Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

gonghy stiu ca se poate face pasta de umplut oua si cu pateu, insa mie nu prea imi place, asa ca prefer sa o fac dupa reteta de mai sus. Nu intotdeauna pun mezel (mai ales ca ne-am hotarat sa mancam cat mai putine mezeluri), se poate doar pasta de galbenuse cu maioneza si putin patrunjel (dar in acest caz dau prin sita si o jumatate de albus).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Buna seara si LA multi ani!

Voiam sa va spun ca am facut placinta olandeza cu mere!
Super!
Am folosit o tava micuta si mi-au iesit doua,una e deja mancata,a doua o pastrez ptr duminica ..altfel nu mai era de mult..
MUltumesc pentru reteta Danyce!!

Edit sa pun poza..doar ca m-am trezit sa pozez cand ramasese mai putin de jumatate de placinta

O saptamana placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, mmm, buna e tarta, stiu. Am avut ocazia sa gust si eu din asa ceva, a facut-o o prietena.

Alina, am facut in we salata americana. In loc de amestec congelat, am folosit la conserva si nu am fiert legumele. Am pus smintina si iaurt gras, fara maioneza. A iesit f. buna, mie mi-a placut, la fel si sotului, desi el nu e prea amator de porumb in general. Dupa gustul meu, cred ca ar fi mers putin usturoi tocat sau granulat. Merci de reteta, o sa mai fac.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana chiar arata bine tarta ta. Mi-ai facut pofta. Dar am promis solem ca nu mai fac dulce pana nu terminam toata ciocolata si dulciurile pe care le-am primit la Craciun.

Natalia reteta de salata americana eu am 'furat-o' de la cei de la Billa, de unde cumparam salata asta gata preparata. Eu n-am simtit nevoia de usturoi, dar adevarul e ca eu nici nu ma impac asa bine cu usturoiul. Oricum, fiecare adapteaza dupa gustul lui, si eu am pus iaurt in sos pentru a-l face mai 'light', desi in cea cumparata era doar maioneza.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, m-am facut si eu harnicuta ...ce ti-e cu poftele astea!
Am fost la nasi in vizita si avea cartea lui Jamie Oliver si e acolo o rulada "Padurea Neagra". Imi venea sa manac poza aia Asa ca am facut rulada, putin adaptata cu ce-am gasit.
Va pun si poze si va sciu si reteta, poate vrea cineva sa incerce, se face usor.
Rulada "Padurea Neagra"Pt blat:
- 4 oua mari
- 125g zahar
- 65g unt topit
- 100g faina
- 30g cacao
Pt. crema:
- coaja rasa si zeama de la 2 portocale medii
- 2 linguri de zahar
- 2 borcane cu dulceata de visine sau cirese amare
- 2 linguri coniac
- 400g smantana grasa
- un intaritor de frisca
- o cioco Primola cu visine

Reteta originala e putin altfel, eu v-am scris cu ce am facut eu.
Intai am facut crema si apoi blatul.
Deci, se pune sucul de portocale si coaja de portocale pe foc cu o lingura de zahar, pana se topeste. Apoi se adauga visinele din dulceata(trebuie scurse printr-o sita inainte) si cele 2 linguri cu coniac si se mai lasa putin la fiert. se ia de pe foc, se strecoara visinele, se lasa la scurs si se pastreaza sucul fiert. In aceeasi oala se pun apoi 100g de smanatana, se lasa pe foc pana se incalzeste si apoi se adauga ciocolata Primola cubulete. Se amesteca deasupra flacarii pana se topeste ciocolata si se tine apoi la loc caldut. Eu am pus-o pe aragaz, cuptorul fiind dat drumul, sa se incinga. Restul de smantana se bate cu o lingura de zahar si apoi se pune intaritorul si se lasa la rece.
Pt. Blat: se bat ouale intregi cu zaharul cam 3 minute, pana isi tripleaza volumul, la viteza maxima. Apoi se adauga incet untul topit, la viteza mica acum cu mixerul, faina si cacaoa. Se pune hartie de copt in tava de la aragaz si se toarna aluatul uniform in tava. se pune la cuptor la foc potrivit cam 10 min. Se verifica cu degetul aluatul, daca se apasa pe el isi revine. Foaia e f. subtire si se face repede.
Se scoate blatul cu hartie de copt cu tot din tava si se lasa la racit.
Asamblare: se stropeste blatul cu sucul de la visine, apoi se pune crema de ciocolata uniform, lasand cam 2 cm pana la margine pe fiecare latura. Apoi se pune frisca, apoi visinele. Se ruleaza cu ajutorul hartiei de copt, apoi se infasoara rulada intr-o hartie de copt curata si se pune la rece o ora-doua.


Oana 25+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oana suna si arata tare bine rulada. O notez sa o fac si eu cand ma apuc iar de prajiturit.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Eu inca nu calc in bucatarie, am intrat numai sa va anunt ca de luni 07.01.2008, suntem 4
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, arata delicios rulada, poate am s-o incerc si eu, imi place combinatia de cioco + visine. Am adaugat reteta in lista.

Ligia, sa-ti traiasca juniorul, sa creasca sanatos si sa aiba o viata frumoasa, plina de impliniri! Si sa se impace bine cu fratiorului lui mai mare. Ce nume frumos! E cumva si Ion?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Ce mai salivez eu cand trec pe-aici pe la voi.

Bumbacel, felicitari ptr noul membru in familie( desertul familiei voastre)! Sa fie sanatos si norocos si sa fiti o familie fericita!

Oana, arata ft bine rulada.Combinatia de cioco cu visina am mancat la Natalia la tarta aia cu visina si cioco si e delicioasa.

Adriana, arata bine placinta olandeza. Eu am facut cred tarta olandeza cu mere ( dupa reteta Danielei ( Danyce). e acelasi lucru? Stiu ca era delicioasa.

Alynutza, dat fiind faptul ca Natali nu m-a chemat in vizita cand a facut salata americana, o voi executa si eu acasa, sa vad cum e, ca suna interesant.

Eu vreau sa impart cu voi reteta de la rulada cu branza care a fost in meniul nostru ( comun cu al Nataliei ) de Revelion. Reteta este de la cumnata mea din Moldova. Este in primul rand o rulada buna ptr copii.


Rulada cu branza

24 biscuiti patrati( dreptunghi)
800 g branza dulce
200 g unt
1 pahar zahar pudra
vanilina

Se amesteca brinza cu untul (sa fie moale), zaharul si vanilina. Se pune pe o folie de aluminiu 1/3 din masa, apoi 12 biscuiti (3 rinduri a cite 4 biscuiti), apoi inca 1/3 si iarasi 12 biscuiti, apoi ultima 1/3 si pe cenru pui un rind de visine sau capsune din dulceata. Apoi se face o piramida din ea, ridicind marginile si unindu-le si se da marginile foliei peste ea, de parca o invelesti.

Nota: eu am pus doua randuri de visina si daca as face as mai pune un rand cumva, ca branza e satioasa si mie mi-ar fi placut mai multe visine.
Branza am folosit dietetica.



Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Bumbacel felicitari pentru noul membru al familiei, sa va traiasca sa va bucurati de el!

Lilia tare interesant arata rulada cu branza.

Oana sper sa nu te superi pe mine daca o sa te critic nitzel. Eu te-as ruga tare pe viitor sa scrii si reteta originala si sa spui ca tu ai inlocuit x cu y de exemplu. Sper sa nu te superi .
Am cautat si eu reteta lui JO pentru www.leitesculinaria.com/recipes/cookbook/black_forest_roll.html" target="_blank">rulada 'Black Forest' si m-am cam enervat putin pentru ca explicatiile (in special cele referitoare la umplutura/asamblare) sunt cam succinte (de exemplu nu spune daca ciresele se pun scurse de sirop sau cu tot cu siropul, daca alegem cirese din compot, sau la ce folosim visinele dezhidratate), ma rog asta imi confirma ce mi-a spus mai demult doamna care ne-a facut tortul de nunta, anume ca in general toate retetele (ma refer la cele fancy) au o 'buba' ascunsa sau oi fi eu mai dusa cu pluta si am nevoie de explicatii detaliate. Poate se mai uita si alte fete pe reteta si-or intelege mai bine.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput