Se trezeste noaptea

Se trezeste noaptea | Autor: DanaMario

Link direct la acest mesaj

Mai are cineva probleme cu copilu sa se scoale le 2-3 noaptea si sa nu se mai culce pina la 6-7 dimineata.
Piticul meu are 2 ani si 8 luni si destul de des se trezeste noapte si nu se mai culca pina dimineata.
Mai tot timpul a facut asa dar am tot dat vina pe dinti,masele,racit chiar mi s-a parut mie ca de la piscina de la mirosul de clor in noptile urmatoare nu prea mai doarme.
Chiar mi se paruse ca daca spal covorul cu diverse solutii ar avea efect asupra lui.

Dar noaptea trecuta de exemplu nu a fost nimic din toate presupunerile mele si s-a sculat la 2 noaptea si s-a mai culcat la 7
Mentionez ca asa nu observ nimic deosebit este atit de vioi ne pune la 3 noaptea sa ne jucam pitita, sa ne jucam jocuri pe calculator,
vrea sa plecam pe afara,construim castele, facem puzzle :)

I s-a mai intimplat cuiva? O fi ca are prea multa energie ca da pe afara :)


Va pupici
Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

ai putea, incepind cu dupa-amiaza, sa incerci sa elimini orice activitate ce l-ar agita prea tare. de asemenea, seara o baie cu lavanda sau ceai de tei turnat in apa de baie, ca sa inhaleze aburii, chiar un ceai de tei baut seara. oricum, ca orice om, probabil si el are perioade bune si rele...si nu cred ca-i o idee buna sa raspunzi provocarii de-a va juca la ora aia din noapte, ci sa invete sa adoarma singur inapoi...astea sint teorii, si stii ca practica ne omoara!
bafta multa, si scrie-ne cum ai reusit sa rezolvi problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

credeam ca Leon(1 an si 8 luni) este unicat.Pe mine ma dispera..doarme la ora 23.se scoala la ora 2 si se culca la ora7 30 cand pleaca tatal sau la servici.In tot acest timp se joaca.Vrea afara din patut,ok.-il scot afara,apoi il pun in pat cu noi,dar nu sta decat 5 minute,pana isi atinge scopul,se da frumos jos din pat,si pe intuneric pleaca in toata casa,aprinde becurile,scoate jucariile din sertarul lor si se joaca ,mai merge si pe la fratele sau in camera,care saracul are scoala dimineata,si face galagie..
am incercat o singura data sa il ignor,sa il las in patut cand se trezeste,dar atunci ba aprindea becurile,ba striga ca din gura de sarpe ca vrea in brate..si l-am lasat sa urle 1 ora,plangea dja cu sughituri,sotul meu m-a acuzat ca sunt rea ca il las sa urle.Daca ar fi dupa sotul meu ,l-ar laasa mereu sa se joace,de fiecare data cand \se trezeste,desi el merge la servicidimineata,tot eu comentez ca nu-mi place ca urla,ca e nervos .
Chiar,nu stiu ce am putea face cu copiii acestia,stie cineva o solutie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Daca fac asta de mult timp, probabil ca asa si-au format ritmul de somn.
Ma plangeam si eu intr-un timp pediatrei ca nu doarme (fetita mea insa se trezea de 2-6 ori pe noapte si adormea imediat la loc) si mi-a spus ca ar putea sa-i prescrie fenobarbital, dar exista riscul ca dupa 2 saptamani de tratament, la intreruperea lui sa-si revina la prostul obicei si deci sa-l ia degeaba. Cum asta se intampla cand fie-mea avea cam 6-8 luni, am ales sa ma chinui in continuare sperand sa se aranjeze in timp, mi-a fost teama sa-i dau fenobarbital fiind asa micuta.

Poate n-ar strica o intrebare la pediatrul copilului, poate exista solutii medicamentoase pentru copilasi mai marisori.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Eu am rezolvat problema adta ,numai lasand-o sa planga cate 10 min,apoi ma duceam ii mai dadeap putin ceiut o pupam si iar plecam,eu plangeam de partea cealalta au usii de mila ei...am incercat tot felul pana sa aplic faza cu plansul dar nimic nu a dat rezultat.Isi formase un program ,iar ea mititica stia ca aia e ora de trezire.E drept ca este micuta,avea atunci 9 lunisoare,deci o puneam in patut si nu avea inotro,in final adormea...a durat 3 zile faza cu plansul ,apoi nu s-a mai trezit...doarme cate 12 ore fara intrerupere acum (1 an si 2 luni).Nu stiu ce ai putea sa ii faci lui ,fiind atat de mare banuiesc ca ar fi in stare sa dea cu pumnii si cu picioarele in usa pana ar da rezultate in cz ca il inchizi.Poate ca ar trebui sa nu va mai jucati tot felul de jocuri atunci cand se trezeste ...care copil nu s-ar trezi cand stie ca il asteapta jocuri pe calculator sau pititea??
Bafta si rabdare...gandestete ca orice metoda aplicata ,chiar daca ti se pare cam dura,este spre binele lui...nu este normal sa doarma in reprize...un somn indelungat si linistit ,e cel mai bun pt copii in perioada cresterii

http://pg.photos.yahoo.com/ph/erin_rux/album?.dir=/37ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Dana, dar puiul doarme la pranz? Daca da, cat?
Ca si noi o pateam tot asa. Pana cand am inceput sa nu-l mai las sa doarma asa de mult (3 ore). Insa acum si-a facut obicei sa se scoale de doua ori pe noapte sa pape laptic si apoi se culca.
Dar ca sa stea treaz cateva ore s-a intamplat cand am avut problemele cu maselele. Apoi a inceput sa devina obicei. Si el avea chef de joaca. L-am lasat in patul lui (crib) de unde nu putea sa iasa, sa planga cate 10 min si daca vedea ca nimeni nu se duce la el se culca la loc.
Seara la cat se culca? Sa nu fie prea devreme.
Alte sfaturi nu am.
Imi pare rau.
Dar iti doresc succes.
Numai bine
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

De asta mi-a fost mie teama. Copil fiind eu m-am trezit noaptea pina la 3 ani si adormeam sau mai bine zis dormeam decit in brate la bunicul meu plimbata in jurul camerei cu capul pe umarul lui. Eu am fost un copil dificil si mi-a fost teama ca si al meu va fi la fel . Am constatat ca depinde foarte mult 100% de obisnuinta de "educatia somnului" si am inceput cu al meu de la trei luni, dupa ce i-au trecut colicii. Practic nu cred ca am avut pina acum la 4 ani ai lui mai mult de 10 nopti in care sa se trezeasca. Tu nu mai ai ce face in privinta asta fiind deja mare. Banuiesc ca doarme dimneata sau pe zi pt. ca e imposibil sa nu doarma . Trebuie doar usor usor sa-l inveti cu somnul de noapte. Fetele de sfatuiau bine sa nu va mai jucati , sa-l feresti de dupamieze sau seri agitate si mai ales dimineata cind el vrea sa doarma trezeste-l cu o jumatate de ora mai devreme. Si amina-i somunul de seara intr-o maniera blinda tot cu o jumatate de ora. Asa repetind figura zi de zi poate ii schimbi incete- incet , progresiv orele de somn. Miine il trezesti cu o jumate de ora mai devreme , poimiine cu o ora si ai sa vezi ca ajunge pina la urma la un program comun cu al vostru. Poti mai ales sa-i dai niste ceaiuri de plante calmante seara sau atunci cind se trezeste peste nopate si sa nu-l mai antrenati la jocuri.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

In primul rind multumesc tuturor pentru raspunsuri

ciuf foarte rar doarme la prinz
Au fost dati cind s-a sculat noaptea desi nu dormise ziua deloc.
Seara de obicei la 10 se culca dar sint dati cind se culca si la 12

kiss e mai greu sa elimin orice activitate care-l excita ca el merge la cresa pina la 6 seara

stoichitescu cristina da, cind sint noptile in care se scoala se culca la 6-7 dimineata si se scoala la 10-11 (somnu si-l face)
Daca nu se trezeste noapte dimineata se trezeste la 8.

kiwwy exact asa e si la noi

O sa incerc sa nu ne mai jucam deloc cu el cind se scoala noaptea desi acum 2 zile cind s-a scula la 2 noaptea pina la 5 dimineata a stat pe perna cu ochii mai deschisi in tavan nu i se lipeau ochi desi incerca (a stat 3 ore).
Nu stiu daca m-am facut inteleasa nu tot timpul face asa cam la 2-3 saptamani o noapte sau 2 face asa in rest se culca la 10 si se scoala la 8 iar la gradi sta de la 9 la 6


Va pupici
Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Somnul agitat

--------------------------------------------------------------------------------
Autor: lacrimioara
Subiect: Somnul agitat
Trimis la: 07/01/2006 10:17:48
Mesaj:



E prima data cand va scriu, dar nu va fi si ultima. HELP!Briana, fetita mea de 5 luni, se trezeste de nenumarate ori noaptea, tresarind si trebuie sa o iau in brate ca sa se calmeze sau sa o culc langa mine. Stiti vreun remediu, pt a putea sa doarme linistita si sa nu mai fie asa agitata?

Raspunsuri:

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Klaus29
Raspuns la: 07/01/2006 13:59:51
Mesaj:

off, mai lacrimioara nu esti singura cu bb care are somnul agitat...
briana ta s-ar putea sa fie un pic smechera si sa vrea in pat cu voi sau asa s-a obisnuit si trebuie sa fi tu tare si sa nu mai sari la fiecare miscare pe care o face in somn...
eu nu am fost tare iar andrei are acum aproape 1an si 10luni si tot asa se trezeste noaptea... si sar imediat sa il iau in brate ca sa se calmeze sau il culc langa mine...

---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 07/01/2006 15:05:27
Mesaj:

La noi a functionat cu Suzi stiu ca sunt destule pareri impotriva ei, dar daca cupilul se linisteste mie mi se pare o solutie buna.

