Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) 3

Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) 3 | Autor: danielac

Link direct la acest mesaj

Vechile topice le gasiti aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=81792 (1)
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89095 (2)

Subiectul de fatza se vrea sa fie un ajutor pentru copii cu posibilitati materiale mici, sau deloc. Incercam sa strangem cele strict necesare pentru un bebelus, copil la nevoie: scutece, haine, biberoane, lapte praf, carucior, incaltaminte.
Cei care au cate ceva de dat sunt rugati sa isi manisfete dorinta de ajutorare aici cu o lista sumara de produse si varsta pentru care sunt bune daca se poate va rog, ca sa stim la cine apelam in caz de nevoie.
Procedura de lucru v-a fi simpla: in momentul in care gasim un copil, care are nevoie, si aflam detalii despre cazul respectiv, pe care le vom face publice vom strange necesarul de lucruri si le facem colet via Posta Romana catre ei.
Freia si Alexa

Cei care ofera: (va rog sa spuneti, de acum incolo, ce se modifica in lista!)
Freia
Cadina
Georgeta R
Liana30
Noe - scaun de masina 0-9 kg, cadita bebe, hainute fetita pana la 1 an
Ruxij
angelapriboi
cgaby
Katty
asi
sofia misicu
NinaB
iuliana
Pegasis - saltea patut
Buli
rrox3
Ioana75
MariPaun
Magghyc
floricavisan
gicutza
luna1
biluta28
mariana tache
ionica
gio
nma
Mercedes
Lucia
danielac
latrishia
LauraNicole - bluzite pentru 2 ani
ECMI
apisica
calatoare
Sorina-Alexa - geaca de iarna, lucruri pentru 4,5 ani
Aldebaran
andira
gabrielle74
Elena balcan
Marielon
Aurelia 1278
Kehleyr - sutien de alaptat, tampoane san, 1 cutie Milumil 1
adinell
Oanacn
ISOLDA
Dana d
Cloreta - premergator si marsupiu
Anangel_lexi - marsupiu
KIK
Trinity
mamy_taty
tomecica
emee
Jasmine - monitor
pisicuta si matei - incaltari nr.35 si haina (?)
ralcat
alexandrueduard - hainute, incaltari, jucarii pentru 8 luni - 2 ani
b irina c
carolinah - jucarii
nefertari - hainute fete 2 luni-1an; haine, ghete baiat 5-6 ani
gripo
roxana1974
bbralukutza
madau - jucarii, bluzite pentru bebe
sakura
cri19
alinah - hainute bebe
BOCANILA
adlemi - hainute 2 luni-2 ani, incaltari, jucarii
lulu75
buburuzica 2005
mayarna
ruxandra sb
rrox - patut de lemn, carucior si cadita de baie
simogeo - haine, jucarii, cosmetice, cadita 3 luni
putzuruca
BiuMil - Carut
bogdanai - saltea de iarba pentru patut
mariarusu
cristina miruna - hainute fetita 0-9 luni
vl-ad - hainute baietel 1 an
carminabulina - marsupiu, port bebe, paturica plic
Sheannamp - doua cutii de lapte NOVOLAC ANTIREGURGITARE numarul 1
Klaus29 - hainute pentru 2 ani
dana.salo - hainute pentru 1 an si ghetute nr.21
dia codat - hainute si ghetute pentru 2 ani
dianocica - hainutze pentru nou nascut, cosmetice
LYLY809 - hainute bebe 5-6 luni
lucia3 - hainute bebe
dariana
LiliaToma - un premergator, un carucior functionabil,un marsupiu.
denis
alessia80 - hainute bebe, lapte, marsupiu,...
adinell
bubi
elyanne - marsupiu
ammuntean - hainute bebe pana la 12 luni

Cei care au nevoie de ajutor:

