concediu medical varicela?cat?

concediu medical varicela?cat? | Autor: mamiursulet

Link direct la acest mesaj

Am facut varicela(da!la33 ani) dupa ce s-a vindecat baietelul meu, la exact 2 sapt. dupa ce i-au aparut lui bubitele! Se pare ca de ce ti-e frica de aia nu scapi! Am stat 2 sapt. acasa pt. el dar acum am patit-o si eu. Cred ca am dreptul la concediu medical caci oricum arat oribil si lucrez in invatamant, ma simt totusi binisor.. Am dreptul la 14 zile de concediu sau nu? Nu am cum sa ajung la medicul de familie caci stiu ca nu am voie sa ies din casa asa ca am apelat la ajutorul vostru! Ce stiti despre asta? Help! Voi da totusi un tel. medicului de familie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

mamiursulet, nu stiu ce prevede legea, dar normal ar fi sa ai dreptul la concediu medical. Sunt lucruri diferite. Prima data l-ai luat pentru ingrijirea copilului, a doua oara il iei pentru ca tu insati esi bolnava (mai ales ca ai o boala contagioasa care presupune izolare)
Multa sanatate!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

sigur ca ai dreptul la concediu! Eu am avut oreion anul trecut!
Doar ca: med de fam iti poate da concediu numai cu o zi in urma . Dezi daca il suni sau te duci azi, iti da concediu de ieri. Nu te poti duce peste o saptamana sa ii spui, vreu concediu de acu o saptamana, pt ca legea spune ca poate da numai cu o zi in urma concediu, si dac a apucat sa scrie in registru pacienti in fiecare zi, nu mai poate da din urma!
Sper ca m-am facut inteleasa!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiursulet spune:

Multumesc, doamnelor!
A fost sotul meu la medicul de fam. si am primit 2 sapt. de concediu, insa sper sa nu trebuiasca sa stau chiar atat acasa, caci innebunesc! Dar, asa cum mi-ati spus, il va scrie abia de luni!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si eu am facut varicela la 23 de ani dar la mine a fost o forma rebela cu miliarde de bube asa ca la mine circul a durat 5 saptamani nu 2. Si am luat concediu medical pentru toate 5. Am avut intentii laudabile si cu ultimul milion de bube necazute m-am prezentat la serviciu dupa 3 saptamani. Am fost "impachetata" si trimisa acasa pentru ca colegii mei nu aveau nici o vina, si in plus mai intalnesti pe drum o gravida, un bebelus, un bolnav cronic care are alte probleme nu-i arde de varicela etc.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Androix, 5 luni, Doamne! Nici nu se pune problma sa circuli primn lume bolnav de varicela, trebuie sa stai acasa. Stiu cum e, si eu am facut de-abia la 29 de ani.
Multa sanatate, mamiursulet!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

5 saptamani nu luni.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

5 saptamani, da, asa am citit, habar n-am de ce am scris luni. Poate pentru ca mi s-a parut atat de mult. Scuze!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

aveti idee cam cu cat se plateste concediul medical pt varicela??75%din salar??ca si eu am facut,acum la 30 de ani,de la fica-mea,bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am avut rubeola acum 2 ani si mi s-au dat 2 sapt de concediu, platite cu 75%....cred ca si la varicela e la fel.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

merci,Ariel

am intrebat pt ca si cu fica-mea am stat 4 zile de CM(acum cand a facut varicela)si bineinteles,ca aici te baga la alt cod,unde se da 85%din salar

Mergi la inceput