Ce mai gatesc japonicile.(5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Riara,m-ar interesa si pe mine reteta de quatro stagioni.Te rog sa o scrii cand ai tu timp.Merci.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timi_melinda spune:

Nu am mai avut timp sa intru sa va dau reteta de ciulama , sper ca nu v-ati suparat ...
dar o sa o scriu acum , este foarte simplu si gata in 20 min.
Eu folosesc carne de porc cea taiata in patratele ( ce se foloseste si la care rice ) dar se poate pune orice fel de carne , de la copanele de pui pana la carne de vita , muschi sau orice fel de carnita .
Calesc o ceapa dar nu de tot cam la jumatate cand este calita pui carnea si ciupercile ( daca folositi ciuperci din conserva , daca nu ciupercile se vor da intr-un clocot inainte )
Le las cam 3 min pana incepe sa se schimbe culoarea carnii , dupa care adaug vegeta sau cub knorr sau orice altceva aveti , daca nu aveti e bun si doar cu sare si piper .
Dupa ce am pus vegeta , adaug o cana de apa , cand scade mai pun o cana si tot asa pana se fierbe carnea , si e buna de mancat .
Ultima oara cand a scazut si a mai ramas cam de un deget , fac un sos separat de smantana ( daca e prea tare o inmoi cu lapte ) si pun o lingura de faina , amestec pana nu are cocoloase si adaug la sosul care a ramas dupa ce a scazut apa .
Se mai poate folosi in loc de smantana si frisca aceea lichida din cutiutele mici , amestecat tot cu faina .
Dupa ce am adaugat compozitia de smantana imediat opresc si focul , amestecand in continuu ca sa nu se intareasca prea tare.
..... si pofta mare , poate aici suna cam lunga reteta dar este super simpla asa ca pregatiti-o si spuneti-mi cum a iesit .
P.S. chiar si sotul care nu mananca mancare romaneasca a mancat si s-a lins pe degete .
Pupici si bafta .

[URL=http://good-times.webshots.com/album/557356798IdXxoI][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

ohayou japonici..
dolphin multumim de reteta o sa facem si noi ..melinda ciulamawa ta pare fi buna rau....cand o vom face te invit sa o papam impreuna
azi ce faceti?
eu am yasumi la bucatarie cel putin la pranz..hihi...relax
pe diseara tre sa ma gandesc la ceva
la voi cum e cu gatitul?eu sincer va zic ca sunt foarte stresata
si pana imi vine ceva in minte sa fac...ioiiii tebuie sa ma gandesc cateva ore..
al nostru papa nu prea papa oricesi cand gatesc tre sa gatesc si vreo 3-4feluri cate putin din fiecaresi nu trebuie sa fac aceiasi mancare in saptamana respectiva..ca nu mananca
oare numai al meu este asa mamos??
mi-am facut sii calendar cu ce voi gati in zilele respective insa nu merge nici asa..ca eu zic ca voi face aia si cand il intreb daca vrea sa pape ..zice ca ar vrea altceva...offf
si la voi se intampla la fel?
va pop dulce si spor la treburi


POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocris spune:

Timi-Melinda, multumesc pentru reteta de ciulama. Eu nu am idee ce smantana sa folosesc. Tu ce smantana folosesti?
Bravo tie, Irina, cu calendarul.
Am o prietena japoneza care mi-a spus ca ea cumpara o data pe saptamana o gramada de legume, carne...
dupa care se gandeste ce va face de mancare in fiecare zi din saptamana care urmeaza. Zarzavaturile care pot fi congeleate le taie si le pune in congelator (de exemplu varza, ceapa, brocoli, cartofi, satoimo, gobo) plus carnea de pui pregatita deja cu toate ingredientele pentru karaaghe.
Eu nu am ajuns la o asemenea performanta, dar din ce mi-a spus ea, am taiat si congelat in pungulite separate, pentru fiecare fel de mancare, renkon si gobo, care oricum se uscau sau se stricau cand nu apucam sa le prepar repede. Dupa ce le-am dezgheat, le-am lasat putin in apa si apoi am facut de mancare. Sa stii ca este chiar bine pentru ca nu trebuie sa mai piezi timpul cu taiatul.
De asemenea am mai incercat cu rosiile pentru supa de rosii si minestrone. Am pus rosiile inainte in cogelator, cand se dezgheata, se decojesc singure si nu mai trebuie taiate.
Sotul tau e norocos, pentru ca il intrebi ce vrea sa manance, eu nu il intreb nimic pe al meu, asa ca trebuie sa manance ce am pregatit. Si eu pregatesc de obicei supa, felul doi, inca ceva mai mic (de exemplu kimpira gobo...) si salata. Sotul meu nu mananca la pranz acasa, ii fac obentou.
Poate mai vin si alte fete cu idei pentru prepararea rapida a mancarii.
Spor la treaba!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timi_melinda spune:

Ocris , smantana care o folosesc eu este intr-o cutie verde si scrie in engleza pe ea Sawer Cream ( nu stiu exact cum se scrie smantana in engleza ), cutiuta rotunda cu capac din plastic , si o gasesc la raionul de lactate .
Este foarte groasa ( aproape ca untul ) de aceea am zis ca o inmoi cu lapte pana se face moale ca smantana noastra .
Sotul meu nu mananca smantana asa ca pt el folosesc frisca lichida , iese super buna si cu ea , asa ca daca nu ai smantanica pune frisca.

[URL=http://good-times.webshots.com/album/557356798IdXxoI][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timi_melinda spune:

Aaa , am uitat .... initial intrasem sa va dau o reteta super simpla care mi-a zis-o sotul meu ieri si a iesit super buna , eu nu stiam de ea , s-a nimerit sa am ficatei de pasare acasa si sa va zic ce a iesit .
Nira-lever:
-se taie nira chiar si partea verde cam de 2 sau 3 cm si se caleste putin
-se adauga ficateii de pasare taiate ca si cubulete tot de vreo 3 cm
- cand ficateii au prins culoare , se adauga moyashi
- se calesc toate impreuna pana ficateii se inmoaie si doar dupa aceea se pune sare si piper dupa gust
P.S. Stiati ca daca pui sarea de la inceput , ficateii se vor intarii , secret invatat de la bunica mea , ficateii se condimenteaza doar la sfarsit .


[URL=http://good-times.webshots.com/album/557356798IdXxoI][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tokyotokyo spune:

Ce mai faceti? Cred ca voi incerca sa gatesc prajitura cu branza Fetelor locuieste cineva in Tokyo sau aproape de Tokyo? Doua dintre prietenele mele .una a divortat ptr ca sotul ei a inselat o cu o rusoaica iar alta Karla nu a fost fericita aici .As dori sa mi fac prietene romance ,am si prietene japoneze dar e mai dificil sa ai o relatie cu ele desi am 3 prietene.Ma puteti ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibos spune:

Buna gospodinelor,
Hanako al tau barbat seamana leit cu al meu la obiceiurile culinare. Nu mananca in fiecare zi saptamana acelasi lucru nu mananca ce ramane a doua zi. La fel trebuie sa gatesc mai multe chestii ca altfel se supara...Si eu ma gandesc in fiecare zi la ceva nou si el nimono nu mananca sau pui si uite asa la pranz si seara stres..
ASPARAGUS INVELIT IN CARNE
Va dau o reteta rapida si buna zic eu...
Asparagus subtire mic nu din acela lung...Se fierbe asparagus 2-3 min si se raceste si scurge de apa..Se iau cateva feliute de carne de porc feliata subtire de preferat carne care arata ca baconul feliat si cate 2 fire de asparagus se invelesc ruleaza in carne...
dupa ce ai rulat tot asparagus il pui la prajit in foarte putin ulei si presari cu sare si piper...il intorci pe o parte si pe alta pana se rumeneste putin carnea si asta-i tot. In 10 min e gata si fara prea multa mizerie..
Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

bibos inseamna ca intelegi cam prin ce trec eu ..acesta este singurul meu stres zilnic ..dar lui nu ma arat
bine ca nu sunt singura
tokyotokyo ..noi ce suntem????lasa ca sunt aici destule fete cu care te poti apropia
dar tre sa faci un pas doar ...hiihi eu am multe ...iti fac eu shokai
cu ele....ti-o dau pe timi ca e o fata super
tokyotokyo bafta
azi ce gatitiiiiii???


POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

japonici voi stiti ce zi este astazi????
banuesc ca multa lume a uitat
1 martieva doresc o primavara frumoasa si o floricica de la mine pt toate feteleam pus mai multe de una..dar sunt din suflet
o zi buna

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput