Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Vaaai, Liliana, arata demential tortul tau! Inteleg ca a doua crema e de unt cu cacao, si deasupra ce este, cum l-ai ornat?

Eu am mesterit astazi tortul pt Adina, fetita prietenei mele: blat de cacao, crema ganache cu nuca multa (dorinta sarbatoritei :)) plus ornatul (la care iarasi a participat sarbatorita, absolut, ajutata si de strumfisori, va inchipuiti ce-a fost ) asta a fost cea mai delicata parte: mi-am incercat talentul la ornamente din fondant. Deocamdata nu am poze, o sa revin.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Liliana, f. apetisant arata tortul tau, si celalalt, dupa descriere.

Gratiela, astept cu nerabdare pozele!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Revin si eu cu sectiunea de la tortul diplomat cu capsuni, cu intarziere, dar n-am avut calculator o saptamana

Miha, sarcina usoara, felicitari!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, am vazut eu ca ai disparut de pe mess de ceva vreme, dar credeam ca esti f. ocupata la servici. Tare bun arata diplomatul! Capsuni ai pus congelate sau proaspete?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Erau proaspete, am luat o casoleta si au fost f. bune! Eu am fost in concediu o saptamana, m-am relaxat si m-am plimbat cu Vlad si tocmai acum s-a nimerit sa n-am calculator...mi-a reinstalat totul pe el, am luat o memorie mai mare...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Vaaai, Liliana, arata demential tortul tau! Inteleg ca a doua crema e de unt cu cacao, si deasupra ce este, cum l-ai ornat?

Gratiela, Mariuca si Stefu





Multumesc!
Deasupra e bezea, crema de vanilie, putina frisca, niste cirese confiate si un strop de caramel. Enjoy!

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Astazi am avut o zi buna de tot: am facut tort Lulu cu nuci..si mi-a iesit super. Numai nuca si ciocolata ce sa mai povestesc...Am copt trei blaturi cu nuca si bezea apoi am facut o crema de nuci (la care am muncit la greu) insiropat blaturile si la frigi pt 1 ora...

Daca ca lasa apa-n gura va ajut imediat cu reteta.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006) va doresc un Paste Fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, ce bine suna! Baga si reteta!

Fetelor, eu vin cu o intrebare, stie cineva cum se face crema de cozonac? Am mai mult cozonac adus de la tara, care s-a cam uscat si nu prea se maninca. Ma gindeam sa fac o crema din el, sa umplu vreo prajitura. Astept sugestii si idei!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Roxana si eu ma inscriu la reteta!

Natalia eu n-am auzit de crema de cozonac. Dar stiu ca bunica mea ii baga putin in cuptorul cald si ii tinea acolo cateva minute, dupa care ii invelea intr-un prosop curat. Si se inmuiau, erau ca proaspeti. Cred ca se pot incalzi si la microunde cateva felii, cat mancati o data.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, no, ca ne-am saturat de cozonaci. De crema de cozonac parca am auzit la Sanda Marin, daca nu ma insel, se inmuiau feliile de cozonac intr-un sirop, apoi se freca crema rezultata, adaugind arome, eventual stafide, nuci, nu mai stiu. Vroiam o reteta incercata de cineva, daca exista.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput