Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Monic daca era reteta de la mine uite ca ti-o mai scriu one time:

aluatul 1:7 linguri de ulei,7linguri de apa,14 linguri de faina,un praf de sare.se face un aluat potrivit de tare(cat sa poata fi intins).daca e prea tare se mai adauga apa.

aluatul 2:7linguri de ulei se amesteca cu 7 linguri de faina.se obtine o pasta groasa.

se intinde aluatul 1 peste care se adauga aluatul 2.se impacheteaza si sa da la frigider pt 30 min(eu il las cam 2h)

nota:eu fac cantitatile duble iar aluatul obinut il impart in 3.foile se coc pe dosul unei tavi dupa ce au fost intepate usor cu furculita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bits-ule, eu am pus odata chees-ul mai sus in frigider(din greseala si fiindca nu mai aveam loc) si mi-a inghetzat si s-au facut "zgrumtzurei" acum nu stiu ce fel de reteta vrei sa folosesti...eu prepar una in care folosesc si lapte condensat(si o fi fost din cauza lui...)

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da....asta era esti o minune... cum apari tu la fix

fetelor, chiar voi cum aveti retetele salvate? ca pe mine pierderea asta de date ma innebuneste bine nici nu ma prea pricep eu dar totusi imi vine sa mi le scot la imprimanta si sa le am in fata... (am mai patit-o si cu telefonul si am pierdut toate nr din agenda)

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

exact asa fac eu:imprimanta e sfanta caci la cati virusi colectionez de pe net,calculatorul e reformatat periodic.

mai ai o varianta cu cd-r si-l inscriptionez in asa fel incat sa mai poata fi adaugat din cand in cand cate o reteta.

am facut blaturile de la cheese cake acum ma preg de lemon curd si apoi fac compozitia propriu zisa de la cheese cake.pun un tortulet la congelator de proba,pe celelalte invelite cu folie in frigider si daca nu-mi place cum e decongelata cheese-ul le dau la prieteni cadou celelalte tortulete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bits, dar daca ai congela direct creamcheese-ul? Sau deja e tirziu si ai transformat bucataria intr-un laborator de fabricat cizkeikuri?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bitz arunca si la mine unul


monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Natalia tarziu,tarziu am facut 6 si inca mi-a ramas branza .nu am folosit decat 1kg.mey da e bestiala la gust.imi venea sa mananc paletele de la mixer.mai ramasese pe ele si credeti-ma ca practic le-am lins.abia astept sa degust maine(asta daca o sa pot dormi ca sigur ma culc cu gandul la ele).
faza e ca nu am avut decat 20g de gelatina si mi-e cam frica ca nu se intareste klumea.vedem maine rezultatul.
dupa cum era la gust pare a fi exact ca la o cofetarie de langa mine unde o feliuta e cam 4$.imi vin idei

Monic cum sa nu .

mi-a mai ramas putin aluat si l-am dat prin razatoare iar acum il coc pe foaie de harite ca sa-l folosesc la decor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

acum am citit mai bine mesajul Nataliei.ai dreptate draga mea,restul il congelez ca nu mai am chef de nimic la cuptor.mi-a ajuns pe ziua de astazi.

cred ca fii-miu cel mare o sa fie in culmea extazului:1 sapt cu desertul preferat pe saturate.hai ca rad de una singura.
v-am pupat!revin maine cu stirile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

iaca apar si eu:au iesit super bune tortuletele.nu s-au intarit ele tare dar au fost ca un mouse de branza si tuturor le-a placut.norocul meu ca am avut facute caci duminica am avut 2 randuri de musafiri.am congelat branza ramasa si 2 torturi sa vedem cum or sa fie dezgetate.

Natalia multam fain de reteta!acu sunt tare curioasa sa vedem cum ar iesi cu lapte condensat?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Da Monica este vorba de amidon din porumb.
Fetele spuneti-mi si mie o praji care nu se framanta ca eu nu bag mana in faina(pt mine asta e ca o tortutra).
O prietena de a mea mi-a promis ca imi cumpara de la unguri tava si hartie(acolo ii mai ieftin decat la noi in supermarket) pt brioshe si binenteles imi da si reteta.Revin cu ea daca va intereseaza.
Natalia ma bucur ca v-am putut oferi si eu o reteta in listuta.

Mergi la inceput