Ce mai gatesc japonicile.(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocris spune:

Mie mi-e tare pofta sa mananc cuiulama, dar nu stiu cum se face.
Timi-Melinda poti sa ne dai si noua reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna dimineata....ce fac bucataresele noastre?va-ti trezit?
timi vreu si eu reteta de ciulama
vad ca pe la bucatarie nu vrea sa vina nimeni ...bineinteles inafara de fetele care deja au postat..ocris,dolphin,timi
dar totusi sper sa mai vina si alte fete
cine vine sa savuram cafeaua impreuna?

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna dimineata
Eu sant prezent in schimb ca nu-mi place cafeaua HANAKO sa bei si portia measi ca am putin timp am sa scriu o reteta inca nepreparata, cine o va face prima sa ne spuna daca e buna
MOCHI PAN
faina 150g,1ou,parmezan cheese, lapte 150 ml,si putina sare.
MDP
Se pune intr-un castron faina cu parmezan chesse apoi oul, laptele si sarea se amesteca toate ingredientele bine bine si se lasa la dospit 30min.Dupa 30 min se ia din compozitie si se fac mingiute marimea unui ou apoi se pun in tava si se coc la 180C 28 min.
Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

dolphin tu mereu prezenta...o sa incerc si eu reteta ca pare interesanta....multumim..si cand mai ai vreme de noi mai dane retete ca stiu ca tu le ai..cu gatitul
va pup si pe Leon..abea astept sa il vedem

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Si ca mi-am adus aminte sa ma laud cu chesse cake-ul meu preparat ieri.
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2291862540052479592gxBVju

cine doreste reteta sa-mi zica ca o voi scrie.
Va pupic si spor la bucatarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

waw dolphin ce bine aratatu mereu harnicuta si cu multe bunatativreu reteta si eu...dar cand ai tu vreme
multumim multfug sa fac si eu ceva dulce ca am pofte
asi papa niste coltunasi cu branza sarata8pofta9 dar nam branza sarata acumcu ce asi putea sa o umplu?cred ca si cu gem se mai face dar nu am facut niciodata ...si ma tem sa nu dau gres..
hai spor la treburi la toate bucataresile si o zi cat mai frumoasa

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

scuzati pt ca iar am disparut in ceata dar mi s-a stricat laptopul si intru cind si cind...In legatura cu intrebarea despre supa de tofu exact despre asta era vb,pt cine ma intrebase...eu rad putin shoga si zeama o pun in compozitie(sa nu pui mai mult ca sa iasa mai bun ca nu iese,si eu am pus o data pt ca storsesem prea mult si era pacat sa arunc si a iestit cu gust amar...cu miros ca de mucegai (zic din ce-am patit eu)...
eu am retete peste retete pt ca nu stiu sa fac mincare romaneasca si m-am profilat pe japoneza...daca doriti eu va scriu cind mai am timp...va pup si am sa incerc si eu supa cu copane de pui,prea suna oishii soo

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna japonici
Riara ...daca ai timp mai vino cu retete si la noi...onegaishimasu
yoroshiku
ce faceti azi fetele?..yo...azi la pranz am facut o fripturica de a noastra romaneascaasaca samuras sare din schema..ca el nu papa
o zi buna si va pop dulcespor la treburi

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Am venit cu reteta de chesse cake
Blatul l-am cumparat, am sa scriu cum se pregateste crema.
branza crema 200g,iaurt sarat 150ml,3 ling zeama lamaie,1 ou, 70g zahar,100ml lapte,60 ml apa,gelatina(konna zerachin) 10 gr,si 100ml frisca lichid.
MDP
1)crema de branza se pune intr-un castron ceva mai mare si se bate cu telul se pune iaurtul,lamaia, galbenusul de ou ( albusul se pune separat in alt castronel)se introduce jumatate din cantitatea de zahar 35g se amesteca continuu apoi laptele putin cate putin.Dupa ce sa terminat laptele se acopera castronul cu foita de bucatarie si se da la cuptor 1 min.
2)gelatina se amesteca cu apa si la cuptor 1 min.
3)albusul se bate bine,bine cu jumateatea cealalta de zahar.peste albus se pune frisca lichid si se tmesteca, se toarna peste compozitia nr1 si 2( gelatina ) si se da la frigider.Se serveste a doua zi.

Daca nu intelegeti undeva sa ma intrebati.
amca sa trezit Leon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

salut...ieri am spus ca fac supa cu copanele dar nu o notasem si n-am avut timp sa mai deschid iar cal,o fac zilele acestea...o sa intru saptamina viitoare si o sa va scriu retete pt ca saptamina aceasta este Rion in pauza la gradinita,a luat teashikuchiby,o boala aiurea,si trebuie sa-l tin acasa pina luni...Eu azi fac quatro stagioni,am facut si luna trecuta si le-au placut mult de tot japonezilor mei...Stiti sa o faceti sau sa va scriu reteta?Gustul vi-l garantez

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

Mergi la inceput