SI ASTA A FOST TOATA NASTEREA?

SI ASTA A FOST TOATA NASTEREA? | Autor: rosudaria

Link direct la acest mesaj

M-am casatorit pe 17aprilie2004 si de atunci n-am hotarat ca ne dorim unbb imediat.dupa 4luni de facut teste degebaa venit luna a cincea cand am renuntat la ele,am zis cand o fi sa fie va fi.cand fetita avea deja6saptamani m-am hotarat sa fac un test si surprizaaaaa au oarut doua liniute roz,mi-am zis sa fie cu norc.Dar nu m-a convins un singur test ma gandeam ca daca e gresit si am mai luat vreo3 si a iesit la fel,atunci am fost sigura.vine

Tata voia baiat iar mama fetita am zis apoi ce va fi nu conteaza va urma al doilea sanatos sa fie
Cand au venit sarbatorile aveam deja3-4 luni,si cand mi se faceau poze ma prindeau in asa pozitii de parca ma scurgeam atunci de pe scaun.
am facut ecografii si eram curioasa :
-ce e fata sau baiat?
-dupa cum vad eu cred ca e baiat!(tata e tare mandru)

pe la 6 luni am mai facutun ecograf si surprizaaaa e
Au venit si sarbatorile de pastiam fost plecati la tara,apoi am venit in Iasi si am hotarat ca in noaptea de inviere sa mergem sus la Cetatuia,unde bineinteles am urcat pe jos si cobarat la fel.
Aveam atunci7luni,a doua zi ma plictiseam,sotul lucra asa ca am hotarat sa cumpar si eu ceva hainute pentru fetita,zis si facut
In ziua urmatoare am fost la un control,simteam ca ceva nu e in ordine.ajunsa la medic s-a uitat la mine si mi-a zis ramai in spitalaveam deja dilatatie de2,precizz ca am fost internata chiar langa sala de nasteri
Dupa 1 saptamana deja ma saturasem,asa ca atunci cand a venit vizita am rugat-o pe d-na doctor sa ma lase sa plec acasa si in caz de ceva sa revin imediat ca nu stau departe,nici nu a vrut sa auda, asa ca a urmat o zi de bocete
A venit seara si ora22 cand am simtit ceva ud sub mine,mi se fisurasera membranele,si iarasi bocete de frica dar si de bucurie ca nu m-a lasat sa plec acasa,aveam7luni jumatate,la ecograf iesea un puisor sub 2kg asa ca am hotarat sa stau la pat pt a mai creste macar un pic
dupa cate auzisem in sala de nasteri imi era groaza de ceea ce avea sa urmeze asa ca am vrut cezariana.d-na dr a spus:
-Da,dar sa mai asteptam
Dupa 12 zile de asteptarepe 29 mai2005 pe la ora22 mi se parea ca ma doare putin burta,sunt stricata la burta m-am gandit eu ,sa merg pana la baie.vazandu-ma asistenta m-a intrebat:
-Ce e de te plimbi la ora asta pe hol?
-Nimic ,doar ca m-am stricat probabil la burta desi am fost la baie nu am totusi nimic.
-Hai sa te vedem putin ca nu te-am vazut de mult.
Ma urca iarasi dupa a nu stiu cata oara pe masa si ma intreba:
-Stii ce fac eu acum?
ca si cum nu as fi stiut ca se uita la mine
-Il mangai pe bebe pe par!!!!!!!!!!!!!!
-Cum?????????????????????Adica o sa nasc acum?????????????????
-Da.Date jos ia-ti camasa de nasteri si stai linistita aici in pat pana vine d-na dr,o sunam acum
-Dar eu vreau cezariana!!!!!!!!!!!!!!!
-Asa vrei tu dar bebe vrea altfel,stai linistita ca sa mai rezisti unpic,e frumos sa o astepti si pe d-na doctor
-Bine,d-vs stiti mai bine,numai sa imi spuneti ce trebuie sa fac!auuu,simt ca se scurge ceva
-NU IMPINGE,MAI REZISTA,RELAXEAZATE!!!!!!!!!!!!!!
-NU CRED CA POT SA O MAI ASTEPT PE D-NA DOCTOR SIMT CA IESE CEVA!!!!!!!!!!!
-BINE URCA PE MAA NE DESCURCAM SI NOI,DACA NU VREI SA MAI ASTEPTI.
Atunci a intrat in sala si d-na dr,a venit imediat dupa ce au anuntat-o,si-a pus manusile si mi-a zis:
-CAND AI URMATOAREA CONTRACTIE IMPINGE!
a asteptat sa imping dar eu nu mai aveam contractii,mi-au pus perfuziie cu oxitocin dar degeaba asa ca m-a pus sa imping fortat copilul statuse deja prea mult si exista riscul sa se sufoce.
AM IMPINS CAT AM PUTUT ,PANA MI-A ZIS UITE AM CAPUL IN MAINI MAI IMPINGE ODATA TARE SI GATA.ASTA AM SI FACUT,APOI AM VAZUT-O PE DARIA ,AM VAZUT CUM I-AU TAIAT CORDONUL OMBILICAL,CUM AU CURATAT-O SI SPALAT-O,la care reactia mea a fost: -ASTA A FOST TOT???
Doctorita a spus:
DAR AMI VREI,NU-TIA AJUNS?
-DAR NU M-A DURUT DELOC,NU AM SIMTIT NIMIC!NU TREBUIA SA MA DOARA?
A INCEPUT A RADE SI A SPUS: ZICETI SI VOI CEVA VEDETI VREA SA O DOARA,PAI SCUMPO TU AI PUTEA SA NASTI IN FIECARE ZI SI NU AI AVEA NICI O PROBLEMA DACA TU SPUI CA NU AI SIMTIT NICI O DURERE!
A urmat cusutul,mi s-a facut o anestezie locala care presupun ca nu prea a avut timp sa prinda ,lucrurile s-au desfasurat prea repede,asa ca am simtit fiecare intepatura si durea destul de tare dupa mine nu si dupa dr care spunea ca nu a mai auzit sa nu doara nasterea si sa doara cusatura asa ca am avut grija sa o mai stresez cu cate un AUU AUU AUU

SI ASA S-A NASCUT DARIA ANA-MARIA
DE 2.450Kg
50 cm lungime
Au urmat inca 7 zile de statin spital dupa care intr-o zi de luni am venit acasa si au urmat noptile nedormite,zilele pline de oboseala,dar nu mai conta nimic toate erau pline de fericire ce ne-o dadea DARIA printr-un singur zambet
Acum suntem cu totii sanatosi acasa si speram sa vina cat mai curand si un fratior ca sa-l impacam si pe tata ,desi acum nu ar da fata nici pa 10 baieti frumosi
si sa auzim de bine numai cu lucruri frumoase si nasteri usoare!!!!!!!!!!!!!!

Acum cred ca trebuie sa plec ma striga DARIA sa ne jucam

PUPICI MULTI SI LIPICIOSI

Mama DANIELA si ingerasul DARIA ANA -MARIA

rosu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Hahahaha . Si eu la fel am spus du ce sa terminat "Asta a fost tot??" pai ce se plinge atita lumea, dar recunosc eu am avu cam 2 ore de dureri. Sa-ti traiasca papusa mica si frumoasa.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Povestea ta ar trebui s-o citeasca toate burticile care vor neaparat cezariana
Sa-ti traiasca minunea mica!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushka spune:

Sa iti traiasca printessa mica,si Doamne-ajuta la toate burticile care au de gand sa aduca bebei frumosi si sanatosi pe lume sa nasca usor cum ti-a fost tie, si mie la fel! :) Bravo!

asteptam BeBe in septembrie
http://bd.lilypie.com/EzQqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns araboaica spune:

Asta fusese un basm? o poveste? numai realitate nu pare a fi.
De unde ai putut achizitiona atat de mult curaj? imi este greu sa cred ceea ce citesc, am citit de nenumerate ori aceste randulete si tot nu pot crede.Eu sunt in 35 sap, intrata complet in panica, urmeaza sa nasc in Valencia (Spania).
Am citit nenumarate povesti, articole.......dar toate nu au facut decat sa ma descurajeze si sa insamanteze in interiorul meu spaima si frica.
Oricum, felicitarile mele!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Rosudaria felicitari ai avut cea mai usoara nastere din cate am auzit pana acum. Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

bravo tzie ca ai scapat atit de usor, majoritatea femeilor se chinuie sau sint lasate sa se chinuie; poate daca avea inca un kg fatza de cit a avut ar fi fost altfel, bine ca ai scapat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudaria spune:

draga MARUSHKA,nu pot sa iti urez decat sarcina usoara,si o nastere macar ca a mea de usoara.
pupici si aveti grija de voi
eu zilnic ma rugam,Doamne,daca o fi sa nasc natural te rog sa-mi dai cea mai usoara nastere,ma rugam in special la Sf.Fecioara MARIA
si uite ca m-a ascultat


rosu daniela si daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudaria spune:

draga ARABOAICA,nu a fost nici poveste ,nici basm ci pura realitate care pt mine a fost f placuta,pana sa ma coase
ce pot sa iti spun e sarcina usoara cat timp o vei mai duce si in final o nastere si mai usoara.
viseaza zi tu ca va fi la fel ,cat am stat in spital 3sapt inainte de a naste chiar langa sala de nasteri,perete in perete imi imaginam cum voi naste,auzeam si vedeam prea multe,de aceea voiam cu orice chip cezariana,dar bine ca n-a fost asa.imi faceam griji stiind ca dr. mea voia nastere naturala si tb sa ma conformez,oricum eram sigura ca voi incerca sa nu tip f tare stiam deja cat de rau supotau asta viitoarele mamici.
ma bucur ca nu a fost nevoie sa ma abtin pt ca nu m-a durur deloc,abia il astept pe al doilea,atunci va fi sigur natural insa nu stiu pe unde ma va prinde sper sa fiu in spital
roagate sa ai cea mai usoara nastere ,eu asta am facut si uite ca s-a adeverit ,am fost ascultata,cineva acolo sus iubeste mamaicile
SARCINA SI NASTERE USOARA

rosu daniela si daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

rosudaria, am mai auzit nasteri usoare, dar a ta e ... nu am cuvinte! Sa-ti traiasca scumpica si sa-ti dea Domnul numai nasteri usoare si BBici sanatosi!
Curaj celorlalte burtici care citesc despre nasterea ta, trebuie sa ne gindim numaila bine - ajuta!

Ludmila 39

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ludmila_19/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Rosudaria multumesc pentru poveste.
Am printat-o ca sa o citesc de mai multe ori. E incurajator - zic eu care intru in panica numai cand ma gandesc la momentul nasterii.


Mergi la inceput