Divortul si viata crestina

Divortul si viata crestina | Autor: Alex2

Link direct la acest mesaj

Desi nu imi place sa starnesc polemici si nici sa ma aflu in centrul atenitie, si sper sa nu gresesc cu nimic deschizand acest subiect, vreau sincer sa aflu parerile voastre cu privire la ce ar trebui sa faca o persoana divortata in ce priveste viata sa intima, astfel incat sa nu incalce standardele crestine.
Se stie ca in urma divortului, o recasatorire va fi condamnata de biserica. Si e buna dreptate. Doi oameni uniti in fata Lui Dumnezeu, chiar prin divort, ei raman uniti. O relatie fara casatorie este condamnata iarasi. Ce varianta ramane?

Alexandru
______________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

quote:
Initial creeata de Alex2


Se stie ca in urma divortului, o recasatorire va fi condamnata de biserica. Si e buna dreptate. Doi oameni uniti in fata Lui Dumnezeu, chiar prin divort, ei raman uniti. O relatie fara casatorie este condamnata iarasi. Ce varianta ramane?



Nu sint eu cea mai in masura sa raspund... dar incerc.

Stiam ca biserica, in speta preotul (in marea lui putere si intelepciune) este de acord cu oficierea a doua slujbe religioase (deci doua casatorii), iar in anumite cazuri (mi se pare ca "dezlegare" se numeste aprobarea) chiar si pentru a treia cununie.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

ALEX- interesant subiect, sper sa apara cit mai multe pareri
Poate pe Forum se stie, dar eu am intrat pe aceasta sectiune mai recent, si nu stiu despre care Biserica vorbesti ?
E stiu ca Biserica Ortodoxa, evident, nu incurajeaza divortul, dar nu condamna recasatorirea...Cred ca e mai bine decit o relatie fara casatorie, cum spui
Spun asta deoarece cunosc personal multi oameni recasatoriti la Biserica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

quote:
Initial creeata de Alex2

Desi nu imi place sa starnesc polemici


quote:
si nici sa ma aflu in centrul atenitie,


quote:
si sper sa nu gresesc cu nimic deschizand acest subiect, vreau sincer sa aflu parerile voastre cu privire la ce ar trebui sa faca o persoana divortata in ce priveste viata sa intima, astfel incat sa nu incalce standardele crestine.

...paaaaai.......sa se casatoreasca mai bine decat "sa arda"...

quote:
Se stie ca in urma divortului, o recasatorire va fi condamnata de biserica. Si e buna dreptate.

Adevarat shi chiar ca "pe buna dreptate" asa se face.

quote:
Doi oameni uniti in fata Lui Dumnezeu, chiar prin divort, ei raman uniti.

Nu, nu raman nici un "uniti"; eventual raman "legati" in ciuda despartzirii, dar asta DOAR daca cununia le-a fost CU ADEVARAT oficiata/aprobata/legata de EL ...iar nu doar omenesc-ceremonial efectuata intr-o biserica "dupa randuieli" mecanic exectuate... ca un certificat, un formular legal completat pe pamantul asta, nici nu garanteaza shi nici nu certifica deloc ceea ce trebuie sa se petreaca tainic cu ocazia evenimentului UNIC al casatoriei in doua suflete care se leaga unul de celalalt cu sinceritate prin dragoste jertfitoare (...iar nu din cea egoista !! ) = anume o TAINICA lucrare a LUI de LE-GA-RE... ceva care evident, dupa "rezultate", se poate observa 'cu ochiu liber' ca nu se petrece efectiv in muuUuulte din casatoriile cele oficiate "dupa tipic" in Biserici, altfel n-ar fi atatea divortzuri sau atatea casatorii in care dupa ceva vreme cele 2 persoane numa "unite" nu-s, ci doar convietzuiesc "de mila,de sila"...

quote:
O relatie fara casatorie este condamnata iarasi.

Da.
ASA ESTE.
ASA SI TREBUIE.


quote:
Ce varianta ramane?

...ramane "varianta" ca ce prima data n-ai reushit sa faci bine shi impreuna cu EL, sa incerci inca O DATA asa cum se cuvine shi sa reushesti .

quote:
Alexandru




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Interesant subiect, dar la aceasta tema nu pot fi purtate discutii generale .....

Daca vrei o parere la subiect, trebuie obligatoriu o abordare obiectiva a starii reale a acelui cuplu, in care trebuie vazuta casatoria initiala, cu TOTI cei implicati, cei 2 care s-au despartit, copii lor, familiile lor (parinti si neamuri)..... si doar apoi putem indrazni sa spunem ceva despre o recasatorie, dar si atunci cu mare precautie si multa retinere.....

Oricum, indiferent daca se recasatoresc sau nu, dupa un divort, greu va fi pentru amandoi cei despartiti daca nu vor reusi sa manifeste Iertarea, Bunatatea si Iubirea......

Pace tuturor !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume

Credeti ca Viata e grea ? Asa o fi... dar trece repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Cum s-a mai spus biserica ortodoxa accepta recasatorirea,cred ca depinde si daca motivul divortului e unul canonic.In principiu o persoana divortata trebuie sa duca o viata curata pana se casatoreste din nou,sau pana la moarte,daca nu se va mai casatori niciodata.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Biserica Ortodoxa nu condamna recasatorirea, considerand ca este mai indicat sa traiasca doi oameni recasatoriti decat in pacat. Este adevarat ca doar la prima casatorie se oficiaza Sf. Taina a Nuntii, celelalte fiind doar ierurgii, pentru ca omul in slabiciunea lui sa nu traiasca fara binecuvantarea lui Dumnezeu.
Pe de alta parte nu se incurajeaza divortul, ci mai degraba se incearca medierea intre parti, in cazul in care nu exista divergente grave, care sa faca imposibila convietuirea.
Eu consider ca este mai buna o a doua casatorie, facuta cu mare atentie si responsabilitate, poate cu maturitatea castigata in urma divortului si a fostei casnicii, decat o viata libertina, marcata de nehotarare si varietate de parteneri.
Sunt multe argumente pe care imi bazez opinia, insa din pacate timpul imi lipseste si nu le pot expune.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Many Hope a explicat cel mai bine. Asa vad si eu lucrurile.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by Marilena12
Este adevarat ca doar la prima casatorie se oficiaza Sf. Taina a Nuntii, celelalte fiind doar ierurgii, pentru ca omul in slabiciunea lui sa nu traiasca fara binecuvantarea lui Dumnezeu.



Marilena, dar daca intre cei doi care se casatoresc unul e la a doua casatorie si celelalt la prima, cum se procedeaza? Ala care e la prima n-are si el dreptul la SF. Taina a Nuntii o data-n viata? Ca n-are nici o vina ca partenerul/a e la a doua casatorie, poate nu vrea numai ierurgie...


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Ba are, dar daca cel de-al doilea nu are acest drept pt. ca si l-a irosit, isi asuma aceasta situatie casatorindu-se cu o persoana careia i s-a facut Sf. Taina a Nuntii.Casatoria este una pentru o familie, nu poate implica doua slujbe separate. Asta este motivul pentru care eu nu m-as fi casatorit cu cineva aflat la a doua casatorie. Pentru ca nu m-as fi putut multumi cu ierurgia celei de-a doua casatorii. Stiu ca pare nedrept pentru cel necasatorit anterior, dar acesta isi urmeaza actualul partener, sot/sotie, stiind ca a mai fost casatorit. Oricum, si cea de-a doua este cu binecuvantare si oricum, sotul necasatorit anterior nu poarta nici o vina. Domnul este bun si milostiv.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Multumesc, Marilena!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput