Clara, iubirea mea

Clara, iubirea mea | Autor: Ana_m

Link direct la acest mesaj

La 14 luni dupa ce am nascut , m-am gandit sa pun povestea nasterii printese mele iubite .

Duminica noaptea, toata lumea s-a culcat numai eu mai bantuiam pe forum. In final dupa 12 ma duc in pat , dar tipic nu pot sa adorm, fac plimabri la baie, ciudat de dese din 10 in 10 min, pe intuneric ca ma plictiseam sa tot aprind lumina. La 1,30 cand m-am dus din nou , aprind lumina si ce sa vad firisoare de sange si o usoara durere de burta. Ma duc in pat si nu ma abtin sa-l scol pe sot si ii zic, pregateste-te ca azi nasc. Si ma pun sa dardai in pat dar nu de frig ci de emotii. Da imi clantaneau toti dintii si corpul nu mai stia ce sa imi faca. Dupa putin timp dureri din ce in ce mai puternice ( asa ziceam eu atunci nu stiam eu ce inseamna dureri puternice ). Cam la 10, la 15 min, toatal aiurea. Pe la 4 jumate o sun pe mama sa ii zic ca plec la spital, si ma pun sa imi fac rapid bagajul. La 6 ajungem la spital, control dilatatie 1-2 , monitorizare : contractii slabe ( aoleo ma gandeam daca astea sunt slabe sa vezi ce vine) . Ma interneaza astia, la o alta sectie ca la ginecologie era plin si zic ca o sa vina ei la mine sa ma controleze. Si uite asa ajungem in salon, eram singura patul celalalt era liber, eu ma pun in pat sotul in fotoliu si asteptam.... La 9 vin si ma intreaba ce vreau la micul dejun , pranz si cina sa mananc, aleg din 3 meniuri , parca eram la restaurant , radeam n-aveam treaba. Iau micul dejun si astept contractiile care veneau ba la 5 ba la 10, altadata chiar dupa jumate de ora. Erau tot mai lungi, unele de 2 minute altele mai scurte.
La 13 iau pranzul si la 2 vin aia de la nasteri dupa mine sa ma vada.Ma gandesc : in sfarsit , am crezut ca m-au uitat aici , si deja ma dureau rau .Trebuia sa cobor jos un etaj, gata sa plec cu sotul pe scari, cand tipul, infirmierul care a venit dupa mine : nu nu , ma duce cu scaunul !!! Cu scaun din ala cu rotile. Eu nu, nu ma duc ca pot sa merg singura, ala nu si nu. Toata un ranjet ma asez in scaun , ma hlizesc si abea ma abtin sa nu rad ca nebuna. Ma simteam tare ciudat sa ma impinga unul su scaunul , cand eu pot sa merg. Ajungem jos, ma pun aia la monitor o ora sa vada contractiile, al naibii daca veneau acum, abea daca au venit vreo 2 !!! Ma duc sa ma controleze doctorita si aia inainte sa ma urc pe masa imi zice : daca esti la fel de dilatata ca azi dimineata te duci acasa, bine ? Eu : bine, cu juma de gura, in gandul meu Doamne cum sa plec acasa cu durerile astea ? Ma controleaza, dilatatie ceva mai mult de 2, ramai !!!! Da sa vin cand am contractii din 5 in 5 min. Eu bucuroasa foc ca raman , ma dau rapid jos de pe masa, intreb o tipa draguta ( care era ajutor de moasa ) da epidurala la ce dilatatie mi-o puneti ( desi stiam eu ca la 4, da cum nimeni nu mi-a pomenit nimic de epidurala, voiam eu sa fiu sigura ). Imi zice gagica, curand la 3-4. Aha !!!! Plec inapoi in salon la etaj , pe jos de data asta, era ora 15.
Sotul plictisit, zice ca fuge pana acasa sa isi laptopul ca se plictiseste acolo .
Pleaca el, si incepe calvarul meu. De la 15 au inceput contractii tot mai dese si dureroase si lungi. La 16 ma suna , ii zic vino imediat ca nu mai pot, in 20 min a fost acolo. Deja nu mai puteam, erau la 7 min, apoi la 5 , la 3 , la 2 apoi iar la 6. Sotul , hai sa-i chemam sa vina dupa tine, eu nu , nu vrreau sa ma trimita inapoi si stau asa pana la 6 , cand deschide o infirmiera usa si ma vede acolo agatata , strangandu-l de picior pe sot si ma intreaba : ce faci mai suporti sau ii chem. la care eu zic cheama-i. Mai intarzie aia vreo 10 min , timp in care incep sa imi curga lacrimile de durere dar nu zic nimic, sotul disperat pe coridor se tot uita da unde sunt astia de ce nu mai vin. Il astept pe tipul cu scaunul sa vina , cand colo vine un nene si imi zice sa urc in pat ca ma duce cu patul. Ora 18. Plecam,( eu am grija papucilor de casa , ii strig sotului sa ii ia de acolo , sa nuu iii lase in salon , la care dragut brancardierul imi spune ca nu crede ca voi avea nevoie de ei , pai eu de ude sa stiu , credeam ca ma intorc pe picioare sau ma pun aia sa fac ture pe acolo ) ajung jos , tinerica draguta ( viitoare moasa ) , ma controleaza , dilatatie 4-5, zice ca raman acolo. Vine si moasa ( una draguta pe care o cunosteam ), ma vede cu lacrimi , ma intreaba ai dureri ? De ce nu ai venit mai devreme, ca doar suntem aici sa te ajutam. Na ma gandeam , da aia din tura de dinainte voia sa ma trimita acasa asa ca asteptam contractiile alea din 5 in 5. Ma intreaba daca vreau peridurala, haha , de cand astept intrebarea asta!!!!! DA !!!!Ma pregatesc, imi pun tot felul de perfuzii, cu antibiotic, ma leaga la o gramada de aparate,vine anestezistul , vine una sa ma tina de cap. Imi face ala 4 inntepaturi in coloana, pe toate le-am simtit cam aiurea, cam dureau, la un moment dat am simtit ca imi curge si sange, nu stiu ce naiba nu ii iesea, mi-am dat seama ca nu merge ceva bine, in final reuseste, eu toata speriata ca nu cumva sa ma fii intepat aiurea sa imi amorteasaca altceva.
La 19 simt efectul epiduralei , ma simt bine, nu mai simt dureri. Il chem astia pe sot sa stea cu mine, rad cand il vad imbracata cu halat verde si ceva pungi verzi in picioare. El se tot uita la aparate, era unul care monitoriza inima fatului si contractiile mele.Pe la 20,30 incep sa simt slab unele contractii. Ciudat. Si tot incep sa le simt pe alea care ajungeau la intensitate 32. Nu foarte tare , dar simteam. Ma controleaza astia, dilatatia aceasi, nu ma mai dilatez deloc din cauza periduralei. Imi baga parca oxitocina, ca sa ma dilatez. Si de la 21 incepe show-ul : simt tot mai tare contractiile, care acum ajungeau la 45 - 50. Si dor , si dor. Il strang pe sot de ii rup mana, el tot zice strange strange. Vin astea , se mira ca simt cu peridurala, mai imi baga o doza de anestezie peridurala, nimic , eu simt in continuare. Mai imi baga inca o doza imi ridica patul , stateam aproape in fund , ca cica sa imi coboare mai repede anestezia eu nimic. Simt tot. Si dor al naibii, mai mult e contractie dacat respiro. Pe la 22, 30 deja nu mai puteam . Nu am strigat , doar ma vaitam incet , in soapta aproape si imi curgeu lacrimile. Vin ma controleaza, si raman foarte surprinse, dilataie maxima, copilul foarte jos. Gata plecam sa nastem. Imi scot toate aparatele, pe mine iar ma apuca tremuriciul de emotii. Sotul e invitat sa vina in sala de nasteri, dar refuza zicand ca nu face fata.
Ma urca pe faimoasa masa, vad lumina puternica, imi zic cum sa ma tin cu mainile sa imping. Imi zic cand simt contractia sa imping. Eu ce sa mai simt , ca totul era o durere continua, nu mai imi dau seama cand vine contracti. Imi pune o moasa mana e burta si imi zice cand sa imping. Am impins de vreo 6 ori si gata a iesit !!!!! O aud plangand si mi-o pun pe piept. Eu plangeam incotinuu, si de durerer¡ si de fericire. Clara a plans doar putin, statea linistita pe pieptul meu si se uita in jur. A venit pe lume la 22,45. O asistenta il aduce pe sot inauntru, ne pupa pe amandoua si iese din nou afara. Si eu tot mai am dureri, vine si o doctorita, alta ma tot maseaza pe burta. Nu pot sa imi dau seama ce imi fac. In timpul asta sotul intra si iese de cateva ori in sala. Asta a mai durat cel putin jumate de ora daca nu mai mult. Dureri continue, simt in final ca ma cos, vine doctorita si imi spune ca placenta nu a iesit toata si au ramas 2 bucatele inauntru si au trebuit sa mi-o scoata manual. Imi zice ca urmatoarele ore sa raman pe spate si sa ma misc cat mai putin. Din pacate am avut dureri continue toata noaptea,am stat in perfuzii si calmante, la 4 am facut hemoragie , eram super slabita , nu mai puteam nici vorbii, nu aveam nici o putere.
Dimineata la 8 , am inceput sa ma simt mai bine, si sa uit prin ce am trecut. Nu a fost usor deloc , dar acum cand ma uit la printzesa mea, care e ca un ingeras si cuminte foc, nu imi pare rau de nimic. Doar ca urmatoarea nastere vreau cezareana, sigur.



Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_m2005/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Doamne ce m-am emotionat cand am citit povestea ta iubita.Mi-au dat lacrimile.Sa-ti traiasca printesa.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

ANA- sa va traiasca printzesa si sa fie sanatoasa.potzi merge pe cezariana ca sigur nu ai avea durerile astea iar la 4-5 ore max.dupa potzi merge linistita- o prietena au apucat-o contartzii la 5 min si pina a ajuns la spital murea de durere, in 20 min si avea programata cezariana, si asa a nascut, dar a zis ca ce a indurat duap cezariana, nu se compara cu cele 2 h de contratzii si nu am luat nici eu si nici ea calmante dupa.Pupici!

Denisa
Denisa 23+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Sa va traiasca papusica sa fie sanatoasa si sa va aduca multe bucurii

ali
www.dropshots.com/new.php?userid=167280" target="_blank">filmulete si poze Iarina1, www.dropshots.com/szaboali_2" target="_blank">2,www.dropshots.com/new.php?userid=237417&cdate=20070120&cimg=7" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=237417&cdate=20060317&ctime=162032" target="_blank">Am implimit un anisor!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=186e8133ba34a30320abcc&skin_id=0&large" target="_blank">INGERASUL NOSTRU montaj , Povestea nasterii Iarinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Multumesc, si voua la fel dragelor

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_m2005/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alin@ spune:

Ana, off, si tu ai nascut f greu! lasa ca a meritat, nu-i asa? Asa gandesc eu, ca a meritat Ayan fiecare clipa de durere. Bineinteles ca era bine sa nu avem asa dureri, dar se uita in timp, eu una am cam uitat din moment ce il vreau pe al doilea. Si eu zic ca si tine, cu cezariana!
Sa-ti traiasca Clarita, este un copil tare reusit! Sa va bucurati de ea si sa fiti sanatosi!

Alina, mami de Ayan(13.01.2006)

Poze cu noi

www.dropshots.com/mami_de_Ayan" target="_blank">Filmulete
www.onetruemedia.com/shared?p=2282f6c86fbfef9b727d82&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Iubitul nostru


"IT'S ALL ABOUT THE ATTITUDE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Felicitari Ana, pentru minunea mica.
Sa va bucurati de ea mereu.




Corina - mami de Paul - 04.06.2002 si6+

"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput