem conditii nici de trai nici medicale, nu intelegem limba, cum o sa ma inteleg cu doctorii, nu avem pe nimeni sa ne ajute, cum sa le rapesc bucuria de a ma vedea insarcinata parintilor si rudelor de acasa ? Un munte de responsabilitate apasa parca acum pe umerii mei, si eu eram fericita si plangeam si plangeam si cu toate astea nu intelegeam de ce plang, ca de altfel si sotul meu care incepuse sa se impacienteze pentru ca nu mai intelegea nimic. Din pacate nu am putut merge imediat la medic iar asteptarea a pus o povara si mai mare pe grijile mele. Stiam ca trebuie sa iau acid folic, dar cat ?, cum ?, efectele in lipsa lui mi se pareau catastrofale, si altceva ?, ce trebuie sa mai fac ?, ce trebuie sa iau ? ca bb sa fie bine. Am inceput sa caut frenetic pe net. Mi-era rau, si somn, si aveam ochii impaienjeniti de lacrimi ca nu puteam sa stau mai mult la calculator, sa citesc mai mult si mai mult ca sa stiu totul pana vine bebele.
Atunci v-am descoperit pe voi pt prima data si o raza de soare si speranta a aparut in calea mea. Ce mi-a spus forumul vostru ?.... Hai ca nu esti singura, daca va fi vreodata nevoie de ceva poti sa le scri fetelor si ele iti vor raspunde, uite sunt atat de dragute si ele trec tot prin ce treci tu, asa ca odihneste-te, nu te mai stresa si va fi bine.
Nu stiu de ce nu v-am scris atunci, poate pt ca eram prea obosita de calculator si mi-era prea rau. Nici acum nu rezist prea mult cu ochii in monitor.
Intre timp, am gasit medic bun, care vorbeste engleza si o clinica particulara cu conditii aproape excelente, am descoperit ca au aparatura, daca nu la fel de perfomanta, cel putin apropiata de cea de acasa si cadre medicale care alina si sufletul nu doar trupul si desi sunt mult mai saraci decat la noi, nu asteapta in schimb decat satisfactia ca pacientul se simte bine si le raspunde cu un zambet si un multumesc.
Primele trei luni au trecut cu mersul piticului si cu nimic mai diferit decat la alte gravidute. Cu rau si oboseala, cu lacrimi si rasete, cu un tatic care a invatat sa gateasca dar care de asemenea experimenta simptome de insarcinat, cum ar fi pofte sau rau.(Si aici ar trebui sa-l laud si pe el un pic; Mi-a fost si este alaturi de mine, mi-a suportat toanele si nervii si plansetele, a avut grija de mine si de casa in mod exemplar, a fost cald si intelegator si tandru si...un suport excelent in cele 3 luni grele de la inceput. Sunt mandra de viitorul tatic.)
......Apoi ne-am linistit; Citeam in fiecare saptamana cum evolueaza bebelusul, culegeam informatii pentru viitor, dar nu la fel de frenetic ca inainte ci linistiti si doar cand aveam chef, Ne uitam unul in ochi altuia si nu ne venea sa credem, (nici acum nu ne vine si nu realizam perfect ca vom deveni parinti). Din cand in cand mai aruncam cate un ochi pe forum sa verific daca mai sunteti si ma linisteam. Imi cer scuze ca ca nici atunci nu v-am scris si doar trageam cu ochiul la conversatiile voastre, dar pana acum nu am intrat niciodata pe un forum, asa ca nu ma descurc f bine si ma cam intimideaza.
O sa incerc sa mai scurtez povestea sa nu va plictisesc prea tare
Ce s-a mai intamplat?...pai am aflat ca vom avea o fetita , asa ca, grijile noastre se indreapta acum spre gasirea unui nume. Acum 2 saptamani si-a facut simtita prezenta. Ne pregatim de vizita de 20 de sapt. si de eco 4D. Radiem de fericire si plimbarile noastre ne poarta inspre magazine cu hainute si patuturi de bebei. Acum avem preocupari mai elevate, cum ar fi sa-i punem muzica gazei mici, sa-i vorbim si sa-i satisfacem poftele. (dar e fetita cuminte si nu cere prea multe). Dar cum e normal acum taticul este cel care isi face griji si intr-una din conversatiile noastre, in care eu incercam sa-l linistesc i-am povestit de fetele de pe forum si ca va putea apela la voi atunci cand va avea griji cu bebita mica si cu o mamica obosita.
Dar stai! fetele nici nu ma cunosc, nu le-am scris niciodata si cu toate astea ma astept sa ma ajute? Sa-mi fie rusine!ce astept? sa treaca perioada asta asa frumoasa si sa regret ca as fi putut-o impartasi cu ele dar n-am facut-o din lene sau cautand alte motive? Sau poate astept sa am intradevar o problema si sa am nevoie de sfatul lor si sa le scriu doar atunci, in timp ce eu in toata perioada asta am tras cu ochiul la povestile lor?
Ei bine asadar m-am pus pe scris si asta e povestea mea.
Va rog sa ma iertati pentru lungimea scrisorii, dar am simtit nevoia sa ma apropii de voi si sa va impartasesc tot ce am simtit pana acum (promit ca de acum incolo o sa scriu mai des si mai scurt).
Sper (sa sa-mi fie acceptat mesajul)si sa ma primiti si pe mine in grupul vostru de burticute cu ghiocei, chiar daca am aparut atat de tarziu.
Datele mele sunt: DN 22.06.1981 UM 11.07.2008 DPN 16.04.2008, burticuta cu .
Intre timp am sa incerc sa deslusesc tainele forumului, ca de exemplu ce-i cu contul PICASSA (e cumva progrmul acela pt share foto), parola pe care o cer fetele se refera la adresa de mail?, cum pot sa-mi fac o semnatura ca a voastra?
Va pup pe toate, sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostrii si sa auzim numai de bine.
Inca o data imi cer scuze pentru lungimea mesajului.
Cu drag Gaza.

19+

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge sufletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Gaza bine ai venit printre noi. Ma bucur ca ti-ai facut curaj si ni te-ai alaturat

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - baietel- 20+
Poze la albumul dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Bine ai venit Gaza.

Cristina si Ana 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Mereu uit
Am schimbat si noi semnatura.
Pt. cine stie si imi poate trimite, vreau si eu parola.
Gata, fug sa imi hranesc baietii ca pe urma incepe filmul meu.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - baietel- 21+
Poze la albumul dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Azi am avut numai ghinioane. Va zic cat pot de pe scurt:
- de la 15 am mers la o porcarie de evaluare a unei porcarii de curs "de formare", care trebuia sa tina 1 jumate si a tinut 3, pentru ca unele se credeau pe scena si-o lungeau cu tampeniile lor care nu interesau pe nimeni si erau patrunse de importanta misiunii lor pe pamant (cred ca numa profesorii mai fac asemenea cursuri sterile, fara niciun sens sau impact pozitiv, dar pompoase rau);
- pe cand iesim, grabita sa o las pe buna mea colega si prietena la scoala (cursul a fost departe de scoala) ca avea ore de la 18, saraca de ea, ce sa vezi? Foaie pe parbriz: 100 lei, 50 de platesc rapid, roata blocata.Bine, jandarmii erau acolo, in asteptare, m-au deblocat pt. 30 de lei, ca de trebuia sa merg pe jos acasa si sa las masinutza mea draga acolo, explodam. Eu am tichet lunar pt. toate parcarile, niciodata nu raman fara, dar in zona aia idioata nu era nicio parcare si toate masinile sunt lasate langa cladirea unde a avut cursul, pe dreapta, fara sa incurce cu nimic circulatia care, sa zic drept, in zona aia e cam 0.
- ajung acasa, dau sa bag masina, nu se aprinde becul in garaj.Imi pica fisa ca nu-i curent, bag masina cu farurile, merg sus;
- ajung sus si astept 40 de minute pana vine curentul!!! Retraiam deja vremurile ante-revolutionare cand imi faceam tema la lumanare.
- intre timp, la curs, telefonul mi s-a descarcat, deci ajunsa acasa nu pot nici macar vorbi la tel sa-mi treaca timpul cat stau in bezna!! Cu Manu nu puteam iesi, ca totusi sunt 3 etaje si nu riscam sa trag o tranta pe orbecaite. Si bietul Manole nu vede nimic pe intuneric, cand ne surprinde sa se stinga lumina pe scara ramane intepenit. Totdeauna merg singura si cand aprind lumina ma uit la el: mereu e ca o stana de piatra, in pozitia in care l-a prins intunericul, cu o fatza de popandau.
-in fine, vine curentul, deschid calcul: bataie de joc. Din peste 500 de voturi cinstite, dupa 10 zile de campanie electorala in care am alertat toata tzara, minimum 400 de elevi au votat + toti de pe forumul profesorilor+ voi...il lasa pe Manu cu 250 de voturi!!! Un amic a urmarit totul live si mi-a dat print-screenuri: la 17.30, Manu era PRIMUL in top, cu 505 voturi (votarea se incheiase la ora 17). Si l-au furat ca in codru. Nu stiu de ce mi-am batut capul, de parca ar exista concurs cinstit in Ro. La cata hotzie se practica la noi, e un miracol ca m-am titularizat dupa doar 2 ani de invatzamant, din a doua incercare. Legenda era ca nu poti fara 10 000 de euro.Probabil unii cred si acum ca atat am cotizat si eu:)))
Of si vai, sunt deprimata si dezamagita, Sofia face bulbuci prin burta, tot ii simt din stanga-n dreapta si din dreapta-n stanga, parca face ture de bazin...

19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna seara burtici,

Silvi, felicitari pentru printesa! Si mie imi place foarte mult numele ales de tine, mai ales ca se sarbatoreste de Florii, intr-o zi atat de minunata...

Aris, foarte frumoasa camera lui bebe, iat hainutele sunt absolut delicioase!

Dodo-pui, sa-ti traiasca sanatos flacaul!

Georgyiuly, si mie mi se pare uneori ca-i destul de frig si chiar ma gandesc sa nu-i fie frig lui bebe! Vad ca esti din Focsani...si eu sunt nascuta tot acolo!

Gaza, bine ai venit in randul burticilor! Sa ai o sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos!



23+ cu

Mergi la inceput