1 Bebe 5 luni in Bucuresti - GABRIELLE4*
2 Bebe 5 luni in Giurgiu - GABRIELLE4 *
3 Bebe 5 luni - BUBURUZICA2005 *
4 Bebe Andreea (mama Rodica) - GABRIELLE4*
5 Antonia 9 luni (7sept2006) - NATY-BLONDY *****
6 Adrian-Alexandru 3-4 luni - LAURANICOLE *
7 Georgiana si Rebeca(gemene) 8 luni - LAURANICOLE
8 Fetita 5-6 luni - EMEE *
9 Gemene 6 luni - TZUNA
10 Stefan (nascut aprilie 2006) - BOCANILA **** (Are nevoie de lapte praf Vitalact sau Bebelac)
11 Baietel 8 luni - TRINITY
12 Maria 2 ani - LAURANICOLE *
13 Dorin (nascut 25 dec.2004) + varul sau (nascut sept.2005) - BILUTZA28 *
14 George (nascut aug.2003) - LAURANICOLE
15 Alexandra (nascuta 2002) - LAURANICOLE *
16 Marian (nascut 2002) - LAURANICOLE
17 Fetita 4 ani - CRSTNGIURCA
18 Bebe - NICOPUSCASU
19 Basi - baietel - NADINA *
20 Triplete - 26 oct.2006 (mama Iulia), Prahova (lapte praf; pampersi) - CRI19 ***
21 Victor 5 ani - Mirella
22 Ana Maria (5luni) - Dolcebaby
23 Cristina Mihaela (5 mai 2007) - Ralcat *

Rugamintea mea este sa incercam sa punem la subiect macar prenumele celor pe care vrem sa ii ajutam si varsta aproximativa, iar in caz de nevoie sa cunoastem toate datele acestora, daca cineva are suspiciuni! multumesc de intelegere!

________________________

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Daniela -- in lista celor care au nevoie de ajutor la numele meu sterge pe Edi iar la Dorin pune 2ani juma-3ani + varul sau ?(geamanul care mai e in viata)1 an si jumate - 2 ani
Poti sa-l scoti si pe pustiul de la Pitesti caci se pare ca se vor descurca singuri de acum in colo; daca v-a mai fi nevoie de ceva mai anunt dar momentan nu mai e cazul.


Naty- nu te-am uitat sapt. asta sper sa reusesc sa trimit ce am promis.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani si 4 luni - Edi 2 ani jumate

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by biluta28

Daniela -- in lista celor care au nevoie de ajutor la numele meu sterge pe Edi iar la Dorin pune 2ani juma-3ani + varul sau ?(geamanul care mai e in viata)1 an si jumate - 2 ani
Poti sa-l scoti si pe pustiul de la Pitesti caci se pare ca se vor descurca singuri de acum in colo; daca v-a mai fi nevoie de ceva mai anunt dar momentan nu mai e cazul.


Naty- nu te-am uitat sapt. asta sper sa reusesc sa trimit ce am promis.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani si 4 luni - Edi 2 ani jumate

http://community.webshots.com/user/biluta28





Mihaela, s-a facut! ai putea sa spui anul nasterii copiilor sa il trecem in lista?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

quote:
Originally posted by danielac



Mihaela, s-a facut! ai putea sa spui anul nasterii copiilor sa il trecem in lista?






Dorin daca nu ma insel 25 dec. 2004 iar varul in 2005 septembrie

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani si 4 luni - Edi 2 ani jumate

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Buna fetelor...


Mii de scuze....Nu am mai intrat de ceva timp pe forum...Dar oricum am citit din urma si am vazut ca biluta28 m-a intrebat daca mai e valabila oferta cu pampers nr.2!!!Sigur ca este...Daca cumva e nevoie de ei urgent va rog sa ma contactati pe mail pt ca il verific mai des...Scuze de raspunsul intarziat...Dar oricum e valabil...Astept Mesaj de la voi...


Acesta este anuntul emeei dar eu nu stiu adresa ei de email deci cum pot sa o contactez pentru pempersi??

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani si 4 luni - Edi 2 ani jumate

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

buna! am si eu niste hainutze pt bb nou nascut,nu f multe, merg si la fetitza si la baietel, sunt colorate, dar sunt grosute majoritatea. si cateva cosmetice. daca stiti pe cineva care are nevoie dati pm.mai aveam ceva dar am uitat..cand imi amintesc va spun..

_
diana (03.12.06) david 1 2 3 4 www.youtube.com/watch?v=qEEYWGhUS7Y" target="_blank"> f1 www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Biluta ii trimit eu lui Emee un mail sa ii spun!!!


Dianocica bine ai venit pe acest forum/subiect!!!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

primit pm de la gabrielle. sa mi spui cum facem. eu pregatesc un pachetel cand m o lasa gaza si tu sa mi zici cum si cand. am zis sa ma anuntati pe pm ca e mai sigur ca vad si zic sa vb aici ca sa fie totul 'pe fatza'. daca zici ca naste acum poate recuperez in timp util si hainutzele de 3luni plus...ca noi avem3 luni si corp de 6+...

_
diana (03.12.06) david 1 2 3 4 www.youtube.com/watch?v=qEEYWGhUS7Y" target="_blank"> f1 fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianc spune:



As dori sa va prezint situatia disperata a unei familii din Bucuresti de 7 suflete.

Pe mama celor 5 copii, Alexandra, am cunoscut-o la Biserica Sf. Andrei din Bucuresti, de pe Aleea Parva 1 B din sector 6.

De Craciun au dat-o afara in strada, dintr-o casa pasa-mi-te nationalizata, cu tot ce avea. A dormit prin gara pana prin februarie, cu totii copii, in frig si frica. In februarie a capatat o camera intr-un camin de nefamilisti pe Bd Iuliu Maniu la liceul Grupul Scolar Auto. Cand s-a mutat in februarie nu avea nimic- lumina, gaz ori incalzire. Nici acum nu sta mai bine. Lucurile nu s-au schimbat decat putin. Are lumina.

Fata ei mai mare, Madalina, la 15 ani, scrie poezii induiosetoare. Plange nefericirea pe care o traieste dar si iubirea ei de Dumnezeu. O agenda, la sfarsit cu cateva zeci de file pline de poezii, mi-a trecut prin mana. M-a uimit claritatea si pasiunea cu care scrie. Am sa o ajut sa le publice pe panza netului.

Duminica Alexandra primeste pomana ceva hrana si cativa banuti. Cu cinci copilasi dupa ea, abia imbracati si uneori bolnavi, Alexandra vine la biserica, imbracata sumar, caci hainele mai bune merg la copii…. sa aiba grija la pridvor de lumanarile aprinse de catre oameni…



Povestea ei este mult mai dura decat pot spune eu.



Are nevoie de tot ajutorul, in orice forma ar fi el. Pe acesti oameni ii poate costa sanatatea si staruinta in ciclul neiertator al saraciei. Mama nu mai are putere s-o duca asa mult, pentru ca depresia este aproape si sufleteste, cine oare ar rezista lipsurilor si grijilor fara nici o perspectiva de imbunatatire? Copiii nu au carti de identitate. Copiii au nevoie de hrana, haine si de acces la carti, caiete si rechizite. Nu m-ar mira sa aflu peste ani ca abia au facut cateva clase, pentru ca n-au mai avut cu ce sa mearga la scoala. Mama are nevoie sa lucreze: ca personal TESA, menajera, ingrijitoare la copii sau orice altceva.

Iata si situatia lor, in cuvintele mamei. Faceti pentru ei ce ati dori sa faca cineva pentru dvs. daca ati fi flamanzi, dezbracati si cu o sumbra perspectiva de viata.



“Familia mea are 7 suflete. Copiii: Alexandru Daniel, 11 ani, nascut din prima casatorie (sunt in divort, care nu-I finalizat, astept pronuntarea), Madalina Elena, 15 ani, Ana Maria Catalina 10 ani, Cristina Andreea, 7 ani si Gabriel Marius 4 ani.

Acestia ultimi 4 sunt nascuti din concubinaj, nu au certificat de nastere ci doar constatatoare.

Acum eu: Dolete Alexandra, 39 ani iar el: Stanciu Gabriel, 39 ani, tatal celor 4 copii.

Cu totii locuim intr-o camera de camin pe bd-ul Iuliu Maniu. Eu nu lucrez, muncesc la biserica pe care o stii, iar el la o firma de imobiliare si nu face doi bani, fiindca am constatat ca treburile astea nu merg si nu-s de viitor. Despre venituri. Nu ma intreba, sunt slabe, atat cat sa existi, sau sa pluesti. Asta e adevarul. Bani imi trebuiesc pentru aproape orice: chirie, intretinere, alimente, de haine nu mai zic. Manuale, rechizite, medicamente caci nu avem medic de familie, avocatii sunt costisitori, nu mai fac fata. Ce sa-ti mai spun? Ca sper! Ca astept? Ce?! Pana cand? Am nevoie de multe si mi-e teama ca am sa cedez: fizic, psihic, mi-e teama de orice si poate oricine. Nu mai am curaj si nici forta.

