Vacanta la Venetia, Florenta, Milano

Vacanta la Venetia, Florenta, Milano | Autor: croco21

Link direct la acest mesaj

Buna,
Vreau sa plec in vacanta in Italia la sfarsitul lui august, pe cont propriu, fara nimic organizat. As vrea sa vizitez Florenta, Venetia, Milano. Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum ar fi mai bine sa procedez. Ma refer in special la transport, in ce oras ar fi bine sa merg mai intai? Exista zbor direct spre vreunul din orasele mentionate? Si odata ajunsi acolo, putem inchiria o masina sa vedem si celelalte orase sau ar fi mai bine sa luam trenul? Ce hoteluri imi recomandati si ce altceva as mai putea vizita?
Multumesc anticipat,

Croco

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si noi am plecat anul trecut 2 saptmani pe cont propriu numai ca plecand din Franta a fost mai usor si mai ales cu masina proprie.Noi am facut asa:Pisa, Florenta, Roma, Rimini,Venetia si Verona.Toate hotelurile le-am ales de pe www.venere.com sau de pe site-uri de hostel ca sunt mai ieftine.Ca sa inchiriezi o masina mie mi se pare destul de scump.Daca mai vrei ceva dat eiti stau la dispozitie.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

Multumesc mult, Cait. Daca nu te superi, spune-mi te rog cum e traficul in Italia. Daca inchiriez o masina, probabil voi conduce eu si nu sunt prea experimentata si nici prea orientata in spatiu.

Croco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

In Italia se conduce cam ca in Bucuresti (adica nebuneste). Sotul meu, obisnuit cu nemtii disciplinati, si-a iesit des din pepeni din cauza italienilor ceva mai "infocati" pe autostrazi... Dar nu e chiar asa grav, trebuie doar sa conduci f.f.f. atent.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may spune:

buna!

tocmai m-am intors (pe 23 aprilie) - 2 sapt cu masina mea, Milano, Venetia, Florenta

1. zbor direct ai doar la Milano sau Roma (Pisa sau Florenta doar prin Milano sau Roma) - aeroprturile din Milano: unul e departe Malpensa - cam 50 km de Milano, dar mult mai aproape de Lago Maggiore; celalalt - Linate, parca - cam la 10 km de Milano; nu stiu cum sunt zborurile din Ro, adica unde se atrizeaza mai des;
2. inchirierea unei masini e scumpa si masinile naspa (depinde si ce masina vrei, in fine, pt noi - varianta asta a fost neconvenabila)
3. traficul - cel putin intr-o prima faza - 1-2 zile- este dificil atunci cind esti in vacanta si vrei sa te relaxezi; sotul meu este un sofer f. bun, cu experienta la volan, avem o masina buna (Passat 2007) si mai multe calatorii cu masina prin toata Europa (mai putin Italia) si cu toate astea a fost obositor pt el la volan: autostrazile - desi platite - sunt f. f. aglomerate (mai ales cu TIR-uri), pe multe portiuni doar 2-3 benzi, insuficiente pt traficul aglomerat de camioane, iar semnalizarea drumurilor (indicatoarele) destul de proasta; drumurile nationale - la fel, prin localitati, semafoare, treceri de pietoni, aglomeratie etc.; nu-ti recomand masina; in orasele mari - ex. Florenta - trafic ca la Bucuresti, dar cu un element in plus: scuterele si motocicletele f. numeroase
4. In Venetia - am stat in Mestre, cred ca e varianta cea mai buna (cazarea e mai ieftina ca in Ve si se ajunge f usor cu autobuzul, din fata garii, cam 15 min pina in Piazzale Roma)
5. in Milano - iti recomand sa mergi la lacuri (Lago Maggiore) - e superb, nu merita sa stai in oras cind poti sa mergi la Lacuri
6. in Florenta - iti recomand sa te plimbi prin imprejurimi: San Marino (desi cam faci 3 ore dus, 3 ore intors) - e frumos; Cinque terre (pe malul Marii Liguriei)- DEOSEBIT; San Gimignano; Volterra; Sienna; Pisa - mai putin Campi dei Miracoli

noi am stat la Ibis;
e mult mai bine cu masina proprie (ai libertate de miscare si este si mai ieftin per total), dar este mai obositor pt cel care conduce

cam asta, asa ni s-a parut noua, acum probabil ca fetele care stau in Italia or sa-ti dea mai multe sfaturi bune si mai la obiect

eu ma mai gindesc pe viitor la o varianta pt Milano (Malpensa), taxi pina la Stresa (asta e cea mai importanta/frumoasa localitate pe malul lacului Maggiore) unde sa am cartierul general si sa stau sa lincezesc (cu vaporasul pe lac, pe la insule, pina in Elvetia etc.), apoi inchiriat masina 1 zi pt cumparaturi in Milano (nu cred ca ai nevoie de mai mult, mai ales daca ai mai fost si nu mai vrei sa vezi obiective turistice) +/- 1-2 zile eventual de mers la Chamonix (cam 240 km de Milano) tot cu masina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

May foarte frumos explicat si la obiect ... super vacanta ati avut ( ma iau dupa locurile vizitate )

Cu masina e obositor, se poate si cu trenul dar asta numai dc vrei sa stai in oras si sa nu vizitezi imprejurimile sau anumite locuri unde se ajunge numai cu masina ( trenurile putine, la ore ciudate, tb sa le schimbi .. deci mai bine lipsa )...

Mai putin zona Stresa unde poti sa te lipsesti de masina inchiriata pt a vizita Milano ... vii cu trenul dimineata si in oras te plimbi cu metroul si autobuzul ... te intorci seara cu trenul sau cu taxiul dc pierzi trenul ...

La Milano din Ro se zboara cu low cost aproape de Bergamo ( Orio al Serio) http://www.sacbo.it/Airpor/portalProcess.jsp
exista autobuze care te duc in oras ca si pt celelalte aeroporturi ...

zboruri directe la Venezia, Milano ( 3 aerop ), Bologna... De la Bologna se ajunge usor cu trenul la Firenze. Era un subiect despre companiile aeriene( low cost si nu numai ) ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

May si Crista, va multumesc mult pentru explicatii. M-am lamurit, varianta cu inchirierea masinii pica. Inteleg ca ar fi bine sa zbor la Milano, sa ma cazez la lacuri, pe urma sa plec spre Mestre si pe urma la Florenta (sau invers ?) si apoi iar la Milano.
Nu vreau sa zbor cu o companie low-cost, mie mi-e frica de avion si nu-mi inspira nici o incredere. Crista, am vazut ca locuiesti in Italia, spune-mi daca stii cumva cat fac cu trenul de la Milano la Florenta sau la Venetia. Merci, mi-ati fost de mare ajutor.


Croco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by croco21

May si Crista, va multumesc mult pentru explicatii. M-am lamurit, varianta cu inchirierea masinii pica. Inteleg ca ar fi bine sa zbor la Milano, sa ma cazez la lacuri, pe urma sa plec spre Mestre si pe urma la Florenta (sau invers ?) si apoi iar la Milano.
Nu vreau sa zbor cu o companie low-cost, mie mi-e frica de avion si nu-mi inspira nici o incredere. Crista, am vazut ca locuiesti in Italia, spune-mi daca stii cumva cat fac cu trenul de la Milano la Florenta sau la Venetia. Merci, mi-ati fost de mare ajutor.


Croco


croco distanta in timp Milano-Firenze sau Milano - Venezia e cam aceeasi, avica in jur de 2h 45 min- 3h 15 min.
Sa si ca nu-i nici o pb cu zborurile low cost,ideea e sa nu ai frica de avion, ca in rest....
Vacanta placuta.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may spune:

quote:
Originally posted by crista-s

May foarte frumos explicat si la obiect ... super vacanta ati avut ( ma iau dupa locurile vizitate )

Cu masina e obositor, se poate si cu trenul dar asta numai dc vrei sa stai in oras si sa nu vizitezi imprejurimile sau anumite locuri unde se ajunge numai cu masina ( trenurile putine, la ore ciudate, tb sa le schimbi .. deci mai bine lipsa )...

Mai putin zona Stresa unde poti sa te lipsesti de masina inchiriata pt a vizita Milano ... vii cu trenul dimineata si in oras te plimbi cu metroul si autobuzul ... te intorci seara cu trenul sau cu taxiul dc pierzi trenul ...

La Milano din Ro se zboara cu low cost aproape de Bergamo ( Orio al Serio) http://www.sacbo.it/Airpor/portalProcess.jsp
exista autobuze care te duc in oras ca si pt celelalte aeroporturi ...

zboruri directe la Venezia, Milano ( 3 aerop ), Bologna... De la Bologna se ajunge usor cu trenul la Firenze. Era un subiect despre companiile aeriene( low cost si nu numai ) ..





Cris,
reusita acestei vacante ti se datoreaya tie in mare masura, ca doar tu mi-ai furnizat cam toate informatiile
Teo1970 [:D} - sunt plecata din Buc si aici unde sunt (la Constanta), nu stiu de ce, nu ma pot loga cu nick-ul meu si mi-am facut un alt cont ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may spune:

intr-adevar, cum zice si Cris, nu merita masina inchiriata nici chiar pt Milano; italienii au un sistem f bun de transport interurban, e absolut OK

Cris, sa stii ca am trecut putin (am avut treaba) si prin Mantova (pe la socrela ta)

Crococo
,
pot sa-ti dau adresa unui hotel din Mestre (tot de-aici de pe forum l-am luat), absolut OK si rezonabil ca pret, la 5 min de mers pe jos fata de gara.

eu am fost prima seara in Graz si a 2 azi pe la 15 eram deja in oras in Venezia

2 zile 1/2 la Venezia; daca crezi ca te fatzai mult, sa-ti iei abonament de transport de la Tabachi (24/48 ore; cel de 48 ore e 25 euro), poti merge cu autobuz si vaporeto, inclusiv la insule (Murano si Burano, Torcello nu) - am fost la Murano, nu mi-a placut chiar in mod deosebit, mai mult plimbarea pina acolo; dar e si mult pietonal in Ve, per total s-ar putea sa nu ai nevoie de atita transport; dar sa ai grija sa ai bilete la tine mereu, ca astia de la ACTV (comp de transport local) sunt mai scarbosi de felul lor - scrie si prin ghiduri ; ai grija pe la restaurante (de fapt, ca peste tot): majoritatea sunt niste mari tzepe

de la Ve eu am plecat la Mi, am prins o minunata coda pe autostrada, lucru frecvent de altfel - pe o portiune era inchis un intreg sens de mers si toate masinile, inclusiv TIR-urile si nu-s putine!- au fost directionate pe drumurile nationale

la Lago Maggiore - am mers la Stresa, am facut o plimbare cu vaporasul la Insule (i.le Boromee)- 8.5 euro, de fapt Isola Bella (vazut palatul si gradinile; 11.5 euro) si Isola dei Pescadori, fara Isola Madre (cea de a 3 insula, cea mai mare); daca vrei poti lua excursie pina in partea elvetiana a lacului; gasesti info, tarife, orare etc. pe internet, sunt mai multe site-uri

am fost si la Motarone - e un munte, de la Stresa se poate urca cu telecabina (15 euro) sau cu masina (5,5 euro pt acces cu masina , e un Parc natural); panorama asupra muntilor din jur; sincer, nu e grozav, adica vederile asupra imprejurimilor sunt mai frumoase de pe drum (se vede lacul, insulele) decit din virf - sus arata ca pe Ceahlau de ex., este munte-munte, 2-3 localuri, multi motociclisti veniti cu telecabina si numai munti in jur

am inteles ca la L. Maggiore este si un mare outlet, nu stiu exact unde, nu l-am cautat (altul la Florenta - la Barberino di Mugello, cam la 30 km de oras, in N, dar mai mult designeri italieni, dar nu din cei mai mari)

la Florenta - am stat la un Ibis in N orasului (de fapt o suburbie, ceva ca Otopeni-ul sa zicem), autobuz interurban pina la gara S.M.Novella, apoi 5 min de mers pe jos pina la Dom; 1,4 euro/bilet; autobuz din 1/2 in 1/2 ora, orarul respectat bine, cu intirzieri f mici si de inteles dat fiind traficul din oras

exact cum mi-a zis si mie Cris, nu prea merita sa stai in Fi cind sunt atit de multe locuri frumoase in jur, cred ca poti folosi transportul interurban (cere detalii la hotel sau cauta din timp pe internet amanunte despre reteaua de transport interurban);
in Fi - pe linga obiectivele turistice, bijuterii si pielarie - de tot felul; mie personal nu mi-au placut bijuteriile de pe Ponte Vecchio, cam kitchoase, mie cele mai faine mi s-au parut cele de la Dona Oro; pielarie peste tot si de toate calitatile (genti, pantofi), in Fi cred ca totul e facut din piele , dar nu faci nici o afacere, adica lucrurile intr-adevar de calitate sunt scumpe, nu gasesti chilipiruri, mai ales ca sunt atitia turisti care vor sa cumpere si sa plateasca preturile cerute; lucruri mai ieftine (si la propriu, dar si la figurat in San Marino, dar acolo merita sa mergi pt peisaje)

altfel, plin peste tot de turisti de tot felul, de asiatici (care am inteles ca fac comert) si de tarabe una linga alta cu suveniruri penibile (cum gasesti si pe la noi peste tot), in general chinezisme de plastic viu colorate, prosoape "tematice", jucarii de 2 lei pt copii, ofertanti de Rolexuri "adevarate", ochelari de soare si genti "de firma" s.a.m.d.

vezi ca italienii nu prea vorbesc engleza (cam deloc as zice), desi daca-i intrebi zic ca "un pocco", dar pocco ala e foarte pocco, altfel sunt f saritori si amabili cu turistii si ai sa intelegi destul din italiana; exceptional se poarta cu clientii in magazine, chiar daca nu cumperi de la ei, se vede ca stiu sa faca comert si ca au experienta indelungata in servicii

cafeaua este exceptionala in Italia; de fapt, se zice ca in 80% din cazuri este excelenta si in 20% din cazuri buna (iar la francezi cica procentele se inverseaza: 80% buna si 20% excelenta, iar la restul tarilor ... ai noroc daca gasesti una buna )

ti-am facut capul mare, dar pe mine, intr-adevar, informatiile pe care le-am primit inainte de concediu si documentarea pe care am facut-o (ghiduri, internet etc.) m-au ajutat f mult sa ma organizez cit de cit si sa selectez cele mai bune variante si cele mai frumoase locuri unde sa merg intr-un rastimp atit de scurt intr-o tara atit de frumoasa

totusi, nu prea e de mers cu masina in concediu in Italia, mai ales daca conduci si in Ro zilnic si esti plictisit de masina; eu le dau un minus aici italienilor comparativ cu francezii, unde intr-adevar platesti (mai mult) autostrada, dar circuli mult mai bine, iar drumurile nationale sunt intr-o stare exceptionala si reprezinta o varianta f. buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

May, esti o draguta . Te rog spune-mi si numele hotelului din Mestre. Multumesc,

Croco

Mergi la inceput