Cumparaturi Victoria's Secret - conversie marimi

Cumparaturi Victoria's Secret - conversie marimi | Autor: Trinity

Link direct la acest mesaj

Cumparati de la Victoria's Secret?
Am vazut si celelalte topicuri cu site-uri de cumparaturi si ma gandeam poate impartimi aici impresii/experiente, etc.

Pana atunci eu as vrea sa imi comand cate ceva si vroiam sa va rog, daca stiti, sa imi spuneti si mie cum se face conversia intre marimile din US si cele din Europa.

De exemplu la incaltaminte care ar fi echivalentul marimii 36 si 37?
La sutien 70B si 70A din Europa ce echivalent are in US?

Va multumesc si va astept sa impartim impresii...







Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

Eu am comandat la ei pana anul trecut.Din ce-mi amintesc in legatura cu marimile:
- la sutien am luat aceeasi masura ca la Marks&Spencer si s-a potrivit - banuiesc ca la 70A sau B echivalentul ar fi 32A sau B - ar fi bine sa verifici, nu lua de bun ce-ti zic.
- la pantofi, am gresit total masura, eu port 39 si mi-am comandat pantofi nr. 8 indusa in eroare de niste tabele gasite pe internet. Trebuia sa-mi iau 9.
Anul asta nu am mai comandat nimic, daca-ti comanzi ceva spune-mi si mie ce taxe vamale platesti, am auzit ca s-ar fi schimbat regimul vamal.
Multumesc mult,

Croco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

uitati aici niste tabele cu masurile convertite dintr-un sistem in altul, poate ajuta:
http://www.shop-isabellasloft.com/index.cfm/fa/categories.main/parentcat/18283

http://www.usatourist.com/english/tips/sizes.html

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu am fost de Pasti in USA si mi-am luat incaltari. Eu port 38-39 si a corespuns nr 8 ptr 38. Am avut noroc ca ei au si cu jumatati de masura, asa incat am luat 8,5 si sunt tare incantata.
Ce am mai vazut interesant este ca ei au incaltarile si pe latime. Adica, daca ai un picior mai lat, poti lua acceasi pereche dar care sa fie facuta pe calapod lat. Sper s aintelegi ce vreau sa spun.
Sutien nu mi-am luat tocmai din cauza ca nu stiam masura.


Nana, 20+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Las Vegas
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

70A sau B e cu siguranta 32A sau 32B.eu port 70D si imi e imposibil sa cumpar sutiene de pe VS pentru ca astia au de obicei de la 34D in sus,aproape niciodata 32D...dar gasesc niste super sutiene la japonika,asa ca nu sufar deloc:).
cu pantofii-eu port 36.5-intotdeauna imi cumpar pantofi 6.5 de pe VS-intotdeauna au fost OK(fac cumparaturi macar o data pe luna de pe VS).
Experientele mele pe VS sunt aproape in totalitate pozitive.Sunt seriosi.De cateva ori am primit itemuri cu defecte,nu le-am schimbat pentru ca ar fi insemnat efort si bani in plus...deci exista si varianta asta.Dar eu am cumparat mormane de haine si incaltari de la ei(la propriu),surprizele neplacute au fost putine...per total,experienta e pozitiva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

am uitat sa spun ca daca porti pantaloni/fuste cu 58-61cm in talie,nu-ti poti cumpara de pe VS fuste si pantaloni,pentru ca size 0 pe VS are-n talie mai bine de 61 de cm...rochiile,top-urile,blazerele sunt OK.si fustele pantalonii,daca le modifici in talie:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Si eu mi-am cumparat o pijama si niste pantaloni si astept cu nerabdare sa le primesc saptamana viitoare.

Eu am un prieten in state si am trimis la el si el mi-a pus prin posta,ca daca trimitea direct VS ma costa de ma rupea la buzunar .
O sa va spun dupa ce le primesc cum e cu materialele si cu marimile .

Uite un link la un subiect cam la fel:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68953

Poze noi cu noi;Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerasu spune:

Vad ca cele mai multe dintre voi sunteti din Romania. Se poate comanda si de la noi produse VS ca stiu ca acum vreo 2 ani am incercat si nu se putea. Trimit acum produse si la noi in tara la comenzi online? Si care est emodalitatea de plata? Taxe se platesc?
Sau este mai avantajos sa rog pe cineva din State sa mi le comande si sa mi le trimita prin posta?

Gabriela, mama unui ingeras Bianca Maria (21.12.2004 ora 16:42)
http://photos.yahoo.com/simiongabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri

Intre timp m-am edificat si eu cu sutienul, este intr-adevar 32A sau B. O sa incerc totusi sa ma masor dupa metoda descrisa de ei, ca dupa ce am nascut port si cupa A si B Depinde de producator si forma sutienului...

Lia, merci mult de info, cu pantofii m-ai ajutat enorm Si eu port tot 36,5 si chiar nu reusisem sa gasesc corespondentul. Tabelele de pe net se bat cap in cap la conversie, nu sunt la fel... Vroiam sa te mai intreb ceva - tu platesti taxe sau ceva la pachetele pe care le primesti? Ca auzisem ca ar fi taxe vamale cam mari, dar chiar nu stiu... Oricum sa stii ca te mai intreb daca mai am nelamuriri la dimensiuni (daca nu te superi)

Ingerasu, se poate comanda din RO, poti plati cu cardul. Daca ai pe cineva in state s-ar putea sa fie mai avantajos cu costurile de transport. Legat de taxe vamale nici eu nu stiu inca, am intrebat-o mai sus pe Lia.

Pisicuta pai poate dupa ce le primesti ne zici si noua daca esti incantata.
Eu dupa ce comand va tin la curent

Pupici
Cris



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

ingerasu poti comanda pe net si platesti cu cardul,dar trebuie sa fie un card international in dolari.Platesti taxe si transport de la vs in Romania+ taxe vamale.Noi am avut o comanda de vreo 300$ si ne-ar fi costat daca trimitea VS in Romania taxele inca vreo 150%.Asa ca noi am optat pt varianta via SUA-adica am facut comanda si am platit-o din Ro dar am livrat-o in SUA,si prietenul meu a pus pachetul la posta si a costat 40$.

Sigur ca va tin la curent daca s-au portivit marimile si cu alte detalii.Macar sa le primim saptamana asta

Poze noi cu noi;Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

Nu-ti trebuie neaparat un card in valuta. Eu am platit cu card visa in lei de la ING. Despre taxe vamale, pot sa va spun cum era situatia anul trecut: daca comanda nu depasea echivalentul a 50 euro (inclusiv taxa de transport de 20$) nu plateai TVA si taxe vamale. Daca depasea 50 euro, plateai TVA 19% si taxe vamale care erau cam 50% din ce depaseste 50 euro

Croco

Mergi la inceput