ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

vroiam sa-ti mai zic Mada ca la mine AC nu au mers tocmai rau avand in vedere ca un chist de 3cm parca avea initial, a disparut complet-e posibil sa nu fi fost de natura endometriozica- si cel de 5cm si ceva a ajuns la 2.3cm. asa ca nu mai stiu ce e bine si ce nu.
sa vedem ca gasesc la laparo si nu s-a vazut la eco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ralu
Iti tin pumnii la laparo...daca au disparut...pe bune ca nu prea erau endometriozice chisturile alea. Si mie dupa tratament cu AC mi-a dispaut chistul de acum 8 ani, dar era clar seros diagnosticat atunci, tot vreao 3 cm avea. Astept si eu cu curiozitate rezultatul de la tine dupa laparo...curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor!
MadaS sincer nici chiar eu nu mai inteleg nimic si nu stiu sigur daca am avut sau nu endometrioza. Cert e ca pe buletinul de la anatomie patologica nu scrie nimic de endometrioza, ci doar chist folicular si alti termeni pe care nu-i inteleg si l-am intrebat pe dr. Ion Ionut ce scrie dupa chist si ce inseamna si mi-a zis ca nu inseamna "nimic", doar ca nu am avut endometrioza confirmata. La mine era pus diagnosticul de chist cu aspect de endometrioza pe biletul de externare, insa de la laborator a iesit altceva. Deaceea eu acum nu mai stiu ce sa cred, rau am facut ca nu l-am cautat atunci pe dr. Ion sa-mi spuna mai multe despre ce a gasit. Moisa care a asistat la operatie a fost cea care mi-a spus ca as fi avut ceva puncte de endo si chistul acela care era endometriozic si mi-a dat un nr. de tel. al unei bune prietene, care aduce Difereline mai ieftin decat in farmacii. Mie mi-a sunat ciudat ce mi-a spus ea si nu am procedat cum mi-a spus, m-am suparat si pe faptul ca mi-a facut 2 inseminari inainte de laparo, fara sa-mi spuna ca sotul are oligospermie severa. Cand o intrebam cum e spermograma sotului, i-mi spunea ca e bunicica, nici de lepadat, dar nici de pus la panou. Insa nu mi-a dat nici o data un nr. clar si toate aceste lucruri m-au facut sa plec de la ea. Oricum daca am sau am avut endometrioza, ar trebui sa fie una ciudata, pentru ca eu nu am avut niciodata nici un fel de durere si un CM foarte regulat. Oricum nu sunt convinsa ca nu am avut chiar nimic, sper doar sa nu fie nimic acum si nici nu ma culc pe o ureche. Multumesc pentru incurajari!

RaluT a devenit si Tutu mai flexibil acum, dupa ce a observat ca au fost multe reusite ale fetelor cu endo imediat dupa laparo. Daca endometrioza nu e intr-o faza avansata recomanda si el incercari 3 luni, dupa care Difereline.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

URAAAAAA! si 3 luni e bine

http://community.webshots.com/user/ralu_tempea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

knock!knock!Ce faceti mai?Ce-i pauza asta?In afara de un ura strigat din toate tastele nu se vorbeste decat pe ton serios, adevarat cu vesti bune, dar mai multa alegrie fetele, zau asa!
Gabitaaaa ai aparut!Tu care dadeai trezirea...vezi;ia masuri!Ca nu se mai poate asa!Am vazut PM si zic ca vei fi bine, cu certitudine!Si crede-ma, ca am vazut cazuri cu muuuuult muuult mai rele!Pe mine alea m-au speriat si am inceput sa iau atitudine, sa nu se ajunga asa departe.Te pup si mai cu viata, mai cu viata pe aici...ce Dumnezeu:un pic BOO, un pic Adelamaria,Jubica a disparut cu totul,Zenobia putin de tot(dincolo a inceput cheful)Adifle pauza.Geo pauza.Ariana pauza.Despre fetele mai noi...pauza, liliana... uite cam asa:dinte,pauza,lipsa,pauza, dinte,lipsa
Ioana da-o'ncolo de endometrioza!Eu zic ca n-ai avut!Gata.Ai primit diagnostic!Atipica sau nu,daca ai avut CM regulat tot timpul...E DE BINE!!
Nicole31 eu mi-am ales partea cu distractia!Fiecare am spus ca sunteti speciale si aduce un menu diferit, eu mai neserioasaMa bucur ca pun zambete pe buzele voastre!
Madas eu te papa cu fulgi cu tot!Adica stii atatea si nu faci un pas decisiv?Si daca mai esti si din Bucuresti, chiar de pap!ca voi puteti sa gasiti cu siguranta doctori fff.buni, OAMENI, care sa va raspunda la toate intrebarile.Sau te pregatesti sufleteste?Hai, curaj!
Ralu_t singurul lucru placut ochilor mei pe ziua de azi a fost chiotul tau!Bravo fata curajoasa!
Pacat ca nu pot sa pun o oglinjoara care sa reflecte un pic de soare in ochii vostri!Poate asa ati reactiona, cu riscul de a fi injurata v-as aduce aminte ca SPRING IT'S IN THE AIRE, ca sa-l parafrazes pe Tom Jones!HA!Hai c-am batut campii netului destul!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Lucia eu sunt aici !!!! Vreau sa iti spun ca ai perfecta dreptate : spring is in the air. Eu am fost la plimbare ... Nu prea aveam treaba la servici si, cum stau aproape, am fost acasa sa mananc dar am luat-o pe jos, fara masina si m-am plimbat. Mi s-a parut super, miroase a flori si e minunat. Ce conteaza norii de pe cer???!!

Fetelor, chiar asa, parca tonul e prea serios. Noroc cu Lucia . Cu toate ca povestile voastre sunt cu adevarat triste si ati trecut prin experiente neplacute, haideti sa ne veselim un pic !!!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo pentru ca ai raspuns apelului!
Aaaaa...am mai pus inca doua flashuri la ascunzatoare sa ma vedeti mai bine- ca sa-l citez pe lup.


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna, fetelor!
Pot sa va inoportunez si eu cu niste intrebari?
Am fost azi la medic pentru ca am niste dureri de abdomen inferior (ca o febra musculara si uneori ca niste junghiuri plus jena cand am vezica urinara prea plina si merg la toaleta). In urma cu 2 ani am avut diagnostic "desprindere de endometru" pe fondul unei hemoragii de aprox. 1 luna. Intre timp dr. a zis ca problemele s-au rezolvat dar azi am fost la alt medic pentru durerile de care vorbeam, am facut ecografie abdominala si rezultatul a fost "uter retrovers, endometru ingrosat, anexa stanga lipita de uter". Medicul imi citeste abia maine rezultatul ecografiei.
Voi ce stiti, endometru ingrosat = endometrioza? sau macar un inceput de asa ceva??

va multumesc mult de tot si va doresc succese multe.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Luciasint pe(val) ...dar mai dansez in ritmul hormonilor..."tu sei grande"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

iepumicendometru ingrosat echivalent cu lejer fibromatos nicidecum nu e endometrioza care care e tesut endometriozic crescut in afara uterului(vezi pg.1 al capitolului)

Mergi la inceput