Crema ptr protectie solara

Crema ptr protectie solara | Autor: Ica 1975

Link direct la acest mesaj

Cand am ajuns ieri acasa am vazut ca gazi era rosie pe nasuc si obrajei si m-am gandit ca ar fi trebuit sa folosesc o crema ptr protectie solara, insa in afara de faptul ca factorul de protectie trebuie sa fie cat mai mare altceva nu stiu. Voi ce creme ati folosit? Sunt pe varste sau se pot folosi aceleasi creme solare ptr copii indiferent de varsta?






Noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Eu stiu ca anul trecut am fost aproape zilnic pe timp de vara cu baietelul meu pe strand cand el avea 1,6 ani si l-am uns de fiecare data cu ulei de masline .Tin sa precizez ca baietelul meu este blond ,cu pielea deschisa la culoare si deci este predispus la arsurile solare .Nu i s-a inrosit pielea niciodata si deci nu am avut probleme cu el .Am mai folosit o crema de la Avon cu protectie solara 30 speciala pt copii dar cu asta nu se bronza absolut deloc . Uleiul de masline l-am folosit si eu ca ulei pt plaja si mi-a facut f bine .Si anul asta o sa procedez la fel .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Ica, noi folosim o crema de la Nivea, speciala pentru bb, cu factor de protectie 40! Vad ca gazi e mica, asa ca ma gindesc ca ar fi bine sa-i iei ceva de bb!

Flavia si Bianca

Bia veselia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ica, sa nu mai scoti copila fara s-o dai cu crema. Probabil ai remarcat si tu ca aici soarele e tare pacatos, te arzi imediat. Noi folosim crema de soare de la L'Oreal, special pentru copii (copii peste 6 luni), e intr-o cutie alba cu o umbrela pe ea. Eu auzisem ca cremele astea obisnuite nu sunt foarte indicate pentru ca au aluminiu. Exista unele fara aluminiu, se gasesc la magazinele unde se vinde mancare organica, dar despre astea am auzit ca nu-s eficiente. Poate stie cineva mai multe amanunte, ca eu sunt confuzata rau de tot. Oricum, il dau cu crema in fiecare zi, chiar daca este nor. UV trec si prin nori, iar in Toronto mai mereu zic ca factorul UV este foarte ridicat.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

ica, am pus si eu o intrebare similara acum citeva zile dar nu am primit decit un singur raspuns .

uite topicul: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75114

si eu cred ca trebuie dati cu crema dar ce te faci cind nu stau la cremuit?

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Dimitrie este blond, cu tenul alb-rozaliu, in concluzie este foarte sensibil. Eu i-am cumparat crema de la Vichy cu protectie 50+.Inca nu am folosit-o ca s-a stricat vremea si nu mai e soare, dar am sa o folosesc. Nu stiu sa va spun daca sunt sau nu incantata dar eu in firma asta am incredere si factorul de protectie la fel.

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia76 spune:

Eu folosesc o crema cu protectie 50+ pentru piele, speciala pt bebe, iar pentru fata un stick, e ca un ruj, nu stiu daca exista asa ceva in Romania dar e foarte practic, in orice caz, trebuie neaparat sa o protejezi cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

am vazut chiar azi la toys r us crema de protectie solara pt copii si mai aveau niste abtipilduri misto care i le puneai pe corp, si daca isi schimbau culoarea inseamna ca e "rost de piele arsa".
lotiunile pt copii aveau SPF 30 si 45.
in principiu cred ca poti folosi orice crema de protectie solara care sa aiba minim 30. eu am neutrogena (pt mine) spf 30 si mi se pare ca scrie pe ea ca se poate folosi si pt copii incepind cu virsta de 6 luni. parca zicea si ceva .. "sa ceri sfatul medicului" dar nu mai stiu exact.

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

quote:
parca zicea si ceva .. "sa ceri sfatul medicului" dar nu mai stiu exact.



Da, pentru exista posibiliatatea de a fi alergic la unul din componentele cremei. De aceea exista creme speciale pentru copii!

Flavia si Bianca

Bia veselia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Daca tii bebelusul la soare trebuie neaparat sa-l dai cu crema in zonele in care nu e acoperit de haine. Cel mai bine, insa, este sa-l tii fie la umbra, fie sa-l imbraci cu haine cu mineca lunga si picioare.

In special pentru fetele din America, daca vreti sa vedeti daca produsele pe care le folositi sint daunatoare, uitati aici: http://www.ewg.org/reports/skindeep2/index.php


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu i-am luat azi fetitzei mele crema de soare speciala ptr copii, de la Avene, e cu apa termala si speciala ptr piele sensibila, cu factor de protectie 40. Inca n-am probat-o dar am incredere in produsele lor. Eu folosesc oricum ptr fatzuca bebelusei spray cu apa termala ptr hidratare si e super. Cam scumpa crema, dar sper sa merite

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 5 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA
VARSTA MIRUNA

Mergi la inceput