Cresterea prepelitelor

Cresterea prepelitelor | Autor: ana06

Link direct la acest mesaj

Exista cineva pe forum care se ocupa cu asa ceva?
As vrea sa demarez o astfel de activitate, ma gandesc la inceput pentru consumul familial(oua si carne) si poate in timp sa fac o afacere din asta.
Ma intereseaza orice fel de informatii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,


Eu am o ferma de prepelite. Ce anume te intereseaza?
Cu mare placere te ajut cu informatii.


O zi buna

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Liliana_28, ti-am raspuns pe PM.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Si eu am crescut prepelite,si poate iti pot fi de ajutor cumva.
Astept intrebari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Buna fetele , am si eu o rugaminte la voi,vreau sa stiu mai multe despre aceasta afacere.De fapt mai mult ma intereseaza:
-unde vindeti ouale/carnea?in oras sau la tara.unde este cererea mai mare.Intreb pentru ca stau la oras nu la tara.
-ati facut contracte cu diverse magazine,restaurante?nu am idee si d aceea intrebam.
-cate zile sunt proaspete"in garantie" ouale?
-vindeti si prepelite vii sau doar carnea?
-cu UE ce noi reguli s-au impus in aceasta afacere?Ce se impune prin lege pentru a primi autorizatiile etc
va pup si sorry pt intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

1-Eu stau la curte in Balotesti (Ilfov). Am la poarta un afis destul de mare cu "Vand oua de prepelita". Fiind drum foarte circulat.....vanzarea este foarte mare. Ce am surplus i le dau unei domne care le colecteaza de la diversi pentru a acoperi cererea de la magazinele cu care are dansa contracte.
2- Eu nu am contracte cu nici unmagazin pentru ca nu am nevoie. Desi adun cate 500-600 oua zilnic.....nu sunt de ajuns pentru magazine. De curiozitate am cautat in toate magazinele mari gen cash & carry si destul de rara am gasit oua e prepelita iar de carne nu iti mai spun (chiar nu am vazut niciodata in magazin dar pretul este).
3-La o temp de 5-6gC au termen 30 de zile dar mai bine duci oul la un laborator de analiza. In urma analizelor iti spune si termenul de valabilitate. Oricum pentru a comercializa produse alimentare trebuie buletin de analiza al produsului. Nu este mare scofala....adica nu este bataie de cap. Decat duci produsul,platesti o taxa nu mare(in jur de 300.000-500.000)dupa care intr-o saptamana primesti buletinul.
4-Eu personal vand mai multe pasari vii decat carne. Vand mai multe pasari vii pentru pe mine cam asta ma intereseaza. Tai prepelite numai in momentul in care nu am ce sa fac cu ele,adica.....mananca degeab. Matca este in felul urmator:3fete la 1baiat. Cand imi ies puii de la incubator ies in proportie de 50%fete si 50% baieti.CUm mie imi trebuiesc mai putini baieti decat fete.....cand ajung la maturitate baietii ii tai. Si carnea merge foarte bine.
5-Noi reguli de cand cu UE nu au aparut. Deocamdata se merge pe vechile reguli. Eu zic ca nu se merita sa iti faci firma si altele pentru inceput. Poti incepe cu un Certificat de producator (crescator)si un aviz de la medicul veterinar din zona. Daca au conditiile standard(adca crescute in baterii,gresie pe jos si foarte curat) medicul veterinar nu ar avea nimic de obiectat.

Pentru alte intrebari......cu mare drag.


O zi buna

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Multumesc tare mult ptr raspunsuri.Ma gandeam sa cumpar deocamdata prepelite pt consumul familiei.Am un baietel predispus la astm si am inteles ca e buna o cura de oua de prepelite.Care sunt mai bune cele japoneze sau cele frantuzesti?La afacere ma voi mai gandi pt ca stau in constanta si nu stiu pe nimeni care ar vrea sa cumpere si la noi nu este "vad" ca sa fie circulatie mare iar vecinii cam invidiosi,nu cumpara unul de la altul,prefera magazinul,buticul de la colt.
Ai idee ce fel de furaj trebuie sa cumpar si de unde?vitamine etc?
Cat mananca o prepelita la o masa si cate mese/zi?
Cate oua face o prepelita?
Si care sunt conditiile de crestere a prepelitelor?unde trebuie sa stea,cat de cald trebuie sa fie,lumina tot timpul?
Multi pupici si multumesc ca ma ajuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

de unde pot lua Certificat de producator (crescator)?
daca vreau sa vand oua/carne/prepelite vii ma duc cu o prepelita/1 ou la laborator pt analize si platesc acea taxa si mi se da buletinul de analiza cu care pot vinde si sunt in legalitate?
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Noi cumparam furaj pentru fazani. Asta este cel mai bogat in ce le trebuie outoarelor. La furaj ii zice F200 pentru pasai mature si F100 pentru pui (pana in 6 saptamani). Noi luam acest furaj de undeva din Tunari. Nu stiu daca in spre constanta exista vre-un producator de astfel de furaj.
o prepelita mananca in jur de 12-20 gr/zi. Noi le dam de doua ori pe zi mancare.
Din 100 de pasari (de exemplu) oua in jur de 90.
Noi am amenajat o camera pentru ele pe care am izolat-o in exterior si interior si am pus gresie pe jos. Caldura nu trebuie sa le dai pentru ca ele produc caldura multa. La noi a fost nevoie de doua ventilatoare care sa scoata caldura care o produceau chiar si pe timp de iarna. Temperatura optima este undeva la 23-25 g Celsius.temperatura minima pe care o suporta ele este 16 g C iar maxima 32 g C. In camera cu pricina am montat 4 becuri pe care le aprind dimineata la 7 si o sting la ora 21-22.
Certificatul il poti lua de la primaria unde apartii cu casa sau cu spatiul une cresti prepelitele.
Pentru a vinde produsele la magazine iti trebuie musai sa faci firma. Iar tu ca persoana juridica nu ai voie sa scoti pe piata produse alimentare fara analiza produsului. Cand faci contract cu magazinul iti va cere certificat de calitate al produsului. Aceste certificat il faci tu (este model tip) pe baza analizelor facute la laborator.
Pentru prepelitele vii nu ai ce analiza sa le faci. este de ajuns decat avizul sanitar al medicului veterinar din zona.

Mai astept si alte intrebari........





Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

multumesc tare mult liliana,uite ca mai sunt si oameni binevoitori sa dea sfaturi fara sa le fie frica sa nu le fure cineva afacerea.
noi ne-am gandit:vom cumpara pt noi in casa,sa avem oua de prepelita,pt copil.voi cauta prin apropiere furaje,prepelite,,,, vom vedea.o sa iti mai pun intrebari in momentu in care le voi cumpara.
apropo ce sfaturi imi dai:cand voi cumpara ce varsta este ideal sa aibe prepelitele si9 in ce perioada sa le cumpar?daca cumpar si oua trebuie sa le pun la clocitoare?ce fel de oua sunt bune pt pus la clocitoare?merg toate?
inca o data mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Varsta ideala a prepelitelor este cea de 6 saptamani. Atunci incep ele sa oua. In ceea ce priveste perioada...........indiferent cand....
Ouala de incubat costa in jue de 5.000 bucata iar cel care ti le da trebuie sa stie sa le aleaga dupa forma si marime si trebuie sa provina neaparat de la matca. Si eu si multi alti crescatori au matca formata dar au si pasari decat pentru ouat. Adica....cele decat pentru ouat nu sunt bune la incubat. Cele de la matca sunt bune.Decat pentru ouat inseamna ...un baiat la 10 fete iar la matca este un baiat la 3 fete.

Eu stau foarte linistita in ceea ce priveste afacerea asta
1) Sunt ata de putini crescatori de prepelite........
2) Cererea este atat de mare.......este loc pentru toata lumea.

Cunosc niste tineri care s-au apucat si ei de prepelite. Au nevoi ca de aer de pasari pentru a putea onora comenzile la magazine. Nu au de unde sa cumpere pasari.......sunt in criza......au contracte mari si multe cu hipermarkturi.......nu fac fata.......asa ca.....este foarte profitabila afacerea (zic eu).

Sa ai o zi bunuta

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput