Help! sarcina si candidoza

Help! sarcina si candidoza | Autor: yrys

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata si am candidoza. Cum scap de ea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

In primul rind nu te panica, iar in al doilea cel mai bine ar fi sa-ti prescrie medicul un tratament deoarece nu te faci bine in urma sfaturilor primite de la persoane neavizate.

Si nu in ultimul rind felicitari pentru bebe , iti doresc sa fie sanatos, mincacios si sa doarma noaptea.

Romana, Cristian (22.06.2003) , Alin(25.06.2004) si burtica de 9 sapt

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Iris, nu te speria, multe dintre femeile pe sarcina au candidoza, si eu ma confrunt cu una, insa trebuie sa stii ca in majoritatea cazurilor, in timpul sracinii, candidoza recidiveaza. Dar nu afecteaza cu nimic fatul. Exista insa tratamente locale care se pt administra atunc cand reapare de aceea trebuie sa-ti intrebi medicul ce-ti recomanda. Pt ca sunt o sumedenie si nu e indicat sa alegi tu doar din ce citesti ca m luat noi. Eu am luat ce mi-a recomandat dr. mea. Niste ovule deci nu e nimic greu.
Multa sanatate si sarcina usoara!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

buna Iris,
eu am facut candidoza in timpul sarcinii (in ultimele 2 luni), m-am agitat tare pt ca dr meu nu ma lasa s-o tratez cu nimic, spunea ca toate alea sunt toxice pt BB, m-a lasat doar sa fac irigatii cu Tantum Rosa (atentie ca si irigatiile sunt destul de periculoase in sarcina - pot provoca avort, eu viteaza am facut zilnic, chiar si de 2x/zi) si un tratament homeopat. Acum, la o luna de la nastere nu mai am nici un simptom de candidoza, cred ca am scapat.
Oricum, cel mai bine intreaba-ti medicul...
Sanatate si nastere usoara,
Dana, Eric si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yrys spune:

Credeam ca aveti voi o alta solutie deoarece ma speriasem pt ca imi dispare, apoi imi apare si credeam ca numai mie mi se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am folosit de 2 ori in sarcina Gyno Daktarin ( nu se gaseste in Ro, insa este echivalentul Gynozolului, permis in sarcina), prima data chiar dupa ovulatie cand inca nu stiam ca sunt insarcinata, iar a doua oara dupa vreo 3 luni.
Este cel mai eficient medicament dintre cele incercate de-alungul anilor.
Spalaturi chiar nu as face, mi se pare ca sunt perioculoase.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yrys spune:

am sa incerc si cu acest medicament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Si eu iti recomand Gyno Daktarin,e foarte bun,in trei zile am scapat de candidoza.

Succes

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

Salutare!
Sper sa ma iertati ca ma bag ca musca in lapte, dar nu stiu ce este candidoza si nici cum apare. Poate vrea cineva sa ma lamureasca si pe mine...
A scris cineva despre administrat ovule. Acestea nu contin antibiotic? Cand este posibila administrarea de antibiotice la gravide, din ce luna?
Merci de raspuns,
LiaMia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aditza_79 spune:

LiaMia,
candidoza este o infectie a mucoaselor si a pielii provocata de unele ciuperci din genul Candida (def. din DEX). Suna urat, dar nu e chiar asa, daca e tratata, dar pe sarcina nu se prea poate trata in primul trimestru pentru ca nu e bine pt. bebe. Din al doilea se pot lua ovule si o crema.
Pe sarcina se poate accentua candida si chiar daca e tratata ea poate reaparea. E un pic suparatoare. Mie dr. mi-a recomandat Clotrimazol crema si Clotrimazol ovule (3 zile la rand), dar cum am spus abia din al doilea trim. de sarcina.

Sarcini usoare tuturor fetelor si bebei sanatosi si frumosi ,
Adriana si Bea (22 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

yrys, nu te speria (parca ma vad pe mine acum 6 luni ).

Am avut si eu in saptamana 5 (de fapt asa am si aflat ca sunt gravidutza). 30% din femei fac pe perioada sarcinii candidoza.
Din ce am citit, ea nu se trateaza in trimestrul intai.

ASCULTA MEDICUL TAU ! El stie mai bine decat noi ce trebuie sa faci tu !

Mie dr. mi-a prescis in saptamana 5 Clotrimazol crema aplicat doar in exterior (pentru ca ma deranja) si sa ma spal cu apa cu bicarbonat de sodiu in loc de sapun (la 1 l apa fiarta 2 linguri cu varf de bicarbonat). Fara spalaturi vaginale, sunt periculoase in sarcina. Mi s-a spus ca probabil o sa mai fac pe perioada sarcinii.
Dupa vreo 10 zile, am ramas doar cu o micoza pe care am lasat-o in pace pana in luna 4. Din cauza disconfortului psihic, i-am cerut in luna 4 sa rezolvam situatia, asa ca am luat 6 zile ovule Gynozol. Si iata ca am terminat si luna 7 si sunt inca OK.

Iti urez in continuare o sarcina usoara !

Mergi la inceput