---------------------------------------------------------------------
Autor: hristina
Raspuns la: 07/01/2006 17:00:20
Mesaj:

Inchin-o seara si da-i cu mir! Asta pe langa ce ti s-a mai spus sa faci!

---------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 07/01/2006 18:38:39
Mesaj:

Si Andrei facea la fel si am constatat la 5 luni si 3 saptamani ca ...ne-a iesit un dintisor. Ar fi o varianta, dar poate ca programul de seara e pea solicitant si pentru copiii mici, vizitele, tv-ul, locurile noi sunt extrem de solicitante si pot da mici...cosmaruri.
Sau poate fi cum zice Klaus, ca si eu dupa ce am cedat fizic, asta pe la 9 luni, cand se trezea si la 45 de minute, de am ajuns sa dorm pe jos in camera lui, dar nici nu l-am luat cu noi in pat, am zis: gata! si l-am lasat sa povesteasca vreo cateva nopti si de atunci....gata cu trezitul nocturn. Incearca sa ii pui in pat o sticla de ceai si pe timpul zilei, sa stie ca e acolo, caci andrei se trezea de sete. E foarte important sa invete sa adoarma singur la loc, caci altfel ajungi cum zice Klaus, sclava lui. Andrei a invatat sa isi ia sticla de apa si...nu am mai avut treaba. Eu nu am vrut ceai indulcit pentru carii, dar poti incerca! Va dura, oricum....Mai ales daca e vorba de dinti!
Mult succes

---------------------------------------------------------------------

Autor: carrie
Raspuns la: 07/01/2006 20:46:44
Mesaj:

draga mea, ma dau si eu rotunda cu ceva mai multa experienta in somn agitat.fetitza mea , Theodora are acu 2 ani si 7 luni si de doua luni , fara sa te sperii, pot spune ca doarme toata noaptea.perioadele cele mai agitate au fost cele din preajma iesirii dintilor cand suferea rau, si noi nu am luat-o decat f rar langa noi in pat deci nu de aia se scula ci din cauza disconfortului.parerea mea ca e ca o deranjeaza dintii si ca daca e mai sensibila o vor deranja cand vor iesi si de acum incolo asa ca inarmeaza-te cu rabdare , copilul e sanatos dar noptile nu sunt linistite.
succes si somn usor

---------------------------------------------------------------------

Autor: alexa si mami
Raspuns la: 07/01/2006 23:07:39
Mesaj:

sunt sigura ca e de la eruptia dentara.
noi asa patim si acum (1,2ani), cind avem aproape 8 dinti. la noi au erupt mai tirziu (8 luni).in seara dinaintea aparitiei dintisorului, era ceva de groaza. dimineata eram sigura ca a mai aparut un dinte.
multa, multa rabdare.
sanatate!


---------------------------------------------------------------------

Autor: lacrimioara
Raspuns la: 08/01/2006 19:09:11
Mesaj:

Va multumesc pt raspunsuri si sugestii. O sa astept... probabil ca dintisorii sunt de vine. O sa ma tin tare si nu o sa o mai iau asa de repede in pat langa mine.
As mai avea doua probleme. Una: nu stiu cum sa imi fac si eu album cu pozele lui bebe pe site si a doua: i-am facut film la bazin si dr spune ca nu am voie sa o las sa stea pe fund inca o luna jumate, dar se ridica singura. Ce e de facut?

---------------------------------------------------------------------

Autor: aurelia1278
Raspuns la: 09/01/2006 09:47:15
Mesaj:

Daca o pui pe burta tot se intoarce si se ridica?

Am si eu o intrebare pentru Carmen, cum ii pui tu sticluta cu ceai in pat? Nu curge? Daca are capac, cum o desface bebe? I-as pune si eu niste apa fetitei mele.

---------------------------------------------------------------------

Autor: lacrimioara
Raspuns la: 09/01/2006 12:42:39
Mesaj:

Nu ii prea place sa stea pe burta. Sta un min-doua, apoi vrea sa se intoarca inapoi. Dar in gen nu sta prea mult timp intr-o pozitie. E foarte activa.

---------------------------------------------------------------------

Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 09/01/2006 22:16:10
Mesaj:

David are 3 ani, si nu cred ca a dormit o noapte tun..."doarme ca un bebelus" pentru noi sunt zvarcoleli, rasuciri in toate pozitiile, "mami, aprinde lumina", "mami fac pipi" si daca il luam cu noi in pat ne impinge in toate directiile si ne dezveleste...

Asa a dormit mereu....agitat...

---------------------------------------------------------------------

Autor: emaaimee
Raspuns la: 09/01/2006 23:47:15
Mesaj:

lacrimioara-daca esti mami de iul-aug 2005 poti veni la noi la scutece sa vb despre orice in leg cu bb si tine
Si fetita mea Oana,la nici 5 luni avea aceleasi probleme.Intai gingii umflate si apoi au erupt dintii.Mai mult de 3 sapt a durat pana i-au dat dintii si tot asa m-am chinuit.Se trezea si la ora si plangea.Nu am fost buna de nimic in prioada aia,eram zombie.
Daca alaptezi cumva e si mai rau:eu da si vroia sa sta atarnata numai de san sa molfaie toata noaptea.

---------------------------------------------------------------------





Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

greu cu somnul......

---------------------------------------------------------------------

Autor: tomecica
Subiect: greu cu somnul......
Trimis la: 05/01/2006 01:52:37
Mesaj:


poate s-a mai discutat despre asta , nu am gasit , dar chiar am nevoie de un sfat , o mana de ajutor . Alexia are deja 1 an si 2 luni si am probleme cu ea cu somnul de noapte. Dupa baita de seara , pe la 9.30-10 , adoarme pentru maxim o ora dupa care se trezeste foarte odihnita si cu chef de joaca. Asa in fiecare seara [f, rar se imtimpla sa doarma pina dimineata fara intreruperi].Si nu se trezeste de foame sau de sete , pur si simplu nu mai vrea sa doarma [ sau nu mai poate ] si sta treaza pina pe la 1.30-2 .
Nu stiu ce sa fac sa-i schimb " obiceiul ".
multumesc

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: she_wolf
Raspuns la: 05/01/2006 01:59:25
Mesaj:

In restul zilei ce program de somn are? Tin minte ca la aceeasi varsta tot pe la 21.30-22 se culca si Cristi si se mai trezea pe la 2-3 sa bea lapte si se culca la loc, insa somnul de pranz era la el cam intre 12.30-14 si dura cel mult o ora. Cand era mai mititel, pe la 7-8 luni, tragea un pui de somn si pe la ora 18 si nu se mai culca pana pe la 23.
---------------------------------------------------------------------

Autor: tomecica
Raspuns la: 05/01/2006 02:12:24
Mesaj:

dimineata se trezeste pe la 10 iar somnul de prinz este in general de 2 ore ,rar 3 ore , cam intre 14.30 - 16.30
---------------------------------------------------------------------

Autor: tlaura
Raspuns la: 05/01/2006 06:27:44
Mesaj:

Incearca sa o culci putin mai tarziu; muta-i baita pe la 10.30, dupa care mai jucati-va putin cu ea, sa oboseasca, si nani pe la 11.00 -11.30.
Asta daca rezisti si tu. Dar poate asa nu se va mai trezi.
---------------------------------------------------------------------

Autor: monica_s
Raspuns la: 06/01/2006 22:38:07
Mesaj:

Eu ma gandesc ca e posibil ca problema ta sa apara pt. ca nu e destul de obosita, somnul de dm. fiind putin prea tarziu - dar de inteles din moment ce doarme pana la 10 dimineata. Si doarme pana la 10 pt. ca se culca la 1-2... Asa ca se pare ca esti intr-un cerc vicios. Cred ca ar trebui sa incerci sa muti toate orele de culcare si trezire. Sa incerci sa o trezesti mai repede dimineata ca sa o poti culca mai devreme la pranz astfel incat timpul pana la somnicul de seara sa fie mai lung. Iar cand se trezeste noaptea sa n-o incurajezi in nici un fel - fara joaca, povesti, alintari. Lumina stinsa, sa nu coboare din patut daca este posibil. Succes si somn usor ...
---------------------------------------------------------------------

Autor: tomecica
Raspuns la: 07/01/2006 08:59:26
Mesaj:

multumesc mult pt. sfaturi.
Acum 2 zile ,nu am lasat-o sa doarma deloc toata ziua , i-am facut baita la 9.30 iar la 10 a adormit.Ma giondeam ca am reusit sa-i reglez programul dar surpriza!!!!!!! La 12 era bine mersi , odihnita si cu chef de joaca. A adormit pe la 3 dimineata si s-a trezit a dou zi la 12. Am incercat s-o trezesc mai devreme dar n-a fost chip . Aseara am culcat-o la 12 [ am sarit iar peste somnul de prinz si am prelungit cu 2 ore ora de culcare] si a dormit toata noaptea [si la ora asta 10 , doarme inca ].
---------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 07/01/2006 11:22:12
Mesaj:

Cum ai facut de-ai reusit sa o faci sa nu doarma o zi intreaga,ca eu daca incerc asta nu ma pot intelege cu el si pace.
---------------------------------------------------------------------

Autor: oriadam
Raspuns la: 07/01/2006 12:51:12
Mesaj:

Si eu am o mare problema cu somnul. Ma bucur ca s-a deschis subiectul. D-ra mea doarme pe la 11 45 min dupa care sta treaza pana la 2.30-3. Sunt disperata.

Se spune ca trebuie sa-l pui in patut si sa-l lasi un pic sa planga seara ca sa inteleaga ca-i ora de somn. Pe ea in felul asta o agitam si chiar nu mai adoarme dupa...

Mai sunt alte idei? S-a mai confruntat cineva cu asta si a reusit sa gaseasca o solutie?

Veverita mea are 4 luni, dar de la inceput adoarme seara foarte tarziu.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Klaus29
Raspuns la: 07/01/2006 13:48:00
Mesaj:

si eu care credeam ca numai la noi se intampla asa ceva...
de exemplu aseara, mai bine zis azi noapte, s-a culcat la ora 3 dupa ce a tras un pui de somn de la 21 la 22 si ma gandeam ca nu o sa se mai trezeasca pana dimnineata...
si am incercat toate metodele si trezit dimineata devreme, si fara somn in timpul zilei (dar aici a fost mai greu ca nu rezista si tot atipeste un pic)si multe alte chestii... plimbat pe afara, alergat ca sa fie obosit etc.... degeaba...
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 07/01/2006 15:15:52
Mesaj:

Credeam ca Alexis e cel mai insomniac copil dar vad ca se poate si mai rau! Nu doarme mai mult de o ora pe zi cam in doua reprize dimineata si dupa-amiaza, se culca pe la 9.30-10 si la 5, maxim 6 e in picioare!

Mi se pare cam putin somn pt 1 an si 2 luni aproape.
---------------------------------------------------------------------

Autor: coraly
Raspuns la: 07/01/2006 15:18:53
Mesaj:

Madalina, pentru un bebe de 4 luni ora de culcare e EXTREM de tarzie, normal ca nu doarme saraca, tot programul ii e dat peste cap. La varsta asta ideal este sa culci copilul de tot cel tarziu la ora 20.00! Daca te intereseaza si alte detalii, scrie-mi PM.
---------------------------------------------------------------------

Autor: DanielaAB
Raspuns la: 07/01/2006 15:59:20
Mesaj:

Madalina, si eu am aceiasi problema ca a ta, de cateva zile.In timpul zilei fetita mea nu doarme,adunat, mai mult de 4 ore, iar mai nou seara, dupa baie si masa, adoarme cam o ora, dupa care se trezeste si pana pe la ora 1-2 vorbeste, rade si nix chef de somn.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Ica 1975
Raspuns la: 07/01/2006 16:07:28
Mesaj:

Bebica noastra are 4 luni si jumatate si , la fel ca si ceilalti parinti si copii, avem si noi probleme cu somnul pe care nu stim cum sa le rezolvam, deocamdata

Programul Christinei este urmatorul:
trezirea pe la 8-8.30 dimineata
un somnic pe la 9.30-10.00 pentru o ora - o ora si jumatate
al doilea pe la 16-16.30 pentru 1.30-2.00 ore
pana ieri seara mai dormeam de la 19.45-20.00 pentru 1-1.30 ore dar de ieri l-am scos.
Indiferent la ce ora facem baie 20.00; 21.00 sau 21.30-22.00 dupa 22.30 - 23.00 se trezeste si mai adoarme pe la 1- 1.30 sau uneori 2 dimineata. Chiar daca a mancat inainte.

Credeam ca suntem singurii insomniaci

Astept sfaturile parintilor care au reusit sa impuna un program de somn normal, poate impreuna reusim sa gasim o rezolvare a problemei, caci pentru mine noptile si diminetile au inceput sa devina tareeee obositoare. Nu a fost de la inceput asa, totul a inceput cam de o luna
---------------------------------------------------------------------

Autor: tomecica
Raspuns la: 11/01/2006 00:22:22
Mesaj:

[quote]Originally posted by mariussimiuc

Cum ai facut de-ai reusit sa o faci sa nu doarma o zi intreaga,ca eu daca incerc asta nu ma pot intelege cu el si pace.

Miha si Robert (18 nov 2004)

cind vad ca nu adoarme pina pe la 15 .00 nu o mai las sa doarma pt ca stiu ce ma asteapta noaptea. asa ca o mai scot afara , o mai smotocesc putin cum ii place ei [ gadilata], ii fac cam toate poftele ca-i plangacioasa la un momentdat , si ii sare somnul . pe la 9.30 ii fac baita si adoarme pe la 11 si ceva.[ dar asta doar de 3 zile].
sa vedem de acum inainte ce-o mai fi.
---------------------------------------------------------------------

Autor: lacrimioara
Raspuns la: 11/01/2006 21:03:05
Mesaj:

Cu bb Bria, am incercat toate metodele, baie devreme, baie tarziu, plimbat mult, nedormit ziua, jucat. Nimic! Niciodata nu doarme mai devreme de 12 seara. Chiar daca adoarme dupa baie, o face o jumatate de ora, dupa care joaca si joaca pana pe la 1 sau 2 noaptea. M-am consolat cu ideea ca nu sunt remedii. Timpul o sa o obisnuiasca. Sper.
---------------------------------------------------------------------

Autor: Natasa
Raspuns la: 11/01/2006 21:40:54
Mesaj:

Al meu (un an si o luna) se culca la ora 9.30, doarme ca un ingeras pina la 3 si pe urma se scoala si are chef de joaca. Sta cu ochii mari cit cepele si daca nu ne ducem la el in camera plinge de scoala tot blocul. O tine asa o ora-doua, timp in care eu si sotul lesinam de somn si incercam sa nu cedam sa-l luam cu noi in pat. Ieri noapte, dupa ce ne-a frecat de la 3 la 5.30, n-am mai putut si l-am luat, dar speram sa nu se mai repete!
Daca are cineva solutii pentru un somn continuu de noapte, ar fi tare bine. La 3 luni dormea toata noaptea, iar acum stam trezi ca huhurezii :)
--------------------------------------------------------------------

Autor: Anda Panda
Raspuns la: 12/01/2006 21:26:45
Mesaj:

eu am un copilas de 4 luni si jumatate si am facut asa:
baie + mincat intre 20:00 si 22:00
intre 22:00 si 22:30 pus in pat, dat drumul la un CD cu muzica pt copii
urla (evident) il las sa urle 5 min
ma duc la el, nu aprind lumina, NU il iau in brate, il mingii usor, daca e transpirat il mai dezvelesc, ii explic (pe limba mea , ca nu stiu pe limba lui) ca tb sa doarma, dar nu pe un ton de genul: "off puiu mamii nu vrea sa doarma saracutu' " si incep sa ii pling de mila. incercati un ton normal, voce scazuta dar ferma. totul nu tb sa dureze m mult de 1 min. Asta o faci ca sa ii arati ca nu e singur, mai tirziu isi poate dezvolta frica de intuneric, singuratate, etc.
pleci din camera, il mai lasi 5 min, timp in care evident, urla
iar te duci timp de un minut
acum: tehnica spune ca faci asa....pina adoarme. eu dupa doua reprize a cite 5 min de urlat inainte ii dadeam 30 de ml de lapte, dupa care adormea instantaneu.
evident, toate astea dupa ce ai verificat ce crezi ca l-ar deranja in camera. eu nu ii las nici o lumina, iar in timpul zilei ii trag o patura peste ochi (bine, nu in sensul urit, intelegeti voi...)
si inca o chestie: vezi intensitatea cu care plinge, daca urla de ii sar plaminii, poate ca inseamna ca nu ii e somn sau nu e foarte obosit. tu continui ce ai inceput, dar ziua urmatoare, il pui la culcare ceva mai tirziu, dar nu depasesti limita pe care ti-ai propus-o si in plus il lasi sa doarma mai putin cu 15 min la ultima repriza de somn, cea de la amiaza.
Tinutul asta treaz al copiilor nu se poate realiza tot dintr-o data. adica azi e obisnuit sa doarma dupa amiaza 5 ore (e doar un ex), gata, de miine nu mai doarme deloc. E bine sa se inceapa gradual: miine doarme doar 4 ore si jumatate, dupa aia doarme doar 4 ore..si uite asa.

ca si concluzie pot sa zic ca mi-a luat o luna, pina sa il obisnuiesc. acum nu-l las sa doarma deloc (desi mai fura el cite o juma de ora - o ora) incepind cu ora 17:00-17:30. in cele mai multe seri cade lat. daca plinge, plinge vreo 10-15 min si adoarme singurel. ma mai duc la el dar o data la 10 min, iar chestia cu laptele e desfiintata deja. au fost seri in care a plins saracutu si o juma de ora. mi se rupea sufletul dar stiam ca trebuie sa fiu consecventa in ceea ce fac, si ca o schimbare nu vine de la o zi la alta. copiilor le place repetitia, rutina, le da un semntiment de siguranta pentru ca stiu ce urmeaza.
acum simpaticul meu robert asociaza pozitia in care il pun, muzica, paturica in cap, cu faptul ca e timpul sa doarma. se mai trezeste in timpul noptii pe la 5 sa zic, dar o suzeta rezolva totul pina in jurul orei 6:00-7:00 cind e prima lui masa pe ziua respectiva.

natasa, si eu am patit asa o perioada - se trezea si nu vroia sa mai doarma noaptea. dar mi-am dat seama ca e ceva aiurea cind am pus pe hirtie la cit se trezeste si la cit adoarme in timpul zilei. cind am adunat orele de somn am realizat ca el dormea prea mult ziua. asa ca de la ora 17:00-18:00 in sus "party time", daca vreau rezultate la ora 22:00. asa ca ies afara cu el in fiecare zi dupa ora 17:00, lucru care nu il deranjeaza, ca se zgiieste la rafturile colorate si la reclamele luminoase.
La un an si ceva sint oricum mai multe activitati pe care le poti face cu un copil, decit la 4 luni ca robert. iesi afara, va duceti la cumparaturi, in vizita la prieteni sau doar te joci cu ea, efectiv, cu jucariile ei. e obositor pentru tine, imi dau seama, dar e poate pretul pe care trebuie sa il platesti pentru o noapte linistita.
nu vreau sa supar pe nimeni, luati-le ca sfaturi, nu ca observatii; dar am tot fost interesata de subiecte legate de cresterea copiilor, am citit o gramada de chestii, sint emisiuni la TV foooarte interesante ref la "copii problema" si am tras o singura concluzie: sa nu astepti sa se schimbe copilul dintr-un anumit pct de vedere. ci noi ca mamici/tatici trebuie sa ii ajutam sa isi faca un program de mincat, culcat, jucat, plimbat, etc.
In clipa in care li se da libertate de a-si face singuri un program, au preluat controlul. Cu cit sint mai mari ca virsta cu atit sint mai greu de educat, sau cu atit mai greu li se mai poate stabili o rutina, pentru ca ei deja incep sa constientizeze, sa faca diferente, etc....Cu toate astea, in emisiunile de la TV am vazut copii care nu credeam vreodata ca pot sta frumos la masa, ca se pot duce singuri la culcare, ca stau locului cind pleci cu ei la cumparaturi, etc. Totul are o rezolvare. Cel putin asa mi-a aratat mie "tanti aia de la televizor".
---------------------------------------------------------------------

Autor: Anda Panda
Raspuns la: 12/01/2006 21:45:37
Mesaj:

si inca o chestie: daca seara adoarme cu suzeta, la 10-15 min dupa ce a adormit adinc, o scoateti, pentru ca mai tirziu, spre ex pe la 1:00 se trezeste si plinge ca nu o are. dupa aia se mai trezeste si la 2:00...si la 4:00. am patit-o si pe asta.
cel mai bine si cel mai bine e fara suzeta ... daca s-ar putea.
---------------------------------------------------------------------

Autor: ionela_r
Raspuns la: 13/01/2006 21:51:21
Mesaj:

Fratilor, dar copii din ziua de azi nu mai au som?
Fata mea(9 luni) la 2 noaptea are chef de joaca.
Credeam ca este singura.
---------------------------------------------------------------------

Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 13/01/2006 22:21:45
Mesaj:

Spre marea mea mirare si de ce sa nu recunosc... bucurie.... constat ca fetita mea doarme bine... Eu care ziceam ca nu prea doarme mult copilul... Deci s-o luam de la capat - acum vreo 8 luni pe cānd Gabi avea 10 luni - am citit o carte foarte interesanta despre modul īn care trebuie sa-i adormim pe cei mici "fara lacrimi" si totodata sa aiba un somn linistit si profund de seara pāna a doua zii dimineata. Cuvāntul cheie este RUTINA si atitudinea parintilor trebuie sa fie ferma dar foarte blānda: somnul este somn si acum nu ne jucam! Orele de somn recomandate īn carte pt un bb īntre 9 si 12 luni erau cam asa (din aducere aminte; am folosit nap=pui de somn): sculat la 6 am, nap dimineata 9am-10am, nap amiaz 12-2pm (max pāna la 3pm), culcat seara 7pm. Dupa 12 luni, īncet-īncet se elimina nap-ul de dimineata dar se mentine nap amiaz īntre aceleasi ore si pe cāt posibil ora de seara de culcare ramāne tot pe la 7pm pāna pe la 14 luni cānd se va muta progresiv spre 8pm, chiar 9pm. Un lucru deosebit de interesant pe care-l sublinia autorul: CU CAT UN COPIL ESTE MAI OBOSIT CU ATAT ADOARME MAI GREU SI DOARME MAI PUTIN! Stiu - pare paradoxal - dar se pare ca asa este... Un alt lucru demn de mentionat: īntre 12-18 luni "separation anxiety" este considerat unul dintre factorii importanti care pot tulbura somnul copilului. Si noi trecem prin aceasta perioada grea... care a debutat pe la 13 luni cānd bb a īnceput sa mearga la gradi... De atunci NU MAI VREA sa doarma īn patutul ei... Gabi a dormit īn patutul ei de bb din prima zii cānd am adus-o de la spital pāna īn prima sapt de gradi... Ne-am consolat ca pe la 3 ani o sa fie "independenta" si o sa-si doreasca singura camera ei si patutul ei... Pāna atunci va dormi cu noi (orele ei de somn acum la 18 luni sunt de la 8:30pm pāna pe la 6:30am)... iar "cuibusorul nostru de nebunii" s-a mutat temporar īn livingroom :-) Totul are rezolvare! Bafta!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Anda Panda
Raspuns la: 15/01/2006 20:54:30
Mesaj:

lorelai, iti mai aduci aminte ce carte ai avut ? robert doarme foarte bine acum, cu exceptia ca mai biziie cam 10 min inainte de culcare. Vreau totusi, sa ma pregatesc pentru viitor. Sper sa nu intimpin "probleme" dar stii cum e...cind urla si nu vrea sa doarma, nu poti sa cauti in carte in acelasi timp...ca poate gasesti rezolvarea. sint f de acord cu tine, in privinta rutinei si a tonului si aici as adauga si consecventa parintilor.
e greu si pentru noi si pentru ei....dar, incet-incet....le rezolvam noi pe toate !
---------------------------------------------------------------------

Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 15/01/2006 21:19:14
Mesaj:

Da - am gasit cartea care mi-a placut si recomand: The No-Cry Sleep Solution: Gentle Ways to Help Your Baby Sleep Through the Night
Author: Elizabeth Pantley

de asemenea
pt bb īntre 0-12 luni puteti consulta:
http://www.babycenter.com/baby/babysleep/index

pt copilasii īntre 13-36 luni puteti consulta:
http://www.babycenter.com/toddler/toddlersleep/index

alte cāteva articole care pot fii folositoare:
http://kidshealth.org/Search01.jsp
si
http://www.americanbaby.com/ab/search/summary.jhtml?_requestid=18895




Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Cand doarme bb....

---------------------------------------------------------------------

Autor: Krys
Subiect: Cand doarme bb....
Trimis la: 18/01/2006 13:50:27
Mesaj:


Cand doarme bb am tendinta sa merg in varful picioarelor cu toate ca am observat ca daca cineva da gauri cu masina de gaurit in bloc sau in casa se produce un zgomot mare, nu se trezeste. Cand doarme el nu pot sa fac mai nimic ca mi-e frica sa nu troncan prin bucatarie ca nu am usa la bucatarie. Si decat sa umblu cu oalele "in soapta", mai bine nu mai fac, decat cand se trezeste el, ca nu pot sa ma desfasor in voie si ma enervez. Voi cum procedati? Stiu ca e bine sa il inveti sa doarma pe orice zgomot si am observat ca atunci cand ii este somn doarme in orice pozitie indiferent de zgomot, mai putin cand il pun in pat si ii trece ora de somn, atunci adoarme mai greu, dar singur.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: diadaniela
Raspuns la: 18/01/2006 13:55:19
Mesaj:

Cel mai bine e sa-ti faci treaba normal.Nu trebuie sa stai stresata mai ales ca el nu se trezeste nici la zgomotul facut de bormasina.
Eu trebaluiesc linistita cand fiica-mea doarme.

--------------------------------------------------------------------

Autor: asi
Raspuns la: 18/01/2006 13:59:34
Mesaj:

Eu zic ca atunci cand doarme bebe sa te odihnesti si tu.
Daca ai ceva de lucru nu trebuie sa faci o galagie infernala dar nici sa umblii in varful picioarelor.
--------------------------------------------------------------------

Autor: roxanaz
Raspuns la: 18/01/2006 13:59:34
Mesaj:

nu cred ca are rost sa umbli in varful picioarelor. daca vrei sa fie liniste inchide usa la bucatarie si ia monitorul cu tine, sa il auzi. dar altfel.....trebaluieste linistita, nu prea se trezesc ei usor din somn!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Roxana80art
Raspuns la: 18/01/2006 14:47:10
Mesaj:

Ooooofoooof!!!Eu ce sa mai zic mai fatelor,ca locuim intr-o garsoniera conf. 3(17 mp)si chiar nu pot face treaba cand d-ra mea doarme.Ce pot face este sa deshid calculatorul si sa vorbesc cu voi(caci numai atunci pot,pe urma salutare,ca nu mai ma lasa).M-am resemnat,iar cand vine tati de la servici atunci imi termin treaba prin casa.La inceput am incercat sa fac treaba cu ea dormind dar se trezea repede,nu mai vroia sa readoarma,si apoi era toata ziua maraita si am preferat sa stau linistita. la bb si la mame!
---------------------------------------------------------------------

Autor: nastad
Raspuns la: 18/01/2006 15:15:08
Mesaj:

De obicei, cand Oana doarme , ma odihnesc si eu (sambata si duminica , in cursul saptamanii sunt la serviciu).
Daca am treaba , la bucatarie, o fac fara nici un fel de probleme.La inceput mergeam pe varfuri , cand dormea , pana s-au apucat vecinii de daramat prin casa (faceau un zgomot de ziceai ca sunt la mine in casa) si Oana a dormit neantoarsa, asa ca imi fac treaba ca daca e sa doarma , doarme si cu un pic de zgomot.
---------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4
Raspuns la: 18/01/2006 17:04:55
Mesaj:

Eu am citit undeva ca nici nu-i bine sa faci liniste deplina cand dorm copiii, ca-i sperii si vin sa vada daca nu cumva i-au parasit parintii!!!
---------------------------------------------------------------------

Autor: kiss
Raspuns la: 20/01/2006 17:00:22
Mesaj:

cind ai scris, krys, m-am vazut pe mine! doar ca eu o fac si din alte motive: cind avea vreo 7-8 luni, faceam si eu ceva trebusoare, dar in liniste. si puiu meu a cazut din pat, (n-avea inca patutu' lui!) desi pusesem 1000 de baricade !!!a fost de cosmar, pt ca a cazut direct pe gresie, si de atunci stau si-mi tin si respiratia, desi nu mai e cazu', ca el se da acum singur jos din pat. cred ca nu e bine nici prea mult zgomot, pt ca somnul nu mai e odihnitor, si nici prea liniste, ca se invata asa, si o sa tresara apoi la orice stimul. doar ca ce te faci daca se trezeste, de la un zdranganit de oala, ajunge pina la tine, si adio somn????? asa ca....va citesc sau va scriu
---------------------------------------------------------------------

Autor: aime
Raspuns la: 20/01/2006 17:47:11
Mesaj:

Eu, sunt de accord cu asi si cam asa fac...cand doarme, ma odihnesc si eu langa el, nu pot sa dorm, dar ma uit la un film, citesc ceva...doar daca arde, imi caut de treaba (nu ca n-as avea ). Cand se trezeste oricum te ia de odihnita





Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput