Oradea (14)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Azaleea isi scutura frunzele de la aerul uscat din interior.
Fiind o planta acidolfila ii trebuie un sol acid, format din pamant special pentru plante acidofile sau pamant obisnuit udat din cand in cand cu apa cu otet.
Proportia o lingura de otet la 2 litri de apa.
Pentru a-i asigura umiditatea aerului,se aseaza pe un vas suport bilute de argila umede. Peste se pune ghiveciul, iar din cand in cand se pulverizeaza azaleea, dar nu pe flori, fiindca ii vor aparea pete maronii.
In general, azaleele din comert se vand in ghivece mai mici, cu un pamant saturat, astfel incat e absolut necesara transplantarea lor in ghivece mai mari, fara a-i deranja radacinile.
In acest sens se scoate floarea cu totul se aseaza intr-un ghiveci mai mare si se completeaza pamantul pe marginea vasului.
De ce fac aceasta precizare? Fiindca am avut si eu o azalee scuturata de frunze iar cand am vrut sa o mut, am observat ca tot pamantul era plin de radacini, plus ca erau 3 plante intr-un ghiveci. Si atunci de unde sa se mai hraneasca?
Acum am invatat lectia si in maxim o saptamana va voi arata prima floare de la planta mea salvata.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

multumesc, simina !!!Sper sa mai am curajul sa-mi mai cumpar una!!!



...ufff, prima zi la servici....!!!

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

doar prima zi??? Ce noroc! Eu am inceput de miercurea trecuta:(

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Imi vine sa cant de bucurie. Mi-a inflorit azaleea!!!
Azi primul boboc - probabil pana maine se deschide si al doilea.
Uitasem sa mentionez ca e de preferat a se pastra pe timp de iarna intr-un balcon inchis.
Asta vara am tinut-o pe balconul deschis, la semiumbra.
_

Al doilea boboc se deschide acum sub ochii mei! Mi-e asa de draga fiindca am salvat-o cand nu mai avea multe sanse de supravietuire.
E felul ei de a-mi spune "multumesc". Floarea si bobocul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

La multi ani oradenilor

Sinteti asa de harnici si a-ti scris o multime,am vazut braduti si copii veseli si fericiti,am vazut orashul natal in haine de sarbatoare si mi-e un dor de el,dar la vara musai sa vin sa-l vad.
Noi zapada nu avem si sintem tare suparati
De sarbatori am petrecut in familie cu nasii lu Sebi asa mai linistit caci eu am lucrat si in ziua de Craciun si pe 1,dar pe 1 nu am reusit sa dorm decit 3 ore si apoi la munca..

Va anunt ca am baiat mare a implinit 2 ani pe 3 ianuarie nici nu stiu cum trece timpul

Iata citeva poze de la ziua lui

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vrnamo/album?.dir=5aeere2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/vrnamo/my_photos

Am sa incerc sa intru mai des,dar sint prinsa cu serviciul si cu mutatul,ne-am cumparat o casa si luna asta tre sa ne mutam,deci urati-mi spor la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Adana sa-ti traiasca baiatul mare! Felicitari pt casa noua, sa va simtiti bine in ea!
Spor la mutat!!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Adana, bine ai revenit. Ce mare e Sebi!
_

Daca totul decurge bine, maine seara voi avea un nou perus si o colivie mare noua. Tineti-mi pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Iti tinem pumnii, Simina!!! Asteptam vesti bune si poze!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky25 spune:

buna oradeni
va saluta mami lui ada, care are un an jumate si face tot felul de pozne.ceva interesant prin oras?eu nu prea ies ca asta mica imi ocupa tot timpul!
va dorim tuturor o seara placuta.apropo stie cineva pe unde am putea gasi capsuni???asta mica e topita dupa capsuni iar la metro sunt putrede, in caserolele alea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Simina, sa ne tii la curent. Doar unul vrei? Sau o pereche?

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
www.chitarist.ro" target="_blank">MUZICA PENTRU CONNAISSEURS

Mergi la inceput