FIV 97

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kitta, foliculii trebuie sa fie maturi, adica > 18mm. Si ca sa te verifici ca e asa atunci faci analiza estradiolului. La tine daca inca n-au atins maturitate, adica sunt < 18mm. Prin analiza estradiolului se verifica cati foliculi maturi exista si cum se dezvolta acestia.
Tu ai zis ca sunt de ~ 15mm. Din cate stiu eu cresc cam 1-1,5 mm/zi. Intr-adevar e valoarea mica la tine dar ai si numai 2 foliculi. Ia maca pentru ca nu se stie.
Uite, vezi cum e, tu te plangi ca ai prea putin, eu m-am plans ca am prea multi...... si nicicum nu e bine.
Dar vezi ca estradiolul trebuie sa creasca zilnic cu un procent intre 40 -100%. Refa calculele.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Merci, Moniland, dar cred ca e pierduta oricate calcule as face: daca cel de 15 mm mai creste cu 1 mm/zi de-abia face 20 - 22 mm si cel mai mic 20 mm daca...Asta pana sambata cand ar fi trebuit sa fac pregnilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Si oricum chiar oare cine a facut FIV cu 2 foliculi din start? Ori sunt prea pesimista ori inca nu sunt disperata prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Si daca este > 18 e matur.
Vezi cum decurge intalnirea cu dr. si ce-ti sugereaza sa faci.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Pai, pt. acum a fost foarte clar la telefon: sa nu mai continui tratamentul ca din punctul lui de vedere sunt bani multi aruncati pe fereastra. Nu mi-a zis nici macar sa mai continui pana joi, cand urma sa fie un alt set de analize ca sa vedem macar atunci cum este. Deci, nu a vrut sa imi dea sperante desarte nici macar pentru 2 zile mai mult. Mai mult decat ata ce sa cred. Restul vom discuta pentru un nou plan de bataie. Nici sotului nu ii vine sa creada si sa renuntam, dar vad ca situatia este mai rea decat data trecuta cand am avut 3 -4, dar atunci nu aveam hormonalele urmarite si atunci nu am mai vrut eu sa continui. Cand i-am spus dr. a spus ca bine am facut ca m-am oprit. Probabil cand voi trece pragul psihologic de 40 (ani) voi incepe sa disper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kitta, chiar imi pare rau.
Cati ani ai?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

KITTA, stiu ca e dezolant si nu te incalzesc cu nimic parerile de rau... eu cred ca ai putea sa mai faci o incercare cu alta schema de tratament, probabil ca profesorul o sa-ti propuna o stimulare mai puternica, o combinatie puregon sau gonal cu menogon (combinatie care ar fi trebuit sa ti se propuna de fapt din start!) si aceasta din ziua 5, adica protocol scurt, nu lung. Si in plus o mai mica inhibare... Intr-adevar ai intuit bine, estradiolul este de vina, din pacate scade cu varsta... Poate ca totusi o stimulare bine facuta va duce la rezultate mai bune data viitoare, sa nu te superi ca spun asta, dar eu am fost extrem de mirata (nu stiu daca iti aduci aminte) ca ti s-a dat menogon simplu dupa ce ai raspuns destul de slab la puregon. Fara sa vrem capatam experienta din aceste incercari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Monilandam 39. Deci, un sfat nu asteptati sa ajungeti la varsta mea. Din pacate, eu am avut alte prioritati si sotul l-am cunoscut tarziu, adica acum 5 ani.
Avalonesti o draguta! Din pacate, si dr. astia trebuie sa se convinga mai intai ei de nereusita unor scheme pe anumite persoane si apoi sa incerce si altceva iesit din tipar si din pacate pentru acest lucru noi trebuie sa incercam de enspe ori. Mai mult de 5 fiole de Menogon/zi nu da fiindca zice ca oricum nu are alt efect, poate combinat sa iasa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Fetelor, uitati-va pe liste si spuneti-mi daca am sarit pe cineva.
Stiu ca mai erau fete dar nu am avut timp azi sa citesc din urma sa fac modificarile.Maine nu sunt la birou si acasa o sa ajung foarte tarziu, dar cand ma intorc o sa le fac, eventual puteti sa-mi trimiteti pm.
Teodoran, tu nu ai facut doar un singur fiv la Medsana si ai avut atunci extrauterina?Acum stiam ca ai facut la Giulesti. Explica-mi tu cum a fost, ca nu prea am inteles , eventual pe pm.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

KITTA
dana p. - multumesc ca m-ai trecut pe listuta
cristinici - cu profesorul Marinescu fac FIV

Adhnana

Mergi la inceput