Poate o miniune sa mai salveze ceva din mine si din situatia mea. Poate miracolul sa fii tu, caci am incredere in tine. Esti singura care ai insistat asupra mea sincer! Iti multumesc si ma rog!”



Alta scrisoare:



“O serie intreaga de neplaceri si neajunsuri m-au asteptat si ma asteapta. Multi nu ma inteleg si nici nu cred ca a fost sau ca este cu putinta. Insa asa a fost sa-mi fie.

Nu eu am ales si nici altora nu le doresc sa treaca prin ce-am trecut si trec eu. Fie ca am avut prea mult ghinion, fie ca am gresit, fie ca nu m-am rugat indeajuns. Alternative poate au fost, insa nu si banii care acum ne respira pana si aerul. Moneda batuta-n cui este viata! Am putut sa rezist datorita copiilor, si nu mi-a fost deloc usor. Nu ca acum mi-ar fi mai teama, insa se pare ca sunt mai stramtorata ca oricand. Poate ma-ntrebi de ce?! Ei uite, din cauza unui divort fara capatai si niciun rezultat. Acum nu mai am bani nici pentru a le oferi copiilor mei o identitate, caci nu au certificate de nastere, nu sunt recunoscuti, nu au identitate, nu au alocatii, drepturi, medic de familie si cate si mai cate. In afara de faptul ca m-am chinuit sa—I am, sa le ofer cat de cat, m-am zbatuti sa-I tin prin scoala. Nu cred ca as putea avea timp sa povestesc macar cate putin din tot ce ma framanta, insa in mare m-am referit la ce ma doare cel mai mult. Ma macina, imi absoarbe din viata, imi da dureri cumplite. Si totusi, fiecare traim cum putem, altii inteleg, unii condamna, eu insa incerc din rasputeri sa termin ce-am inceput.”







Pentru un ajutor, ma puteti contacta pe mine oricand doriti: 0729.029.484. Sau la biserica Sf Andrei din Aleea Parva: 777 68 14




--
Monica Gheorghiu, MBA
positive.energy@gmail.com
Cell: +40 729 029 484
Yahoo ID: cer_cu_soare

Education is freedom. Blog in, act today!
http://blog.supradotati.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emee spune:

Buna fetelor...



Scuze...Nu am fost acasa...Abia acum am vazut mailul Danielei....Biluta28 daca e nevoie de pampersi mai repede de 3-4 poate chiar 5 zile anunta-ma!!!!Chiar azi am fost in Carrefour sa cumpar si am avut ceva prob cu cardul...Dar nu-i prob ca rezolvam...Luam cu cash...Oricum eu o sa incerc sa-ti trimit un PM daca pot sa-ti las mailul meu...Sau astept de la tine un mes pe forum...Eu maine nu o sa fiu acasa decat dupa 10 seara dar joi sunt libera asa ca...Mai vb...



Va pup fetelor...Tineti-o tot asa!!!! Pt voi de 1 si 8 Martie


Emee si BB Ilink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Daniela, eu inca mai am salteluta de copii. Nu stiu ce dimensiune are, dar cred ca se potriveste la orice patut. E umpluta cu iarba de mare si e in stare foarte buna.

Si hainute am pt virsta de 5-6 ani si incaltaminte marimea 28-29-30.

De asemenea, am de dat un Babyhaler de la GlaxoSmithKline pt copilasi de 1-3 ani.

Stiu ca nu-si prea are locul aici, dar am niste casete video (VHS) cu desene animate (Walt Disney) si cum noi nu mai avem la ce sa le vedem, le dau. Nu mai stiu cit de bune calitativ sint, ca noi nu ne-am uitat la ele de vreo 6 ani. Pot sa scriu si titlurile daca e cineva interesat.

Mergi la inceput