Naturiste si homeopate (31)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Happy, prolactina ti-ai facut-o? Stiu k o prolactina ridicata, determina un progesteron scazut.Asa a fost in cazul meu si asa mi-a explicat dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Happy,

Stiu ca unii sustin ca este mai eficient ingerarea Utrogestanului sub pretextul ca daca se introduce gelula intravaginal o parte se prelinge pe chilot. Fals! Daca stai 20 de minute intinsa cat se topeste si absoarbe continutul gelulei, pe chilot sau protej slip vei gasi invelisul gelulei care nu contine substanta activa ci doar este un invelis care se gaseste in orice medicament.
Daca se administreaza oral, invelisul gelulei tot se elimina dar pe alta parte ... prin intestin; iar substanta activa se metabolizeaza pana la 50% in ficat. Deci o parte din substanta activa o "pierzi" si iti afecteaza si ficatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Multumesc mult Gudinde:) esti tare draguta, il voi folosi intravaginal. Vad ca te pricepi f bine, te rog spune mi daca sti, pot incepe si trat. cu extract de zmeur, coacaz si nuc? Crezi ca e prea mult sa iau si utrogestan si zmeur? Te pup si merci pt. raspunsuri, iarta ma pt. multele mele intrebari dar aici gasesti mai multe rasp. si explicatii decat la doc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Am revenit din nou in randul naturistelor.Am facut 3 IA de anul trecut pana acum si luna trecuta am facut stimulare pentru a 4 IA.Din pacate foliculul s-a marit prea mult si nu am reusit sa mai fac IA iar endomtrul era prea mic.Dr mi-a zis sa las ovarele sa se odihneasca o luna si din pacate in luna august e in concediu.Asa ca fac 2 luni de pauza si ca sa nu stau chiar degeaba am inceput din nou cu naturiste, adica tinctura de cretisoara, extract din mladite de zmeur si tinctura de marar iar din Z5 pana in Z19 iau si carpicon- supozitoare.
Problema stiti care e :mi-a venit ciclul marti cateva picaturi, miercuri a venit ceva mai mult dar ieri aproape ca s-a oprit.Nu e normal cum vine, de obicei venea a 2 si a 3 zi ca lumea si apoi tot mai putin inca vreo 2 zile.Ma gandesc ca oare sa fie din cauza tincturilor?
Ati mai patit vreuna dintre voi asa ceva?

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna fetelor.

Ali, bine ai revenit. Si eu am patit asa, de la tincturi mi s-a dereglat CM. Am luat 2 luni, dupa care am mers la plafar si mi s-a spus ca nu trebuiesc luate in perioada menstrutiei, nu mi-a explicat si motivul. Am continuat sa iau iar, cand a venit CM le-am intrerupt continuand dupa aceea. Am observat ca la urmatorul CM s-a reglat, iar in timp nu am mai avut nici dureri(inainte aveam dureri groaznice) Posibil si la tine, tot tincturile sa fi dereglat CM.



"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Buna fetelor,

Nu am mai intrat pe forum cred ca de... 1 an jumate sa fie? Nici nu mai stiu... Am mai citit pe ici pe colo cate ceva, dar nu am mai postat nimica pentru ca nu m-am simtit in stare.
Eu am avut probleme din cauza toxoplasmozei, am pierdut o sarcina din cauza asta, si de atunci au inceput dr sa ma indoape cu antibiotice... In fine e poveste lunga... si nu asta vreau sa povestesc acuma, au aparut alte probleme si am vazut ca aici se discuta despre ele.
De ceva timp am mastoza fibrochistica, si ciclu neregulat. Eu eram ceas acu ceva timp, 28 de zile fix, trebuie sa spun ca am o fetita de 4 ani jumate, si dupa nastere m-am simtit extraordinar de bine. Dar de cand cu toxoplasmoza, toate s-au dat peste cap
Ciclu vine mult mai repede decat normal, acuma vine la 3 saptamani - macar vine regulat la 3 sapt
Mi-am facut si mamografie ca ma dureau sanii si mi-a zis dr ca am mastoza fibrochistica si m-a trimis la endocrinolog sau ginecolog. Da eu nu m-am dus ca mi-era frica sa ma duc sa-mi dea cine stie ce hormoni.
Asa ca am fost la o dr homeopata (pe fetita mea am tratat-o homeopat cu rezultate extraordinare), si mi-a dat tratament. Deocamdata nu pot sa va zic daca am rezultate ca numai de cateva zile am inceput.
Pana sa ma duc la dr homeopata, luam MACA de la Innovatics si C-med 100 care este un imunostimulator super - va spun ca am testat pe pielea mea. De MACA nu m-am tinut cum trebuia, asa ca nu stiu ce rezultate are.
Acuma am intrerupt amandoua (maca si c-med), si iau homeopate - mi-a dat dr. formula 22, desi nu stiu daca e bine, ca am uitat sa intreb pe dr daca sa continui sau nu cu suplimentele nutritive.

Si acuma si o intrebare, in general, faptul ca imi vine ciclul mai repede ce inseamna? Ca am inteles ca de obicei, daca intarzie, este lipsa de progesteron.

Sunt foarte confuza acuma, imi cer scuze daca am scris aiurea, dezlanat, nu stau prea grozav nici cu psihicul.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna dragelor!
Sunt noua pe la acest capitol. De o saptamana iau tratamentul Liviei, pentru ovare polichistice (ceaiuri: cretisoara+coada soricelului sanziene sau dragaica+galbenele, urzica moarta+urzica vie si tincturi: coada soricelului, mugur zmeur si vit.E si sup. carpicon) . Ne straduim de vreun an sa facem un bb si la eco intravag. de acum vreo 2 saptamani, mi-a spus ca am ovare polichistice. Fetele care a-ti urmat tratam. naturist si au reusit bb, cat timp a durat? Bine acum depinde de la caz la caz, dar macar asa ca idee. Si inca o intrbare: e bine ceea ce iau eu? Nu apare nici o combinatie, sa spun "negativa"? Vreau sa merg si la un endocrinolog sa imi dea niste analize, sa nu mai fie si alta problema. Va multumesc anticipat si astept parerile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Buna fetelor,

Citesc de zor mesajele voastre si am si eu mai multe intrebari: doctorul v-a prescris analizele astea hormonale (cred)? in ce stadiu al investigatiilor (adica inainte sau dupa HSG, histeroscopie, ecografie etc.)?

Sper ca m-am facut inteleasa si o sa primesc niste raspunsuri, chiar daca mesajul meu nu are legatura directa cu subiectul.

multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor, sper ca ma primiti si pe mine printre voi.

Pe scurt, ovare polichistice, incep in august tratamentul Liviei. Nu am apucat sa citesc tot dar vad ca Puffy10 e in aceeasi situatie ca si mine, asa ca sper sa schimbam impresii si sa ne ajutam cu sfaturi si sa ne incurajam una pe alta sa trecem cat mai iute la burtici.

La mine cm e ff dereglat, cate 50-80 zile intre menstruatii, asa ca sper ca tincturile si ceaiurile sa ma ajute, de ovulatie nici nu mai vb ca la asa cm nu aveam cum sa am. Incercam de 1 an si jumatate dar sper sa nu mai dureze mult.



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditi spune:

adimercedesmultumim f mult pt incurajari. Dupa citirea povestii sarcinii tale si a altor mesaje postate recent simt ca sunt mai increzatoare, desi de 2 ani incerc si eu sa am bebe si nu am reusit inca. totusi, optimismul tau m-a facut sa cred ca si eu ma voi bucura intr-o zi ca si tine si celelalte fete care au reusit.
Te rog frumos sa ma treci si pe mine pe lista fetelor naturale si homeopate, desigur cand ai timp. Eu tocmai am venit de la medic meu homeopat. am sa va spun ce mi-a dat in mesajul urmator si restul povestii mele.
, sarcina cat mai usoara si foarte sanatoasa!
Adriana

Mergi la inceput