Dulciuri fel de fel...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Monica tare interesant arata. Sunt un fel de banane pane?

Miha mi-ai facut o pofta de clatite... Alea cu budinca de ciocolata sau dulceata de visine sunt preferatele mele.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Reteta cu banane este super tare! Dupa serv. ma duc sa mi fac!

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Ralu,neaparat sa ne impartasesti si impresii dupa ce faci!

Monule,aici la noi nu ai voie sa pui reteta?

Alina,cum is clatitele alea cu budinca de ciocolata?




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miho (nu stiam ca esti interesata)
reteta suna asa:
Banana Milanesa
reteta este de pe un site brazilian todo gostoso
3 banane mari sau 4 mai mici(f coapte)
1/2 ceasca de faina de grau
1/2 ceasca pesmet
1 ou
zahar
scortisoara
ulei pentru prajit


Se taie bananele in jumatate se dau mai intai prin faina, apoi prin ou batut si ultima data prin pesmet.Se incinge uleiul si se prajesc bananele pana se rumenesc. Se scot pe un servet de hartie ca sa absoarba uleiul de pe ele apoi se amesteca zaharul cu scortisoara si tavalim bananele in acest amestec. Se servesc calde si brazilienii in restaurante le servesc alaturi de inghetzata de vanilie.

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Am facut aseara reteta asta si a iesit super!
Multumesc pentru idee!

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha cum sa fie clatitele cu budinca, sunt clatite pur si simplu, umplute generos cu budinca de ciocolata sau alte arome dupa gusturi si preferinte. Eu personal le prefer celor cu Finetti, sunt mai usoare si nu asa de dulci (ma rog, asta depinde de cum pregatesti budinca). Pe vremuri faceam si tort de clatite cu budinca: faceam vreo 3 arome de budinca si cladeam intr-un vas rotund o clatita, o aroma de budinca, iar o clatita, iar budinca si tot asa, lasam sa se intareasca (e de preferat sa mai adaugi o lingura de amidon in budinci sa fii sigura ca se intaresc) si gata.
Tot am vrut sa te rog si am uitat: cand ai timp nu pui in listuta si retetele pentru Tiramisu ice-cream cake si Triple chocolate mousse? Asta, evident, daca tu crezi ca merita sa ajunga acolo .



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Alina,retetele le pusesem de ceva vreme acolo. Am verificat,sunt la locul lor.

Am adaugat,in schimb, in listuta reteta Monicai. Mai ales ca are si un feedback.

Ralu,sa va fie de bine desertul delicios.

Monule,dar poza imi permiti sa o pun la reteta?




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nu le vazui de ochi .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miho ce protocolara esti
da, bineinteles ca poti

Ralu, ma bucur ca ti-a placut

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Monicule,


la noi milanesa de banana are branza in mijloc.se face din platanos maduros(banane furajere coapte)
se taie pe lungime .imtre jumatati se pune o branza care se inmoaie apoi se da prin aluat de milanesa si se frige la foc mic in ulei.
eu faceam des ca gustare sau mic dejun.


aici bananele se gatesc in cele mai diferite moduri..de la supe pana la cele mai fine prajituri sau manacaruri sarate.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput