Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela mersi de apreciere . Si noutatile tale arata super bine. Tortul chiar m-a impresionat, l-ai decorat super frumos. Dar spune-mi ce praji este in a doua poza? Ca arata tare bine. E reteta pe undeva?

Natalia sa stii ca si eu o s-o mai fac. Apropo de ce te-am intrebat atunci, cu paharele, ei bine, paharele mele au fie 200 de ml, fie 300. N-am pahare de 250 de ml. Insa stii ce mi se pare putin ciudat? Daca si paharul si cana au aceeasi capacitate, oare de ce nu spune peste tot pahar/cana, de ce intr-un loc e pahar, intr-un loc cana? (Nu ca n-a iesit bine reteta, eu oricum n-am pus in cana ca am cantarit dupa cantitatile pe care mi le-ai spus tu, dar asa, de curiozitate)


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alynutza, si eu iti multumesc, reteta prajiturii este www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=14864" target="_blank">aici. Este fina si buna, buna, cu crema si glazura asemenatoare cu ale krem-ului.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela merci mult de reteta, am si notat-o. Intrebari: tu in stratul de ciocolata ce ai pus, frisca sau lapte? Si cat anume ai pus (cat inseamna 'putin'-ul ala din reteta)? Oare galbenusele nu s-ar putea incorpora in stratul de cioco? Ca habar n-am ce sa fac cu 4 galbenuse.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, galbenusele merg perfect pentru o crema de tarta. Sau cred ca se pot si congela, ca sa le poti folosi mai tirziu.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Am pus frisca lichida, cam 100 ml. Am pus doar albusurile caci le-am gasit galbenusurilor utilizare: aveam de facut maioneza pt poienita, dar ma gandeam ca data viitoare sa le pun, in felul acesta iese si mai multa crema, de altfel eu fac o astfel de crema cu galbenusuri si ciocolata la un alt tort si este delicioasa, asa ca poti sa le pui linistita.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela mersi. Eu ma gandeam sa pun si galbenusele ca asa pun la crema de Sumeghi.

Natalia cred ca se pot pune in crema de tarta, dar daca o sa combatem la doua praji in acelasi timp, si eu si sotzul o sa ajungem . Congelatul ar fi o idee, dar nu le afecteaza in nici un fel?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, uite de galbenusuri n-as putea sa-ti spun din experienta mea, dar albusuri am congelat si stiu precis ca sint f. bune dupa decongelare, pot fi batute spuma fara probleme.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Sincer n-am congelat niciodata oua. Eu stiam ca daca ingheata nu mai sunt bune. Daca aveam reteta numai cu galbenus, din albuse faceam mousse de ciocolata si retete numai cu albus nu prea am facut.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, galbenusurile le mai poti pune in cozonac, mi-am amintit acuma. Saptamina viitoare planuiam sa fac si eu prajitura asta. Daca nu gasesc o intrebuintare galbenusurilor, am sa le congelez, si atunci am sa te tin la curent cu ce se intimpla cind le decongelez.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Natalia, multe multumiri pentru reteta de Cheesecake cremos. Foarte usor de facut si mai ales excelenta! Eu nu am ornat cu smantana, ci doar cu felii de kiwi peste care am turnat gelatina speciala petru tort. Cred ca ar merge de minune cu fructe de padure din alea congelate.

Multumesc inca o data pentru efortul pe care il faci sa ne impartasesti si noua din retetele tale.



Mergi la inceput