Dulciuri fel de fel...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Monica cred ca dat Miha reteta in capitolul trecut, dar nu e in listuta.
Daca vrei, eu iti scriu si reteta mea:

Ciocolata de casa:
o cescuta de apa (aprox. 200 ml)
1 cana zahar (din aceea de 240 ml)
50 gr. cacao
250 gr. unt
250 gr. lapte praf
nuci, stafide, fructe dezhidratate, nuca de cocos dupa preferinta si imaginatie
Se fierbe apa cu zaharul pana se leaga siropul. Se trage de-o parte si se adauga cacaoa, apoi untul bucatele pe rand, pana se topeste. (Ca sa nu apara cocolasele, eu adaug siropul cate putin peste praful de cacao.) Se cerne apoi laptele praf si se omogenizeaza. Se adauga esentele preferate (vanilie, rom, portocale, etc) si, daca se doreste, nuci, stafide, alune, etc.
Se pune in forma tapetata cu folie alimentara si se da la rece pentru a se intari.

Miha face o rulada de cioco in doua culori, in sensul ca face aceeasi pasta, dar fara cacao (sau inlocuind cacaoa cu 2 lingurite de ness), pune fiecare pasta pe folie alimentara si apoi o ruleaza. Azi incerc si eu asa sa vad ce iese.

Principe am vazut ca ai intrebat de prajitura 'inteligenta'. Eu am mai facut, dar intr-adevar nu se compara la gust cu un cremes autentic. Nu stiu daca poti pune gem deasupra, consistenta 'foii' de deasupra este foarte fina, nu rezista sa o ungi cu gem. Eu o presar pur si simplu cu zahar pudra.
Acuma cred ca depinde si ce reteta ai tu.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Alinutza, multumesc mult de reteta...stiam ca ca mai aparuse undeva dar nu o gaseam in listuta
am sa incerc si eu reteta de cioco...abia astept
pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Scuze...Chiar ma gandeam sa pun reteta de ciocolata in lista,dar lipsa de timp ma omoara...Multumesc Alina!

Imediat am sa ma conformez,cu atat mai mult cu cat dimineata m-am trezit cu o pofta teribila de ceva dulce si am facut repede repejor niste ciocolata. E un pic cam zburlita ca n-am avut rabdare sa o las sa se intareasca mai tare...




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Man...eu am intrat doar s-o laud pe Miha,ce frumos a asezat ea retetele..ca dulce nu prea in ultima vremes-o iau pe ultima luna,adunate,placinta de iaurt ptr dus la o petrecere,budinci de macaroane cu branza dulce,si cam atat.
In rest,inghetata cat cuprinde9eu si cupilu),si nuga cu nuca de la Metro(asta sotul si cupilu)
Puturoasa rau,si asa poftesc la o ciocolata de casa,de cata vreme..si nu mai reusesc sa-mi cumpar lapte praf.Miha,de unde sa cumpar si de care?

Natalia s-a suparat pe noi?Asta da veste rea.


A!
Miha ,poza la prajitura la metru sah ai aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc mult Adriana! Si pentru aprecieri si pentru poza.

Pentru ciocolata eu am luat lapte praf de la Dr Oetcher. E bunut.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Miha, abia imi potolisem pofta si ma puse naiba sa ma uit iar la poza parca nu o mai vazusem si de dim

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Alinutza,


Eu am facut reteta cu 9 oua,1 l de lapte,200g unt,zahar...etc.

chestia e ca nu are nici de unde sa fie asa de gustoasa, este doar lapte si ou...poate ca ar merge facut zahar ars si pus pe deasupra dar,nu cred ca merita osteneala...o placinta turnata de branza da tot atat de lucru si e mult mai gustoasa.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Monule,uite aici o poza cu ciocolata dupa ce a stat la frigider si am putut sa o tai cum trebuie. Nu mai e asa zburlita.

Principeso,turnata cu branza zici? Hmmm..buna idee...Am niste branza de vaci adusa de cineva de la tara si nu stiu ce sa fac cu ea...




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu ma mai uit miho...am vazut-o la casnicute nu am luat lapte praf de-aia nu m-am apucat de ea inca

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

ce sa fac dulce?
inventati ceva cu piersici(din compot) si cu crema de vanilie...dar sa nu fie tarta ca nu ma prea omor.

vreau un blat pufos peste care sa pun crema de vanilie in care sa ingrop persicile..si apoi sa-i pun frisca.


cine-mi da un blat pufooooooooooos?

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput