Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

De ce nu e voie fier in primul trimestru? Mie mi-a recomandat ginecologul sa iau elevit inca de la inceputul sarcinii, si asta are si fier. Chiar mai mult, medicul de familie ar fi preferat sa iau doar fier, nu elevit (chipurile elevitul nu are suficient fier). Am ceva anemie: inainte de sarcina aveam fierul 19 si hemoglobina 11.6. Prin saptamana 6 de sarcina, dupa ce luasem elevit, fierul era 28, dar hemoglobina scazuse la 10.8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Citisem undeva ca scaderea usoara a hemoglobinei ar putea fi doar relativa, datorita cresterii volumului de sanage in timpul sarcinii. Stiti ceva despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inhgeras spune:

Pt Didi81

cand am descoperti ca sunt insarcinata...am fost la o clinica pentru ca incepusem sa sangerez...si mi-au zis printre altele sa iau utrogestan si elevit chiar din ziua aia.

Dupa care am mers, la un al doilea control in ziua urmatoare la doctorul pe care il am pana momentul de fata...si cand a auzit ca mi s-a dat sa inghit elevit ...mi-a zis ..imediat sa nu mai iei nici o pastita...au intradevar toate vitaminele si mineralele de care ar avea corpul tau nevoie ...dar elevitul contine calciu..daca iei in primul trimestru de sarcina si bb nu este bine fixat ..creste riscul de avort spontan. Drept urmare mi-a scos elevitul si mi-a marit doza de Utrogestan ..si mi-a dat sa inghit si acid folic...care ii dadea lu bb toate vitaminele potrivite pt stadiul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenamoldovan spune:

bine v-am gasit! am si o intrebare, sunt in 13, in urma analizelor facute mi-a iesit anemie,(hemoglobine 12,6 la limita si hematocritul 35,9%, valorile normale intre 37-47%) dr ginecolog mi-a dat centrium materna care contine 15 mg de fier si acid folic, dr de fam mi-a zis sa mai iau si fier 80mg. Nu stiu ce sa fac sa iau de toate, sau numai materna si acid folic? ma gandesc sa nu fie prea mult fier.
Ziua ma simt bine, pe cand seara cand ma pun sa dorm , am arsuri si trebuie sa vars , altfel nu pot sa dorm, e normal? Mentionez ca nu mananc mancaruri grase,
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Didi81 si mie medicii mi-au zis sa nu iau nici un medicament in primele 3 luni, cu toate ca am prietene care au luat Elevit de la inceputul sarcinii si au nascut copii f sanatosi.Daca ai hemoglobina 10.8 e OK.La prima sarcina eu am avut hemoglobina in medie 10 iar fetita mea este sanatoasa si nu mi-a mostenit anemia.
Acum,la a doua sarcina, nu reusesc sub nici o forma sa-mi cresc HG peste 9 cu toate ca sunt atenta ce mananc si iau in continuu FE,acid folic,Vit C.
Pupici!
Gianina 35 sapt si Taniuta 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha13gina spune:

ELENA MOLDOVAN-eu sunt34 sapt si analizele din a 26 sapt mi-a iesit un pic de anemie.Mi-a dat sa iau fier ,inafara de vitaminele PREGNAVIT!Si eu am arsuri,nu zilnic cateodata ziua,cateodata seara.I-am spus doctoritei si ea a vrut sa-mi dea niste med pt arsuri,numai ca eu nu am vrut sa mai dea(eu i-au med numai in caz de forta majora)!Eu cand am arsuri seara,imi pun mai multe perne sa stau cat mai sus!
Sfatul meu e sa vorbesti cu medicul tau,eu nu cred ca e normal sa vomiti ca sa scapi de arsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Buna ziua dragelor,
am citit tot ce ati scris,
Problema mea e ca sunt in saptamana 29 si am ameteli dimineata, cu senzatiea ca nu pot inspira suficient.
Analizele mi au iesit foarte bine.
Miercuri abia merg la medicul meu, pana atunci mia spus sa beau lichide multe si sa stau intinsa pe partea stanga cu picoarele in sus.
A mai patit cineva asa?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Punktulet spune:

Buna fetele,
Sunt insarcinata in 17 saptamani si pana acum nu am avut absolut nici o problema cu sarcina (greturi, ameteli...etc),acum 2 saptamani m-am simtit foarte rau (dureri puternice de cap si am vomitat 2 zile la rand, nu am putut manca nimic ,nu am putut sa beau nici macar apa);am fost la medic si mi-a spus ca este normal (cu toate ca aveam tensiunea 14 cu 9; mi-a prescris metrocopramid+ nospa injectabil 3 zile)...dupa vreo saptamana mi-a trecut, dar ieri m-am trezit cu aceeasi durere puternica de cap (bineinteles ca am vomat toata noaptea si nu am mancat nimic de sambata)iar medicul imi spune din nou ca este normal,eu avand 4 luni si ceva!! Ma gandesc ca r putea fi anemie...nici nu stiu ce sa zic,avand in vedere ca analizele sunt bune !
A mai trecut vreuna din voi prin asa ceva?

Multumesc mult!
Pupicei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

fetelor si eu ma probleme cu anemia
am faost si internata pentru perfuzii pentru ca am pierdut in greutatae
mi s-a recomandat sa iau elevit si tardiferon adica fier
eu am intrebat trei medici si toti au fost de acord

inhgeras poti sa-mi spui te rog cat urogestan iei?
si pana cand ti l-au recomandat?
eu m-am uitat pe prospect si scrie clar ca in sarcina se foloseste numai intravaginal

10s+!
sper sa fie bine samburelul!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaUK spune:


Din ce am inteles eu nu ai voie fier in primele 3 luni al sarcini, si nici suplimenete ca de exemplu elevit, pregnavit etc. MI s-a spus k nu sunt prea recomandate in primul trimestru, cel mai bun si recomandat in primele 3 luni este acidul folic.

Despre urogestan stiu ca este recomandat de 2 ori pe zi la 12 ore, si ca se foloseste numai intravaginal in timpul sarcinii. Mi-a mai spus si un medic ca nu este prea bine sa il mai iei dupa primele 3 luni de sarcina, dar nu stiu ce sa cred si ce sa zic. Parerea asta pare sa fie impartita.

Va doresc tuturor sanatate si mai ales la BB-ei.

Andreea 9+














Mergi la inceput