Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

iata si SAVARINELE mele, facute cu pesmet(reteta de la Denelutza luata de pe culinar

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

iata si SAVARINELE mele, facute cu pesmet(reteta de la Denelutza luata de pe culinar

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post



Monica, wow, arata impresionant, cum ies la gust, ca cele de la cofetarie sau mai bune chiar? Tu vad ca nu te potolesti nici in vacanta cu gatitul, ai o energie in tine, sincer, te admir!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:


Am luat visineeee!
Din Gima- Mall Vitan!
Mi-am luat 3 pungi, as fi luat mai multe, dar sotul radea de mine, zicea ca iau tot magazinul!
In Selgros stiu sigur ca au, dar nu am cum sa ajung singurica.
Azi am facut ce am facut si l-am convins pe sot sa mergem la Mall
Deocamdata sunt la conge, pt. ca azi mi-a adus sotul o carte cu praji de ciocolata si a vrut el o anume tarta mocca. Nu prea m-a impresionat gustul, dar o mai las pana maine la frigider. Descarc acum pozele si va arat!

Oana 28+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Tarta Mocca
- o forma de tarta gata coapta(eu am facut-o, ca nu aveam de unde s-o iau gata coapta...)- 250 g faina, 1 ou, 3 linguri zahar pudra, un plic zahar vanilat, 175 g unt moale, 3 linguri apa
- pt. crema: 125 g cioco amaruie, 175 g.unt, 225 g zahar, 1 fiola esenta de vanilie, 3 linguri de cafea tare fara zahar
- pt. topping: 600 ml frisca lichida(mi s-a parut enorm, cred ca am pus vreo 400 g), 50g zahar pudra, 1 fiola esenta de vanilie, o lingurita de cafea instant dizolvata in apa fierbinte, apoi racita.
- ciocolata rasa pt. ornat

Asezati forma de tarta pe un platou.Topiti ciocolata la bain-marie si lasati-o sa se raceasca. Frecati untul cu zaharul si esenta de vanilie pana se topeste zaharul, apoi incorporati ciocolata topita, adaugati cafeaua si apoi turnati crema in forma de tarta. Raciti in frigider jum. de ora. Pt. topping, bateti frisca pana incepe sa se ingroase, apoi adaugati zaharul si esenta de vanilie. Eu am pus si un plic de intaritor de frisca. Impartiti compozitia in doua, prima o puneti peste tarta, in a doua puneti cafeaua instant si apoi o puneti peste frisca. Presarati ciocolata rasa deasupra si pastrati la frigider.

Reteta e dintr-o carte"retete cu ciocolata" Ed. Rao

Partea care nu mi-a iesit mie a fost ca n-am batut untul cu zaharul pana sa se topeasca si crantane in dinti ...nu cred ca o se mai topeasca pana maine...deja untul s-a intarit...

Monica, ce savarine faine ai facut! Arata super! mai, dar ce harnicuta esti si numai bunatati faci!

Nati, spune-mi cat suc sa fierb pt. un plic de gelatina.

Oana 28+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, interesanta tarta, ti-a iesit f. aproape de original, cel putin ca aspect. Multumesc ca ai scris reteta. Zaharul nici la mine nu se topeste in unt, oricit l-as bate, de aceea eu folosesc de obicei pudra.
Pentru jeleu, folosesc un plic (10 g) de gelatina la 250-300 ml lichid. Atentie, daca fierbi sucul, il lasi sa se raceasca putin inainte de a pune gelatina. Pe plic scrie ca fierberea distruge gelatina, eu n-am experimentat, dar mai stii, o avea dreptate.
Ce bine ca ai gasit visine, acu sa te vad!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Va invit la capitol nou.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput